Jaroslav Jirásko: Když děti ve škole začnou o politice, učitel by se neměl tvářit, že neslyší

Někteří učitelé i rodiče si myslí, že politika do školy nepatří. Co ale dělat, když děti samy o politice začnou a je u toho učitel? Měl by se tvářit, že nic neslyší?

V rodinách se politika řeší a děti jsou často u toho. U dětí na prvním stupni je prvotní postoj názory rodičů opakovat. To se běžně ve škole může stát, už v první třídě. Platí to, co řekne máma nebo táta. Ale různí rodiče mají mezi politiky různé oblíbence. A o neoblíbených politicích se doma mluvívá hodně ostře: ten krade, tamten krade… Děti poslouchají a vše vnímají.

Ve škole pak snadno může mezi dětmi vzniknout spor, který nakonec není ničím jiným, než obhajobou rodiny, toho, co řekl tatínek nebo maminka.

Debata o politice je příležitostí, jak učit děti tolerovat jiný názor a správně argumentovat.

Dobrý učitel by tuhle situaci neměl ignorovat, ale využít, a to dvěma směry: k rozvíjení tolerance a kritického myšlení. Což jsou dost důležité kompetence, takže vyjmenovaná slova mohou chvíli počkat.

Když zaslechne mezi dětmi „politickou debatu“, může třeba děti usadit do kruhu a vyzvat je, aby vyslovily svůj názor na určitého politika a nějak to odůvodnily. Tak povídej, proč je podle tebe dobrý, co se ti na něm líbí? A kdo se líbí tobě? Učitel tak dětem ukazuje, že víc názorů je možných a že názor by se měl postavit na nějakých argumentech. Jinak do debaty nezasahuje.

Vím, že to pro učitele není snadné. Školy jsou v tomto ohledu trochu opuštěné. Neví se přesně, jak na to. Mnoho učitelů si myslí, že zákaz propagace politických stran ve školách znamená nebavit se o politice vůbec. A je to taky terén, ve kterém se mnoho z nich cítí nejistě, nemají po ruce žádný návod.

Školy si opravdu musejí dávat pozor a vyhýbat se jakékoli politické manipulaci dětí. Ale politika k životu patří, a nejenže patří, život zásadně ovlivňuje. To by škola neměla přehlížet.

Jaroslav Jirásko je ředitel základní školy K.V.Raise v Lázních Bělohrad

1

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marie Doležalová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Marie Doležalová
Host
Marie Doležalová

Bohužel učitelé naprosto nejsou schopni ukázat dětem obě dvě strany mince, ale podstrkují jim svůj názor na věc – vlastní zkušenost se snahou paní učitelky vysvětlovat dětem ve 4. třídě 17. listopad. Dcera je chytré, přemýšlivé dítě – ale ze školy přinesla tak jednostranný názor, že bych byla radši, kdyby se ho paní učitelka radši nechala od cesty.