Tip na výlet: Vyzkoušejte si animaci ve Filmovém uzlu ve Zlíně

Že mají ve Zlíně filmové ateliéry, kde vznikala spousta animovaných filmů, které patří dnes do zlatého fondu, to je známá věc. I to, že se tam pravidelně koná filmový festival s dětskými filmy. Ale už mnohem méně se ví, že uprostřed těch ateliéru na Kudlově, což je zalesněný kopec nad městem, druhým rokem existuje Filmový uzel. Dva nově opravené domy, v nichž najdete kinosál, tři výtvarné animační dílny, výstavu o filmové historii a taky kavárnu v přízemí.

Venku se ochladilo, tak místo tipů na vycházky budeme do jara přinášet tipy na místa, kam můžete s dětmi i školní třídou zajet na výlet pod střechou. A ideálně tam i něco zažít, něco si vyzkoušet nebo se něco naučit.

Pokud jste přijeli s menšími dětmi, nejspíš vás nasměrují do Tvořivého chlívku. To je sál s výstavou o prasátku Lojzíkovi, hrdinovi obrázkové knížky i animovaného filmu. Kromě toho, že se tu děti trochu hýbají a cvičí, dozvědí se, jak se z obrázků v knížce stane film, tedy co je to storyboard a animace. Výhoda je, že připravovaný seriál vniká ve studiu hned vedle expozice, takže je možné se tam zajít podívat.

Pro starší, včetně středoškoláků, tu fungují animační dílny. Ty jsou s lektorem nejdřív se během zhruba dvouhodinového výkladu dozvíte něco o historii a technikách animovaného filmu. Hned potom si ty jednodušší z nich můžete vyzkoušet. Pracuje se tu s kresbami při ploškové animaci, nebo třeba s plastelínou. Lektoři vás rozdělí do skupin, naučíte se základní prvky kresby, vyzkoušíte si, jak důležitý je dobrý příběh a storyboard, stejně jako práci v týmu. Je tu momentálně sedm animačních stolů vybavených fotoaparáty a programem Dragonframe, v němž animují i v Hollywoodu. Výsledkem workshopu, který zabere tak hodinu a půl, bývá zhruba minutový animovaný snímek. Ale školy si mohou domluvit i delší čas, z něhož může vzniknout i delší film. Stačí zavolat a domluvit se. Přijeďte buď sami s dětmi, nebo tenhle zážitek doporučte vaší škole.

Jak se sem dostanete: Z centra Zlína sem jezdí autobus 31. A je tu i velké parkoviště.

Užitečné odkazy: Základní informace a fotky k programům pro školy najdete ZDE.

Cíle v okolí: Zoo Zlín patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům na Moravě a je také vycoce ceněná v konkurenci ostatních zoo v České republice.

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar