Škola bez mobilů? Francie zavede plošný zákaz i o přestávkách a jak to řeší v jiných zemích

Francouzský deník Le Monde se podíval, jak se k mobilům ve škole staví v New Yorku, Itálii, Bavorsku a Kanadě a srovnává to s Francií, která chce zavést  jejich zákaz i o přestávkách. Ten je zatím platný málokde. V německém Bavorsku ho mají, ale bouří se proti tomu žáci, rodiče – i učitelé.

New Yorku byly mobily ve škole zakázané zhruba deset let a mohl za to starosta Michael Bloomberg. Důvodem byla údajně snaha zlepšit studentům soustředění a zamezit podvádění u zkoušek. V roce 2015 ale experimentu učinili přítrž rodiče, které znepokojovalo, že nemohou s potomky přes den navázat spojení. V období mobilové prohibice parkovaly před některými školami phone-trucks, auta, ve kterých žáci svůj mobil mohli odložit za dolar na den. Od roku 2015 o tom, jak to s mobily ve škole bude, rozhoduje škola sama.

Bavorsku je mobil ve škole také plošně zakázaný od roku 2006, ale v listopadu se proti tomu vzbouřila regionální studentská rada a požaduje, aby si školy mohly určovat pravidla samy. Učitelé a rodiče jsou s nimi více méně zajedno a konzervativní bavorská vláda zůstala ve svém rozhodnutí bez velké podpory. Jedno lyceum již dokonce zákaz překročilo a jeho studenti mohou mobil používat o polední přestávce. Německý ministr pro informatiku bavorský zákaz ironicky komentuje: „Nemůžeme přece na školy vyvěsit nápis: Skutečnému životu vstup zakázán!“

Itálii jsou mobily zakázané během vyučování, a to ministerskou vyhláškou z roku 2007. To se ale asi brzo změní. Současná ministryně školství Valeria Fedeli se nechala slyšet, že „není možné nadále oddělovat mimoškolní a školní svět studentů“, pročež mobily by se měly používat ve výuce. Podle ní než nechat děti s mobily o samotě a ve škole se tvářit, že nejsou, je lepší, když je světem internetu provádí i kvalifikovaný učitel, kromě rodiče. Navíc děti během hodiny mobil používají, i když tajně, pod lavicí.

V Kanadě šli opačným směrem, aby pak ale nakonec došli tam kam ostatní. Od roku 2012 v kanadských školách programově zavádějí výuku za pomocí vlastních přístrojů, která má již i svůj název BYOD (bring your own device neboli přines si svůj vlastní přístroj). Čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor a navíc ještě natáčely na video učitele, kterým se to vůbec nelíbilo.

1 Komentář zapnuto "Škola bez mobilů? Francie zavede plošný zákaz i o přestávkách a jak to řeší v jiných zemích"

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
nejnovější nejstarší
Jindra
Host

Jsem „stará škola“, mobil do školy nepatří. Ostatně viz věta z článku „… čelí ovšem stejným problémům jako všechny školy, do kterých chodí děti vybavené mobily: děti mobily rozptylují. Je tedy známo, že alespoň jedna ze škol už udělala krok zpět a mobily v hodině zakázala, protože děti nedávaly pozor“.
Věřím na značnou škodlivost elektrosmogu, takže ani mobily, ani wifiny.
Jindra