Zakázané vzdělávání: Je dnešní škola něco jako Platónova jeskyně?

Co když je dnešní škola podobná jeskyni z podobenství řeckého filozofa Platóna? Lidé, kteří ji obývají, vidí a poznávají  svět  jen jako stíny promítané na stěnu. Vlastně to má se světem venku málo společného.

Současná škola  je střižená podle pruského vzoru osvíceného absolutismu, který poddaným nabídl benefit vzdělání výměnou za loajalitu a poslušnost. Vyzdvihovala se disciplína a sebezapření. Jsou to stále ještě hlavní hodnoty, na kterých má stát vzdělávání dnes? A co radost z učení a poznávání? Pohyb, příroda? Může škola bavit?

Co je na tradiční škole – která není zas tak tradiční, jak by se zdálo, neboť  byla zavedena před ani ne třemi sty lety – dobré a užitečné (učitelé!) a co by nebylo marné vyměnit za něco jiného?

Ve filmu Zakázané vzdělávání živě mluví učitelé, rodiče i žáci zemí Latinské Ameriky a Španělska. Dokument již vidělo deset miliónů lidí. Pokud vy ještě ne, podívejte se na něj, s otevřeným srdcem, a podělte se s námi o svůj názor  na školu.

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Zakázané vzdělávání: Je dnešní škola něco jako Platónova jeskyně?"

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Lea
Host

Dokument jsem viděla už před nějakým časem,ale obávám se,že pro většinu rodičů a zřejmě i pracovníků MŠ je v oblati scifi.Mě se líbí,ale nemusíme chodit tak daleko. I u nás je spousta „osvícených“ odborníků,kteří už delší čas přednáší,publikují,někteří i zakládají různé školy.I Vaše stránky do tohoto výčtu počítám.Jen nechápu, proč je pro tyto názory „hluché“ naše ministerstvo školství.