Rodičák č.10: Jak zapojit rodinu do života školy?

miroslava_vlckova_zs_andilek_web„Ve škole, kam chodí můj nejstarší syn, jsem říkala: Potřebuji, abyste se mnou mluvili. Abyste si poslechli moje myšlenky, vnímali moje emoce, abyste věděli, čeho se bojím, co očekávám a abyste se mnou uměli pracovat. Abyste mě uklidnili v mých obavách a abych vám mohla věřit, že když se bavíte se mnou, budete se bavit i s mým dítětem,“ vysvětluje Miroslava Vlčková, co jako rodič očekává od školy a co také nabízí rodičům ve škole, kterou sama založila. Přečtěte si velký rozhovor s Mirkou Vlčkovou o Montessori škole a důvodech, proč ji založila.

Čtěte k tématu

 • Spolupráce s rodinou může mít řadu podob. Na konci srpna proběhla akce s názvem Škola jako společný projekt, kde se představily rodičovské kavárny jako neformální semináře pro rodiče a poděbradská škola Jedna radost, která přizvala rodiče k tvorbě školního vzdělávacího programu.
 • Ve vztahu mezi rodiči a školou „vykopává“ škola. V říjnu se konal kulatý sůl, který otevřel debatu na téma: Nakolik mohou rodiče ovlivnit vzdělávání ve škole. Podívejte se na videozáznam.

 • Proč si rodiče zakládají školy? Stále více rodičů řeší svou nespokojenost se vzděláváním ve školách tím, že si založí alespoň pro první stupeň školu vlastní.  Dočtete se o nich v zářijové reportáži z časopisu Respekt V hlavní roli rodič, článek o zakládání škol rodiči vyšel také na začátku prázdnin v Lidových novinách. Co jako rodič očekává od školy popisuje novinářka Hana Čápová, nebo rodiče v Litomyšli, které k založení školy vedla debata s učiteli.

Rodiče vítáni (novinky)

 • Konference Rodiče vítáni: Jak zapojit rodinu do života školy. Zveme vás na listopadovou konferenci, která se koná už ve středu 5. 11. v brněnské Otevřené zahradě. Čeká vás zajímavý program a možnost setkat se s mnoha lidmi, kteří se aktivně podílejí na propojení rodiny a školy. Registrace do pátku 31.10! Podívejte se na program a informace o řečnících.

 • Extra třída. Na 50 tříd má možnost získat až 30 000 na projekt sedmáků až deváťáků, který prokazatelně pomůže otevřít školu komunitnímu životu. Možnost přihlásit se je do 25. 11 2014. Do té doby je také třeba připravit plán celého projektu.

Inspirace, rady a diskuse

Rodičák ke stažení v pdf najdete ZDE. Přihlaste se vpravo nahoře k jeho odběru a příští číslo Vám pošleme přímo do e-mailové schránky.

Sdílejte

2 komentáře u Rodičák č.10: Jak zapojit rodinu do života školy?

 1. Jitka Kašparová napsal:

  Dobrý den,
  jsem maminka 3. školou povinných dětí. Teprve nedávno jsem objevila stránku Rodiče vítáni a ráda bych začala na škole mých dětí s programem, který je mi blízký.
  V ruce již držím knihu pana Tomáše Feřteka, ale ráda bych se i zúčastnila konference v Brně. Bohužel systém mě již nechce zaregistrovat.
  Existuje ještě nějaká další možnost, jak program rozjet? S paní ředitelkou na škole jsme předběžně jednali, nicméně podnět vychází od nás, rodičů.
  Jsem z Prahy 🙂
  Děkuji za Vaše inspirace a těším se!
  Jitka Kašparová

 2. katka napsal:

  Dobrý den,

  moc děkujeme za Váš zájem. Přihlašování na letošní konferenci ještě nebylo spuštěno, konference bude v Praze. Více informací najdete během října tady na stránkách.

  V pravém slouci na stránkách najdete ikonku Nominujte ZŠ MŠ – stačí, když vyplníte nominaci a my se škole už sami ozveme a domluvíme se s nimi, zda stojí o certifikaci značkou Rodiče vítáni.

  Hezký den, Kateřina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *