foto: Archiv Evy Holubové

Eva Holubová: Tu správnou učitelku pro své děti jsem hledala rok. Stálo to za to, těžíme z toho dodnes

Vzpomínám na první školní den mých dvojčat v Základní škole sv. Voršily nedaleko Národní třídy. Snažila jsem se jim vybrat školu a učitelku, které se nebudou bát, ale budou ji mít rádi a budou si jí vážit. Která je nebude trestat, ale bude je vychovávat a bude u nich požívat autoritu, která vyvěrá z úcty, nikoli ze strachu.

Karolínka a Adámek jdou poprvé do školy.

Hledání trvalo rok a našli se v mém okolí tací, kteří se mi posmívali nebo mě osočovali, že si myslím, že jsou mé děti něco víc. Vy, kterým na výběru školy a učitele taky hodně záleží, nenechte se takovými reakcemi odradit! Stojí to za to!

U nás se to povedlo, a i když jsme kvůli tomu museli vstávat o hodinu dříve, než kdybychom měli školu za rohem, vyplatilo se to. Paní učitelku Naďu Černou děti milovaly a pana učitele Nováka taky. Objevil jim a vlastně i nám Červeného trpaslíka! Ano, myslím, že se nám podařilo naplnit Masarykův názor, že jaký si dítě vytvoří vztah k učitelům, takový má potom k úředníkům a politikům. Je to skvělý, nebojí se ani jedněch.

Vždycky, když jdou děti první den do školy, uvědomím si tu úžasnou věc, že školní docházka je u nás povinná pro všechny. Tedy i pro holky! Pro děti všech národností, ras, sociálního zařazení. A dojde mi, že tomu tak nebylo vždycky a že tomu tak není všude, a vzpomenu si na děti peruánských indiánů, jak moc toužily po vzdělání, přestože jejich rodiče bývali negramotní. Vzpomenu na černošské otroky v Americe, kteří měli zakázáno učit se číst.

Samozřejmě – nevzdělaným se lépe vládne. Tatínek říkával “cesta ke svobodě vede přes vzdělání”! Učení se patří mezi první občanské povinnosti a zároveň mezi výhody, které nám život v naší části Matičky Země skýtá. Kdyby bylo na mě, přidělím učitelům dobré platy, tak dobré, aby se o tato místa ucházeli ti nejlepší.

Vím, že dobrý učitel nedělá svou práci kvůli platu. Ale taky vím, že spousta dobrých učitelů odchází, protože by těžko uživili rodinu, například když je žena doma s malými dětmi. Je to jedno z nejkrásnějších a nejzodpovědnějších povolání a myslím, že by mělo být patřičně ohodnoceno společensky i finančně.

Všem dětem přeju velkorysé, trpělivé a svobodomyslné učitele, učitelům pak zvídavé žáky. Pamatujete na Leninovo “Učit se, učit se, učit se”? Masaryk prý ještě před ním řekl: ”Myslit, myslit, myslit!”

Eva Holubová je česká herečka. Je známá z filmů Pelíšky nebo Knoflíkáři, za herecký výkon ve filmu Ene bene byla v roce 2000 oceněna Českým lvem.  Má dospělá dvojčata Karolínu a Adama. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Oldřich Pilař
Oldřich Pilař
8 měsíců před

Ne všude je Praha se spoustou škol.

Eliška Houšková
Eliška Houšková
8 měsíců před

Jak tak koukám na písemný projev paní Holubové, ona moc dobrou učitelku neměla.

Žirafa Africká
Žirafa Africká
8 měsíců před

Paní učitelku Naďu Černou děti milovali …..??!!
Vždyť to přímo tluče do očí! V článku o vzdělávání poněkud tristní chyba.

Brandtnerová
Brandtnerová
8 měsíců před

Pokud někdo dá děti do církevní školy, byly ve hře, předpokládám, i jiné preference než pouhý výběr učitelky.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x