Archiv štítku: Učení

Pomůcky pro žáky se specifickými potřebami rozvíjejí všechny děti

15.05.2013

Vyzkoušejte si didaktické pomůcky a materiály, které pomáhají dětem se specifickými vývojovými poruchami školních dovedností při výuce a vzdělávání. V kladenském Sládečkově vlastivědném muzeu byla na konci dubna zahájena výstava Škola v pohodě aneb Aby učení nebolelo, která právě takové pomůcky …

 

Klima školy má zásadní vliv na to, jak se děti učí

02.05.2013

Publikujeme rozhovor s prof. Vladimírou Spilkovou, který vyšel v posledním čísle časopisu Moderní vyučování pod názvem „Klima školy je zásadním aspektem pro utváření osobnosti dítěte.“ Rozhovor byl redakčně krácen, plnou verzi najdete v časopise.

 

VIDEA: Co všechno škola nedokáže, přestože to od ní očekáváme

08.02.2013

Představujeme vám tři videa ze série Víte, že…, která natočili společnými silami KVAS a EDUin. Všechna tři videa se snaží veřejnosti jasným a srozumitelným způsobem vysvětlit problémy vzdělávání v České republice. Jejich smyslem není pouze informovat, ale chtějí motivovat k debatě a …

 

Extra třída – aby nápady dětí nezůstávaly jen ve škole

14.08.2012

Pro certifikované školy chystáme od podzimu novinku – program Extra třída! Díky programu budou mít žáci 8. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií příležitost realizovat projekty užitečné pro lidi žijící v okolí jejich školy (a získat na své nápady finanční podporu).

 

Taky nutíte děti trávit prázdniny s učebnicí?

28.06.2012

„Prázdniny nejsou prázdné místo bez školy, ale naopak příležitost učit se tak, jak to škola neumí“, radí novinář Tomáš Feřtek všem rodičům.

 

Jak jsme z výchovy vyhnali dobrodružství

20.04.2012

Současný život dětí začíná postrádat prvky přirozeného nebezpečí, objevování, nejistoty a rizika. Výchova v institucích je čím dál více ohraničována předpisy a nařízeními, která mají zaručit bezpečí dětí. Souhlasili byste tedy s tvrzením, že práce s rizikem je životní kompetence, kterou je třeba se učit? Lektor Prázdninové školy Lipnice vysvětluje, proč je riziko a dobrodružství ve výchově důležité.

 

Česko v Digitálii

27.03.2012

Děti dnes obsluhují techniku dřív, než se naučí číst a psát. Je dnes pro ně obrazovka reálnější než realita? A jak využití techniky ovlivňuje výuku, proces učení a roli učitele? Přečtěte si další otázky i odpovědi v článku Kateřiny Jonášové.

 

Tipy, jak se s dětmi učit

06.02.2012

Spolu s přijímačkami na osmileté gymnázium přichází otázka, jestli se naše dítě umí učit. Článek z portálu Rodina nabízí tipy pro rodiče, jak dítěti pomoct naučit se učit.

 

Grunnlaget: metoda, která učí děti učit se

10.08.2011

Schopnost dítěte přeměnit přijímané informace v konkrétní poznatky ovlivňuje pozdější vzdělávací úspěch stejně podstatně, ne-li více, jako znalost češtiny či schopnost socializace. Jak však odstranit handicapy, které si dítě s sebou přináší? Odpovědí může být norská vyučovací metoda Grunnlaget, která se v současnosti začíná používat při práci s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí. A již během půl roku přináší nečekané úspěchy.

 

Jana Nováčková: Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek

07.07.2011

Ve 20 minutách o tom, jak se vyvíjí motivace u našich dětí po vstupu do školních zařízení.