Blanka Medová: Víc prázdnin? To by chtěl každý. Ale pak už by to ve škole nebylo „na pohodu“

Víte, co my učitelky děláme hned, když přijdeme v srpnu do školy? Koukáme na to, jak v novém školním roce vycházejí prázdniny. A hned si to dáme ve sborovně na nástěnku.

Ovlivňuje to mnohé…

Letos vyšly květnové svátky na úterý, to je jedna z nejlepších variant. Přineslo to dva prodloužené víkendy, které už koncem školního roku všichni – učitelé, děti, ale i rodiče – tolik potřebujeme. Když vyjde 1. a 8. květen třeba na sobotu, je to horší.

Záleží taky na celkovém rozložení prázdnin: když nám jarní vyjdou zkraje února a Velikonoce jsou v dubnu, jde to. Když se jarní i velikonoční potkají v březnu, je to do konce roku dlouhé, předlouhé. Na dětech bývá už tak od konce března vidět, jak jsou po zimě utahané. Jakmile přijde teplo, potřebovaly by ven, na vzduch. Horko těžko přežijeme duben a květen, na červen už by si učitel vůbec neměl nic plánovat. V Itálii začínají prázdniny v půlce června a končí v půlce září. Pokud přijdou vedra i u nás – což se v posledních letech děje vcelku pravidelně – ve třídě se nedá vydržet. Bylo by fajn skončit o dva týdny dřív.

Prázdniny nejsou prázdninami jen pro děti a pro učitele, ale i pro rodiče. Pár dní, kdy nemusíte hlídat úkoly, vodit děti na kroužky, myslet pořád na to, aby měly všechno, co mají mít a byly včas tam, kde mají být.

Prázdniny nejsou prázdninami jen pro děti a pro učitele, ale i pro rodiče. Sama mám tři děti, a i když už jsou dospělé, pořád si pamatuju, jak jsme se těšili na prázdniny. Pár dní, kdy jsem nemusela hlídat úkoly, vodit děti na kroužky, myslet pořád na to, aby měly všechno, co mají mít a byly včas tam, kde mají být. Znáte to, taková ta maminkovská logistika. O prázdninách jsem mohla konečně úplně vypnout.

Bohužel je tu ale ještě druhá strana mince: Kdyby bylo volna víc, už bych s dětmi nestíhala probrat všechno, co potřebuju. Teď to dělám tak, že na začátku hodiny opakujeme látku z minulé hodiny, pak věnuju dvacet minut novým věcem, a ještě nám zbyde čas si o všem povídat, aby si děti látku příjemnou formou zažily. Kdyby bylo prázdnin víc, musela bych v jedné hodině probrat dvě látky. Navíc prázdniny – i ty kratší – děti vždycky rozptýlí. Nedávají pozor už den dva předem, už se vidí venku. O prázdninách chodí později spát a když se po nich vrátí do školy, jsou unavené a trvá pár dní, než si srovnají režim. Před prázdninami ani po nich nezkouším a nedávám domácí úkoly, děti jsou rády, že jsou rády.

I v té Itálii, o které jsem mluvila, mají delší prázdniny vykoupené tím, že chodí do školy i v sobotu. Obecně na západě mají delší vyučování – leckde se děti vrací ze školy třeba v pět odpoledne.

Měnili byste? Já bych tedy coby rodič sobě i svým dětem víc volna přála, ale jako učitelka dávám přednost tomu, aby to ve škole bylo „na pohodu“.

Blanka Medová je učitelka zeměpisu a výtvarné výchovy na Základní škole Krásovy domky v Pelhřimově.

8

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Markéta 4MKateřinaVlaďkaLeaEva Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Jarda
Host
Jarda

Zrušme školu ..učení pomocí multimédii.. kempy středisek volného času…atd

Eva
Host
Eva

Jardo a uměl byste potom napsat i tu svou jednoduchou větu? Víte mám spolužačku z první třídy. Dál už nedošla, protože trpěla vadou řeči. Tenkrát ještě nebyly logopedické poradny. Nenaučila se srozumitelně mluvit, neměla kamarády, v obchodě si neumí spočítat, kolik stoji nákup. Když mně potká, zdraví mně jako cizího člověka tou svou špatnou výslovností a mně je jí strašně líto. Jaký to byl život. Proto jsem taky krátce po tom co jsem nastoupila na mateřskou školu dělala kurz pro logopedické asistentky. Nemohla jsem dopustit, aby tímto způsobem končily i další děti. Víte jakou jsem měla radost, když za mnou… Číst vice »

Lea
Host
Lea

Vím,že nebyly logopedické poradny.Ale jen vadou řeči to být nemohlo.

Vlaďka
Host
Vlaďka

Prázdniny v ČR považuji obecně za nekoncepčně řešené. Obzvlášť po tom, co jsem si vyzkoušela Bavorský model. Ještě ze svého školního období si pamatuji, jak jsem byla nešťastná z podzimních a pololetních prázdnin – 2 dny nudy a hromady úkolů (já byla z těch, co k babičce cestovali 8h vlakem, pokud spoje navazovaly). A Vánoční prázdniny – 22.12. začínaly a 3.1. se už šlo do školy. A pro jistotu jsme dostali hromadu práce, takže spíš stres než odpočinek i se vzdálenější rodinou. Ale zato letní prázdniny to všechno vykompenzovali. Rodiče nebyli z těch „prominentních“, co by měli nárok na podnikový… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

Bavorský model zní úžasně, jak to dělají rodiny bez babiček a možností hlídání? Mají u zaměstnavatele také nárok na volno?

Vlaďka
Host
Vlaďka

Jistě, že je nárok na volno u zaměstnavatele, dokonce více než v ČR. Také je tu větší možnost čerpat zkrácený úvazek. Ale stejně jako v Česku není možno pokrýt všechny prázdniny z dovolené jednoho rodiče a aby sme se s manželem pokaždé jen míjeli, by taky ke spokojenosti nepřispělo. Ale o tom můj příspěvek nebyl – zkrátka babičky nejsou při „šichtě“ na 10 až 12 dní (dva dny zabere cesta tam a zpět) přetížené, děti nejsou otrávené jejich péčí a pak i ten návrat po prázdninách do školy + školky je snažší.

Markéta 4M
Host
Markéta 4M

Váš příspěvěk je o nepřetěžování babiček dlouhými prázdninami.
Promiňte, ale jak byste to dělala bez babiček?
A jak by to dělali vaši rodiče bez babiček? Víte, ono mít hlídací babičky(a dědečky) není a ani nebyla samozřejmost. Některé babičky pracují, některé jsou na tom zdravotně špatně, některé vůbec nejsou.
Naše děti musí od 1. a 3. třídy zvládnout být samy doma celý den, protože prostě musí.
Né každý zaměstnavatel vychází s dovolenou vstříc. Žádný nárok na dovolenou v době prázdnin vašich dětí neexistuje.

Kateřina
Host
Kateřina

Pochopila jsem Váš příspěvek, jen mě zajímala praktická stránka věci. Řešíme i hloupé 2 dny, natož 10 dní co dva-tři měsíce. Právě na ten 1 den někam děti vždy umístíme, většinou ke kamarádům ze školy, ale na 10 dní se už hůř shání hlídání. Matky samoživitelky, bez možnosti hlídání to musí mít neskutečně krušné. Ale chápu, že s hlídacími a fungujícími babičkami to vůbec není špatný systém :)