Alexandra Hochmanová: Nezakazujte dětem sladkosti, mohlo by se vám to vymstít

Mám čtyři syny, všichni milují sladké. A já jsem psycholožka, léta spolupracující s výživovými poradci. Jeden by řekl, že to synové se mnou musí mít těžké, ale myslím, že jsme to zvládli nastavit docela dobře.

I když lehké to není a univerzální recept nemůže existovat už proto, že každá rodina je jiná. Roli hraje nejen to, co jíte vy a váš partner, ale třeba pořadí dětí a jejich věkové rozestupy.

Prvnímu dítěti můžete nastavit nejpřísnější normu, protože nemá s čím srovnávat. Náš nejstarší, dnes šestnáctiletý syn, do pěti let sladkosti prakticky neznal. Druhý byl jen o rok a půl mladší, u toho se ještě dařilo udržet stejný režim. Ale jak vysvětlíte dvouletému, když se spolu se sedmiletým vrátí z koledy a starší brácha čokoládu může, kdežto on ne. Úplně mu zkazíte radost z koledování. Logickým výsledkem je, že mladší začali se sladkostmi dřív.

Další problém představovala školka. V té naší učitelky rády rozdávaly sladkosti – nejčastěji bonbony a odporná roksová lízátka, s odůvodněním, že je to odměna a jiné se nesmí kvůli dětem, co mají nesnášenlivost lepku. A tak jsem přinesla do školky sušené banány, rozinky, nesířené meruňky a poprosila učitelky, aby to mým dětem dávaly místo sladkostí. Byla jsem samozřejmě za nepřející kozu. Moje děti ale byly spokojené, všechno je to o zvyku a oni mají rádi hořkou čokoládu, domácí ovesné sušenky, flapjack nebo třeba tvarohové koláčky, kde je lepší poměr bílkovin, sacharidů a tuků.

Podobně „zlá“ jsem i na Mikuláše nebo na Vánoce. Balíčky, které synové dostanou ve školce nebo od příbuzných, prostě proberu a vysvětlím, proč si nepřeju, aby to jedli. Třeba proto, že to kazí zuby. Nebo že je to čokoláda, kde šlo kakao jen kolem.

Nemáš rád zelí? Ok, dostaneš jen jednu lžíci, ale ochutnat bys měl. K večeři je vždycky několik druhů krájené zeleniny – nejíš papriku? Dej si rajče.

Blbé je jen zakazovat a nenabídnout nic místo toho. Když jsem dětem něco zabavila, vzala jsem je pak do zdravé výživy, kde si mohly vybrat něco jiného ze zdravějších sladkostí. Milují třeba trubičky ze sušeného ovoce máčené v karobu.

Když jedou na tábor, dostanou od nás peníze a výživové doporučení: nepřeju si, abyste si kupovali sladké limonády. Můžete nanuka nebo čokoládu – jednou do roka, aby nevyčuhovali z kolektivu.

Jídlo je velké psychologické téma. Všimněte si, co dělá s matkami, jejichž děti nejedí, nebo naopak jedí moc. Všichni čtyři mí synové se narodili nejméně čtyřkiloví, takže první varianta se nás nikdy netýkala. Možná i proto, že jsem odmala provozovala důsledné „chuťové otužování“ – tohle jsem uvařila a tohle se teď bude jíst. Kdybych měla vyjít vstříc každému, budu vařit pět různých jídel.

Nemáš rád zelí? Ok, dostaneš jen jednu lžíci, ale ochutnat bys měl. K večeři je vždycky několik druhů krájené zeleniny – nejíš papriku? Dej si rajče. Svoboda, ale v rámci pevných mantinelů. Tatínek nejí zeleninu – to je v pořádku, je už dospělý a má jiné chutě, navíc neroste. Tvoje tělo ji potřebuje.

Je dobré děti příliš neotrávit – aby neměli tendenci zatloukat. Tenhle přístup se mi zhodnocuje teď, když je nejstarší syn na internátě v Německu. Když přijede po 14 dnech a má akné, nemá problém se přiznat, že neodolal a dal si se spolužákem večer na pokoji brambůrky. V pubertě děti víc experimentují, se vším – takže je v souladu s přirozeným nastavením, že se to bude týkat i jídla. Někdy prostě „prasí“, tak to společně pojmenujeme a potvrdíme si, že je lepší to nedělat moc často.

Alexandra Hochmanová je psycholožka, koučka, lektorka a matka čtyř synů. Vystudovala psychologii a sociologii managementu na Vysoké škole ekonomické a klinickou psychologii na Filosofické fakultě. Je spoluautorkou knihy K čemu jsou diety?

98

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
25 Comment threads
73 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
Annajkpe49@seznam.czVáclavMichaelaMarkéta M. Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Helena
Host
Helena

Ženská, vy jste stravovací šikanátor, to už hraničí s psych. poruchou. „Můžete nanuka nebo čokoládu – jednou do roka, aby nevyčuhovali z kolektivu.“… Tato věta vypovídá za vše. Chudáci děti.

Pink
Host
Pink

…třeba tvarohové koláčky, kde je lepší poměr bílkovin, sacharidů a tuků…
To hovoří o všem. Ona bohužel blázní. Já sem děti nikdy sladkým nepřecpával, nejedl jsem to ani já ani manželka nějak moc, ale nebláznil jsem. Ale aby učitelka, nebo vychovatelka rozdávala třeba jen za slušný pozdrav pistácii, tak by musela být milionářka. O křížalách to platí mimochodem také.

tea
Host
tea

Taky je mi jejích dětí líto. Probůh, aby se čtrnáctiletej mamince přiznával, že zhřešil a dal si s kámošem chipsy (a proto že má beďary… vůbec ne proto, že to je čtrnáctiletej puboš…) … pro všechno na světě :(

Ilona
Host
Ilona

Tak tak,bedary bude mit i proto,ze je mu 14 a on se prizna k hruznemu cinu,jako ze minimalne kouril travu..😄

Ilona
Host
Ilona

Diky za zdravy selsky rozum😊

zuza
Host
zuza

Však ony si to děti nejspíš vynahradí, jak budou z dohledu, což dokládá syn na internátu, v dospělosti mohou mít klidně i nadváhu, protože tu víc než kdy jindy platí staré rčení o odříkaném chlebu, kterého bývá největší krajíc. Ten bude muset skousnout matka psycholožka. Bude hořký. Samozřejmě to neznamená, že musí dětem servírovat stále sladkosti, nebo je podporovat v ládování se kdekoliv je před ně postaví, ale zlatá střední cesta by nikomu neuškodila. A když čtu o ovocných trubičkách z biobchodu, dvakrát mi je v nich nabídli jako pozornost, něco tak přeslazeného a nechutného jsem dlouho nejedla. Venku jsem… Číst vice »

Martina
Host
Martina

Moje matka mi sladke nedavala. V pozdějším veku, kdyz jsem dostala penize treba od babicky k narozeninám, tak jsem utikala do krámu a koupila si sladke. Mela jsem tezke dětství a tohle mimo jine patrilo k tomu. Dneska jsem obezni. Kdyby mi matka davala sem tam sladké dneska by mohlo byt mozna vse jinak.
A jinak souhlasim. Chudaci deti. Sladke jednou za rok jinak susene ovoce……

Ilona
Host
Ilona

Svym zpusobem ma pani pravdu,kdyz zakazu,musim nabidnout neco jineho..4 deti a tohle dodrzovat,pani ma pevnou vuli..ja rikam od vseho neco,jist teplou stravu,ovoce,zeleninu,ale taky dobroty,myslim,kdyz deti sladke nesmi,pak se ty chute vybicuji do maxima a stejne se nekde nacpou,protoze jim to chybi,jsou to deti prece..ja bych na to nemela nervy nic jim nedat..vzdy rikam,dat si polevku,druhe jidlo a pak ano..zeleninu a ovoce maji cely den k dispozici v misce a aby to bylo pro ne lakavejsi,vykrajuji treba vykrajovatky na cukrovi hezke tvary..ony taky babicky rady rozmazluji..nevadi mi to,ale ne pred jidlem nebo spanim nadopovat cokoladou..

Vladimír
Host
Vladimír

Znám rodinu, kde dětem nedávali vůbec sladké pochutiny, když měli chuť na sladké, jedli sladké ovoce. Tito rodiče neměli problém s hyperaktivitou svých dětí, neměli žádné dětské nemoci, ani problémy s pozorností ve škole. Byli zdraví a v pořádku.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Pokud děti neřešily, že šly třeba se třídou, kroužkem, skupinou na zmrzlinový pohár za odměnu a nemohly si dát, pak je vše naprosto v pořádku. Jinak mi to přijde zbytečně utažené za vlasy. Naše děti jí všechno sladké. Klidně i tabulku čokolády před spaním (kdyby chtěly). Dle vyjádření učitelů – vychované, spolupracující a soustředěné děti. Dokonce nemají problém odmítnout sladkost, když jim jí někdo jiný nabízí. Naopak, jim většina spolužáků ve škole sladké ujídá. Je totiž otázka, jestli takové děti, jak jste popsal, to mají ze svého přesvědčení a nebo z vůle rodičů. To se pak projevuje o těch přestávkách… Číst vice »

Hana
Host
Hana

Ale to by musely ty děti žít v rezervaci, aby jim náhodou nenabídli sladkost známí, kamarádi…!!!!!

Ilona
Host
Ilona

Jste zenska s rozumem,narozdil od jinych😉

Eva
Host
Eva

Koukám, že někteří tady by se nejradši užrali hnusů a dopřáli to i svým dětem. Mně jako malé nikdo nic nezakazoval, naopak u nás byly běžné koláče a buchty denně k snídani, tatranka na svačinu, k večeři chleba s medem nebo s marmeládou. Obezitou netrpím, ale vlastně doteď mám problém se závislostí na sladkém, kdybych si už jako malá zvykla na něco jiného, mohlo to být jinak. Ale nehodlám se na to vymlouvat, je to o vůli a chuti najít si náhradu. Nemyslím, že jsou to chudáci děti, paní má pravdu – nesmí to být jen zákazech, ale o tom… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Tak ze jste si nerekla treba o rohlik se sunkou a zeleninou doma nebo Vam rodice cpali ty tatranky a buchty nasilim???😏

Eva
Host
Eva

Jojo, pěti až osmiletý dítě si dobrovolně řekne o rohlík se šunkou a zeleninou, když má možnost jíst pořád sladkosti a od malička vlastně nic jiného nezná… Takový bude tak jedno ze sta. To ale neznamená, že je to pro něj to nejlepší, to mají vědět a posoudit rodiče. Já jim to nevyčítam, tehdy se výživa všeobecně zas tak neřešila. Ovšem váš komentář je dost mimo.

Jiřina
Host
Jiřina

Paní Evo Máte pravdu. Mám 3 děti, sladkosti měli omezené pořád. Nyní nejmladší /8 let/ občas dostane chut, ale nevyhledává to. Ví, že pamlsky s cukrem, palmovým olejem a čokoládu nečokoládu nedostane. Na pití si vybere rovnou vodu nebo ovocný čaj. Jíme většinou domácí stravu, včetně jogurtů, sýrů a pod. Moučníky převážně domácí. Dcera,která má již svoji dceru, u vnučky postupuje stejně. Samozřejmě v pubertě občas na sladkým ulítla,ale důležitý je co měli nastaveno jako děti. Nejstarší syn sladkosti nevyhledává vůbec . A divte se, přesto žijí. Snědí všechno. Moje kolegyně má celkem problém s jídlem svého syna, ve školní… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Vy jste mimo z tech cukru,zalezi na vychove,ma 6ti leta dcera si rano ke snidani rekne o rohlik se sunkou a zeleninu..kdyz Vam rodice neco predhodili,hlavne at je plne bricho a nekomunikovali..to se pak musite certit nekde jinde..

Eva
Host
Eva

Achjo, Ilono, to Vás nenaučili ve škole číst, nebo Vás tato schopnost přešla až v dospělosti? Pro pomalu chápavé ještě jednou: Rodiče jsou zodpovědní za to, co jí děti. Tedy by měli o stravě přemýšlet, protože dítě sní to, co mu chutná. Což nemusí být vždy sladké, ale závislost na cukru se pěstuje výrazně lépe než závislost na rajčeti. Takže když dítěti budete dávat třeba z 90 % sladká jídla, která mu chutnají, běžně si o to rajče neřekne dobrovolně (tedy takových dětí bude minimum). Pokud je od mala zvyklé na normální jídlo a sladkosti jenom občas a to třeba… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Asi budu muset dat tatranku,buchtu a kolac i mimo snidani,bych byla chapavejsi..cteni dopiluju😏😏

Ilona
Host
Ilona

Driv se to neresilo..mozna u Vas doma..jsem mozna starsi nezli Vy,tak ze pamatuju,jak se jedlo drive..mi rodice to resili a dnes jsem jim vdecna,ze mi dali rezim a rad a nejen v jidle.

Eva
Host
Eva

Buchtu nemusíte, stačí dopilovat to čtení s porozuměním, pak by Vám asi došlo, že říkám totéž: děti potřebují nastavit mantinely a (nejen) v jídle to musí udělat rodiče. Pokud to nedělají, snadno to dopadne tak, jak se zmiňuji. Škodí samozřejmě i druhý extrém, ale o tom ten článek není (opravdu nevím, co je špatného na domácím koláči/zmrzlině/nasušeném ovoci. Podle některých reakcí soudím, že je to asi jedovaté). Neřešilo se to v takové míře (dnes je každý druhý „certifikovaný“ nutriční poradce) a především nebyly ty hromady „ověřených a důvěryhodných“ zdrojů, kde to studovat. Na druhou stranu ale už byly zprocesované potraviny… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Mate pravdu,omlouvam se za ironii..

Johana
Host
Johana

On ten rohlík taky není žádná výhra

Ilona
Host
Ilona

Ten z Penny za 2 kacky urcite ne,ale minimalne celozrny nebo ty,co pecu doma a pri dobrem skladovani Vam vydrzi min.3 dny..dobra mouka,ne jen bily prach,seminka,minimum soli,domaci vajicka..

tea
Host
tea

Já myslím, že tohle bude i nějak zakódované v genech, není to jen výchova. Naši do mě cpali zeleninu a ovoce od samýho začátku, vždycky jsem to nenáviděla (z některých druhů bych dokázala i zvracet) a vlastně mi to zůstalo. Dneska teda pár svých přijatelných druhů pojím, protože vím, že bych měla, ale že by mi to nějak zvlášť chutnalo… to snad jedině sušený všeho druhu a ovocný sušený placky, ale musela jsem se k tomu „projíst“ až ve třiceti. Mamka se ovocem a zeleninou cpe v jednom kuse, táta zase jí dost nezdravě (uzeniny atd.), ani jedno jsem od… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Jo, souhlasím, že se to nedá až tak zjednodušit. Úplně původně jsem vlastně reagovala na některé příspěvky, kde diskutující vyčítají rodičům, že jim nedávali sladké a proto jsou dnes obézní. Krom toho, že právě proti striktnímu zakazování sladkého je i ten článek, tak za mě je to v pozdějším věku (tak 15+) hlavně o vůli, ta ale může být podpořená nebo naopak ubitá z dětství. Mně sladkého dávali víc než dost a teď toho trochu lituju (i když tehdy jsem si rozhodně nestěžovala :) ), protože se nemůžu zbavit závislosti na sladkém. Ale snažím se to nepoužívat jako výmluvu. Taky… Číst vice »

YMIT
Host
YMIT

výstižné

Hana
Host
Hana

Souhlasím s vámi. Kdybych tehdy věděla o stravování to, co dnes, stravovala bych se lépe už dřív a předešla spoustě zdravotních potíží. U dětí mě to mrzí dvakrát tolik.

Michaela
Host
Michaela

Musím s vámi souhlasit. Když rodič moc neřeší co dítě jí, nemůže ho naučit zdravemu stravování – Obézní jsem celý život, ale až ted ve 25 letech, kdy jsem čekala dceru, jsem pochopila, že cestou mých rodičů se vydávat v tomto ohledu nechci. Rodiče rozvedení, takže aby mi otec ty chvíle vynahradil, koupil mi co jsem chtěla (klidně i plato kinder vajec) a nebo jako 7 lete míchal 3 vejce k snídani každý den. Máma nebyla o nic lepší – a ješte jsem měla být vlastně ráda, že se mi za tlouštku s partnerem nesměje. Nikdo moji obezitu aktivně neřešil,… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Ano,kvuli detem,ale i Vam a Vasemu zdravicku..drzim.palce.

pavel
Host
pavel

Polovina psychologů by sama potřebovala přeléčit.

Sasanka Hajní
Host
Sasanka Hajní

Já říkám odjakživa, že psychologové a psychiatři se pohybují na hranici duševního zdraví, a někteří ji už překročili:-)

jkpe49@seznam.cz
Host
jkpe49@seznam.cz

Souhlasím

Míša
Host
Míša

Paní mi nepřijde, že by byla šikanátorkou svých dětí…je fajn, že jí není jedno, čím se budou cpát a že jim ukáže a vysvětlí rozdíl. I za cenu, že pro okolí bude „divná“.Nakonec v obchodě (ikdyž zdravá výživa), si můžou vybrat jakoukoliv sladkost a třeba i v podobě sušeného ovoce. Takže kontakt se sladkostmi jim neupírá. A co je na tom, že doma peče – vaří zdravěji? I způsob, jak to má nastavené se mi líbí, protože vyvářet všem něco extra, pak by byla role obráceně – šikanátoři děti. Samozřejmě v dospělosti už to je na každém, ale hodně dělá… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Máte pravdu. Paní možná lidem připadá divná, protože v podstatě dělá to, co se tu dělalo před rokem 89. Byl menší výběr než teď a tak se doma hodně peklo a vařilo ze základních potravin. Bylo to pracné, ale bylo to běžné. Dnes mají lidé více na výběr a tak, na úkor kvality, kupují „hotovky“. Není to dobře. Paní fandím.

Jaroslav
Host
Jaroslav

Ten přísný režim mi přijde v rozporu s tím, co prý praktikují zaměstavatelé v továrně na čokoládu: Nechají nového zaměstnance jíst, co hrdlo ráčí. Po chvíli nemůže čokoládu ani vidět.

Veronika
Host
Veronika

Tam bych potřebovala na půl roku zaměstnat :-). Ale když se peče cukroví, taky si večer musím dát česnečku a to nemusím ani ochutnávat, stačí když čichám…

Ilona
Host
Ilona

Jo cesnecka,mnam..

Sasanka Hajní
Host
Sasanka Hajní

Když jsem četla titulek „Nezakazujte dětem sladkosti, mohlo by se vám to vymstít“, bláhově jsem se domnívala, že paní bude vykládat o případech, které znám ze svého okolí – dítěti byly sladkosti zakazovány, což v pubertě vedlo k tomu, že nic jiného než sladké nejedlo. No, aspoň má matka jistotu, že synáčkové v mamahotelu dlouho nebudou, protože s diktátorem se žít nedá.

jkpe49@seznam.cz
Host
jkpe49@seznam.cz

Ano, název článku je zavádějíci. Běžné cukrovinky vlastně psycholožčiny děti jedí jednou ročně.Článek by měl mít nadpis dle obsahu „Sladkosti jen jednou do roka“.

Hana
Host
Hana

Mám pocit, že by „biomatky“ měly mít VŠ, aby to všechno zvládly. Moje prababička nefilozofala, maso bylo v neděli a co zbylo v pondělí nebo úterý, uzenina 1x týdně v sobotu a jinak se vařil květák, kapusta, mrkev, zadělávané kedlubny, nudle s mákem, šišky, lívance, knedlíky s ovocem…, prostě „zvěrstva“. Bonbóny a čokoláda za odměnu byla a nepamatuji se, že by někdo z rodiny byl obézní nebo trpěl zažívacími obtížemi. Asi je nejlépe respektovat moudra našich předků , než všechny módní sushi, číny, indie a smookies, prostě jsme zeměpisně na něco nastavení. A bylinek je fůra i na loukách ,… Číst vice »

Ashtar
Host
Ashtar

Já myslím, že s moudrostí předků to nemá nic společného. Oni se neměli čím cpát, tak se necpali. Jedli to co měli a na co měli. No a protože měli vždy méně než by mohli, tak prostě netloustli. Taky se více hýbali. Můžeme o tom popsat mnoho stránek, ale na tím vším bude zákon o zachování energie. Budete-li držet příjem a výdej v rovnováze, tak se nemůže nic dramatického stát. Na sladkosti je třeba pohlížet jako na light drogu a tedy se držet ověřeného moudra – všeho s mírou. 🙂

Sasanka Hajní
Host
Sasanka Hajní

Všeho s mírou určitě a s nutností pohybu máte stoprocentní pravdu, ale to, co je popsáno v článku (nanuk a čokoláda 1x ročně, aby nevyčnívali), není míra, ale koncentrák.

Eva
Host
Eva

Nikde se nepíše, že mají čokoládu jednou ročně…

Ilona
Host
Ilona

Ze dostaly od rodicu vyzivove doporuceni…ale tajne se treba postesti i vickrat do roka..

YMIT
Host
YMIT

Děkuji za článek, moc se mi líbí. Vystihuje co jsem se o trochu jiném stravování dětí naučila po narození vnoučat. Souhlasím s tím, že pokud něco zakážu, musím mít náhradní řešení. Nejdůležitější je nejen pro stravu – nastavení mantinelů a jejich dodržování – ALE pro obě strany – rodiče i děti.

Johana
Host
Johana

Jako děti jsme museli sedět u jídla dokud jsme ho nesnědli, i když nám fakt nechutnalo a jíst ho bylo utrpení. Některá jídla dodnes nemůžu ani vidět..
A zakazovat dětem sladkosti je nesmysl. Všeho s mírou

Evka
Host
Evka

Nejsem zastánce konzumního obžerství, ale nevidím důvod, proč by si proboha dítě občas nemohlo dát čokoládu nebo něco nezdravého. Dnešní doba mi přijde ode zdi ke zdi. Buď to dítě samou benevolencí a volnou výchovou krmit jako malého vepříka nebo mu vybírat mikulášské balíčky a cpát ho pouze bio-eko a vodou.

Lucie
Host
Lucie

Moje děti dostávají v krabičkách nakrájenou zeleninu, sýry. Ovocné kapsičky, oříšky. Proč bych jim měla dost místo toho piškoty? Mlsaji jablka, jahody. Po piškotech spíš mají zácpu. Co dostanou ve školce, to holt je jejich, ale proč jim to nabízet nad míru?

Jana
Host
Jana

Ta ženská je úplná slep.ce. Fakt blbá. Já třeba špatně snáším fruktózu a sušené ovoce úplně nesnáším. Cukr mi nic nedělá. Jasně že není dobré se sladkým přecpávat, všeho s mírou. Jo a roksová lízátka jsem odjakživa milovala. Zato po sušených meruňkách je mi zle několik hodin.

Jitka Polanská
Editor

Precetla jste si pravidla diskuze a rozumite jim?

Ilona
Host
Ilona

Jj,a pokud si je neususite sama doma,jsou plna siridla,pokud doma,jsou merunky cerne,protoze namaji siridla..a kdo chce cerne merunky..nikdo.A obcas roksove lizatko zas neni uplny hnus a hnuj,jak tu nekdo pise..vseho s mirou..

Khatru
Host
Khatru

Tak to je síla. Chápala bych to u své neteře které kvůli tomu, že jí rodiče futrují od narození sladkým, aby od ní měli pokoj dokonce i máčeli dudlík do cukru a pak jí v Motole vytrhali v 5 letech pomalu všechny mléčné zuby a ona i tak nevydrží bez sladkostí 5 min, ale to je zase druhý extrém. U normálních dětí bych to neřešila pokud to nepřehání normálně se hýbou a čistí si pravidelně zuby. Mě matka zakazovala Colu a furt do mě šila, že jsem tlustá a posílala mě na sportovní tábory. Jediné čeho dosáhla je, že nesnáším… Číst vice »

Lenula
Host
Lenula

Já jsem tak ráda, že konečně někdo, kdo to vidí stejně jako já. Nedávno se mně můj devítiletý syn ptal, proč je v každé třídě nejmíň jedno tlusté dítě. Tak jsem mu doplnila jeho znalosti z dřívějška o to, že za to můžou rodiče, kterým je jedno, co, kdy a kolik jejich dítě sní, že jsou prostě důležité stravovací návyky. Vedu ho k tomu, že ochutnat může sladkosti, ale mělo by jich být minimálně a měl by si vybrat míň škodlivou variantu. Ale je to boj – překvapivě ne s dětmi, ale s okolím, babičkami, otcem a různými tetičkami, kteří… Číst vice »

Jitka
Host
Jitka

Děti si sladké najdou jinde. Když jsou větší můžou si je koupit nebo je dostanou od spolužáků. vždy se najde nějaká příležitost jak se k nim dostat. Co neznám to zkusím. To je jako s alkoholem cigaretami a někdy bohužel i s drogami. Také jsme nedostávaly jako děti cigarety, ale vyzkoušet jsme to chtěly. někdo u toho zůstal a někdo ne. Stejně jako se sladkým. Nic se nemá přehánět a dát dítěti občas tatranku lízátko či bonbon přece není žádná tragédie. nebo když dávají sladkou odměnu ve školce či škole tak se z toho přece nezblázním. Mám tři holky a… Číst vice »

Marcela
Host
Marcela

Já jsem měla od malička v jídle svobodu a jsem za to moc vděčná, bez výčitek si dám sladkost s představou, že je to něco super pro mé tělo :-) myslím totiž , že daleko horší než kus čokolády je ten strach z toho, co mi „ta hrůza“ v těle udělá…mám 3 děti, to první nevidělo sladké do 3 let, cpala jsem ho zeleninou a ovocem a ted je mu 7 a zeleninu a ovoce téměř nejí, už ho nenutím, nabízím…a ostatní 2 děti jsem již nechala volně a milují téměř všechnu zeleninu i ovoce, z talíře je berou jako… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Asi tak..necpu detem nic,ani sladkeho ani zdraveho,pokud nechteji,nechci,aby mely nejaky blok do budoucnosti..ale je leto,posledni roky pekne zhave..tak si zajdeme na zmrzku..presne tak,jak pisete..a na co by asi ty deti mely vzpominat..na krasne leto treba u babicky se zmrzkou nebo na matku,co jim to nedovoli a nebo jednou za rok…tak premyslim,kdy jednou za rok..jestli za vysvedceni a nebo vanoce…

Lea
Host
Lea

Stravování dětí je velké téma.Se svými dětmi jsem to moc neřešila. Jedly všechno.Skoro.Teď mám tři vnuky.Když byli malí jedli opravdu zdravě.Maminka jim vyvařovala sama zeleninové a masové příkrmy atd.Dost dlouho jsme odolávali i kupovaným sladkostem,ale nehrotili jsme to.Časem se trochu zvrhlo,ale tak nějak se snažíme zabránit tomu nejhoršímu,volíme menší zlo .To mě ale nijak netrápí.Teď ten nejmladší(4 roky),ale nějak přestal jíst lecos,co dosud jedl bez problémů, bohužel včetně zeleniny a ovoce. Ani sladké nemá nijak rád.Je hubený a drobný,ani doktorce se to už moc nezdá.Zatím vyčkáváme, vím,že žádné dítě jistě dobrovolně hlady neumře.

Ilona
Host
Ilona

To je treba jen obdobi,co prejde,synovi jsou 3,od mala bastil vse a dost..ted uz vymysli a vybira..asi normalni,deti nemaji jeste tak vyvinute chute jako my dospeli..nenutim,zkousim nabizet i formou hry..ze je vnuk drobny by nemelo vadit,pokud prospiva,ony ty vsemocne tabulky taky nejsou to nej..dcera byla drobna pres 3kg a syn Darbujan pres 4kg..vsak oni sami vedi a umi si rict😉

Lea
Host
Lea

Jenže to už trvá asi rok.Je to takový minimalista.Ze sladkých jídel jí jen palačinky a ty ještě jen tak holé, nedá si ani marmeládu,chleba vpodstě nejí,sem tam tmavou housku, zase jen tak.Docela rád má maso,ale ne přílohy,z ovoce jen jablka a jen někdy,ze zeleniny jen mrkev a okurky.Má rád pribiňáky a jogurty,to ho nejspíš drží .Pije jen vodu ,nebo domácí šťávu.Nejí ani bonbony,nebo tak,maximálně sušenky BB.Dřív měl rád různé domácí polévky ,teď ani to ne.Nic jsme mu nenutily,nerozumím tomu.Ostatní dva starší jedí normálně,víceméně.

Ilona
Host
Ilona

Co jste vypsala,to je myslim dobry zaklad,i dulezity ten pitny rezim,obyc voda..syn to ma podobne,nedavno jedl,co ted ne..ale treba zkouzi nove veci.Stejne jako nam se meni vekem chute,i detem se vyviji a rika se,ze treba urcite chutove kombinace nechteji,nechutnaji jim,i kdyz nam dospelym prijdou samozrejme..

Lea
Host
Lea

Doufejme,dík.Ta doktorka mě trochu vyděsila

Ilona
Host
Ilona

Cim Vas vydesila?Nejaka spatne rozbory nebo vaha pod normu?Vahu bych tak uplne neresila,pokud tam neni nejaky velky rozdil mezi tim,co by cca mel mit,dcera odmala byla spis na dolni hranici,je ji 6 a je po nas dost vysoka,tak ze takova vysoka hubena koza😉jak jste psala,co ji..nejake maso,jogurty,ovoce,zelenina,myslim,ze vyvazene.Treba syn mel nedavno obdobi,kdyz mel jit jist,brecel hystericky a ze ne..zkousela jsem,ale nenutila,aby neco snedl a pak se treba pozvracel nebo mel nejaky blok,ze az uvidi talir,ze bude vyvadet,byla jsem dost spatna,ale preslo to,do ted miluje a vyzaduje Sunar,myslim,ze proc ne..kdyz chce.Tak si dal mlicko a byl v poho,jasne,ze ne jen to.Zjistila… Číst vice »

Lea
Host
Lea

Výška a váha jsou hraniční.

Ilona
Host
Ilona

Muzu se zeptat jake,jsou mu 4?Pokud nejak zasadne nesel s vahou dolu..myslim,ze hodne genetika..dceri je 6,v kvetnu tedy 7,meri 125cm a vazi 23kg,syn mel v lednu 3,meri 99cm a ma 17kg..

Lea
Host
Lea

4 mu byly v listopadu.Má 14,5 kg a měří asi 96 cm.Tou výškou si ale nejsem jistá,řekla bych,že teď přece jenom povyrostl.Ono ani rodiče nejsou nijak vysocí,165 a 172 cm. Nechci z toho dělat drama,snad se to časem upraví.Vím,že děti také nerostou pořád,ale ve „skocích“. Jinak je zdravý, ani ve školce nijak moc nemarodí,pohybu má taky dost.(dva starší bráchové jsou fandové parkouru )

Ilona
Host
Ilona

No vidite😉tak bude drobnejsi po rodicich a je dulezite,ze je vesely a nemarodi…nema cenu se trapit a hlavne srovnavat s jinymi,i v dovednostech..kazde dite to ma jinak a umi veci,ktere zase neumi jine..to mate pravdu,ze rostou skokove a ma babicka uz kdysi rikala,ze hlavne ve spanku..ja ty skoky poznam vzdy po letnich prazdninach,rukavy a nohavice kratke😃

Ilona
Host
Ilona

A ze se pani nepochlubi,ci ji sama..

Petr
Host
Petr

Tak nevím, jestli si paní psycholžka trochu nelže dovlastní kapsy, když je přesvědčena, že dětem nezakazuje sladkosti. Jasně, žádný zákaz nestanovila. Ale vykoledované sladkosti zabavuje. Dětem důrazně vysvětlí, že si „nepřeje“, aby si sladkosti kupovali. Dokonce jim „dovolí“ nanuk jednou za rok. Pubertálnímu synovi vysvětlí, že akné má z toho balíčku chipsů, se kterým „experimentoval“.
Příště mu „nezakáže“ masturbovat, jenom řekne, že mu narostou chlupy na dlaních.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Petře, kluk už beztak dávno masturbuje…kdo ví, jaké další experimenty už vyzkoušel, když je mimo dosah mamči. :)

Ilona
Host
Ilona

To si piste,uz vidim,kdyz je mimo domov,jak s partou,kamosi jedi ovesne vlocky,ryby a pri pohledu na sladke jim je zle😉me staci stat treba ve fronte u kasy a pozorovat studenty,co si odbehli pro svacu..v jedne ruce Cola nebo energitak,v druhe ruce bramburky…

Markéta M.
Host
Markéta M.

Ilono, mě zarazilo, že tatínek zeleninu jíst nemusí, když mu nechutná.

Jinak, naše děti mají jakési „vlny“. Někdy sladké nemusí, jindy si zahrají na myšičky a „vyžerou špajsku“. :)))
Syna jsem kojila do 3let a ten je mlékomil a ke všemu si dává zakysanou smetanu….bude mu 11, váží 56kg(tolik co já) a měří 157cm……..houby cukry, na mléko a zakysanku je třeba si dát pozor. :))
Jo a když kluk neví coby si dal(protože zrovna nic sladkého doma není), udělá si palačinky s tvarohem.

Ilona
Host
Ilona

Tatinek neji zeleninu,ze uz je velky😉priklady tahnou..aspon doma slysim argumenty typu..ale ty to taky nedelas..vzdyt je dobre,ze mu chutna,se jeste vytahne,ty kluci jsou natahovaci..ze jste tak dlouho kojila,zavidim a obdivuji,ja dceru jen 14mes. a syna 4mesice,bohuzel,pak taky,ale uz se Sunarem..musim rict,ze to ma urcite co do sebe,dcera dosud nemela antibiotika,jen bezne kasle,rymy..zato syn asi ve 2mes.takovou laringitidu,ze se ani nevyspal a kazdorocne se vraci..

Lea
Host
Lea

Ten štěkavý kašel,to tedy je věc.Informace ,že to není nebezpečné ,je Vám po několikahodinovém nočním kašli dost k ničemu.To měl jako malý náš nejstarší a vracelo se to někdy i několikrát do roka.Zkoušeli jsme lecos,moc to nepomáhalo.Dokonce jedna alergoložka mu skoro dva roky dávala různá „dýchátka“,jelikož tvrdila,že má astma. Přitom lítal jako raketa a vůbec se nezadýchával. Nakonec se po vyšetření na krčním zjistilo,že má něco s hrtanovou záklopkou a to ho dráždí.Pak tedy bral něco na žaludek,bylo to drahé,ale pomohlo to. Od té doby je klid.ale ty tři roky stály za to.

Ilona
Host
Ilona

Leo to mate pravdu,me to desne vylekalo,nikdy jsem to nezazila,jen vedela,ze jsou nejake laringitidy,casto az brecel,asi ho to kaslani bolelo..pres den to slo,ale hlavne ta noc,dali jsme do pokoje cisticku vzduchu,stahli teplotu,u mrazaku jsme nastesti nesedeli..jen nevim,proc to vznika?Vite,ze me napadlo,jestli to neni nejaka alergie,protoze se mu to vraci vzdy touhle dobou,zacatkem jara..dostal vzdy antibiotika na tyden a je dobrej,pri nejhorsich zachvatech na noc kapky fenistil..pri astma by se urcite zadychaval a kaslal porad,jo ten muj ma taky raketovy pohon😉i u jidla nevydrzi v klidu..mit jeho vydej energie,je ze me twigy😃

Lea
Host
Lea

Alergii jsme taky zkoušeli,ale ne.Prý je to nejspíš virové,někdy i bakteriální,tak nevím. Jaro je typické.Při akutním průběru pomáhá i zvlhčování vzduchu(hrnek s horkou vodou,mokré ručníky.I Priznicz-zábal na krk.Antibiotika jsme na to nebrali.Je to těžké, i doktoři jsou jen lidé a co doktor, to názor.Kdo se v tom má pak vyznat.

Ilona
Host
Ilona

Nastesti p.doktorka je fajn,duveruju ji..pokazde ma antibiotika cca na tyden,michaji je v lekarne,voni sladce a pipetou se dobre davaji,tak syn neprotestuje,vetsinou po 2 dnech se hodne ulevi od kasle,jak se davi,tak se i casto pozvracel.Hlavne,ze to je jen tohle,deticky maji horsi a nevylecitelne nemoci.Dcera ma od narozeni jednu ledvinku a uz byla s kylou,kdy uz mela prirostly vajecnik a vejcovod ke stene,ale oni se ze vseho rychle dostavaji a snasi to lip nez ja..me to trha srdce..

Václav
Host
Václav

Pár připomínek k té „zdravé“ stravě, kterou paní Hochmannová tak propaguje ve své rodině: 1) Karob pochází z rohovníku, který se nejblíže k nám pěstuje ve Středomoří, odkud se k nám musí dovézt – tak proč používat daleko zdravější přírodní sladidla z naší zeměpisné šířky, že? 2) Kupované sušené banány jsou ve většině případů ve skutečnosti smažené a navíc ještě v kokosovém oleji – ze zdravotního i ekologického hlediska naprostý humus. 3) Flapjacky jsou slazené invertovaným třtinovým cukrem, takže brát je jako zdravou alternativu sladkému cukroví je hloupost. Navíc drtivá většina jejich obsahu se opět musí dovážet z dalekých krajin.… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Super,moc se mi libi,co jste napsal😉

Lea
Host
Lea

V podstatě máte Václave pravdu,jen mi není jasné,která „daleko zdravější“ přírodní sladidla z naších zeměpisných šířek máte na mysli.

Ilona
Host
Ilona

Tak bych rekla asi med,sirob..ovocne stavy,jinak netusim..jeste trtinovy cukr beru jako mensi zlo..i kdyz ne z nasich kraju..nejcasteji med od meho tatky vcelare,jistota,ze v tom neni nacpany cukr bily a buhvi co..

Lea
Host
Lea

Med bych brala,ale taky si ho nemůžete dát do všeho.V sirobu ani ve třtinovém cukru nic zdravého není.Na rozdíl od karobu.A mimochodem, dovážíme i mnohem obyčejnější věci,které tady taky máme,včetně ovoce a zeleniny

Václav
Host
Václav

On ten karob taky není stoprocentní, Leo. Srovnání s kakaem, jehož je nejčastější náhražkou, nevychází zrovna zázračně: 1) oproti kakau má vysoký obsah cukru, ale slabší chuť, takže to, že není třeba tolik doslazovat není „výhoda“ ale nutnost – pro zachování stejně intenzivní chuti musíte použít více karobu, než kakaa, a to si nutně vyžádá snížení množství přidaného cukru 2) oproti kakau má sice méně alergenů, způsobujících přímé reakce, ale zato se daleko častěji než kakao účastní křížových alergických reakcí… kakao je nebezpečné především těm, kdo jsou alergičtí na kakao, ale s karubem mohou mít problém i lidé alergičtí na… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Ohledně těch zdravějších sladidel – většinu toho již řekla paní Ilona, za což jí děkuji. Český med, povinně vyráběný bez antibiotik a rafinovaného cukru, je snad to nejzdravější sladidlo co existuje. Pokud jde o slazení obecně, musíme si uvědomit, že se dnes sladí daleko více, než je potřeba. Většinu potřebného cukru člověk v pohodě získá z medu a čerstvého ovoce a zeleniny a šťáv, které by člověk měl jíst/pít v množství podstatném už pro obsah vitamínů. Cokoliv potřebuje navíc, si tělo stejně syntetizuje samo ze složitějších sacharidů, které přijme třeba ve formě škrobu z brambor, takže není potřeba mu dodávat… Číst vice »

Anna
Host
Anna

Ano, souhlasím s vámi. Ale musíme taky mít na paměti, že cukr potřebujeme k životu. Je to energie, síla srdíčka. Za sebe já sladké nemusím. Bonbony, perníky, cukrovinky na to mi nepřijde vůbec chuť. Čaj, kafe….nesladim, žádné šťávy, minerálky….jen neperlivá voda. Jedině co milují domácí upečené buchty, koláče…ale to není každý den. A teď to hlavní, když mám zátěž, cestují…..najednou jsem se cítila na omdlení……po čase jsem přišla na to, že musím sníst něco sladkého a energie se vrátila

Anna
Host
Anna

A ještě doplním, má dcera, taky sladké nepotřebuje. Ovoce, ale miluje. A dnes v dospělosti, je už matkou děti, najednou zdravotní problémy. Hubená, bez životní energie, násilím všechno do sebe tlačí, aby přežila. Vyšetření napověděla, střeva ve špatném stavu. A teď mi řekněte, jak k tomu přišla? Já bych řekla, že omezení cukrů nás nespasi. Každé sousto, které v dnešní době dáváme do úst nás zabíjí. Všechno je genetický upravené, všechno je chemický ošetřené……. všechno je tak pro zákazníka upravené, aby kvetl obchod. Vlastně v minulých příspěvcích jste to vypsal. Takže vlastně všechny náhražky cukrů, jsou stejně škodlivé, jak samotný… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Souhlasím, jen doplním. Cukr k životu nesporně potřebujeme, ale zároveň je to jeden z chemicky nejjednodušších a tudíž i pro tělo nejsnáze syntetizovatelných nutrientů. To znamená, že nutnost jeho příjmu v potravě je omezena právě na udržení okamžité hladiny energie. Tedy například k získání energie, abyste neomdlela při vyčerpávajícím cestování, jak uvádíte. Tyto pocity na omdlení jsou dány nízkou hladinou cukru v krvi, jejímiž prvními důsledky jsou nedostatečné zásobení mozku a srdce energií, což vede k onomu omdlévání. Jenže množství cukru, který běžně denně přijímáme, dalece přesahuje to množství, které je nutné k udržení potřebné hladiny cukru v krvi. Můžeme… Číst vice »

Anna
Host
Anna

S tím naprosto souhlasím a taky by jsme měli pochopit, že nejzdravější pro nás je všechno to co v naší oblastí vyroste, jak ovoce, zelenina… vždyť i o medu se říká, že máme používat ze své oblastí, ten nám dokonce může pomoct od alergie. Takže všechny potraviny, které jsou dovezené a u nás se nepěstují, nám určitě neprospívají. Nedávno jsem někde četla, že alergii jsme si tady dovezli. Všechny rostliny, stromy, které jsme tady dovezli z jiných tropických oblastí nás tady zamořili alergii…A to že někdo je hubený, tlustý, vysoký, malý musíme počítat i s genetikou. Někdo sní celé prase,… Číst vice »

Anna
Host
Anna

Ještě podotknu k tomu jablíčku :-) mělo by být z naší zahrady a bez chemického ošetření. Protože ty krásné, lesklé v obchodě, bez chrobáka :-) nás taky zabíjí.

Ilona
Host
Ilona

Ano,hlavne jablka lesti voskem,aby se leskla jako psi…😀a to ho muzete mit jak chcete a v ruce lepi porad.Radsi ze zahrady nicim nestrikane,nechavame tak,jak vyrostou,nemusime mit 20ti dekove klony😉jednou jsem poslouchala nejakeho zahradnika..rikal,ze si da radsi male jablko,ktere je navrtane od cervika,protoze neni strikane a tudiz se ten cerv do nej pusti..jablka se behem sezony strikaji az 10krat,takovym se vyhyba i ten cervik😉

Ilona
Host
Ilona

Jeste k tomu medu..driv,kdyz jsem jeste pila sladkou cernou kavu,davala jsem si trosku medu,vyborna chut,kdyz jsem to nekomu rekla,koukali na me jako na blazna..do kafe med?Ale kdo ochutna…pak jsme si zacli kupovat domu trochu kvalitnejsi kavy,co si meleme a od te doby kavu horkou a teplou,zadny cukr ani mlicko😉

Ilona
Host
Ilona

My si asi sedneme na prdel,ze jso matka 4 synu…

Ilona
Host
Ilona

Prvnimu a druhemu nastavite pevna pravidla,dalsim jiz ne,protoze jim to nedokazete obhajit a svuj nazor ustat..tak ze prvni dva synove susi usta,mozna..z koledy..
a dalsi dva si vyziraji..protoze uz to neumite ustat a obhajit,frajerko,radoby zdrava..cpete detem vetsi hnusy nez si myslite v radoby zdrave nahrazce …a jeste si myslite o sobe,jak jste in,bio a buh vi co..s temito keci nedelam clanek a necpu se,na co nemam..

Václav
Host
Václav

Já se jen těším, až si ty paradoxy její výchovy uvědomí některý z jejích synů a bude po ní žádat vysvětlení. :-D

„Mami, proč jsi nám celý ty roky zabavovala cukroví, když jsi nás pak stejně krmila tím svým svinstvem?“

Ilona
Host
Ilona

Ja byla,p.Vaclave,uz nejak vytocena,kdyz jsem si to vse uvedomila,co tu pise..presne paradoxy..nejsem zadna super mama ani zena..ale neplacam aspon takove blaboly..deti jsou nas obraz..oni se jednou treba zeptaji..

Václav
Host
Václav

No, nikdo nejsme neomylní, každý máme právo na názor i na omyl. Ale také je pravda, že většina názorů paní Hochmanové je v době volného přístupu k informacím neomluvitelná. Ta paní dobrovolně zůstává neinformovaná, protože jí její styl vyhovuje. To, co má ráda ona, cpe i svým synům, a to nemá ráda, jim zakazuje. V určitých momentech její přístup hraničí až s rodičovskou šikanou, jako třeba když se syn přiznává k balíčku chipsů, protože má v pubertě běďary. Vtipné je i to, jak se snaží vymyslet zástupný důvod, proč tatínek nejí zeleninu, aby nemusela přiznat, že kdyby tohle zkoušela i… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

😉😉🙂🙂

Ilona
Host
Ilona

Muzu se zeptat,p.Vaclave,cim se zivite?Jste velmi chytry,inteligentni a vtipny chlap a to ja si u muzu dost cenim😉ja, kdyz,tu napisu nejaky prispevek,zenske se na me sletnou jako supi..jsem zvykla,jsem samorost a nepisu veci,aby se libily ostatnim..i kdybych byla sama ve vsem,jsem pysna,ze se muzu sobe podivat do oci..