„Chtěla jsem pro rodiče vytvořit bezpečné prostředí, kde mohou bez obav sdílet své starosti, radosti i tipy, jak život s ADHD nejen zvládnout, ale také si ho užít,“ vysvětluje Ivana Matyášová, která skupinu aktivně moderuje. FOTO: "Alexis Jumping" by Alexandre Dulaunoy / CC BY-SA 2.0

Pro rodiče dětí s ADHD existuje na Facebooku skupina. Řeší se tu praktická témata, nejde jen o stěžování

Má vaše dítě diagnózu ADD nebo ADHD; prostě některou z poruch pozornosti? Pak asi víte, že v běžném životě čelíte různým výzvám. Možná vám prarodiče nechtějí hlídat dítě, protože je moc divoké, možná často dostáváte ze školy poznámky za nedonesené úkoly a ztracené pomůcky; možná máte pocit, že na vás okolí jen klade nároky a nikdo vám nepomůže. Pomoc můžete hledat v poradně, u terapeuta – nebo na Facebooku.

Psycholožka Ivana Matyášová, která žije s rodinou poblíž Pardubic, se s ADHD setkala ve vlastní rodině. Její zkušenosti s výchovou a vzděláváním dcery s poruchou soustředění ji vedly nejen k tomu, že svou odbornou praxi zaměřila tímto směrem, ale i k založení facebookové skupiny Pro rodiče dětí s ADHD. Řeší se tu praktická témata: domácí příprava do školy, školní úspěchy a neúspěchy obecně, vztahy mezi sourozenci, koníčky, komunikace s prarodiči nebo cestování.

„Chtěla jsem pro rodiče vytvořit bezpečné prostředí, kde mohou bez obav sdílet své starosti, radosti i tipy, jak život s ADHD nejen zvládnout, ale také si ho užít,“ vysvětluje Ivana Matyášová, která skupinu aktivně moderuje. „Nechtěla jsem, abychom sklouzli jen ke stěžování. Snažíme se o konstruktivní debaty a hledání řešení.“

Výhodou skupiny je i to, že soustředí nejen na potíže dítěte, ale také na psychickou kondici rodičů a dalších členů rodiny. „Jedním z mých cílů je i to, aby rodiče dětí s ADHD pracovali sami na sobě. Aby si uvědomovali, co jim dělá radost, co jim pomáhá žít spokojenější život, jak mohou sami o sebe lépe pečovat,“ vysvětluje Ivana Matyášová.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Miki Michal
Miki Michal
20 dní před

Každé dítě ADHD je jiné ,tak i přístup musí být jiný. Chce to otevřené srdce mnoho trpělivosti.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x