Může učitel zakázat jíst a pít při vyučování?

Pamatujeme si to asi všichni: se zazvoněním jsme museli zasunout kolena pod lavici, spolknout pravítko (rozuměj narovnat záda) a po zbytek hodiny se ani nehnout. Svačit během hodiny vyloučeno, ale totéž platilo i pro pití nebo odchody na záchod. Jak to chodí ve školách dnes a jak by to chodit mělo?

Může učitel zakázat mému dítěti jíst a pít během vyučování? Náš učitel s tím neustále dělá problémy. Zajímalo by mě, jestli jsou v zákoně nějaké páky, jak na něj,“ ptá se rozhořčený rodič.

A není se mu co divit.

Věc se má tak: Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Jednotná pravidla
Zákon se ale těmito otázkami vůbec nezabývá. Obecná pravidla, která v tomto směru stanovilo vedení školy, bývají uvedena ve školním řádu, nebo v brožuře pro rodiče. Každý učitel by je měl dodržovat, aby nebyli žáci zmatení, že v jedné hodině je dovoleno něco, co je v jiné zakázáno.

O tom, jak by tato pravidla měla vypadat, se může dohodnout rodičovské sdružení přímo s ředitelem/ředitelkou. Například ve školním řádu ZŠ Povážská ve Strakonicích se píše: Při vyučování není dovoleno jíst a žvýkat. Pít lze i při vyučovací hodině.“

Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Učitel jako žák
Podobně – tedy pití ano, jídlo ne – to chodí i v ZŠ Milovice. „Pít můžou naši žáci volně, na jídlo je vyhrazena přestávka. Pro děti tedy platí to samé jako pro učitele: ten si také do hodiny klidně přinese hrnek s vodou nebo čajem, ale neukusuje během výkladu sendvič,“ popisuje ředitelka školy Lada Fuchsová. A zmiňuje jednu výjimku: „Dívka s cukrovkou. Ta ve chvíli, kdy cítí, že se potřebuje najíst, mrkne na asistenta a odchází se najíst na chodbu,“ doplňuje ředitelka.

Konstruktivní tip pro rozhořčeného tatínka: Ze všeho nejdřív je dobré si promluvit s učitelem a zeptat se ho, proč je v otázce jídla a pití tak přísný. A vysvětlit mu, proč vy byste si v tomto naopak představovali větší volnost. Prostudujte také školní řád a zjistěte, jak se toto téma pojednává v něm. Školní řád je soubor pravidel a povinností žáků a učitelů, ke kterým se škola přihlásí a měli by ho potom všichni dodržovat. Pokud by se vám zdál školní řád příliš přísný, můžete dát školní radě podnět ke změně.

 

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz