Poradna: Jak je to s povinným školním plaváním?

Otázka:

Základní škola, kterou mé dítě navštěvuje, předložila rodičům žáků tříd prvního stupně přihlášky na ozdravný pobyt spojený s plaveckým kurzem. Předběžná cena pětidenního pobytu s plaváním, který se bude konat v místě vzdáleném cca 200 km, je odhadována na 4000 Kč. Termín pobytu je od pátku do úterý, tudíž zahrnuje víkend, přičemž školní výuka jinak o víkendu nikdy neprobíhá. Text přihlášky obsahuje sdělení, že výuka plavání je povinná a neúčast na pobytu je možná pouze v případě předložení potvrzení od lékaře, že dítě plavecký výcvik absolvovat nemůže.

Je škola oprávněna spojit povinný plavecký výcvik s pobytem a vyžadovat, aby náklady hradili rodiče žáků, aniž by nabízela i jinou formu výcviku (např. s dojížděním na bazén v době vyučování)? Ve městě jsou desítky bazénů vhodných k výuce plavání a další desítky jsou v okolí do 20-30 km.  Může povinná výuka plavání probíhat v jiné než pracovní dny, mimo rámce stanoveného rozvrhem hodin?

Odpověď:

Výuka plavání v rámci 1. stupně ZŠ je od letošního školního roku povinná v délce nejméně 40 hodin. Školy měly povinnost zapracovat povinné plavání do svých školních vzdělávacích programů do 1. září – opatření ministryně, kterým toto školám nařídila, najdete zde.

O tom, ve kterých ročnících budou děti na plavání chodit, rozhoduje ředitel. Stejně tak rozhoduje o tom, jakým způsobem se bude výuka plavání odehrávat. Může tedy navrhnout intenzivní kurz plavání v rámci ozdravného pobytu – někteří ředitelé to tak dělají, neboť si stěžují, že je obtížně zapracovat povinné plavání do školního vzdělávacího programu tak, aby děti nepřišly o důležitou část ostatní výuky.

Rozhodnutí, jestli se dítě takového pobytu zúčastní, je ovšem na rozhodnutí rodičů. Platí to i pro školy v přírodě nebo lyžařské výcviky, jak jsme psali v tomto článku. „Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, jejichž dětí se povinná výuka plavání týká, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ stojí v odpovědi od ministerstva školství, na nějž jsme se s otázkou obrátili. Pokud by dítě na plavecký výcvik nejelo, mělo by se účastnit běžné výuky s jinou třídou.

„Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ říká ministerstvo.

Povinný plavecký výcvik také nesmí podle zákona zasahovat do víkendu. Například v Základní a mateřské škole Bílá v Praze 6 přitom dříve jezdili na šestidenní pobytové kurzy s 20 hodinami plavání, nyní budou muset hledat jiné řešení.

Samotná výuka plavání by rodinu neměla příliš finančně zatížit. Ředitelé škol totiž mohou žádat ministerstvo školství o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům, což bývá nejdražší položkou z celé výuky plavání. „Školy proto nebudou považovat celou platbu od zákonných zástupců, případně dotace může pokrýt celou platbu za tuto dopravu,“ píše se na webu ministerstva.

Odpovídala: Lucie Fialová

Komentujte

3 Komentáře zapnuto "Poradna: Jak je to s povinným školním plaváním?"

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Andrea
Host

Škola, kterou navštěvuje můj syn, kurzy plavání nikdy pro žáky neměla a nyní, kdy nastala povinnost výuky plavání, začala s výukou u druháčků. Syn je ve třetí a škola neplánuje zajistit kurzy i u vyšších tříd. Chápu finanční náročnost pro školu i potíže sehnat volný bazén. Nicméně mi přijde líto, aby o to byly děti ochuzeni. Prý ta povinnost není tak jednoznačná. Jak je tedy možné se kurzů domáhat?

Lucie Fialová
Host

Požádali jsme o vyjádření ministerstvo školství, tady je odpověď:
Povinná výuka plavání byla zavedena v tomto školním roce s tím, že žáci 1. stupně ZŠ budou do této výuky zařazováni postupně, a to v délce 40 hodin za jeden školní rok. Jak bude tato výuka organizována, je na rozhodnutí ředitele školy. Z uvedeného je zřejmé, že do této výuky nebudou zapojeni všichni žáci 1. stupně ZŠ v jednotlivých školních rocích a na některé se prostě nedostane, protože kdyby začali najednou v jednom školním roce jezdit na výuku plavání všichni žáci 1. stupně ZŠ, bazény by tento počet žáků nebyly schopny přijmout.

Jana Proboštová
Host
Dobrý den, píšete „pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku.“ Jak je to v případě, že většina rodičů ani pedagogové s touto formou výuky nesouhlasí? Na koho bychom se mohli obrátit, pokud pan ředitel zastává názor, že žádné nařízení neporušuje? Až do loňského roku probíhaly v naší škole plavecké kurzy pro první stupeň dle školního vzdělávacího programu v rámci běžné výuky tělesné výchovy a nebyl s tím po léta problém. Od tohoto školního roku se pan ředitel rozhodl spojit OVK (školu v přírodě) s plaveckým kurzem. Jako rodiče dětí z Prahy s… Číst vice »