Klára Smolíkova: Dítě, které hledalo pod stromečkem mobil, a nakonec našlo i knížku. Možná to vaše

„Je lepším vánočním dárkem kniha, nebo ponožky?“ dostala jsem nedávno otázku před kamerou. „Kniha. Lépe se balí!“ vyhrkla jsem. Pak mi to ale vrtalo hlavou. Dnes se dobře balí i ponožky. A všechno zboží, i to nejtitěrnější a nejzbytečnější, zakoupíte i v dárkovém balení.

Knih vychází spousty a není snadné si vybrat. S takovou superschopností se nerodíme, tu je třeba natrénovat. Nejlepší průpravou jsou hodiny strávené s nosem zabořeným v knize, bloumáním mezi regály, letmým listováním, jemným přejížděním prstem knížkám po hřbetě. Mít při čtení na nohách teplé ponožky potěší, samo o sobě ale nic neřeší.

Až se o Vánocích šťastní majitelé vydovádí s novým mobilem, natáhněte si celá rodina krásné nové ponožky a vyrazte na procházku do knihkupectví. Naučte děti pátrat po knihách, ve kterých se nikdy neudělá díra, zahřejí jim srdce a vždy jim budou rády vyprávět.

Podle čeho vybíráte dětem knihy? ptávám se rodičů. Často krčí rameny a neochotně přiznávají, že nemají čas, energii ani trpělivost se záplavou knižních novinek probírat. Proto sáhnou po něčem prověřeném, po knize, kterou sami četli v dětství. Okamžitě mezi dětmi zjišťuji, zda jim taková kniha  něco říká. Během čtenářského workshopu ve staňkovické knihovně tušil jen jeden chlapec, že existuje kniha s názvem Děti z Bullerbynu. Ne, nečetl ji, ale prý je stará a četl ji jeho tatínek.

„Kde se kupují knihy?“ zajímá mě, co děti odpoví. „V knihovně?“ ozve se nejistě po chvilce váhání. Pokládám otázku znovu a znovu na dalších setkáních s malými čtenáři. Slovo knihkupectví vymizelo napříč republikou ze slovní zásoby. Vím, že knihy jsou k mání i v supermarketech, hned za regály s ponožkami, ale to není totéž. Knihkupectví vábí čtenáře k nákupu podobně jako lahůdkářství mlsné jazýčky.

Ani malí návštěvníci čtenářských klubů nesní o tom, jak si pod stromečkem rozbalí knihy. Nejvíc si přejí nový mobil. Krabice s mobilním telefonem se koneckonců také dobře balí do ozdobného papíru. Všichni chtějí nějaký nový a neokoukaný přístroj. O novinkových telefonech vědí všechno, o novinkových knihách nic.

Až se o Vánocích šťastní majitelé vydovádí s novým mobilem, natáhněte si celá rodina krásné nové ponožky a vyrazte na procházku do knihkupectví. Naučte děti pátrat po knihách, ve kterých se nikdy neudělá díra, zahřejí jim srdce a vždy jim budou rády vyprávět. Ukažte jim, co znamená mít na dosah ruky opravdové přátele. Nemusí být nutně z Bullerbynu a mohou mít zvrácené choutky, jako třeba požírání lichých ponožek, ale vždy na ně budou čekat na poličce a provedou je dětstvím.

Klára Smolíková píše knihy převážně pro dětské čtenáře. Deset let učila knihovníky, vedla seminář mediální výchovy na katedře primární pedagogiky a pracovala v muzeích jako edukátor. Nyní je na volné noze.

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..