Může učitel zakázat jíst a pít při vyučování?

Pamatujeme si to asi všichni: se zazvoněním jsme museli zasunout kolena pod lavici, spolknout pravítko (rozuměj narovnat záda) a po zbytek hodiny se ani nehnout. Svačit během hodiny vyloučeno, ale totéž platilo i pro pití nebo odchody na záchod. Jak to chodí ve školách dnes a jak by to chodit mělo?

Může učitel zakázat mému dítěti jíst a pít během vyučování? Náš učitel s tím neustále dělá problémy. Zajímalo by mě, jestli jsou v zákoně nějaké páky, jak na něj,“ ptá se rozhořčený rodič.

A není se mu co divit.

Věc se má tak: Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Jednotná pravidla
Zákon se ale těmito otázkami vůbec nezabývá. Obecná pravidla, která v tomto směru stanovilo vedení školy, bývají uvedena ve školním řádu, nebo v brožuře pro rodiče. Každý učitel by je měl dodržovat, aby nebyli žáci zmatení, že v jedné hodině je dovoleno něco, co je v jiné zakázáno.

O tom, jak by tato pravidla měla vypadat, se může dohodnout rodičovské sdružení přímo s ředitelem/ředitelkou. Například ve školním řádu ZŠ Povážská ve Strakonicích se píše: Při vyučování není dovoleno jíst a žvýkat. Pít lze i při vyučovací hodině.“

Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Učitel jako žák
Podobně – tedy pití ano, jídlo ne – to chodí i v ZŠ Milovice. „Pít můžou naši žáci volně, na jídlo je vyhrazena přestávka. Pro děti tedy platí to samé jako pro učitele: ten si také do hodiny klidně přinese hrnek s vodou nebo čajem, ale neukusuje během výkladu sendvič,“ popisuje ředitelka školy Lada Fuchsová. A zmiňuje jednu výjimku: „Dívka s cukrovkou. Ta ve chvíli, kdy cítí, že se potřebuje najíst, mrkne na asistenta a odchází se najíst na chodbu,“ doplňuje ředitelka.

Konstruktivní tip pro rozhořčeného tatínka: Ze všeho nejdřív je dobré si promluvit s učitelem a zeptat se ho, proč je v otázce jídla a pití tak přísný. A vysvětlit mu, proč vy byste si v tomto naopak představovali větší volnost. Prostudujte také školní řád a zjistěte, jak se toto téma pojednává v něm. Školní řád je soubor pravidel a povinností žáků a učitelů, ke kterým se škola přihlásí a měli by ho potom všichni dodržovat. Pokud by se vám zdál školní řád příliš přísný, můžete dát školní radě podnět ke změně.

 

1

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Anna
Host
Anna

Učím dospělé. Zakázat jim jídlo při hodině nemůžu. A je to silně nepříjemné, pokud narazím na studenty, kteří nemají dost úcty, aby mi neukazovali svůj rozžvýkaný chleba se sýrem, když od nich chci nějakou reakci (učím jazyk). U dětí jsem v souladu se školním řádem nechávala možnost pití, ale pravidelně se stávalo, že se z dětí stávala miminka – přicuclé k flašce, nevnímajíc okolí, jen ten „dudlík“. Takže pití šlo do tašek. Napít se mohly, přicucnout k dudlíku ne.