Mirka Zlatníková: Jestli držíte děti celý rok doma, aby se jim nic nestalo, nechte je tam zavřené i přes léto

Varování: následující text kárá mladé rodiče a obsahuje slova „za našich mladých časů“.

Dneska jsem na koupališti v lomu pozorovala několik dětí, které se snažily spáchat sebevraždu. Děti, které během školního roku tutově nesmí samy ani do sámošky, řádily samy ve vodě. Všechny měly potíže s motorikou a koordinací. Ani jedno neumělo dobře plavat. Obezřetnost nula. Skákaly do vody po hlavě v místech, kde jsou ostré kameny. Hopsaly si vzájemně na krčky, kopaly se do bříšek a plácáním se dostávaly ke schůdkům. Pod nimi 5-15 metrů hloubka. Jedna z maminek si pořizovala snímečky do mobilu, protože jí to přišlo legrační, druhá si zpevňovala břišní svalstvo na paddleboardu.

A nyní, ano, přichází „za našich mladých časů“.

Vyrůstali jsme jako dříví v lese, často fakt v lese, případně na ulici, ale nikdo mě nenechal ve vodě bez dozoru dřív, než jsem uplavala spolehlivě dvě stě metrů. Kdybych skočila do vody před tím, než odplave dítě, co tam skočilo přede mnou, tak mi dá někdo z dospělých takovou herdu do zad, že poskočím o metr.

Takže, milé matky (a otcové), když necháte děti celej rok zavřený doma, jakože aby se jim nic nestalo, tak je tam, prosím vás, nechte zavřené i přes léto. Kupte jim klimatizaci, nějakou pěknou hru o podmořském světě a jděte si pořizovat selfíčka na paddleboardy. Neurotické tety s dýchacími potížemi vám budou nesmírně vděčné.

Nedávno byly po tragické události na jezeře Lhota sociální sítě plné lamentování nad nepozorností okolí, která stála život dva vietnamské chlapce. Aby bylo jasno: jejich maminky neviním. Asiaté vesměs plavat neumí a byl to i případ těchto rodin. Doma se od vody drží v uctivé vzdálenosti. Tady se ale chovají jako my Češi, totiž spoléhají na NĚKOHO.

Kamarádka scénáristka (jméno neuvádím, protože pak by to asi přestala být moje kamarádka), postovala k události v pískovně status popisující, jak byla s kamarádkou v aquaparku. Nechaly děti v dětském bazénu a šly si zaplavat. Když se vrátila, visela její dcera v kruhu hlavou dolů a považte: NIKDO jí nepomohl. Ani PLAVČÍK. V jejích očích tahle událost vypovídala o strašném stavu společnosti. V mých o nekonečné odevzdanosti matek (a otců), kteří jsou přesvědčeni, že se o jejich děti postará někdo jiný. Lékařka v nemocnici, učitelka, plavčík, trenér, dopravní policie. Když se dítěti něco stane, tak si budou stěžovat nadřízenému, nebo ho zažalují, popřípadě napíšou o tom skandálu do novin. Své rodičovské zodpovědnosti dávno vzdali ve prospěch velkého bratra, který je, jak doufají, sleduje a chrání jejich děti.

Zatímco oni pečují o vlastní svobodu. Svobodu zaplavat si ve vedlejším bazénu, dojít si pro pivo, pustit do sluchátek príma muziku, zavřít oči a chytat bronz.

Mirka Zlatníková vystudovala žurnalistiku a pracuje jako ředitelka rozvoje vydavatelství Vltava Labe Media. Posledních deset let se věnuje také scénáristice –  podílela se na televizních cyklech Soukromé pasti a Nevinné lži, je autorkou seriálu Dokonalý svět, spoluautorkou filmu Teorie tygra a autorkou dvoudílného filmu Marie Terezie.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

5

 
4 Počet vláken diskuze
1 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Jethro Tull
Jethro Tull

Ne, ze byste nemela pravdu, ale budme uprimni, ze na tomto nahlizeni na svet se hodne podepsala i media, ktera jsou schopna z jakekoli nehody (a ty se pri volnejsi vychove proste stavaji – rodic by mel jen zajistit, aby nebyly fatalni pro dite nebo okoli) vyvolat medialni lync ve stylu „nezodpovedny rodic nechal doma skolaka, ktery si vzal kolo a sel sam jezdit kolem baraku, kde zpusobil….“

paní K.
paní K.

Nebojácně napsané ! Líbí se mi to!
Asi problém dnešní generace rodičů a celkově dnešní generace – je to sobeckost? výrazná sebeláska? právo na seberealizaci? dítě mne přece nebude omezovat?
jak mi říkala jedna známá (70 let) : “ dřív jsme sice dávali děti do jeslí, školek atd. ale pak jsem byli s nimi, dělali věci s nimi, vychovávali je … “

podle mne to vystihuje to samé, co píše autorka

Díky za články i tohoto typu !

Evie
Evie

Nechat dítě, které neumí plavat a používá kruh, samotné v bazénu, to je opravdu hodně silná káva. Vždyť utopit se lze i v obyčejné kaluži, když zakopnete a vodu nešťastným způsobem vdechnete. S článkem musím souhlasit. Samotné mi je divné, že děti dnes řada rodičů až neúměrně ochraňuje (aby nešlapali do kaluže a neumazali se), nevysvětlí jim pravidla bezpečného chování v nebezpečných situacích (neukážu mu, jak se zachází s nožem nebo sekyrkou, ještě by to mohl opravdu zkusit!), a pak je najednou bez varování vypustí „na volno“. Ani já nebyla nikdy ponechána úplně bez dozoru, dokud si rodiče nebyli jistí,… Číst vice »

Martina
Martina

I proto jsem ráda, že jsem si dokázala při výchově zachovat zdravý selský rozum.Starsi syn do dvou let jen lezl, tak vždy rukavice, lacláče a lozil venku. Vždyť se doma prevlikne 😂Lidi nechápali, on byl takhle schopnej lizt deset km. Jeden problém Teda řeším a to, že chce mladé jezdit sám do školy, takže ho poctivě bereme na kolo do provozu a učíme jak se chovat, reagovat, ale upřímně, nechce se mi ho pustit. Bojím se, protože když ho vidím, jaký kraviny na tom kole dělá…. Ale vždy si vzpomenu na sebe a prodejcham to😂😂😂Moje dítě od první třídy chodí… Číst vice »