Žene vás škola pro omluvenku k lékaři? Při krátké absenci na to nemá právo

Zdálo by se, že selský rozum velí jasně: nemocné dítě má ležet v posteli a nikoli běhat k lékaři pro omluvenku. Lékař má léčit a nikoli razítkovat žákovské. Přesto mnohé školy stále trvají na tom, že omluvenka od rodiče nestačí. Až na výjimečné případy na to ale nemají právo.

„Dcera přišla ze školy s novinkou – škola si nechala do kolonky Podpis ve vlastní žákovské knížce natisknout rodič/lékař a v případě nemoci vyžaduje razítko od lékaře. Má na to právo?“ napsala nám nedávno do poradny paní Jarka.

Odpověď je jednoznačná: Nemá.

Dle § 50 školského zákona omlouvá nepřítomnost žáka vždy jeho zákonný zástupce, a to do 3 kalendářních dnů od začátku nepřítomnosti (lze osobně, telefonicky nebo emailem). Potvrzení od lékaře smí škola vyžadovat jen v případě, kdy je nepřítomnost delší než tři dny, a škola k tomu navíc má nějaký zvláštní důvod. Podrobněji se o tom zmiňuje metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví, který vydalo ministerstvo školství už v roce 2002.

Lékař nemá povinnost omluvenku potvrdit. Je to na jeho dobré vůli.

V případě kratší nepřítomnosti může škola potvrzení lékaře vyžadovat pouze ve zcela výjimečných případech, zejména pokud má učitel podezření, že rodiče omlouvají i neodůvodněnou nepřítomnost.

Formu omluvenek stanovuje školní řád
Podmínky pro uvolňování žáka z vyučování a omlouvání jeho neúčasti stanovuje školní řád každé školy (k dispozici na webu školy). Škola potom může vyžadovat jen to, co je uvedené ve školním řádu.

Například ve školním řádu 5. ZŠ Kladno se píše: Při podezření na neomluvenou absenci si třídní učitel nebo jiný vyučující může vyžádat prostřednictvím zástupců žáka lékařské potvrzení.

Jenže tady nastává další problém: školní řád nemůže ukládat povinnosti třetí osobě – třeba lékaři. Teoreticky tedy může nastat paradoxní situace, kdy s dítětem v horečce dojdete k doktorovi a ten omluvenku odmítne potvrdit, protože neexistuje předpis, který by mu to přikazoval.

Když každý pátek bolí hlava
Je férové říct, že školy někdy nemůžou jinak, než být přísné. Dokládá to například zkušenost Libuše Slavíkové, ředitelky ZŠ Zahradní v Chomutově, sídlištní školy v problematickém sociálním prostředí. „Vysoké procento rodičů našich žáků je nezaměstnaných, takže se potýkáme s neodůvodněnými absencemi možná častěji než jiné školy. Zavedli jsme proto přísnější pravidla – například ‚rodinné důvody‘ jsou pro nás opravdu jen závažné důvody typu pohřeb nebo hospitalizace rodinného příslušníka, a rodiče nám je dle školního řádu musí hlásit předem. Ukázalo se totiž, že některé rodiny skrývají za slovem rodinné důvody třeba to, že potřebují jít koupit boty, nebo že maminka někam jde a potřebuje, aby žák zůstal doma a hlídal mladší sourozence.“

Navázali jsme spolupráci s pediatry a ptáme se jich, jestli ví něco o tom, že dítě bolí každý pátek hlava a každé pondělí bříško.

Škola v rámci potírání záškoláctví také navázala speciální spolupráci s pediatry. „Všimli jsme si, že jsou žáci, kteří chybí každý pátek nebo každé pondělí. Zákon sice říká, že potvrzení od lékaře lze vyžadovat až při nepřítomnosti delší než tři dny. Když se ale jednodenní absence opakuje každý týden, je to podezřelé. V takových případech jsme požádali o součinnost pediatry, kterých se ptáme, jestli ví něco o tom, proč dítě každý pátek bolí hlava nebo každé pondělí bříško.“

Mluvte s ředitelem
Rada pro rodiče, kterým vadí, že je škola zbytečně honí k lékaři: Zajděte za ředitelem či ředitelkou a promluvte si s ním o tom. Pročtěte si školní řád školy a upozorněte ředitele, že může ve věci omluvenek vyžadovat jen to, co stojí ve školním řádu. Pokud jednání s ředitelem nedospěje ke shodě, můžete podat podnět školské radě. A nebo si – v krajním případě – nechat zapsat neomluvené hodiny a pak se odvolat u krajského úřadu.

18

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
MíraRadomíra BoxanovaMartinaLucie FialováJane Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Eva
Host
Eva

Kontaktovat pediatrie může být problematické, vzhledem k lékařskému tajemství by neměl škole nic sdělit.

Dana
Host
Dana

Ano, ale určitě by ho neubylo kdyby potvrdil, že tam dítě pravidelně dochází a že je to nutné, anebo naopak uvede, že o ničem neví. Diagnozu škola opravdu znát nemusí a předpokládám, že na ní ani nemá právo.

Jiřina
Host
Jiřina

Včera jsem na poradě ředitelů škol vyslechla informaci k záškoláctví, že ministerstvo školství a zdravotnictví se dohodlo, že lékař má povinnost v době nemoci vystavit potvrzení o nemoci žáka a to bezplatně a při zpětném potvrzování může požadovat i úplatu. Dle ŠZ je rodič povinen doložit a ne jen omluvit nepřítomnost žáka. Asi by bylo dobré si v podávaných informacích udělat pořádek, protože vámi uvedený metodický pokyn je neplatný a uvádíte rodiče v omyl. A jako matka dvou skoro již dospělých synů jsem nikdy s omluvenkami na žádné škole neměla problém a ani s lékaři. Ale chápu, že při vysoké… Číst vice »

Martina
Host
Martina

Bohužel také nemohu souhlasit s konstatováním v článku – odkazuji na Pomůcku pro ředitele při tvorbě školního řádu str.8 bod h.

M.
Host
M.

Je škoda, že takovéhle články zbytečně uvádějí rodiče v omyl. Pak jim stačí ukázat, co se píše i ve článku zmíněných dokumentech, a zjistí, že je to jinak, než článek uvádí.

Mirka
Host
Mirka

Nejsem maminka, která běží s každým prdem k lékaři. Dle selského rozumu, pokud dítěti není dobře, nechám ho doma a nešířím nákazu. Klidně týden. S kašlem – nic neobvyklého. Nechápu, proč by se mělo vystavovat nebezpečí onemocnění v čekárně a plýtvat časem lékaře kvůli razítku. Dle mého názoru je to na individuálním posouzení kompetenční osoby. Zvláště pokud dítě nemá problém s učivem, neměl by vzniknout problém. Osobně jsem se nesetkala s neuznáním omluvenky rodiče.

Brigit
Host
Brigit

Já se s tím setkávám zcela běžně. Ale je to na přístupu lékaře. Náš pediatr nás s razítkováním žákovské poslal do háje. Řekl, že na to škola nemá právo, vyžadovat razítko do žákovské. Oproti tomu, zase na rehabilitaci nám ho dají bez problémů. Je to jen o lidech. Pravda ale je, že pokud bude mít škola podezření, že se dítě bezůdodně ulejvá, může si věc ověřit u lékaře. Nehledě na to, že je nesmysl, když dítě má rýmu, nebo je nastydlé, běžet k lékaři pro razítko do žákovské. Tak ho prostě nechám doma a nikdy se mi nestalo, že by… Číst vice »

Hanus
Host
Hanus

Hm, tohle vědět, když mého přítele vyhodili před 10 lety ze střední, protože doktorka mu to razítko nedala…dneska už se asi těžko odvolá.

Host
Host
Host

Jeho vyhození ze školy asi nebylo o jednom razítku.

Host
Host
Host

Škoda, že autorka článku nepoužila při psaní selský rozum. :-( Zas jsou školy a učitelé ti nejhorší. Možná byste se příště (než budete psát o něčem, o čem nic nevíte) mohla podívat do nějaké školy, promluvit si s učiteli. Děkuji.

Jane
Host
Jane

Po slušných rodičích, kteří posílají své děti do školy a nechají je doma v případě nemoci, nikdo razítko nepožaduje. Pokud absence překročí určenou hranici, tak učitelé razítko vyžadují na základě pokynů ve školním řádu, protože jinak by děti, kterým rodiče omluví úplně všechno, nechodily do školy vůbec. A na některý případy neplatí ani razítka, protože se z nich stanou místo školáků sběrači razítek a nosí je během jednoho měsíce z pediatrie, ortopedie, od zubaře, z očního a klidně i z psychiatrie hlavně aby nemusely vstávat do školy.

Martina
Host
Martina

Jako výchovný poradce na střední škole řeším podezřelou absenci našich studentů. Lékařům volám jen v odůvodněných případech. Bohužel Pediatrická komora(dle vyjádření jedné lékařky) doporučuje pediatrům omluvenky nevydávat. Pokud je dítě nezletilé, odpovídá za absenci rodič. Ale co u zletilého studenta? Argumentovala jsem lékařce, že u dospělých vypisuje neschopenku běžně. To je prý něco jiného. Argumentoval jsem faktem,že lékař má paušální platbu za pacienta každý měsíc a má ze zdravotní pojištovny i hrazenu administraci u pacienta. Vysvětlovala jsem,že žákyně téměř nechodí do školy a píše do omluvného listu nemoc za nemocí. Reakce lékařky byla velmi agresivní. A telefony at ji neobtěžuji,… Číst vice »

Radomíra Boxanova
Host
Radomíra Boxanova

Dobry den. Chci se zeptat. Syn je tet casto nemocny mam vse omluveno od lékaře ale presto jsem jeden den byla zkrz bradavici a napsala jsem to do žákovské a ucitelka na me vystartovala ze to musim mít s razítkem ze to mam nechat potvrdit. Myslim ze jeden den muzu omluvit sama. Nebudu lítat pro razítko jak bezdomovec to se mi teda nelibi. Dekuji za odpověď.