Miroslav Hudec: Ve zvláštní škole mu bude líp, paní Čonková. Historka, která je koncentrátem dvacetileté praxe

Hodně se teď v odborné i laické veřejnosti diskutuje o takzvané inkluzi, tedy o společném vzdělávání prakticky všech dětí (s určitými výjimkami) bez ohledu na to, zda trpí nebo netrpí nějakým handicapem. A objevují se i znepokojivé tendence, v podstatě hlasy pro segregaci, které děti předem dělí na lepší a horší. Zastánci segregace tvrdí, že ty „horší“ budou ty „lepší“  brzdit. Samozřejmě to není pravda. V každé malé sociální skupině, a tou je i školní třída, probíhá složitá vzájemná interakce, ze které profitují všichni její členové, pokud je ta skupina dobře řízena. Bylo by to na samostatný článek, tady stačí jen připomenout prokázaný fakt, že nejlépe dítě pochopí učivo, když má za úkol vysvětlit ho kamarádovi. Třeba tomu, kterému jde učení hůře než jemu. Tudíž segregace ve vzdělávání poškozuje každé dítě. To méně nadané, i to nadanější.

Tohle fatálně nepochopil minulý režim. Navzdory tomu, že formálně proklamoval zvýšenou péči o takzvané dělnické děti, ve vzdělávání je segregoval jak na běžícím pásu. Ty nejchudší, sociálně nejslabší, bez potřebného domácího zázemí, ty hlavně. Nikdy ovšem neopomněl tvrdit, že je to pro jejich dobro. A jak bylo tehdy zvykem, aniž se ptal rodičů, zda o takové “dobro“ stojí. Speciální školství postupně přestalo být službou pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a stalo se školstvím pro chudé a nejchudší.

Malý Rom Pepík Čonka, říkejme mu tak, se ke mně dostal v pololetí 1. třídy. Do té nastupoval po ročním odkladu, a protože nechodil do mateřinky a přípravné třídy tehdy nebyly, moc mu ten odklad nepomohl. Dostal na vysvědčení velkou pětku a spolu s ní návrh na přeřazení do zvláštní školy  – dnes se jim říká praktické základní. On sice úplně na pětku nebyl, ale jak mi řekla jeho paní učitelka, kdyby mu ji nedala, nemohla by podle předpisů ten návrh podat. A navíc je přesvědčena, že jestli není na pětku teď, bude na ni na konci první třídy nebo ve druhé, nejpozději ve třetí.

V intelektových testech pro většinovou dětskou populaci Pepík vyšel celkově lehce podprůměrně. A  – typicky pro děti s nepříliš podnětným rodinným zázemím – slabé byly zejména ty části zkoušky, které jsou závislé na znalostech. Slušné naopak praktické myšlení, lidově se mu říká zdravý nebo selský rozum. V žádném případě tedy nešlo o dítě s lehkou mentální retardací, což už tehdy byl jediný legální důvod pro vyřazení z hlavního vzdělávacího proudu.

Další sloupek Miroslava Hudce si můžete přečíst zde nebo zde.

Dnes by tenhle závěr stačil, Pepík by zůstal na základce a za pomoci individuálního vzdělávacího plánu by postupně doháněl v učivu spolužáky. Tehdy ale o osudu dítěte rozhodovala zvláštní komise, takzvaný poradní sbor. Scházela se dvakrát ročně a zejména po jedné z nepovedených školských reforem (množinová matematika – pamětníci vědí) zvládla při dvoudenním zasedání zařadit do desítky zvláštních škol po okrese klidně i stovku dětí.

Před touhle komisí se ocitla i Pepíkova maminka. Členové si podávali z ruky do ruky ušmudlané Pepíkovy sešity a výtvarné práce. Školní lékařka ukázala mamince písanku s neuměle nakreslenými čárkami a obloučky, které utíkaly z řádky:

„Uznejte, paní Čonková, tohle přece není na normální školu.“

Předseda komise, okresní školní inspektor, ředitel zvláštní školy, Pepíkova třídní – všichni souhlasně pokyvovali hlavou. Paní Čonková se snažila něco namítnout, vzpomněla si, co jí nakázal manžel, který ale odmítl jít před poradní sbor s ní.

„Nebuďte smutná,“ zahlaholil ředitel zvláštní školy, když zahlédl slzy v jejích očích. „On se Pepík v životě neztratí. Učím už hezkou řádku let a potkávám bývalé žáky a oni si leckdy vydělají víc než já.“

Paní sklopila oči a mlčky koukala na své ruce, plné mozolů po létech dřiny s vidlemi a lopatou v místním kravíně.

„Tak na shledanou a pošlete dalšího,“ ukončil jednání předseda a obrátil se k písařce: „Poradní sbor při Odboru školství Okresního národního výboru v…… zařazuje Josefa Čonku, narozeného…  bytem….. do zvláštní školy.  Odůvodnění: z důvodů lehké mentální retardace není schopen vyhovět nárokům základní školy.“

V tomto minipříběhu je koncentrována moje poradenská zkušenost se stovkami podobných dětí za více než dvě desítky let praxe před Listopadem 1989. Spousta lidí vůbec nemá ponětí, co se tehdy ve školství dělo. A navíc my lidé strašně rychle zapomínáme…

Miroslav Hudec je dětský a školní psycholog. Vystudoval  psychologii na Filosofické fakultě UK v Praze. Po absolutoriu pracoval třicet osm let v Pedagogicko-psychologické poradně v České Lípě, z toho dvacet jedna jako ředitel tohoto zařízení. Po roční etapě na pozici  školního psychologa na střední odborné škole v současnosti působí v poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Zaměřuje se na vztahy rodičů a dětí, na problémy výchovy a na příčiny poruch chování u dětí.

722

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
69 Comment threads
653 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
116 Comment authors
RenďaRenďamartin vaněkLenkalea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Magda
Host
Magda

Jak já bych mu přála učit ve třídě, kde je několik inkluzívních žáků!!!

Daniela
Host
Daniela

Nemám zkušenost, že by se ,byť jen zaostávajícím žákům, někdo zvlášť věnoval, spíše naopak.

Magda
Host
Magda

No právě. Spolužáka brzy omrzí cpát něco do hlavy nekomu,kdo to není schopen pochopit. A učitel nemá čas věnovat se pomalým, když musí učit rychlé- nebo se pomalým věnovat bude a doplatí na to ti nadanější.

Renďa
Host
Renďa

Takovou zkušenost též nemáme.
Učitelky se těmto dětem bohužel nevenuji, protože jsou zahledene pouze do těch dětí, které jsou soutěžící a pouze umí a nemají s nimi žádnou práci. Rodiče s dětmi jsou přetěžovány tzv. úkoly : Práce v hodině na 2 stránky, které si dítě musí dodělat doma, protože p.ucitelka není schopna dítěti vysvětlit. Ptám se na co chodí tedy deti do školy? Je to především vizitka neschopnosti učitelky danému dítěti vysvětlit tak, aby pochopilo a uchopilo látku a mohlo se pohnout z místa a ne ho v tom utapet.

David
Host
David

Dobrý den, to se tomuhle pánovi nemůže stát… Ale, radit umí dobře!!!

Káča
Host
Káča

Líba
Host
Líba

Inkluze žáků je nesmysl. Velký nesmysl. Měla jsem mnoho výborných kantorů a také slabší spolužáky. Pro mě žádný dobrý podnět. Žádný růst. Spadla jsem na skoro průměr. Inkluze žáků? Nikdy! I pro kantory to musí být víc jak těžké. Ze své nejbližší rodiny: Zeť svého času byl přeřazen do „zvláštní“ třídy. Tuším že první. Absolvoval. Byl „vrácen“ zpět do běžné školy. Dnes Ing. ekonom. Kdyby zůstal v běžné, pokulhával by, nestačil by, klesl by, patřil by mezi slabé až slabší. Možná by se vyučil.

Barbora
Host
Barbora

nezlobte se, ale pokud pouha pritomnost slabsich zaku ve tride zpusobila vas pokles „na prumer“ (co to znamena? trojky?), tak jste proste asi nebyla tak talentovany studijni typ, a ti kantori asi take nebyli az tak dobri.

Magda
Host
Magda

Ono nejde o „pouhou přítomnost“, ale o to, že se učitel musí věnovat těm nejslabším a tudíž zanedbává ty druhé. A on jen málokdo je v dětském věku tak rozumný, aby si informace sháněl sám mimo školu.

Jana
Host
Jana

dovolím si s Vámi nesouhlasit. Jak píše pí/sl. Magda. „Pouhá přítomnost“ slabších žáků v hodinách výrazně zpomaluje celou práci – prostě se jede podle tempa „nejpomalejšího kusu“ skupiny. Samozřejmě, je to i o kantorech, ale bohužel před cca 20 lety na základních školách bylo hodně kantorů, kteří se „prostě nechytli jinde“.

Renďa
Host
Renďa

Je dosti zajímavé, že v klasické základní škole se nám kantoři věnovali a to doslovně, brali jen pár korun. Dnes berou víc jak 20 tisíc Kč a děti jsou jim sumak. Neumíš tvůj problém. To dítě to v hlavě má, jen to neumí ve správný čas použít. Stačí změnit jedno jediné slovo a ze žáka, který se jeví jako slabý vzejde vysoce kvalitní žák. Proč by to, ale kantor dělal, že? Když se vzhlizi jen k těm co jsou soutěživé, narušilo by to jejich představu. Zvolí se nejchytřejší dítě a ostatní ať se jdou klouzat. Nemůže se třída dělit a… Číst vice »

Vladimír
Host
Vladimír

Souhlasím s Vaším názorem. Má žena je učitelka a má s inkluzí mnohaleté zkušenosti. Jeden problémový žák naruší celou třídu a nic s tím neuděláte.
Žádný asistent Vám nepomůže, protože slovní umravňování k ničemu nevede.
Ti žáci, kteří pod dohledem speciálních pedagogů na zvláštní škole procházeli výukou se vyučili řemeslu a zařadili do života.
Ten pán psycholog je teoretik- radílek. Nikdy neučil a neví, o čem to je. Měl by si to vyzkoušet na vlastní kůži, a určitě by bojoval proti inkluzi, která ma za cíl zajistit nevzdělanost českých dětí.

Jméno
Host
Jméno

Problém není v samotné inkluzi, ale jejím plošném nasazení, nedostatečném personálním a finančním zajištění. Oranžové ženy nacpaly zase všechny do jednoho pytle a ten hodily do dravé řeky. Bylo by na čase si přiznat, že nejsme všichni stejní, každý nemá na to se stát špičkovým chirurgem, nebo zručným dělníkem.

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Přijde mi, že pán v životě neučil, ani takovou třídu nenavštívil. Věta – A Pepík by pomocí individ.plánu postupně doháněl spsolužáky…mluví sama za sebe. Nikdy jsem nezažila žáka, který by takto dohnal učivo ZŠ. A divím se, že se žádná PPP neozve a hrubě se neohradí. Já měla vždy zkušenost, že poradna dala doporučení do ZvŠ jen a pouze na podkladě standardizovaných intelektových testů s přihlédnutím dalších hledisek. A tvrdit, že ZvŠ – nyní praktická – je pro chudé a pro cikány, je opovážlivost. Jsem rozčílená diletantstvím a demagogií tohoto „psychologa“.

Magda
Host
Magda

Taky mě to zvedlo. Moje neteř s LMD byla taky zařazená do zvláštní školy, naštěstí měla rozumné rodiče, kteří proti tomu neprotestovali. Chodila do školy ráda, byla tam mezi prvními.Naučila se, co bylo v jejích schopnostech, vyučila se kuchařkou, dnes je z ní rozumná a spokojená žena. Kdyby byla postižena inkluzí, ve škole by byla nešťastná a skončila by maximálně jako uklízečka, nebo na dávkách.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je také hlavní cíl celého humbuku, zvaného „inkluze“: výroba podprůměrných, pokud možno ze všech, a jejich následná závislost na sociálním systému…

Tereza
Host
Tereza

Zapřemýšlejte prosím nad tím co jste napsal. Můžete mi vysvětlit, jaký přínos má pro stát člověk závislý na sociálním systému? Žádný. Naopak, byť to zní hnusně, tak takový člověk je pro stát přítěž, a nevyhodíme ho za městské hradby jen proto, že jsme jako společnost pokročili o kousek dál. Cílem všeho, co „stát“ dělá (inkluze, RVP, očkování….) je produkce zdravého, pracujícícho dospělého, který bude odvádět daně. Že se to ne vždy daří (viz inkluze) je věc jiná…

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Pozn. redakce, Váš příspěvek byl zadržen systémem a po kontrole vyhodnocen jako nevhodný a smazán. Na vaše gradující komentáře si začali stěžovat další přispívající a požadují jejich smazání. Vaše příspěvky byly v minulosti již mazány. Prosíme, abyste se věnoval diskuzi s ohledem na téma a jako slušný člověk nebo z debatní zóny odešel. Příspěvky, které mají za cíl napadání druhých a šíření nenávisti, budeme mazat.

martin Vaněk
Host
martin Vaněk

Mažte, chátro, mažte… Na nic jiného se stejně nezmůžete.

martin Vaněk
Host
martin Vaněk

napište mi mail, odpověď mi byla cenzurována :-D (v domokratůře – nevídáno… :-D

Renďa
Host
Renďa

A co Jste psal?

Markéta
Host
Markéta

Naprosto souhlasím

Míša
Host
Míša

Moje dcera ano… Takže asi jste toho v životě ještě moc neslyšela…

Slávka
Host
Slávka

Moje sestra šla do zvláštní školy jen proto, že byla dyslektik. Že jí šla matematika, nikdo neřešil. Můj bratr byl taky dyslektik, ale chodil do školy v jiném městě, neměl s tím problémy. Moje sestra se vyučila, jezdí autobusem a má oprávnění na kamion. Měla horší pozici při výběru zaměstnání a to jen proto, že ve městě, kde jsme tehdy bydleli, nebyla specializovaná třída pro dyslektiky a učitelé se nechtěli komplikovat život.

Jméno
Host
Jméno

Možná se chtělo zeptat v jiné obci, městě a dojíždět do dané školy. O to se v první řadě měli zajímat rodiče, pokud sestra měla diagnostikovanou dys poruchu.

Jméno
Host
Jméno

Běžní učitelé tu nebyli, nejsou od toho, aby vyřizovali přestupy do jiných škol. Nemají na to pravomoce.

Anna
Host
Anna

Inkluze 1 mentálně narušeného žáka kompletně zničí výuku ve třídě. Otázka zní: Má problematické vzdělání jediného člověka převážit nad dobrým vzděláním 25-30 jiných? Já říkám, že inkluze je zločin páchaný na zdravých dětech.

staro
Host
staro

To je snad vymyšlené. Chodil jsem do školy za socializmu a do první třídy s námi nastoupilo několik Romů. Nikdo je neposílal do zvláštní školy, oni přestali záhy na učení stačit z jednoho prostého důvodu, protože do školy nechodili. Pořád chyběli, pak propadli do nižší třídy . Do zvláštní školy se posílali opravdu jen ti slabomyslní, a ne, že to byli Romové.

Johana
Host
Johana

Možná by pan psycholog doporučil i zrušení první a druhé ligy kopané? Přece by ti šikovnější fotbalisté přiučili ty z druhé ligy hrát lépe. No a ti prvoligoví by se od horších naučili toleranci, nelpění na výsledcích…hrajeme přece pro radost, že?

Luca
Host
Luca

Vzpomínám bohužel velmi dobře na soudružku učitelku a její pokusy poslat mě do zvláštní školy. Neváhala mě šikanovat před třídou, když jsem nechápala množiny. Například mě svlékla u tabule do kalhotek. Nebo mi psala poznámky za pozdní příchod do třídy, přičemž věděla, že mě spolužáci zamkli na WC. Nebo mě 40 minut zkoušela u tabule z látek, u kterých si byla jistá, že je nezvládnu ( u mne to byla a je matematika). Nebo…….. Naštěstí přišla revoluce, přeřazení do jiné ZŠ s normální ředitelkou a hlavně, úžasnou paní učitelkou Pěknou.

Helena Dianová
Host
Helena Dianová

😢 je bohužel mnoho velmi podobných příběhů jako je ten Váš. Klobouk dolů, že jste to přežila a můžete o tom mluvit či psát- tim se většinou dost uleví ale člověka tyhle zkušenosti mohou i dost potrapit na celý život.
Mnoho štěstí Vám i všem, kteří si zažili v dětství podobná trápení 🍀🍀🍀

Luca
Host
Luca

Děkuji za milá slova. Dnes už o tom mluvit mohu a mluvím. Mnoho lidí si myslí, že jsou na takové odporné zážitky sami, ale bohužel se takové věci děly a dějí častěji, než jsme si ochotni připustit. Jakékoliv snahy lidi ( a děti ) rozdělovat jsou předem určené k zneužití jedincem, či skupinou vyvolených.
I já přeji mnoho štěstí a vůle těm, kteří si prošli zvůlí a zlem.

Jméno
Host
Jméno

Co dělali rodiče???

Magda
Host
Magda

Já tedy nevím, ale tohle se mi normální nezdá, kde jste do té školy chodila?

Luca
Host
Luca

To, že se Vám něco nezdá normální neznamená, že se to neděje. Snad Vás potkávají a budou potkávat pouze „normální“ věci.

Magda
Host
Magda

Za nenormální považuju chování té učitelky, ne vaše. Ale když jste si to přebrala takhle …

Luca
Host
Luca

Jeden z následků té doby. Občas čelím nevěřícím odsudkům. Z písemného projevu jsem nepoznala,jak to myslíte.
Máte pravdu, normální to není, ale ani úplně neobvyklé. Kdyby tenkrát ZvŠ soudružka prosadila, zlomilo by mě to a nebyla bych tam, co dnes. Máma a její průbojnost také hrály roly. Ve vyšších ročnících mě bavilo předávat vědomosti dál, mělo to smysl. I v dospělosti to má smysl. S poznáním přichází tolerance a ta podle mne všeobecně chybí. Spíš vnímám soutěživost, ne spolupráci.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tak do jaké školy jste to chodila, ať je možné se doptat…?

Luca
Host
Luca

Z osobních důvodů školu neuvedu.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Takže lžete! Je to prosté – jen si vymýšlíte báchorky, které mají podpořit určitou verzi. Pokud by to totiž byla pravda, mohli by vám to dosvědčit třeba spolužáci, že…

Luca
Host
Luca

Jste sprosťák

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Jsem jen upřímný… Ale to si mohou dovolit jen lidé, kteří nelžou…

Luca
Host
Luca

I já jsem velmi upřímná a nenávidím lež.Už jen proto, že díky lžím to soudružce procházelo. Máte jiné životní zkušenosti,pokud byste něco takového zažil,neopovážil byste se,ani nesnížil k tomu nařčení. Naučilo mě to velké vnitřní síle,i když přišla až v dospělosti. Díky tomu dnes nežehrám na osud,ale sama si jej tvořím a jsem šťastná.To se nezmění ani s vašimi neurvalými útoky. Ale třeba tak vyháníte svého démona a je Vám lépe. Kdybyste psal slušně, určitě by Váš názor také někoho zaujal.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Nepotřebuji kohokoli zaujmout…; realizuji se v práci, která mne baví a naplňuje. Jen nesnáším lháře a podvodníky, kteří to tu přivedli zugrunt…

Lea
Host
Lea

Zažila jsem něco podobného ,v mírnější formě.

BOHUMILA
Host
BOHUMILA

Paně Vaněk, jste hulvát.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je věc názoru.

Pepina
Host
Pepina

I můj manžel měl podobné zkušenosti, na prvním stupni ho učitelka šikanovala, ale jako bonus jí to žrali ještě jeho rodiče, takže měl peklo ve škole a následně pak i doma ho řezali… Paní si nevymýšlí, takhle to opravdu mohlo být!

Káča
Host
Káča

Pokud nechcete školu prozradit je to opravdu divné. Také tomu moc nevěřím to se tedy nezlobte. Nebo jste snad na té škole nějak zainteresovanå?

Lea
Host
Lea

Co se tím změní , když Vám paní řekne jméno školy ? Akorát se tady rozpoutá diskuze o ničem.

martin vaněk
Host
martin vaněk

LUCA, LEA… kdybyste si alespoň měnili pozorněji ty nicky, ať je to věrohodnější… ;-)

Luca
Host
Luca

Nemám potřebu cokoliv dokazovat Vám. Nejsem svatá. Například jsem velmi netolerantní vůči zlu a vy jste velmi zlý,pokud si dovolíte odsoudit mě jako lhářku. Vypovídá to o Vás více, než jste si schopný uvědomit.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Osočila jste konkrétní učitelku, a de facto i systém, ale především spolužáky, kteří byli svědkem takového ponížení, ale nic neudělali… Takže máme plné právo vědět, zda se tato událost stala, a dohledat případné svědky, protože spoluvina padá i na jejich hlavy. Každému se v životě stalo něco, co ho negativně ovlivnilo, a když už s tím vyrazí v plén, musí být schopen doložit ,či alespoň nezakrývat důležité detaily., aby bylo možno se dopátrat podstaty. Nepleťte sem Zlo, mohlo by se to otočit proti vám.

Luca
Host
Luca

Pletete si pojmy :) Dala jsem v plén svůj příběh, ne žalobu. Je důležité o takových zážitcích mluvit, už jen proto,aby bylo méně lidí, kteří nevědí a proto nevěří. A dále je tu nějaká ochrana obětí, ale tím Vás nechci zatěžovat. Už mne neobtěžujte, pokud nemáte něco k věci. Na zlu trvám, poznám jej.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Vy jako „obět“ chcete chránit sama sebe před sebou, když jste to sama zveřejnila…??? Vy jste dáreček. :-D

Bohumila
Host
Bohumila

Tak se realizujte a neplácejte hrubosti.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Poraďte také paní LUCE, aby přestala osočovat jiné, není-li schopna to doložit… Nebylo to objektivní a spravedlivé?

Bohumila
Host
Bohumila

Vážený, nevím kolik Vám je let, ale tyto problémy na školách byly.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Ale já nikde netvrdím, že nebyly, a jsou a budou, protože lidé jsou omylní, náladoví, unavení, utahaní, chybující a zjednodušeně řečeno občas i duševně nemocní…, a to ve všech segmentech společnosti.
Sám mám podobné zkušenosti. Ale chci-li doložit konkrétní obvinění od LUCY, jen mlží… Jak to souvisí s věkem?

Petr
Host
Petr

Martine Vanku Nevim kde se to v tom narodu bere ale takove arogantni prase jako vy ktery tu jen provokuje a snazi se vyhecovat kdekoho by tu ani nemel mit moznost psat. jen dodam ze kazdy nezil jako ve vate a bez maminky a tatinka si ani neusere tak jako zrejme vy.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Pane Petře, pravděpodobně patříte k LUCE (ať už to znamená cokoli), ale to je v pořádku… Do diskuzí nepatří lháři a podvodníci, to jen na vysvětlenou. Váš projev je velmi emotivní, a vypovídá spíše o vašem nelehkém dětství, které jste asi prožil v Zvl. škole, neznajíce ani základy pravopisu. Jistě, všichni děláme chyby, ale některé jsou omluvitelné, některé pochopitelné (zvláště ty z afektu), ale některé bohužel ukazují na jasnou neznalost jazyka, pro vás asi nikoli mateřského. Jinak vás odkazuji na celé vlákno diskuze, a popřemýšlejte si, zda jsem napsal něco nelogického či lživého… :-)

Luca
Host
Luca

Vše,co píšete, mistře Vaňku, je nepodložené a osobní, citové. K věci se vyjádřit neumíte, co umíte, je kopání okolo sebe. Možná umíte číst, ale uchopení, nadto pochopení textu Vám evidentně dělá problémy. Dobrá zpráva pro Vaši realizaci je, že nemusíte tisknout vizitky.
Vám, pane Petře, děkuji. Pro takové mistry je nepředstavitelné, že se mohou i neznámí lidé na internetu shodnout. Je to kampaň :)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Položil jsem vám jasný a jednoduchý dotaz, vaše reakce: mlžení, podezřelé „podpory“ a logické nesrovnalosti, které bychom mohli s úspěchem nazvat lhaním. To vy jste nepodložila nic ze svých obviněních, a nedokázala, co tu tvrdíte. Takže shrnuto: jste lhářka. A že jste si mně našla na webu? Já se na rozdíl od vás nemám potřebu skrývat anonymně v davu, a vymýšlet si falešnou identitu, ani za vlasy přitažené příběhy… :-D

Luca
Host
Luca

Na webu? Ach tak,asi další konspirace z mé strany. Zkrátím Vám, pane Vaňku trápení. Všichni sedíme nad jednou klávesnicí a střídáme se v odepisování.
Neřešte to, nepátrejte a pokud máte podobné zážitky jako např. já, zkuste to využít k osvětě. Mějte se hezky, bude líp.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

:-D Zbytečně mlžíte…

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Dámo, pan Vaněk vám položil jednoduchou otázku. Nedivte se, že když máte potřebu takový traumatický zážitek zveřejnit, zajímá ho – i mne – kam jste chodila do školy. Na tom není nic hrubého. Vaše mlžení je každopádně podivné…Ještě v doprovodu vašich patetických tezí.

Bohumila
Host
Bohumila

Souhlasím s panem Petrem a nejsem přítelkyně Lucy, ale vy jste arogatní blb.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je má nejlepší vlastnost… :-D

Jméno
Host
Jméno

Byl jsem na Měsíci a dokažte mi opak. Číslo letu rakety neuvedu. :-)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tak se tam vraťte… :-)

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Petře, jste normální? Arogantní prase? Mluvíte o sobě? A ten slovník? Učím 30 let a také jsem se s chováním, jaké tu popisuje Luca nesetkala. Ani jako žákyně, ani jako učitelka. Proč prostě nenapíše město, nebo školu, kde se jí to dělo a místo toho filozofuje?

Lenka Vítková
Host
Lenka Vítková

Dobrý večer,pokud se k Vám takto učitelka chovala,byl to z její strany trestný čin a nechápu,proč nezasáhli Vaši rodiče a ne až revoluce!Před revolucí si ve třetí třídě na mého syna prokazatelně zasedla třídní paní učitelka.Když jsem zjistila z více stran,že syn mluví pravdu,skončila jsem až u pana ředitele a nakonec jsem syna přeřadila na jinou školu,kde úplně rozkvetl a nebyl žádný problém.Rodiče musí hájit své dítě a stát za ním,když je v právu! Jinak souhlasím s názorem,že kdo prosazuje inkluzi za každou cenu,měl by si to jít zkusit v takové třídě učit.Lenka

Luca
Host
Luca

Matka i babička byly ve škole každý týden. Škola mě nechtěla přeřadit do jiné ZŠ, ale do ZvŠ. Jako 6-8 leté dítě jsem nic dělat nemohla.Jen se třást,plakat a pokusit o sebevraždu,abych už nemusela takové věci snášet.
Pokud inkluze proběhne a děcka spolu budou umět být od dětství a tolerovat se i přes svou jinakost,vyrostou v informované lidi s vlastní zkušeností a pravděpodobně budou mnohem tolerantnější, než jejich rodiče.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Vy jste se v 8 letech pokusila o sebevraždu? :-D I k vzhledem k vašemu pravděpodobnému lhaní: nejste náhodou psychopat? Ale dost možná jen patříte mezi známé etnikum, jehož příslušníci to dělají cíleně i jiných veřejných diskuzích…

Luca
Host
Luca

V 15

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Takže vás nepřeřadili, ale ta nespravedlnost vás držela ještě sedm let, a vy jste to neunesla a pokusila se v 15-ti letech z tohoto důvodu o sebevraždu? :-D Už toho prosím nechte, válím se smíchy po podlaze a mám křeče…; zkuste napsat nějakou sci-fi, slušně se uživíte… ;-)

lajika
Host
lajika

co předvádíte je hodně slabý. Osmileté dítě může být takovým chováním poznamenáno na celý život. Mindráky, pocit, že za nic nestojí, jeho dojem že je mu křivděno je autoritami neustále popírán tak dlouho, dokud dítě nezačne hledat chybu samo v sobě a považovat se za vadné… Všechny tyhle věci mohou v psychice dítěte zahnívat roky, na povrch se pak dostanou úplně nejspíš v pubertě, která bývá nápor i pro dítě sebejisté a milované, natož pak pro ušlapávaného trvale deptaného jedince. Takže na tom, že první pokus o sebevraždu přišel v patnícti není divnýho vůbec nic, stejně jako na faktu, že… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tak vás je tady více…? Celá rodina? :-D Jak víte, že těch pokusů bylo více? Proč by se měl po „…letech kochat její spolužák jejím utrpením…“ (to u toho byl jen jeden?!? – jak to víte???), to už je zcela mimo mísu. Takže mám podezření, že jste všichni pěkní bajkaři, nebo si to LUCA píše sama? Co to tady zkoušíte, chásko prolhaná?

Kateřina *
Host
Kateřina *

Nedivila bych se, kdyby se soudružka jmenovala Vaňková :) Jste lhář a podvodník, nebo jen rád manipulujete s lidmi, tak jako soudružka učitelka? ;)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Nějaký důkaz ke svým tvrzením byste neměla? (tedy krom fanatického zápalu) :-D

Kateřina *
Host
Kateřina *

Důkazy? Na co? Naopak očekávám, že mě vyvedete z omylu a uvedete svůj rodokmen minimálně do třetího kolene a jako bonus uvedete své nejšlechetnější činy za posledních 10 let. :) A fanatický zápal? To jste teda odbyl :D

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Nechápete smysl otázky? Nic překvapivého… A vyvádět vás z omylu? Zbytečná snaha – chybějící synapse se ve vašem mozku nedají pomnožit ani přesvědčováním, ani zaříkáváním… :-)

Kateřina *
Host
Kateřina *

Šnapsy mám náhodou moc ráda, těch mám na rozdávání! Můžeme udělat výměnu vy dáte záříkávání a já vám nějakej ten šnaps, ať vám to není líto.:) ale jinak díky za důvěru, že jste mi přisoudil vlastnictví mozku, to je od vás snad první galantní věta, kterou jsem zaznamenala :D

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Už to nepijte, nebo oslepnete… :-)

Bohumila
Host
Bohumila

Vy jste kolosální blb.

Jméno
Host
Jméno

Nejsou hloupí ti, kteří se spokojí s tvrzeními nepodloženými fakty?

Káča
Host
Káča

Koukám že tu pohádku ještě více rozvíjíte. Nikdy nepřeřazoVala škola ale přiřazoval zákonný zástupce.

Petra
Host
Petra

Paní Luco,je mi opravdu líto co jste musela, jako dítě prožít a věřím, že nejste jediná…, co mne na tom mrzí, že přes veškerou snahu se celá inkluze zvrhla v něco podobného. Nemožnost se bránit něčemu, co někdo nahoře určil za jakousi normu, bez ohledu na úplnou indiviualitu každého z nás, či z neznalosti, nebo snad ještě hůře z prospěchu? Co jiného si myslet o něčem, jež se nedá nazvat ničím jiným než pokusem, bohužel na našich dětech…Inkluze nebyla vůbec připravena, jakýsi výstřel do prázdna systémem ode zdi ke zdi. Ve snaze to vše napravit se nejdříve všude narvou asistenti,… Číst vice »

staro
Host
staro

Jakou jinakost ? Proč by si učitelka byla zasedla zrovna na vás? Nějak se mi to celé nezdá. A pokud si myslíte, že inkluze jinakost vyřeší, tak se hluboce mýlíte. Ve školách bují šikana čím dál víc a šikanují se děti zcela normální, třeba jen kvůli tomu, že se neumí bránit nebo jsou silnější postavy. Takové inkludované dítě, které na ZŠ z nějakého důvodu nestačí, se skoro na sto procent stane obětí šikany a posměchu ostatních dětí. Děti dokážou být hodně kruté.

Bohumila
Host
Bohumila

Nevím, ve kterém roce se vše odehrálo, ale před rokem 89 vyrazit proti učiteli nebo řediteli, znamenalo pohřbení žáka. Přeřazení na jinou školu nebylo vůbec jednoduché a netušíte zřejmě, kolik organizací se k tomu vyjadřovalo.

Smoulina
Host
Smoulina

Dobrý den, zažila jsem něco podobného, mě učitelka úplně vyřadila z kolektivu, děti dělali jako kdybych nebyla, jen, aby je učitelka měla ráda. A ona, dělala mi chyby v pisemkach a ústně jsem nebyla schopna jí odpovídat, neb jsem se moc bála. Toť jen základ o dalších věcech stále nemůžu mluvit a to je to pomalu 40 let. Ve čtvrté třídě jsem od ní měla čtyřky a pak v páté s jinou učitelkou vyznamenání. Po revoluci byla obviněna a šla za katr, nebyla jsem jediná.

Luca
Host
Luca

Naprosto rozumím. Ani já nedokážu ještě mluvit o všem. Soudružka už dávno umřela, vím i to, že jsem nebyla jediná ( což mi nepomáhá). Každopádně mám dnes naprostou averzi vůči jakékoliv nespravedlnosti a nedokážu nic nedělat, když vidím zlo.
I já jsem po přestupu začala dostávat jedničky a moc mi pomohl učitel matematiky svým osobním přístupem. Později i jiní inspirativní lidé.
Přeju, ať se Vám i rodině moc daří.

JanaK
Host
JanaK

Tak v kazde skupine lidi se vyskytne psychopaticka osoba. Mezi lekari, uciteli i treba knezimi. Takze nebudu nikomu vyvracet jeho historky o zle ucitelce. Ale vztahnout jeden ojedinely pripad na cele skolstvi? Nesmysl.

Majda
Host
Majda

Přeřazení na jinou školu bylo možné i před revolucí, jenom to nebylo tak snadné. Ale bylo možné se bránit i tehdy. A naopak – se šikanováním ze strany učitele se moje dcera setkala v době porevoluční. Naštěstí postižených bylo více a tak se škola s učitelem rozloučila. I v dnešní „inkluzivní době“ se můžete potkat s pedagožkou, která se chová k „jinému“ dítěti hnusně. Bohužel je to ředitelka školy, se kterou je zřizovatel spokojený, takže možností obrany je ještě méně, než bylo před revolucí. Jedině změnit školu a dojíždět do jiného města, nic jiného.

lea
Host
lea

Máte pravdu.Zřizovatel je mocná obrana.Někdy pomůže obejít pár radních(raději soukromě),zkusit je přesvědčit.Ale musí Vás být víc a musíte trochu znát poměry na zastupitelstvu.

Jméno
Host
Jméno

V dnešní době mají největší sílu rodiče.

Jméno
Host
Jméno

Ale to jejich zájem o vzdělávání jejich ratolestí nesmí končit větou…Jak bylo ve škole?

Luca
Host
Luca

Takové věci se dějí v každé době. Dnes naštěstí můžete dítě umístit jinam v podstatě ze dne na den. PPP hodně v takových případech pomáhá a je k dispozici. Dokonce umí i poslat do školy svého psychologa,aby s žáky spolupracoval a komunikoval, když učitelé nemají kapacitu ( nebo prostě nechtějí,nemohou ).
Přeji moc štěstí do života.

lea
Host
lea

I Vám.

Martina
Host
Martina

To je strašný. Bohužel i dneska se takové soudružky vyskytují v našem školství a většinou jsou to ty, co řvou proti inkluzi. Proč? Protože jim konečně někdo kouká, jak tu práci dělají. Dveře jsou více otevřené a to se jim nelíbí. Rodiče začínají být více informovaní a to musí být pro takovou soudružku asi peklo. Tak kopou kolem sebe.

Pavel
Host
Pavel

A což takhle zavést inkluzi u lékaře, v samoobsluze, abychom mohli kontrolovat a pomáhat všude tam, kde je třeba? Přece také nejste všichni spokojeni vždy se všemi lékaři nebo prodavači. Takový asistent, který kontroluje vysokoškolsky připraveného odborníka, je skutečně výhra.

Luca
Host
Luca

Informovanost je super,ale musí se s ní umět naložit.Takový začarovaný kruh to je. Učitelé jsou zavaleni byrokracií, je jich málo, rodiče je chodí učit, jak mají učit. Je až s podivem, že tolik dětí chodí do škol a neučí se s rodiči doma :) A jsou zaměstnání, která přitahují určitý typ lidí – psychiatrie, školství, sociální pracovníci, kněží,atd. V těchto odvětvích není složité využít stavu, věku, zdraví člověka pro svůj prospěch. Stejně tak dravý manažer, ředitel, pojišťovák – zase jiný typ lidí inklinující k adrenalinu. Doba je jiná a je dobře, že máme víc možností, než tomu bylo dřív.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Více možností? Jak někoho „voje*at“? :-D

Anna
Host
Anna

Vy jste nechápala množiny? A proč? A radujete se, že Vás přeřadili namísto toho, abyste se tu látku naučila jako ostatní?

Jitka Polanská
Editor
zuza
Host
zuza

To je argument? Nebezpečná, politikářská ziskovka? Myslíte, že tomu průzkumu někdo uvěří? To dělali průzkum mezi svými nebo rovnou od stolu.?Agitace, agitace a zase agitace. Horší než za socialismu, to tyto děti také začleňovali, nesmělo se říct křivé slovo, ne tak, jak to je falešně prezentováno v článku, a do zvláštních škol odcházely, až když už opakovaly třídy podruhé, nebo tam vůbec nechodily. Kdo zažil, rohlíkem se opít nenechá.

Jitka Polanská
Editor

Argument pro co? Dala jsem to sem, protože je to čerstvě k tématu. Průzkum zdá se říká, že se doba změnila, že jen menšina lidí schvaluje přeřazování dětí jako „Pepík Čonka“ do zvláštních škol. Možná to tak není, ale to by odporovalo závěrům průzkumu.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

„Průzkum, zdá se říká…, že jen menšina lidí schvaluje…“ co je tohle zase za blábol? Nebo jen další čistá lež, vycucaná z prstu další „ziskovky“, aby erární zdroje plnili kapsy soukromých osob? Když už píšete, alespoň nepožívejte alkoholické nápoje, pak to nevypadá příliš hezky…

lea
Host
lea

Jen by mě zajímalo,co znamená pojem „souhlasím,za určitých podmínek“.Byly ty podmínky nějak blíže specifikovány?Osobně tipuji ,že spíše ne,ale vypadá to hezky.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Děvenko,zajděte si mezi děti,ale potají,aby nevěděly,co jste zač.To se pak budete divit.Moje 11ti letá vnučka má ve třídě 1ho(slovy jednoho) takového žáka a sama přiznává,že je zdržuje ve vyučování.Čili podle Vás ta Vámi vychvalovaná inkluze má pomáhat všem?Šířite nesmysly!Pomáhá jednomu dítěti a 30 dalších sráží dolů.A na tom nic nemění názory Vaše a ani toho rádoby psychologa.Od stolu to vypadá jinak,než ve skutečnosti.Zřejmě nebudete se mnou souhlasit,ale nikdy to nemůžete zcela popřít.Ta Vaše menšina je totiž většina.Nezamněňujte svá přání za fakta.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

To se právě mýlíte. Když například začalatzv. množinová matematika,v rámci jedné ze školských reforem ke konci 70.let, propadajícím dětem v posledním ročníku se „starou“ matematikou se vůbec neumožnilo opakovat ročník a rovnou byly zařazovány do zvláštních škol. Zdůvodňovalo se to tím, že se učily matematiku starým způsobem a novou by nezvládly.

Pavel
Host
Pavel

A co mají prosím množiny společného s inkluzí? To bychom mohli poukazovat v každém předmětu na obtížnější partie a podle toho upravovat školský systém?

Vlasta
Host
Vlasta

tak to tedy milý pane Hudec vůbec není pravda, jsem dost stará na to, abych si tato léta pamatovala, v té době jsem byla v ZŠ

Bohumila
Host
Bohumila

Mluvíte z cesty

Pavlína
Host
Pavlína

No tak to určitě.. :-D Zrovna těmhle to spolknu i s navijákem. Sama rodič jsem a mezi rodiči se pohybuji.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

I já jsem rodič a mezi rodiči se pohybuji. :-D

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

No potěš koště…

Pavlína
Host
Pavlína

To nebylo na Vás, nějak divně se to tu řadí, koukněte na čas přidání příspěvku ;-)

Luca
Host
Luca

Také jsem rodič a také nesouhlasím se segregací. Na to jsem toho prožila až moc.

Jméno
Host
Jméno

Tady nejde o segregaci, ale o rozdílné potřeby, které běžná škola v mnoha případech není schopna uspokojit. Všechno pro všechny nikdy nebude v reálu fungovat. Řešit to s militantními jedinci je zcela zbytečná věc, protože nakonec i třeba dobrou myšlenku pošlou do…

Vladimír
Host
Vladimír

Vážení diskutující, prosím, přečtěte si knihu renomovaného odborníka pana Petr Bakaláře Psychologie Romů. Budete mít v problematice romského etnika jasno.Je nabíledni, že horliví členové neziskovek tuto knihu nikdy nečetli.
Anebo jim jde jen o prachy ze státního rozpočtu, jak je vidno z jejich pochybných aktivit

Jméno
Host
Jméno

Samotní Romáci vědí, že je neziskovky v první řadě ždímají a nic pro ně nedělají, kromě pózování před novináři.

zuza
Host
zuza

Toto je opět článek na objednávku, také mi ukápla slza nad mozolnatýma rukama paní Čonkové. Nemůžete tu agitku prodávat líp? Odvoláváte se na minulý režim, ale struktura textu, vydíračka úplně v socialistickém stylu. A jak tu píše paní Magda, ať si stoupne na rok za katedru takové třídy a ukáže nám jak vede třídu k sounáležitosti a hlavně vynikajícím výsledkům. On totiž pan „psycholog“ říká to krásné „A“, ale už ne to méně líbivé „B“, že děti, které mají opravdu podprůměrný intelekt a nestačí ostatním ne v jednom, ale ve většině předmětů, se brzy během výuky začnou nudit, nic jim… Číst vice »

Jitka Polanská
Editor

Nikdo si ten článek neobjednal. Pan Hudec nám ho sám nabídl a píše v něm o své zkušenosti jako dlouholetý praktik. Můžete s ním polemizovat, třeba je podle Vás správné, aby se tyto děti, byť s normální inteligencí, dále zařazovaly do zvláštních škol? Různí lidé mají různou zkušenost, a to třeba i s tím, zda děti jsou kruté, nebo pomáhající. Hodně záleží na dospělých, kteří jim jsou příkladem. Mimochodem, většina romských dětí s diagnózou LMP chodí do speciálních škol, myslím 85%. V běžných školách je myslím v průměru jedno takové dítě na 500 dalších. Inkluze se týká daleko širší škály… Číst vice »

Magda
Host
Magda

Jenže tady jde právě o děti, které tu normální inteligenci nemají. Nikdo neřekl ani slovo proti dětem postiženým tělesně, ale pokud dítě prostě učivo není schopné pochopit, do normální třídy nepatří. Je tam nešťastné, nenaučí se ani zdaleka to, co mu může poskytnout ta pomocná škola se speciálními pedagogy a malým počtem dětí.

Luca
Host
Luca

Ale týká se to i dětí nadmíru inteligentních, kterým nevyhovuje styl výuky. Navíc takové děti mívají některé poruchy pozornosti. Ty se ve škole nudí, jsou „problémové“ . Když je zaujmeme,pak se najednou ukáže, že „hlupáci“ mají oproti spolužákům inteligenci řádově vyšší, než „chytří“ hodní spolužáci. A u těchto dětí jde především o sociální začleňování. O přístupu učitele není třeba ani mluvit. Když učitel nastaví svůj přístup kladně, dokáže strhnout svým příkladem celý kolektiv. Na to musí být učitel nevyhořelý, odpočatý, nesedět u lejster a věnovat se svým svěřencům.Vždyť je ovlivňuje na celý život.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To jste dala dohromady sama, nebo vám s tím pomáhal asistent?

lea
Host
lea

A taky by nesměl mít ve třídě 28 dětí a těch dětí s problémy nesmí být moc.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Luco, moje matka je učitelka v důchodu. Aby byla nevyhořelá a odpočatá, nesměla by mít doma 4děti, starost o stárnoucí rodiče…..a vlastně by nesměla mít žádný osobní život, nedej bože procházet jakoukoli životní krizí. Být učitelem není poslání, je to povolání. Vy to vidíte zřejmě jinak.

Luca
Host
Luca

Jako v každé profesi platí, že pro jednoho posláním je, druhý chodí do zaměstnání, třetí do práce. Jsem zvyklá věci posuzovat z kontextu. Každé zaměstnání má své, ale proč jsme se zrovna pro něj rozhodli? Věřím v kladný přístup a věřím, že je v silách pedagogů přizpůsobit se době.
Navíc začleňování opravdu probíhá mnohde léta. I zde v diskusi paní učitelky dávají k dobru své dobré zkušenosti.
Klobouk dolů před Vaší mamkou.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Co to plácáte? V drtivé většině jsou na této diskuzi silně proti…

Markéta M.
Host
Markéta M.

Jako učitelka na vesnické škole, tělocvik+ruština(později němčina-dálkově studovala při všech svých povinnostech) byla oblíbená, byla přísná, ale fér.
V důchodu ještě vypomáhala, když bylo potřeba a prohlásila, že dnešní děti by učit nechtěla, protože neposlouchají, jsou drzé a sprosté….evidentně by se době nepřizpůsobila.

Jméno
Host
Jméno

Když dítě neposlouchá vlastní rodiče, tak se není čemu divit, že neposlouchá ostatní. Ve škole to za ně opravdu neudělají, jak si mylně myslí. 100% je poznáte, protože si do té školy půjdou otevřít ústa, aby ukázali potomkovi, že se snaží.

Vlasta
Host
Vlasta

no tedy co je tohle za kontext, nelze se přizpůsobovat něčemu co je inkompatibilní, jaképak začleňování, to prostě není možné, pokud je žák mentálně postižený, tak se nikdy nemůže začlenit, nejdou mu věci, které jdou ostatním a stává se předmětem posměchu a šikany a můžete se stavět třeba na hlavu, do očí to žádné dítě neřekne, ale skrytě mu to dají pěkně vyžrat

Ludmila
Host
Ludmila

Jestli má takové dítě normální inteligenci, pak nepotřebuje IVP. Je mi líto, ale škola NENÍ sociální ústav, který by měl děti učit základním sociálním a hygienickým návykům, základní sebeobsluze . Pak lze takovémuto dítěti odložit školní docházku, nebo´t i děti , které nejsou pro vstup do školy zralé to takto mají. Nepomůže-li, je to bohužel na straně rodiny. A pochybuji, že pokud se nezmění přístup rodiny během toho roku odkladu, že by se něco změnilo v souvislosti s IVP.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Může být přece dyslektik, klidně intelektově nadprůměrný.Pak určitě IVP potřebuje. Mimochodem, mnoho nadaných dyslektiků skončilo před rokem 1989 ve zvláštních školách. Podle mustru,že když se nenaučil ani číst,tak nemá na běžné základní škole co dělat. :-(

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Ale to je snad v pořádku, že skončili ve Zvl. škole…; základní škola, už z podstaty toho názvu, by měla být pro většinu dětí dostupná pro pevně dané penzum základních vědomostí a dovedností, od kterého se odvíjí další rozvoj všech na základě jejich schopností, a děti se speciálními potřebami či nedostatky mají mít i Speciální vzdělávání, založené na jejich specifických potřebách, což ale neznamená omezování zdravé populace. Nebo vám přijde normální „začleňovat“ beznohé do fotbalových družstev?

Bara Dudková
Host
Bara Dudková

Pokud si vzpomínám, tak žáci dyslektici+dysgrafici+lehce mentálně postižení byli na nějakou dobu v takzvané vyrovnávací třídě kde bylo pouze 15 dětí a časem se vraceli zpátky k nám. Teprve až když nezvládli ani vyrovnávací třídu posílali je do zvláštní školy.

Petra
Host
Petra

Právě, jenže jen dyslektik….když má to štěstí a narazí na někoho erudovaného, kdo je schopen to poznat, poslat ho na šetření, podle toho šetření sestavit IVP a to pak hlavně dodržovat.Takže většina jen dyslektiků je v podstatě neodhalených a plácají se jak mohou. Myslím, že potvrdíte, že nejvíce odhalitelné jsou tzv.hraniční děti a děti s LMP, protože tam už se ty problémy většinou nedají přehlížet a proto jsou i nejvíce inkludované a tam už to je i o těch sociálních a hygienických návicích a spolupráci vůbec. Ono je hezké IVP, ale jestliže padne do rodiny, kde nejsou schopni zkontrolovat, ani… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Pan Hudec je nejspíše za to placen…, na jakou ziskovku je přisátý?

Majda
Host
Majda

Pan Hudec vám nabídl příběh jednoho dítěte, které bylo přeřazením do zvláštní školy poškozeno. Já vám nabízím příběh dvou dětí, které jsou dnes a tady poškozeny tím, že se vzdělávají v běžné základní škole. Na učivo této školy nestačí ani s podporou asistentů. Psychicky trpí, protože si uvědomují, že jsou „nejhloupější ve třídě“ (dle vlastních slov jednoho z nich). Ve zvláštní škole by se místo větného rozboru učily základy čtení, což by pro jejich budoucí život bylo přínosnější. Navíc by se jim dostalo péče od lidí se vzděláním ve speciální pedagogice, takže jejich výsledky by možná byly lepší, než když… Číst vice »

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Majdo, mluvíte mi z duše, vše co říkáte, podepisuji. Nechápu pana psychologa. Laická veřejnost – budiž. Copak nikdo nevidí, že speciální pedagogové mají vystudovaný obor, který je potřeba pro vzdělávání dětí s intelektem v deficitu? Navíc toto vystudovali, protože je ta práce baví a vědí, jaké metody v práci s mentálně postiženými používat . Proboha, kantor ze základky chce učit intaktní děti, proto šel studovat národku a ne speciálku. Je to totéž jako naštěstí již zrušené povinné přijímání dvouletých dětí do MŠ. Kdyby se učitelka MŠ chtěla starat o dvouleté děti, šla by na zdrávku a pracovala by v jeslích.… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Prosím jaký poměr by byl 2 děti s LMP ve 14 člené třídě a k tomu 2 sociálně znevýhodněné a 2 s PO 2. A také zázraky se dějí, když je dítě schopno se během dvou let dostat z LMP a PO3 až na nic a bez asistenta….A tím pomáhajícím dítětem máte na mysli, když si soustavně někdo ulehčuje práci, s tím, že dítě od dítěte se učí líp a tudíž supluje roli učitele?Ono tady to vaření z vody a improvizace jsou hezké a někdy ve výjmečných případech, mohou opravdu pomoci k lepšímu pochopení. Neměl by se z toho ovšem… Číst vice »

Budulínek
Host
Budulínek

To ne, jenom byl na vyšetření až na konci roku to už většinou poradny nemají prachy tak děti zázračně uzdravují :) – osobní zkušenost, jde také o to co chce rodič aby tam bylo napsáno. Škola nechce extra žáčkovi posílat zápisy, tak šup do poradny a ejhle co čert nechtěl poradna přijde na to , že by bylo super posílat mu zápisy. CTRL + C a CTRL + V jsou v poradnách dost ošoupané a občas se i trefí do toho pravého. Nám ty děti taky uzdravují a nebo naopak jim najdou spoustu obtíží, ale na těch dětech se nic… Číst vice »

Yvona
Host
Yvona

Dobrý den, chtěla bych se k výše napsanému vyjádřit. Budu asi jediná, která dá panu psychologovi trochu za pravdu. Jsem už starší člověk a chodila jsem do školy za,,totáče,,. Měli jsme vynikající třídu s velmi chytrými a nadanými žáky.Někteří jsou universitními profesory, ale ve třídě byli i žáci průměrní i podprůměrní. Měli jsme ve třídě i žáka, který byl hodně slabý. Myslím po nějakém onemocnění z dětství. Učitel byl pro nás autorita a nepamatuji se, že by nějaké dítě šikanoval nebo vyloučil z kolektivuMěli jsme i žáky propadlé z velmi slabých sociálních vrstvech. Učili jsme se tři jazyky, slabším žákům… Číst vice »

Luca
Host
Luca

Naprosto souhlasím!

Bohumila
Host
Bohumila

Dávám Vám za pravdu, jsem ročník 45, v 1. třídě nás bylo 44, vyučujícímu bylo asi 25 let, dovedl si udržet naprostý pořádek a z tohoto počtu nás vyštudovalo 21 dětí vysokou školu. Šikanu jsedm ve škole nezažila, spíše od dospělých,kdy psala na děti kdejaká bába z KSČ ne Agitačního střediska, resp. Uličního výboru., Měli jsme slabší žáky, ale pouze jediný šel do tzv. zvláštní třídy.

tea
Host
tea

Ono to jde, ale musí to zvládnout učitel. A každej to fakt nedovede a nelze to mít za zlý. Znám učitelku, co měla v první třídě klučinu (říkejme mu Pepíček), co hopsal po lavicích, hulákal v hodinách a nepoznal rohlík od jitrnice. Paní učitelka, protože byla z vesnice a kluk byl ze sousedství, se dohodla s jeho maminkou a kluka si brala párkrát do týdne na odpolední nadstandardní doučování, maminka sama se mu věnovala doma, dělala s ním úkoly, učila se s ním… a vypiplaly ho. V hodinách ho hodnotila jinak než ostatní děti, těm nadaným vysvětlila, že ony dnes… Číst vice »

Markéta M.
Host
Markéta M.

teo a měl tento Pepíček nějakou diagnostikovanou poruchu?Pokud ne, tak nechápu snížené výstupy, tedy jiné známkování. A pokud hopsal po lavicích a hulákal…..to mu maminka neřekla, že se to ve škole nedělá?

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Nehopsal po lavicích. Ale nechodil do mateřské školy, na tužku si zvykal až v první třídě, v rodině se mluvilo velmi zjednodušenou češtinou s romskými výrazy, takže měl i problém rozumět spisovné češtině, třeba včetně pokynů paní učitelky. Jazykové problémy byly častou příčinou selhávání některých dětí,i když vůbec nebyly mentálně retardované. Zvláštní školy postupně přestaly sloužit tomu, čemu měly, tedy vzdělávání mentálně retardovaných dětí. Staly se odkladištěm,kde se hromadily děti s tak velkou škálou naprosto odlišných problémů včetně problémů s chováním, že skutečně mentálně retardované děti mezi nimi neměly šanci. A propadaly se ještě o stupeň níž, do takzvaných pomocných… Číst vice »

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pane Hudče, nepíši o „vašem“ Pepovi, reagovala jsem na teu a „jejího“ Pepíčka, kterého si paní učitelka dokonce brávala domů na doučování.

lea
Host
lea

Takže teď se děti s velkou škálou naprosto odlišných problémů,včetně problémů s chováním,hromadí na zš,které mají navíc tu výhodu,že na nich speciální pedagogové prakticky neexistují.Tak tomu říkám pokrok.

Majda
Host
Majda

Vy znáte dítě, o kterém píše paní tea? Výslovně napsala, že to dítě skákalo po lavicích. To se mi zdá divné.

Bohumila
Host
Bohumila

Naprosto souhlasím, u nás ve škole byla jedna, tzv pomocná tř. a pokud vím, tak tam nebylo ani žádné rozdělení podle věku. Byla to pražská škola.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Strávil jsem hodně hodin ve školách a ne v jedné třídě, nýbrž v desítkách tříd. Ono hodně záleží i na učiteli. Poznal jsem hodně vynikajících učitelů, ovšem jako v každé profesi, ne každý si ji vybral dobře. A tak mnozí učitelé zvládají práci se slabšími dětmi ve třídě bez problémů, no a jiní s tím problémy mají. To je život, to nelze svádět na inkluzi či na cokoliv jiného. To máte jako s řemeslníky. Jeden odvede perfektní práci a ještě po sobě vzorně uklidí. No a jiného už si raději příště nepozvete – třebaže vynalézavě pomluví všechny, kdo podle něj… Číst vice »

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Pane Hudče,běžte si dělat propagandu někam jinam.Nyní jste sám prozradil,že pracujete pro neziskovku,protože jenom tyto organizace mohou vvpadnout na kteroukoliv školu bez předchozího upozornění.Samozřejmě,že dost záleží na učitelích.Jenže výchova je záležitostí rodiny vydělání školy,tj.učitele.Zamých časů by se nemohlo stát,že by za mne přišel někdo z rodičů vynadat učiteli a kdybych si doma stěžoval na učitele,dostal bych facek,že jsem ani tolik nevážil.Nedělejte z učitelů ani debily,ale ani pánybohy.Každý má své povinnosti,které má plnit.A pokud to nedokáže a tatík jde učitele napadnou kvůli jeho nevychovanému dítěti,tak to není vina učitele,ale rodičů.A tento postup je nejvíc viditelný právě u rodičů těch nevychovaných a… Číst vice »

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Omlouvám se za případné chyby v textu.Např.vzdělání.

Lenka
Host
Lenka

Vážený pane Hudče, snad jste si přečetl názor paní Majdy. Jsou učitelé v ZŠ a speciální pedagogové pro děti se speciálními potřebami. Ale možná chcete, aby Vám gynekolog ošetřoval zrak či vrtal zuby – všichni jsou lékaři.

Libby
Host
Libby

Zvlastni skoly mely svuj smysl, protoze umoznovaly podprumerne inteligentnim zakum aspon to nejzakladnejsi vzdelani. Na rozdil od bezne zakladni skoly, kde byli nejhorsimi, casto vysmivanymi zaky, mohli ve zvlastni skole zazit i pocit uspechu, protoze byli mezi podobne znevychodnenymi detmi. Bohuzel byly zvlastni skoly nekdy zneuzivany jako odkladiste nepohodlnych zaku. Ve druhe tride do me vyrovnavaci tridy poslali romskeho chlapce, propadajiciho z matematiky. Nechapala jsem to, protoze u mne byl nejlepsi z cele tridy a pocital bezchybne. Na druhe strane jsem mela neromskeho zaka, ktery byl tak slaby, ze nebyl schopny zvladat ucivo zakladni skoly a nakonec musel prejit do… Číst vice »

berda
Host
berda

Byly dobře vymyšlené i jejich program. A nakonec i děti z nich měli postaráno o tom co budou dělat po škole. Měli zaručené učební obory které mohli zvládnout.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Praktické základní školy (dříve zvláštní) stále existují. Už ale se do nich většinou nezařazují děti,které tam nepatří.

Majda
Host
Majda

Nezařazují se do jich děti. Tečka. Bohužel ani ty, které by tam patřily. Do běžné školy se v poslední době, co vím, podařilo nezařadit pouze dítě s IQ 7 (slovy sedm).

Petra
Host
Petra

To je bohužel fakt a vůbec nikoho nezajímá, že těm dětem to pomůže nejméně….

Petra
Host
Petra

Brzy však existovat nebudou, protože se pracuje na jejich totální likvidaci…slučováním to začalo

aja
Host
aja

Zásadně jsem proti veškerým úlevám.V životě budete muset dělat spoustu
věcí, do kterých se vám nebude chtít. A to se musíte nejprve naučit i přemáhat.

Honza
Host
Honza

Ono se to vcelku dobře radí, ale kdo nestojí za katedrou každý den a nepociťuje tu beznaděj práce s neustále mentálně komplikovanějšími dětmi, tak nepochopí. To, co by před 20ti lety bylo na 3. z chování, se dnes přechází, neboť učitel je ta poslední šlapka ve škole. Ředitel je většinou dosazený manažer, který se snaží především si udržet svoji židli, neboť ředitelský plat i ve školství, o kterém se tvrdí jak je špatně placené, není špatný, tudíž klidně při jednání s rodiči nevychovaného spratka potopí učitele, jen aby on byl dobře hodnocený. Pokud je učitel jedním z těch, kteří se… Číst vice »

Zdena
Host
Zdena

To máte zcela pravdu . Jako učitelka mohu potvrdit . Rodiče si dnes přijdou na kantora do školy “ došlápnout “ a diktují si , jakou jejich dítě má dostat známku , ředitel školy je vždy podpoří – to je nohsled rodičů , jemu jde hlavně o to zachovat si krásnou tvář pro veřejnost , učitel je ten poskok , který když neposlouchá ( všechny zúčastněné – žáky , rodiče , vedení ) , tak letí z práce .

Michaela
Host
Michaela

Přesně, rodič, co si stěžuje na učitele, tak když neuspěje,bude si stěžovat na ředitele, což ředitel nepřipustí, protože na jeho místo čekají další zájemci o politické trafiky.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Buďme spravedliví. Jistě se takto někteří rodiče chovají, ale ti se tak chovají všude. A jako si vyskakují na učitele, tak lékaři málem diktují, jak chtějí léčit a jaké léky musejí dostat, staví načerno a pak si vynucují legalizaci stavby, oplotí si veřejnou cestu a znemožní sousedům dostat se k domu atd. atd. Prostě aroganti. Ale je i spousta rodičů slušných a normálních.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Pane Hudče,buďte spravedlivý.Prostě jste vsadil na špatnou kartu a jdete stylem proti všem,neboť jsem za to dobře placen.Zastáváte se spodiny společnosti a vůbec Vám to nevadí.Hlavně když peníze přichází a je jedno,za jakou špínu.

Lenka
Host
Lenka

????

Alena
Host
Alena

Velmi mě mrzí komentáře většiny osob, které se k článku vyjádřili přede mnou a které bohužel odrážejí naprosté nepochopení a zjednodušení stávající úpravy tzv. inkluze. Je nutné si uvědomit několi faktů: – inkluze tu byla mnohem dříve než tzv inkluzivní vyhláška č. 27/2016 Sb. První inkluzi vytvořila Marie Terezie povinnou školní docházkou, kdy řekla, že všechny děti se musí povině vzdělávat. Jak správně napsal autor článku postaru zvláštní školy byly zřižovány jen pro žáky s lehkou mentální retardací – žáci s jinými postiženími do nich zařazováni být neměli (nadále nemají) a buď pro ně byly zřizovány speciální školy (např. pro… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Jsem ráda, že jste uvedla, že nadále nemají býti zařazování žáci s LMP, jakto že se tak děje dnes a denně a to i přes to, že z PPP i psychologa a psych.lékaře je doporučení do spec. školy. Rodiče nesouhlasí a nejede přes to vlak….Jako PO3 je asistent….rodina není schopna zajistit ani minimální spolupráci a přípravu, natož vzdělávání, naopak se snaží dítěte zbavit, jak to jde i ve zdravotní indispozici….To se sešlo v jedné třídě hned dvakrát….co s tímhle může asi zmoci asistent a učitel? Pozn. v obou případech podprůměrný intelekt

Michaela
Host
Michaela

Chtěla bych vědět, zda píšete o dětech se speciálními vzdělávacími potřebami, nebo o dětech, které se vysloveně nechtějí učit, vyrušují a veškeré stížnosti na ně jejich rodiče řeší „diskriminací“. Mít ve třídě „žáčka“, který každé napomenutí komentuje:že mu gadžo nebude rozkazovat, není zrovna příjemné. Absolutní neochota žáka i jeho rodičů podílet se na výuce a vzdělávání je většinou právě ta příčina, proč je dítě přeřazeno do praktické ZŠ.

Vlaďka
Host
Vlaďka

Co já bych dala za to, aby můj syn mohl jít na zvláštní školu. Na základce se jen trápí. A nevidím to jen u něj. Takových dětí je. Stejně nevyleze bez toho, aby nešel na nějaký učební obor pro zvláštní školy. Aby se alespoň trochu vyhnul mašinérii v základní škole, platíme mu drahou Montessori. Ale ani tam to není „bůhvíco“. A ještě nám to leze do rozpočtu tak, že jsme rádi, když máme pro děti co k jídlu. Bohužel kluk nemá tzv. mentální retardaci, tak do praktické školy prostě nemůže. Co třeba nechat to na rodičích. Ty sami nejlépe vědí,… Číst vice »

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

To si nemyslím. Je obdobné jako ve zdravotnictví. Když je dítě nemocné také si sama nemůžete předepsat lék.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

Že všech sil se snažím zachovat pravidla diskuse. Proto: pane Hudče, Jste demagog.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

A nechcete místo nálepkování raději věcně diskutovat, pane Šustalo? „Sine ira et studio“, jak se sluší na vzdělaného člověka.

Anna-Marie
Host
Anna-Marie

Jé, to je hezká věta. Vsadím se, že něco takového říkali v tom hrozném socialismu i uslzené umozolené tvrdě pracující mamince Pepíka Čonka. A jak se nám to hodí i teď, že? Nadřazenost těch, co rozhodují, je věčná. To by bylo, aby mámy věděly, co je pro jejich dítě dobré! Od toho je přece orgán!

Markéta M.
Host
Markéta M.

Dobře jste to napsala, Anno-Marie

Petra
Host
Petra

A co opačný princip, kdy rodič odmítá umístění i přes doporučení všech dotyčných odborníků (kteří se tedy vzácně)shodli..?

tereza
Host
tereza

Co třeba posouzení speciálního pedagoga, psychologa atd.

Vlaďka
Host
Vlaďka

Speciální pedagog nic nezmůže, když dítě není podle tabulek alespoň lehce mentálně zaostalé. Když svého syna vidím počítat příklady z páté třídy na prstech a stejně mu to nejde a je v 8. třídě, tak jak se mám cítit. Celý život si ponese cejch nedostatečnosti, a můžu mu říkat pořád dokola, že o škole to není. Že je to o tom, jak se o sebe dokáže postarat. No, když to máte z různých důvodů doma 3 x. Jedno dítě autista a dvě ADHD a poruchy soustředění a nízké IQ, tak je toho fakt na člověka dost. Nejstarší syn byl v… Číst vice »

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

Milý pane Hudče… V oboru pracují cca 25 let. Mám i příslušné VŠ vzdělání. Vždy jsem měl jako prvořadý úkol zájem dítěte. Milý pane Hudče. O děti je třeba pečovat a ne na nich páchat experimenty. Inkluze je zbabraná, nepřipravená záležitost, přesto tvrdě prosazovaná. Qui bono? Jistě rozumíte, Jste vzdělaný a inteligentní, tím hůře, protože si tedy musíte být dobře vědom, že inkluze není nic jiného než velký kšeft, nástroj k získání vlivu, ale především zločin na dětech. Lidé jako Vy jste rozvrátili a téměř zničili naše speciální školství. Buď Jste nepochopil, při Vašem vzdělání, jak o děti pečovat, nebo… Číst vice »

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Milý pane Šustalo, v oboru pracuji 42 let. O inkluzi ale nerozhoduji. Ale chápu, že vše nové (v tomto případě jen relativně nové) se vždy setkává s odporem části odborníků i veřejnosti. Důvody jsou různé, ale to není důležité. Ujišťuji Vás, že během 10-15 let bude inkluze naprostou samozřejmostí a nikoho ani nenapadne proti ní protestovat. Zas se bude protestovat proti jiné novince. To už je v lidské povaze a kdo by to měl lépe chápat než ten, kdo se lidskou povahou zabývá celý svůj profesní život? Jako vzdělanému člověku je Vám jistě známo jméno lékaře Ignáce Filipa Semmelweise. A… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Jistě, vy o inkluzi nerozhodujete , ale peníze nesmrdí, že? Jste přesně ten typ morálně flexibilního jedince, který neváhá chytit šanci za pačesy, hlavně že to vynese? Jak můžete tvrdit, že inkluzí se komukoli pomáhá a jde o „pokrok“? Z celého srdce přeji celé vaší rodině, a především vašim vnoučatům „inkluzivní“ vzdělávání s asociály, jejich „etnickými zvyky“ a hlavně jejich „rodiči“, kteří terorizují okolí nejen školy. Jste jen zaprodanec, a doufám, že vám a dalších „dobros*rům“ brzy odzvoní…

Bohumila
Host
Bohumila

Pane Vaněk, v životě jsem nepotkala hulváta vašeho kalibru. Jste opravdu spodina.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

:-D Vaše reakce svědčí o silném nepochopení tématu, nebo naopak velmi dobré znalosti toho, o čem píši, a snaze o dehonestaci mé osoby ze zištných důvodů, i předložených postřehů ze života.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Paní Bohumilo, víte že porušujete pravidla diskuse? A pokud to víte a nevadí vám to, tak se nad sebou zamyslete. Opravdu se chcete snižovat na úroveň hulvátů, tím, že jiné za hulváty a spodinu označíte?

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Paní Bohumilo, mohla byste konečně napsat nějaký věcný příspěvek a ne jen dehonestovat pana Vaňka? Ano, bohužel je to hulvát, ale jeho příspěvky mají opodstatnění a má pravdu. O to víc mě mrzí, že je arogantní. Ale vy na danou problematiku nemáte žádný názor, krom názoru na pana Vaňka.

Petra
Host
Petra

Jenže většině lidí inkluze nevadí proto, že je to novinka, ale proto jak je(resp. není) připravena. Samozřejmostí bude, s tím s vámi souhlasím, ale ne proto, že by skutečně řešila potřeby dětí a národa jako takového, ale protože má nevysychající finanční podporu a stejně jako ve volbách vyhrává ten, kdo si může dovolit nejdražší kampaň. A pokud už sem pletete chudáka Semmelweisse, jehož objev byl skutečně převratný a přínosný, víte, jak jistými zákonitostmi dopadl. Z lékařských kruhů vypuzen a z nemocnice propuštěn…Skutečně doceněn až po smrti. To už je úděl moudrých tohoto světa. Tak doufejme, že i inkluze je tak… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Souhlasím s panem Šustalou, co se zabrané a nepřipravené hurá akce inkluze týká..dle mého inkluze není pro všechny děti..ADHD?- v pohodě, poruchy učení různých charakterů? – v pohodě, není problém..ale adhd s agresí nebo výrazně intelektuálně podprůměrné děti,kde není ani selský rozum?..to prostě problém je..ve třídě mám dívku s vadou zraku (s tím fakt není problém), která má však výrazně podprůměrné IQ. Je teď v 8.rocniku, ale strop má již ve třetím či čtvrtém, trápí se celou dobu. A teď ta pecka. tato žákyně má asistentku, která má SŠ,s nějakým hurá kurzem pro asistenty a na žákyni řve ( dnes… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Jakožto pedagog jste nadřízenou oné asistentky a měla by jste to řešit, zřejmě jinak, než na netu. Nevím co máte na mysli- koriguji vztah, ale pokud myslíte kominukaci, mezi rodiči, asistentkou a dívkou, to je snad normální pracovní náplň. Dále máte asistentku metodicky navádět v její práci, pokud dělá něco špatně a jistě jsou formy práce zaneseny v IVP, za které jste zodpovědna také vy, pokud jste třídní a za jeho plnění, dále za vyhodnocování a jeho úpravu pokud nevyhovuje (možno zahrnout i změnu asistenta), spolupráce a vyjádření z PPP, v případě dívky SPC.Nástrojů máte dost, pak to nechápu…Když už… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Petro, samozřejmě, že jsem situaci řešila jak s asistentkou, tak s rodiči. Jedeme podle IVP, asistentka JE metodický naváděna, nicméně je si bohužel skrze fakt, že je nejlepší kamarádkou paní ředitelky, vědoma svých privilegií a např.v pátek jsem ji musela upozornit, že dětem ve třídě nemůže radit, neboť ty pak dostaly špatnou známku za nesprávně vypracovaný úkol… děti byly také znovu informovány, že paní asistentka je tam především kvůli hlídání a doplňování zápisu. Rodič své úsilí po několikeré urgenci, že chce jinou asistentku pro svou dceru, vzdal. Paní asistentce je 40 let a toto je její první zaměstnání. Za paní… Číst vice »

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Markéto, nedejte se, jste úžasná a fandím vám. Cítím to naprosto stejně jako vy. Ještě bych poznamenala: Kde je ekonomika inkluze? Já učila na základce na vesnici, kde bylo malé cikánské ghetto, jehož existence si vynutila vznik speciální třídy v rámci dané základky. Ve třídě jsem měla 9 cikánů s hraničním intelektem mezi lehkým a středně těžkým ment. postižením. K tomu asistentku. Na 9 dětí jsme byly dvě a vedle ve třídě měla jedna učitelka 29 dětí. Podotýkám, že v 9 km vzdáleném městě byla zvláštní škola, do které rodiče odmítli děti posílat, protože by museli zajistit doprovod autobusem do… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Díky, Kláro… u nás je to podobné, rodiče odmítají vozit děti do speciálky, protože naši školu mají pod nosem a tam by museli 8 km dojíždět. Přitom jsem už mluvila s rodiči, kteří sami po výukových problémech svých dětí tyto přeřadili do zmíněné školy a dnes litují!!!, že tak neučinili dříve. Děti jsou naprosto spokojené a baví je to tam…jinak tu nechci nikomu brečet na rameno, jací jsme chudáci a o radu nežádám, jen popisuji situaci u nás na škole…spoustu lidí tu píše věcně v obecné rovině, přidala jsem jen poznatek z praxe… hezký den všem..

thangpa
Host
thangpa

Dobrý den…Myslím,že inkluze je především totálně zfušovaný projekt…Mluvím z vlastní zkušenosti….Do 4.třídy jsem opakoval a měl čtyřky odshora dolů.Ve 4.ročníku jsem byl v tzv.vyrovnávací třídě.Bylo nás tam 13 dětí…Na konci roku jedna trojka a samé dvojky…Ale jakmile tyto děti dáte do „běžného kolektivu“ 32 dětí,vše se vrátí zpátky…Psal jsem tehdy Valachové…Odpověď:Neznamená to,když píšete of.cestou,že vám paní ministryně odpoví….Tak kur. co to má znamenat!

Lenka
Host
Lenka

Dobrý den, mohla by redakce Rodiče vítáni zrušit diskuse pod články? Už mi silně vadí ty téměř nenávistné komentáře k inkludovaným dětem. Mám také dceru s dysfázií zařazenou s individuálním plánem v běžné třídě a opravdu nikoho nezdržuje a ani neobtěžuje tu „nadanou“ „normální“většinu, naopak doufám, že vše se časem dorovná a třeba i nastoupí na střední školu. Pokud jsou mezi zdejšími odpůrci učitelky a učitelé, jsem ráda, že neučí na naší škole.

Magda
Host
Magda

Žádné nenávistné komentáře tu nevidím. A pokud vaše dcera na učení, byť s individuálním plánem, stačí, tak se jí ty nenávistné komentáře (které konkrétně máte na mysli? ) netýkají. Ovšem pokud by měla ve třídě spolužáky, které ji třeba napadají fyzicky- a to se vyloučit nedá- jak by se vám to líbilo?
Pokud jde o rušení diskusí- nezavádějte tu totalitní praktiky. Máte možnost je nečíst. A my ostatní si je přečteme se zájmem.

Jitka Polanská
Editor

Myslíme si, že debatní zóna k portálu, který chce otevírat témata k diskuzi, patří. Většinou tu debatují slušní lidé, mnoho z nich reaguje trpělivě a snaží se vysvětlit svůj pohled na věc i hrubě reagujícím oponentům. Taky vás prosím o trpělivost a snahu o dialog. Případně zůstaňte jen u článků, debaty nečtěte a nekazte si den.

lesov
Host
lesov

Právě jsem napsal několik nenávistných komentářů, prosím o trpělivost a shovívavost. A nebo to nečtěte a nekažte si život a vkus.
Děkuji. ;)

Jitka Polanská
Editor

Příspěvky hrubě porušující pravidla debatní zóny budou mazány.

Hana
Host
Hana

Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat – Voltaire. Nesouhlasím s komentáři ostatních, proto žádám o zrušení diskusí pod články – Lenka.

Jitka Polanská
Editor

Ovšem Voltaire neříkal „budu bránit vaše právo někoho urážet“, to je posun v interpretaci. Odkazuji také na pravidla debatní zóny.

Lenka
Host
Lenka

Ne, jen mi vadí nenávistné komentáře na inkluzi od lidí, kteří o těch dětech nic neví, nebo od učitelů, které inkluze (a práce navíc s tím spojená) obtěžuje.

lesov
Host
lesov

Proboha, vy děláte, jako by ta inkluze byla vaše dcera ale to byste snad psala s velkým „I“.
Nebo jste opravdu porodila Inkluzi?!
PS. Tento komentář je nenávistný, žádám o smazání.

Bohumila
Host
Bohumila

Není nenávistný, ale hloupý.

vittta
Host
vittta

Vy o těch dětech víte něco víc, jak ostatní?
Z jaké pozice, jestli se mohu zeptat?

Markéta M.
Host
Markéta M.

Mluvíte o „těch dětech“ jako o o jednom celku, ale inkluze je záležitost značně individuální.
Vy bráníte svoji dceru.
Ten, kdo má špatnou zkušenost s inkluzí , brání svoje dítě….je na tom něco nepochopitelného?

Lenka
Host
Lenka

Jak můžete vědět, o kom já mluvím, jaké mám zkušenosti a pod.? Celkově tu čiší snaha prosadit svou vůli. Já jen říkám, že nenávistné komentáře jsou obtěžující.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Paní Lenko, mluvíte o těch dětech.
Prosadit svou vůli na diskuzi? To jde?
Pokud jde o obtěžující komentáře, nutí vás někdo na ně reagovat?
Vím, že tento můj komentář není úplně korektní, ale váš tón si to tak trochu zaslouží.

Lenka
Host
Lenka

Ano nutí mne to psát komentáře k názorům, které považuji za nenávistné, které upírají právo na vzdělání postiženým dětem v normálních školách, jejichž rodiče obvykle platí v tomto státu daně a přejí si, aby jejich děti nebyly oddělovány od ostatních. A pokud někdo zas bude rýpat do Romů – jen v našem malém podniku jich pracuje pět a všichni daně platí.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Tak pozor, paní Lenko. Já proti inkluzi postižených dětí nic nemám. Mně osobně nesedí inkluze dětí se slabým intelektem, dětí agresivních.
O romech se bavit nebudu….ikdyž právě o nich je článek.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Milá dámo.Jedná se o to,že neuznáváte jiné názory,než je ten Váš.V běžné řeči se tomu říká totalitní diktatura.Mně se to nelíbí,tak to zrušíme.Smím se zeptat,kolik je Vám let,že chcete někomu rozkazovat?

Petra
Host
Petra

Jediný kdo tu zatím prosazuje svou vůli jste Vy, svými obtěžujícími požadavky, aby ostatním bylo zabráněno se vyjádřit.

Petra
Host
Petra

Trochu si protiřečíte, citujete Voltaira, ale jedním šmahem by jste brala ostatním právo to říkat….?

Ivana
Host
Ivana

Dobrý den, díky za Váš příspěvek, nedá mi to, abych také nereagovala. V základním školství pracuji již téměř třicet let, učím matematiku na 2. stupni, pracuji rovněž jako výchovný poradce ve škole. Moje postřehy (některé kopírují předešlé příspěvky). 1. Inkluze není nová věc. V naší škole (škola se 740 žáky) jsou děti s různými druhy postižení integrovány zhruba 20 let. Za těch mnoho let jsem učila dívenku vozíčkářku, několik dětí se sluchovým postižením, několik dětí s poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem, několik dětí s ADHD, chlapce s poruchou chování, dívenku s LMP a spoustu dětí s různými dysporuchami. Takže… Číst vice »

vittta
Host
vittta

Mohla byste mi prosím nějak vysvětlit, proč by měla být inkluze přirozený proces, a proč by na ní měli být přípraveni ostatní lidé, co o ní nestojí?
Inkluze dle mého přirozený proces není, nepřinese nikomu nakonec nic, děti s postižením se více nenaučí, na život je to lépe nepřipraví, a jak by měli z inkluze profitovat děti bez postižení, je mi záhadou.
Přirozený, a velmi pokrokový proces, bylo zřízení Zvláštních škol, kde se i ti nejpomalejší naučili základům vzdělání, a jen a jen díky tomu patříme v celkové gramotnosti mezi absolutní světovou špičku.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Na to Vám rád odpovím, jak inkluze pomáhá dětem bez postižení. Minimálně v tom, že se s nimi vůbec potkají a zjistí, že někdo takový existuje. Že se mohou naučit vzájemné toleranci a respektu – v dospělosti už to tak snadno nejde. A nadto, jak píšu ve sloupku,nejvíce se dítě naučí, když pomáhá s učením druhým. A do třetice, společná výchova a vzdělávání je jednou z podmínek soudržnosti společnosti, aby ta se neštěpila na vzájemně cizí a vzájemně nepřátelské skupiny.

vittta
Host
vittta

A že se vám to pořád nedaří, a musíte si vymýšlet různé pozitivní případy?
Někdo takový existuje….koho tím „někým takovým“ myslíte?
Masturbujícícho spolužáka, vydávajícího zvířecí zvuky?
Vy máte velký problém s uchopením reality, nakonec to budete VY (její příznivci) , kdo inkluzi zničí, ne MY, jako odpůrci její extremní verze.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pane Hudče. A co když dítě pomáhat spolužákovi s učením nechce?
A promiňte, věřím, že se mohou naučit toleranci a respektu, ale stejně tak se mohou naučit nenávidět, protože právě jejich inkludovaný spolužák skutečně do běžné ZŠ nepatřil.

Klára
Host
Klára

Miroslav Hudec
Až na fakt, že pro 30% rychlejších žáků není lepší pochopení látky možné, protože ji již chápou. To co říkáte, platí pouze pro průměrné žáky, kteří v látce nemají úplně jasno (byť si to treba nemyslí).
Že se děti naučí toleranci, což v dospělosti nemohou? Neexistuje více k odlišnosti netolerantní a šikanující skupina než děti ve věku 6-15let. Naopak lidé, kteří nemají negativní zkušenosti z dětství bývají více tolerantní vůči odlišnostem.
A že zjistí, že nekdo takový existuje? Ja taky nikdy nepotkala prezidenta a přesto vím, že existuje.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Pane Hudče,s neschopnými debily se setkají děti velmi často.Není proto třeba je vystavovat stresu se styku s dětmi,které pro svoje postižení vyžadují zvláštní pozornost a zvýhodňování.To naučí ta „normální“ děti,že existuje systém,kdy jsou povinny o své újmě přijmout podporování těch,kteří jsou odlišní.To není nic proti postiženým dětem,ale proti určování,že někdo má výhody,na které dítě tzv. „normální“nemá nárok.Právě Vy rozdělujete společnost prosazováním svých názorů.Jste rozhodnut konat dobro i proti vůli většiny.Vaše názory se hodí právě do dob totality.Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Obávám se, že jim nejde o „dobré“ úmysly, ale jen o prebendy, které z toho plynou. Patrně jde o jistý druh psychopatů, kteří za peníze pozvrací i vlastní matku…

Hudec
Host
Hudec

Pane Majevský, jste-li schopen nazvat děti neschopnými debily, tak jste tím charakterizoval sám sebe. A přeji vám, abyste nikdy nepotřeboval cizí pomoc, třeba ve stáří, v nemoci, po automobilové nehodě, abyste nikdy nebyl odkázán na druhé – mohl byste totiž narazit na nějakého jiného pana Majevského, a to by mně vás bylo upřímně líto. :-(

Bohumila
Host
Bohumila

Děkuji za tuto odpověď, bohužel soudržnost nám není již vlastní. Ale musím říci, že bydlím v blízkosti Jedličkova ústavu a tam naopak změna k lepšímu je tam fascinující.

Budulínek
Host
Budulínek

Jedličkův ústav jsou fyzicky handicapování ne mentálně :) takže ta fascinující proměna bude asi ještě mnohem větší, ono není problém vyučovat někoho s IQ 100 a fyzickým handicapem horší to je s IQ 70 a poruchami chování.

Petra
Host
Petra

Každé dítě je součástí nějaké komunity a její součástí jsou senioři, lidé různě znevýhodnění atd a děti se s nimi běžně setkávájí, za to snad netřeba velebit inkluzi. Pokud se začlenění povede, je to skutečně přínos pro obě strany, pokud se tak ovšem děje plošně, ve jménu napravování nějakých křivd, další křivdy jen způsobí. Děti to pak chápou jako nespravedlnost…proč on může to, a já nemůžu a proč on má asistenta a já se musím snažit sám atd. A na nespravedlnost jsou děti citlivé nejvíc a to si s sebou ponesou…..

Ludmila
Host
Ludmila

Vážená paní, napsala jste to naprosto přesně. paušální aktualizace plánů, to jak učitelé pracují atd at. Pokud by inkluze měla mít smysl, pak není možné k tomu takto přistupovat. Výsledkem je, že takto vzdělávané děti jsou na tom na jejím začátku naprosto stejně, jako na konci. Žádý posun v samostatnosti, žádný posun v pravopisu ani jinde. Jen nárůst vytočených spolužáků, kteří za ty roky vidí, že snaha a píle se prostě necení, když IVP je prakticky jen o úlevách. A to cílem inkluze opravdu není. Každý vyučující s dětmi s IVP ve třídě by si měl kromě klasické přípravy měl… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Strašně Vás chápu, prožívám to samé a jsem na 44 bodě ze 60 k vyhoření. Je mi líto všeho, nás protože se tohle nedá zvládnout i kdybychom se rozkrájeli, dětí tzv. normálních, protoože jsou normální a chytří, i těch tzv. jiných, protože jsou jiní a potřebují pomoc a všichni jsme součástí něčího experimentu, který nemůžeme řídit, ale on řídí nás

Luca
Host
Luca

Paní Ivano, moc pěkně popsáno. Možná by to chtělo mentory, jako jste vy, aby se mladší kolegové přiučili.
Děkuji za Váš přínos, děcka na Vás určitě rády vzpomínají :)

Lenka
Host
Lenka

Vážená paní Ivano, napsala jste pro mě velmi povzbudivý komentář a musíte být velmi erudovaný pedagog. Prosím následujícím příspěvkem nechci Vaše slova nijak snižovat, ale učíte matematiku, to se trochu liší od humanitních oborů, a jistě jste velmi pracovitá, energická a pečlivá, jenom „závidím“. Ale ne všichni máme tak jasno jako Vy a proto je ta inkluze tak těžkopádná a bohužel to odnesou hlavně děti. A výsledkem budou dobré soukromé školy pro bohaté bez inkluze a státní školy pro chudé se špatnou úrovní a inkluzí – počkejme 10 – 15 let.

aja
Host
aja

Jsem pro, aby ti nejlepší žáci ve třídách měli taktéž své asistenty.

lesov
Host
lesov

Pokud vaše dcera není debilní, neskáče po lavicích, nemlátí spolužáky a učitelku, nekrade a nerozbíjí školní zařízení, pak máte rozhodně štěstí. Gratuluji.
Ale věřte, že v jiných rodinách, tomu tak být nemusí.

Bohumila
Host
Bohumila

Paní Lenko, mám dojem, že tady diskutují lidé, kteří měli být ve zvláštních třídách.

Klára Houšková
Host
Klára Houšková

Lenko, vývojová dysfázie je diagnoza, která zrovna v rámci inkluze není výrazný problém. Kdybyste nebyla zaslepená a nečetla povrchně, pochopila byste, že kantoři jsou jednoznačně proti inkludování MENTÁLNĚ POSTIŽENÝCH dětí. Ne podprůměrných, protože podprůměrný intelekt spolu s průměrným a nadprůměrným patří na základní školu. Až deficit – tedy snížený intelekt – nezaměňovat s podprůměrným – prostě do ZŠ nepatří. Ať se vám to líbí nebo ne. Proč by proboha dysfatik zdržoval, nebo obtěžoval „nadanou normální“ většinu. Takže napřed čtěte a pak plácejte. Ještě jednou – inkludování SPU poruch, tělesných, logopedických….ani nebereme jako inkluzu. Bráníme se LMP, které prostě individuálem dohnat… Číst vice »

Zdena
Host
Zdena

Pan Hudec je blbec . To je zase blábol ! Minulý režim vůbec nijak nediskriminoval děti z chudších nebo dělnických rodin , právě naopak . Já jsem za minulého režimu vyrostla a chodila do školy , většina věcí byla zdarma – neplatily se učebnice , od základky po vysokou školu se učebnice půjčovaly zdarma , nikde se neplatilo žádné školné , děti na základce dostávaly zadarmo sešity , tužky , gumy a další pomůcky , byly velice levné školní obědy , spousta akcí , výletů , dětských táborů byla zdarma . Ve škole se prováděly zdarma pravidelné lékařské prohlídky dětí… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Minulý režim diskriminoval chudé Romy. Ve Stříbře byla hodně velká romská komunita. V ročníku nás bylo na obou školách asi 240, z toho jediná Romka. Ostatní všechny nacpali do zvláštní školy. Je téměř jisté, že tam všichni nepatřili, ale bílí učitelé se jich prostě štítili.

Magda
Host
Magda

Jste si jistá, že tam nepatřili? Pro vstup do školy se dělají nějaké testy, jestli dítě je dost vyspělé na to, aby učivo zvládlo. Pokud ty děti nezvládaly ani základní hygienu (proč by se jich jinak učitelé štítili?)- tak jak je chcete začřadit mezi opstatní děti?

Lenka
Host
Lenka

Štítili se, protože rasismus (a nenalhávejme si, že v české společnosti není velmi rozšířen – je) a ano, jsem si jistá, že není možné, aby 80% dětí jedné komunity patřilo do zvláštní školy. A opravdu ne všichni Romové jsou špinavý a znám i takové, kteří mají doma čistěji než bílí. A ne, za nás se testy opravdu nedělaly.

Magda
Host
Magda

Jistě, pár takových pořádných taky znám. Možná pět ze dvou nebo tří stovek- jsem z Mostecka a tam s nimi nějaké ty zkušenosti máme. A ty zkušenosti mi říkají, že těch 80% může na zvláštní školu být, protože neumějí třeba pořádně česky, nepoznají barvy, neumějí si umýt ruce …jak je chcete v první třídě učit i tohle? Když se oháníte rasismem- on nějak, z nějakých příčin, vznikl. Proč nejsme „rasisti“ vůči Vietnamcům a proč jejich děti nemají ve škole problémy?

Lenka
Host
Lenka

Každé (bílé nebo černé) dítě, co si neumí umýt ruce, patří do zvláštní školy? No myslím, že máme rozdílné názory, co se přístupnosti vzdělání týká. Pořádně česky neumí hodně dětí cizinců – a jsou v běžných zš. Rasismus vzniká z neznalosti, případně pocitu nadřazenosti. Nevím, proč ho lidé cítí k Romům. Včera moji dceru ve vlaku podarovala romská matka v doprovodu dvou dětí cukrovinkou. Poděkovali jsme a dcera ji na místě snědla – patrně proto, že není zatížená názory dospělých.

Magda
Host
Magda

Spíš mi připadá, že s tou menšinou nemáte moc osobních zkušeností, na rozdíl ode mne. Měla jsem kamarádku v Kroměříži, která mě taky nařkla, že jsem rasistka- ona že zná JEDNU romskou rodinu a ta je počádku. Jenže já jich znala minimálně stovku … nakonec Chanov je pojem, ne?

Lenka
Host
Lenka

:) jak myslíte. Pokud je už od dětství budete odsuzovat a segregovat, nedivte se, že vás v dospělosti okradou.

Magda
Host
Magda

Přeju vám, aby vám ta víra vydržela. Ale nevím…

lesov
Host
lesov

Příspěvek hrubě porušil pravidla debatní zóny a byl redakcí smazán.

lesov
Host
lesov

Děkuji za uznání, pro mě má cenu jedině smazaný příspěvek, jen ten není korektním a jalovým blábolem. ;-)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Smazáno z důvodů porušení pravidel.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

„…okradou nás, protože je to doma naučí, a nikoli proto, že je někdo hypoteticky segreguje…“ Co je na tomto příspěvku závadného, paní Polanská, ředitelko Všehomíra? Že by pravda? Ano, ta byla vždy na indexu… :-D

lesov
Host
lesov

Když jsou ti milí, hodní, pracovití a chytří Romové tak strašně moc v pořádku, tak proč se tady a všude jinde o nich pořád píše?
Proč se tolik pozornosti nevěnuje Vietnamcům, Ukrajincům nebo Maďarům? Nebo Eskymákům-Inuitům čili lidem?! :-)

Jitka Polanská
Editor

Přestaňte prosím s komentáři tohoto typu, už jeden váš příspěvěk byl smazán. Přidržujte se pravidel debatní zóny.

lesov
Host
lesov

Tento typ komentářů je objektivní, pravdivý, provokující a nastavující zrcadlo obecenstvu.
Když to nesnesete, jděte doprdele, soudružko-svazačko. ;-)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Máte problém s Pravdou nebo realitou všeobecně? Když neumíte diskutovat, a, zahnána logikou do kouta vytasíte oblíbenou totalitní mantru o „porušování diskuze“, což není nic jiného, než-li potlačování svobody názoru, proč nepletete ponožky, paní Polanská, absolventko FF s červeným diplomem…?

Jitka Polanská
Editor

Pane Vaňku. Já jsem nějakou dobu žila v Itálii a vyslechla jsem dost řečí o tom, co jsme to my z východní Evropy za lidi, a i dost příkladů. Romů se to netýkalo, jen nás, bílých. Třeba když jsem byla u holiče a nikdo nevěděl, že jsem taky odsud. A dokonce se to na nějaké mé spoluobčany i hodilo. To ale neznamená, že to někdo může říkat o mně a vydávat to za pravdu nebo Pravdu. Takže pokud sem někdo natvrdo vypouští řeči, které se mohou dotknout zase jiné skupiny lidí, já je mažu. Nedělají dobrotu.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Vy nevíte, co jsou Češi zač, a musíte si chodit pro rozumy do zahraničí? A to máte FF? Ani mne to nepřekvapuje, úroveň studia na této VŠ rok od roku upadá… :-) Jinak je vaše snaha o přesměrování podstaty diskuze na jiné téma dosti primitivní, ale asi operujete dle své úrovně, že?

vittta
Host
vittta

To jste mě pobavila…
A rozhodovat, co dělá, a co nedělá dobrotu může být pěkně svůdné…
A když se zeptám přímo, mají v Itálii ráději romy, než Čechy, a pokud ano, proč myslíte, že to tak je?

Jitka Polanská
Editor

Jsou tady nějaká pravidla diskuze, aby debata nedegenerovala.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tak přestaňte lhát, a vše bude v pořádku…

Bohumila
Host
Bohumila

Pane Vaněk, vaším nejreflektovanějším slovem je „lhaní“. Zřejmě je to i nevětší náplní vašeho života a držíte se hesla,“ podle sebe soudím tebe“

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Pokud někdo evidentně lže, mám ho nazvat pravdomluvným? Cítíte se zdráva?

Markéta
Host
Markéta

Nemají a v Itálii jim neříkají Romové, protože ti jsou z Říma(Roma), ale zingari, což znamená v překladu cikán a měli s nimi stejné problémy jako my tady……

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Dobrotu dělají jen Vaše žvásty!

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

…a dle vaší vlastní logiky čekám, že smažte poctivě svůj příspěvek, neboť se může dotknout skupiny lidí, v tomto případě Čechů… :-D

Luca
Host
Luca

Pane Vaňku, pravidla Vám nic neříkají, ba dokonce máte radost při jejich porušování. Máte pouze svou pravdu, ostatní za jejich názory urážíte.
To ukazuje na nedobrý základ a netoleranci. A tolerance je to, oč tu běží. Buďme rádi, že zde vůbec diskutovat můžeme.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Se svou „korektností“ běžte do p…práce. Na hrubý pytel, hrubá záplata, říkávala má babička. K lidem, kteří svým lhaním či vědomou úpravou reality tak, aby se jim hodila do krámu, škodí ostatním, si nelze vážit, a proto není nutné ani přehnaná korektnost či společensky rozšířené žádoucí chování – naopak. Vyhledat a vyčlenit je ze společnosti je žádoucí pro blaho všech. A lháři by měli mlčet, a tiše v koutě zpytovat svědomí, ale to je to, co tito lidé nemají – svědomí a city. Jde pravděpodobně o jistý druh psychopatie. Tolerovat zlo je znakem zbabělosti.

lesov
Host
lesov

Cituji ze záhlaví:
„Psaním a editováním textů se živí odjakživa. Jako editorka pracovala na různých neziskových i komerčních projektech.“
A to se ani trochu nestydíte, Vy fylozofická fakulto?!
Tak už víme odkud ten Chorošův, inkluzivní vítr fouká..

Bohumila
Host
Bohumila

lesove, najděte si hrubku ve vašem příspěvku.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Vaše drzost už přesahuje meze.To,co tady předvádíte,si nedovolili ani komouši,Vy demokratko.

Michaela
Host
Michaela

Navštěvovala jsem základní školu se dvěmi Romkami. Byly to sestřenice. Jejich matky, sestry, byly obě rozdílné. Matka první, absolvovala zvláštní školu, nikdy nepracovala, měla invalidní důchod. Proč, to jsem dodnes nezjistila. Její dcera chodila do školy špinavá, nenosila učebnice, byla drzá, brala si cizí věci za své. Matka druhé, také absolvovala zvláštní školu, pracovala jako uklizečka a její dcera chodila do školy krásně oblečená, maminka uměla šít, dlouhé černé copy měla zapletené s mašlemi a dostávala samé jedničky. Byla moje kamarádka, navzájem jsme se navštěvovaly. Postupem času se mi ztratila z očí, ale poslední zprávy o ní jsou, že je… Číst vice »

vittta
Host
vittta

Lenko, nikdy nikdo nikoho do Zvláštní, či praktické školy nedával.
Rodiče museli souhlasit.
Vaše pozitivní zkušenosti s Romy jsou sice krásné, ale k tématu se moc nehodí.
Tady se hraje především na to, že Zvláštní škola- dnes Praktická škola, je cosi odpudivého, ponižujícího, úplně nechutného.
Ale proč?
Intelektuálně slabší dítě se tam naučí číst a psát, a základy matematiky, a může být prospěšné společnosti fyzickou prací.
Kdyby byli všichni doktoři, pak by doktoři kopali kanály.
Navíc- nechodí tam jen romské děti.

Lenka
Host
Lenka

Co se nehodí k tématu? Že učitelé Romy tlačili, aby své děti dávali do zvláštních škol?

vittta
Host
vittta

Jak může učitel někoho tlačit, a dokonce dotlačit, aby dal svoje dítě do Zvláštní školy?
Co to tady zkoušíte?
Ve zvláštních školách bylo 30% Romů, čím to, že zrovna oni vás tak zajímají?
A jak píšete výše Magdě, oni, pokud někoho okradou, nebude to tím, že byli ve Zvláštní škole.
Tam je tyhle věci totiž neučí.
Je zvláštní, jak je rasismus zažraný hluboko v myslích těch, co proti němu rádoby vystupují, zřejmě z pozice toho, že bydlí od lidí, ze sociálně vyloučeného prostředí hodně daleko.
A ti bílí, co absolvují Zvláštní školu, ti nikoho neokadou?

Lenka
Host
Lenka

Prosím, co sledujete svým postojem? Žiji vedle Romů celý život. Že učitelé dříve tlačili na zařazování Romů do zvláštních škol je pravda, sama jsem kdysi zaskakovala v družině zvláštní školy: všechny bílé děti tam byly s nějakou mentální diagnozou, většina romských byla intelektuálně v pořádku, ale byla tam přesunuta obvykle kvůli svému temperamentu a přístupu k učení – rodičům se řeklo, že je v normální škole nechají propadat pokud nepřestoupí do zvláštní.

vittta
Host
vittta

Co myslíte, že tím sleduji? Nemáte nějakou poruchu? Diskutuji slušně, nebo se o to alespoň snažím. Každý u nás žije vedle romů celý svůj život, je ovšem otázka, jak daleko. Vy tady píšete, že většina romských byla intelektuálně v pořádku, to jako víte jak? Za minulého režimu to bylo tak, že do 1. třídy nastoupili více méně všichni, romové tak z poloviny propadli, a nastoupili- se souhlasem rodičů, na Zvláštní školu. Pokud se podobným intelektuálním výkonem prezentoval…dneska se říká nerom, pak rovněž nastoupil do Zvláštní školy, jistě že se souhlasem rodičů. Nechápu, co do toho taháte rasy, každý slušný člověk… Číst vice »

Bohumila
Host
Bohumila

Máte pravdu.

Bohumila
Host
Bohumila

Vážená, moje teta učila 40 let v teplické škole, ta byla plná Romů,ALE TAKHLE HNUSNĚ NIKDY NEMLUVILA.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

To se mýlíte, souhlas rodičů se při zařazení do zvláštní školy nevyžadoval. Oni se jen mohli proti rozhodnutí odvolat. Jenže to se musí umět. Musíte to odvolání nějak zdůvodnit, někdo by té mamince nebo tátovi musel říct, jaký je vlastně mezi zvláštní a běžnou školou rozdíl. Nehledě na to, že speciálně romští rodiče raději s úřady nechtěli nic mít. Tak to prostě vzdali. Páni rozhodli, nedá se nic dělat.

vittta
Host
vittta

Píšete to poněkud kostrbatě.
Tedy nebyl třeba jejich souhlas, ale mohli se odvolat?
Co by se stalo, kdyby se odvolali?
Vy odkláníte to téma tam, že se se vlastně romové odvolat nemohli, protože to neuměli.
Jenže to vy opět nemůžete vědět, můžete to vědět jen u těch, kteří vás případně navštěvovali, a jak vás tak čtu, tak vůbec nepochybuji o tom, že jste jim s odvoláním pomáhal, takže rozhodně budete vědět, co následovalo.
Pomáhal jste romům se odvolávat?
Svým způsobem to byla i vaše povinnost, když jste věděl, že jejich děti do Zvláštních škol intelektuálně nepatří, naopak, mohli by jet v běžných třídách průměr- minimálně.

Hudec
Host
Hudec

Pomoci někomu můžete, jen když vás požádá. Vy nemůžete říct, paní odvolejte se – nehledě na to, že to je napsáno v rozhodnutí. A oni ti chudší lidi raději nechtějí s úřady nic mít. To platilo a platí.

Michaela
Host
Michaela

Zažila jsem rok, kdy do první třídy ZŠ bylo zapsáno 12 budoucích prvňáčků, a do první třídy SZŠ jich bylo 36, z toho bylo 28 Romů. Jejich rodiče se ani nenamáhali je zapsat na ZŠ. Věděli, že do školy musí, jinak přijdou o dávky, tak je dali de specky, aby měli klid, nemuseli se s nimi připravovat.

Petra
Host
Petra

Nepřipadá Vám, že takto žijeme vlastně všichni. Při jakémkoliv jednání s úřady apod. také máte nárok se akorát odvolat. Jenže jako běžnému občanovi vám to nikdo na rozdíl od té maminky nebo tatínka neřekne. Nejlépe je chodit v doprovodu právníka i pro rohlíky….

lesov
Host
lesov

Rasista, Vy holubičko, je každej, kdo má „všech 5 pohromadě“.
Protože lidi rozlišují rasy, existuje logicky i rasismus.
Naopak, u nás může někdo lehce nabýt dojmu, že žádný rasizmus neexistuje.
Nebo vy jste někdy viděla, ve svém okolí, hořet kříže, v jejichž světle stojí postavy v bílých kapích, opásané provazy a s brokovnicemi v rukách, jak diskriminují nějakou jinou rasu?!
Upozorňuju, že cikáni jsou stejná rasa, jako gadžové, jako my všichni.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Cikáni nejsou rasa, ale etnikum…

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

Kontrolní otázka: jaký je rozdíl mezi xenofobií a rasismem? Ví to tady někdo?

lesov
Host
lesov

V těchto zeměpisných šířkách..žádný rozdíl. ;-)

vittta
Host
vittta

Žádný.
Obojí je nálepka.
Větina těch, co jí používají nemají o skutečném významu těch slov ani ponětí.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Konenčně to z Vás vyběhlo.Jste cikánka(Romové jsou podle jejich jazyka lidé jako celek).To jste měla uvést hned a nemuseli jsme se s Vámi zabývat.Oni jsou i ti netahaví,líní a zlodějští také tvrdí,že jsou rasisiticky diskriminováni.A že je to pro jejich příživnický způsob života už jim nedochází.A Vy jenom lžete,jak jsem Vám napsal výše.Svůj podlézavý pláč si nechta tam,kde Vám něco vynese.Ty testy se dělaly a dělají se dodnes.Jste odtržená od skutečnosti,nebo Vaše inteligence nestačí na pochopení celého problému.

Hudec
Host
Hudec

Tak pozor, pane Majevský. Tady už jste na hraně zákona. Kdybyste hovořil o nějaké konkrétní osobě, tak prosím, může na vás podat žalobu pro pomluvu a rozhodne to soud. Ale označit tak celou skupinu lidí, to na vás může skočit státní zástupce na základě 198 trestního zákoníku – hanobení národa, rasy, etnické skupiny,…. Schválně se podívejte, jaké jsou tam trestní sazby. A mohou i ostatní, kteří se tu taky pohybují na hraně zákona.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je ta vaše demokratůra: vyhrožovat a zastrašovat… Ale jak jsem psal jinde: Nepřišlo vám nikdy divné, že předchozí režim neměl žádné speciální rasistické zákony? Bylo to proto, že jsme si byli rovni… Ale to se novému režimu nehodilo, takže vznikli nejen ony rasistické zákony, které nás rozdělily, ale především aktivní přístup vládnoucí garnitury, která nastavila privilegia asociální menšiny na úroveň, o které se pracující většině jen může zdát, ale především represivních složek vůči slušným občanům, kteří protestují proti nepřizpůsobivým v pokojných demonstracích; policejní provokatéři v davu se pak starají o „extremistickou“ vložku, která je v médiích prezentována jako rasistické… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Rasismus….od slova rasa, čili příslušnost k nějaké rase….většině čechů nevadí příslušnost k nějaké rase, ale to jak se její příslušníci chovají a dokáží přizpůsobit zvyklostem a zákonům v Čr obvyklým a platícíh pro všechny, když už zde chceme škatulkovat co je rozšířeno…a a no vyjímky existují všude.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

Co je to za výrazy… nacpali do zvláštní školy… To jako že tamní učitelé jsou horší než na běžné škole?Nikdy jsem nepotkal kantora, co by se štítil romského dítěte. Prostě ty děti neznaly jazyk, odlišný přístup k výchově, jiná kultura, nezřídka bázeň z majority. Romští rodiče velmi ctili kantory zvláštních škol, co se dobře starali o jejich děti. Dnes jim „kdosi pokrokový“ poradil žalovat ve Štrasburku, dá se z toho hodně vytřískat. Nepozoruji, že by v současné době došlo k boomu v zájmu romských dětí o výuku. Problém je totiž jinde. Maloměšťáctví v myšlení lidí, kteří považují navštěvování zvláštních, teď… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Nikdo neupírá učitelům ve zvláštních školách jejich kvalifikaci. Problém je, že příslušnost k romskému etniku nebyl dostatečný a správný důvod k zařazení dětí do zvláštní školy.

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

To je pořád dokolečka. Romové jsou uzavřená komunita se svými tradicemi, zvyky, zákony a prioritami. Mezi ně bohužel zrovna vzdělání nepatří. Romové prostě nestojí o to, aby jejich děti chodily do školy a měly lepší život než oni sami. Jak je možné, že mají romské děti takové absence. Pozor, to není jen jejich chyba.

lesov
Host
lesov

Proč by romské děti chodili do školy, když ví, že budou chodit celej život, na pracák a sociálku pro dáfky.
Bolely by je nohy.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

To se mýlíte. Romové dávno nejsou uzavřená skupina. Je řada Romů, kteří patří do střední ba i vyšší střední třídy (jestlipak třeba víte,jak se jmenuje český státní zástupce, který je původem Rom?). Je i řada romských podnikatelů, u nás třeba asi před dvěma roky pokládala nové datové sítě romská firma ze středních Čech. Zkrátka romská menšina se sociálně rozvrstvuje podobně jako ta česká. Jen s určitým zpožděním, daným mimo jiné právě tím, že vinou chybné školské politiky minulého režimu chybí jedna až dvě generace vzdělanějších Romů.

vittta
Host
vittta

A v Británii se rom stal dokonce policistou.
Psal o tom pan Čulík na BL…nějak loni.
Velká událost to tehdy byla…

Hudec
Host
Hudec

Nejen v Británii, máme i u nás romské policisty, řidiče autobusů, vlakvedoucí, podnikatele, hudebníky, rodí se celá romská střední třída. A jméno geniálního rómského klavíristy Tomáše Kača vám snad také něco říká – pochází z chudé romské rodiny v Novém Jičíně.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Máte recht… To naše město Most jde příkladem: tady máme plno úspěšných podnikatelů z řad (nejen) cikánského obyvatelstva – plno jich jede v piku, koksu, extázi…, ti malí v marjáně, ti lepší v prostituci a zbraních… Inu, ráj to napohled. A ti „vzdělaní“ cikáni? Ano, stahují se zpět do „rasistické“ staré (zase dobré?!?) vlasti z Anglie, když je ohrožen jejich dávkový byznys… (což ale znamená, že už nejsme rasisté, že? – hurááá) Ale vážně: Asi zjevně ani netušíte, jak vypadá cikánské podnikání v praxi, jak se zadávají státní zakázky na komunální úrovni přednostně těmto firmám, jak si mohou dovolit ze… Číst vice »

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Opět jen lžete!Komouši tu nejsou už třicet let a pořád se na ně svádí,jak to všechno zničili.Vy jste tady stejnou dobu,jako oni ne a nedokázali jste nic pořádného udělat vůbec pro nikoho.Jenom samá „neziskovka“,která parazituje na společnosti,která ty hodnoty,tedy i peníze,vlastně vytváří.Nějakého státního zástupce mám zcela na háku.Když vidím jak justice funguje,tak tam může být každý cikán i bez vzdělání.

Hudec
Host
Hudec

K neziskovkám patří například dobrovolní hasiči, amatérští fotbalisti, všechny dětské organizace včetně skauta, tomíků, patří k nim horští záchranáři, členové červeného kříže, zařízení Kokánek pro ohrožené děti a další a další. Ty všechny jste teď urazil.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je ale krásná demagogie…; pokud věřil Hitler v Archimédům zákon, byl Archimédes nacista? Neziskovka totiž není to samé jako ziskovka – dobrovolní hasiči atd., ti všichni vykonávají záslužnou činnost pro ostatní, zatímco ziskovky jsou zakládány výhradně k obohacování jejích zakladatelů na úkor dań. poplatníka.

Markéta
Host
Markéta

Přesně tak..

lesov
Host
lesov

Máte tam chybu pane Šoustale,
správně má být: „..nacpaly do zvlášný škola.“

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Vy jste také cikánka? Do naší školy běžně cikáni chodili, a jen u nás ve třídě byli tři – pokud by platila vaše definice, museli by skončit ve zvláštní škole také, že… Jak je možné, že jeden vystudoval VŠ, a ti zbylí dva učební obory? kde je ta vaše diskriminace? Také jedete v „etnickém byznysu“?

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Docela obyčejně lžete!Každý případ přechodu žáka do zvláštní školy řešila komise ve složení pedagog(z jiné školy)lékařeské psychologické vyšetření dotyčného žáka a dále i schopnost rodiny pomáhat se vzděláním.Nikdy o tom nerozhodovali učitelé školy,kam dítě chodilo.Ti mohli pouze navrhnout a nebylo málo případů,že jejich návrh byl zamítnut,protože nesplňoval všechny podmínky přechodu do zvláštní školy.Svou hloupou,ničím nepodloženou nenávist,si drýžte raději v sobě,abyste se vyhnula odsouzení jiných.Pokud budete mít alespoň částečně pravdu,můžete polemizovat.Vaše lživé vystoupení jen dokazuje,co jste zač.Podle neziskovek bude každé dítě přemýšlet stejně,jako Vy.Tolik proklamovaná individualita od Vás dostává pěkně na zadek.

Hudec
Host
Hudec

To víte, že o tom rozhodovala komise, Poradní sbor se jmenovala, to jste asi přečetl v mém sloupku. No a jako psycholog, který stovky a možná tisíce těch dětí vyšetřoval, věrně popisuji, jak také rozhodovala. Co chcete postavit proti mému očitému svědectví?

Jitka Polanská
Editor

Paní učitelko Zdeno, polemizovat s autorem můžete, aniž byste mu nadávala do blbců… Přečetla jste si pravidla debatní zóny?

lesov
Host
lesov

Milá a spravedlivá Jitko,
a můžu napsat, že je někdo holubička?
Není to už „přes čáru“? Nechtěl bych se dostat do problémů, už jich mám takhle dost.
PS. Ta holubička není ta ze hřbitovních náhrobků, to je spíš ta holubička míru, od dr. Štrosmajera.

Jitka Polanská
Editor

Ano, to Vám nikdo nesmazal. Snad Vás dřív či později napadne, že má smysl diskutuvat přímo k věci. To je totiž daleko zajímavější než obecné názory, často ničím nepodložené. Tahle debata je toho dobrou ukázkou. Málokdo si chce vyjasnit, jak to bylo, většina jen vrší argumenty na podporu svého názoru, který s tím sloupkem souvisí jen velmi volně. Mnohé jsou přesvědčivě nabourané v jiném komentáři, nebo by bylo aspoň zajímavé se s protiřečícím argumentem nějak vyrovnat, ale to se většinou neděje…

lesov
Host
lesov

Já vím, co je inkluze, žena učí v Obrnicích.
Diskutovat k věci nemá smysl, ta „věc“ se musí zrušit.
Ale vypadá to tak, že ta „věc“ zruší školství.

Lenka
Host
Lenka

Poznámka mimo diskusi: opravdu si pedagožka vezme za muže člověka, který vulgárně trolluje na webu o školství? Byl by možný i její názor na tuto problematiku?

lesov
Host
lesov

Já se jí zeptám, až se potkáme.
Ale upozorňuju, že ona neví o tom, že trolluji a ještě vůlgárně. Navíc 37 let po svatbě. To nemohla tenkrát vědět, že budu někdy trollovat. Ani nebyl ten web, tenkrát.
Ale jestli myslíte, jaký má názor na inkluzi, tak ona je úplně normální a nepřál bych vám, co by vám na to řekla. To by se muselo celý vypípat.
PS. To je samozřejmě mimo diskusi.

Markéta
Host
Markéta

Trollujte, lesove, je to věcné, zábavné a navíc pravdivé. Pozdravuje ženu a ze zdejších úzce profilovaných profilů si, věřím,nic neděláte…

vittta
Host
vittta

Ano, moje paní je také učitelka.
Zde se chovám velice distingovaně, ale jinak jsem velice razantní bojovník proti zrůdnosti inkluze.

Hudec
Host
Hudec

Ano, řeknete „Staniž se“ a vše se zruší. Milý pane, reakce jistě může na chvíli vyhrát, jsou takové příklady v dějinách. Ale jen načas. Zbytečné zdržení. A o školství se nebojte, nezničil ho ani minulý režim, byť dostalo dost zabrat. Dnes už o ně obavy nemám.

Petra
Host
Petra

Já také, ne…Produkuje co se od něj očekává, protože ovčanům se lépe vládne.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Problém je,že zrivna Vy se těmi pravidly neřídíte.

vittta
Host
vittta

Pan Hudec seděl v té poradně už za minulého režimu, Zdeno.
Pokud byla situace tak zlá, asi se málo snažil s tím bojovat, a díky tomu máme tak málo romských inženýrů a lékařů.
Pak nám samozřejmě v praxi chybí…

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Je vidět, že jste minulý režim nezažila. Dnes bychom v krajním případě proti takovému administrativnímu rozhodnutí podali správní žalobu. Jenže komunisti bohužel správní soudnictví zrušili. Protestovat? Jo, to jste mohla. Třeba na lampárně. Nikdo se s váma nebavil. A když jste otravovala moc, napsali vám do tzv. komplexního hodnocení, že jednáte v rozporu se školskou politikou strany (rozuměj KSČ). A to znamenalo, že vás nikde nevzali,kdybyste náhodou chtěla změnit zaměstnání. Něco podobného jsem skutečně v komplexním hodnocení měl.

vittta
Host
vittta

Vidíte velice špatně, je mi minimáně tolik, co vám, a navíc jsem muž.
Nic méně dneska protestovat můžete, to je fakt, ale pro změnu zase nemohou nikde protestovat vaši odpůrci.
Leda na lampárně.
Pokud by se jim něco na inkluzivních žácích nelíbilo, budou ostarkizováni ze „slušné“ společnosti, označeni za rasisty a xenofoby, a v krajním případě klidně i vyhozeni z práce.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

pšššt… koledujete si o malér… :-)

Hudec
Host
Hudec

Kdybyste tomu věřil, čím tu strašíte, tak byste sem nepsal. :-D

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Človeče,když už musíte lhát,tak ne tak hloupě.Já ten režim zažil a jenom demagog Vašeho typu si najde vždy nějakou výmluvu,proč nemohl udělat to či ono.Jenže by se Vám mohlo stát,že byste skončil u lopaty a musel odvést ne plané řečnění,ale nějakou skutečnou práci.A to jen problém.Pro svoje dobro jste ničil život jiným?Tak tomu mám rozumět?

Hudec
Host
Hudec

Lopaty jsem si užil dost, i jiné fyzické práce, a vůbec to nepokládám za nic špatného. Naopak, je méně problémů a člověk má čistou hlavu. Co se týče mechanizmů přeřazování do zvláštních škol, související administrativy, práv a povinností pracovníků poradenských zařízení, svým příspěvkem jen prozrazujete, že vám chybí potřebné informace. Vaříte z vody a abyste to zakryl, používáte silná slova ((lhát..hloupě..demagog). To informovaný člověk nepotřebuje.

Bohumila
Host
Bohumila

N ekecejte blbě.

Bohumila
Host
Bohumila

Naprosto souhlasím.

Petra
Host
Petra

Správní žalobu….ale advokáta za své….a který Vám půjde proti státu….opět se ptám, co se změnilo?

Michaela
Host
Michaela

Přesně Zdeno máte pravdu a inkluze způsobí, že ze ZŠ se stane ZvŠ, tak kdo bude chtít pro své dítě opravdové vzdělání, bude platit za soukromou školu.

Petra
Host
Petra

Nebude, nebudou se moci nové otvírat

Ondra
Host
Ondra

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….\Věru bych nechtěl, paní Zdeno, aby jste byla mojí učitelkou. První dvě věty Vašeho příspěvku, o Vás mnohé vypovídá.

Bohumila
Host
Bohumila

Máte pravdu.

Ondra
Host
Ondra

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

Bohumila
Host
Bohumila

Vážená Zdeno, Vy mluvíte o penězích, ale pokud vím, dostat se na střední školu bylo velmi problematické, pokud jste neměla dělnický původ. Tábory zdarma nebyly stály slovy 400 Kčs, alespoň v roce 1959, kdy jsem byla na táboře pořádaném školskou radou, nebo jak se to jmenovalo, Prahy 5, v Nejdku u Karlových Varů. 400 Kčs bylo hodně peněz v té době.

Petra
Host
Petra

Ano, škola v přírodě stála 350,- a byla na 3 týdny. dnes stojí 3500,- a je na týden

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

A to ještě byly příspěvky od ROH… ;-)

vittta
Host
vittta

Pěkný román, je to vymyšlené od A až do Z.
Tyhle dojemné příběhy….

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

A nějaké důkazy, že jde o lež, byste mohla předložit?

vittta
Host
vittta

Zkoušíte to hezky, ale na špatném místě.
Vy totiž svá tvrzení také nemůžete prokázat, a abych řekl pravdu, napsal jsem to takto právě proto, abych vás pak mohl vymést jak koš s odpadky, ale udělal to nezávisle na mě pan Zatloukal.
Já vám neberu vaše přesvědčení, ale tak razantní článek se asi nehodí pro člověka, který by se dal označit za seriozního.
Je to psáno s fanatickým zápalem, má to odporně totalitní znaky, článek dle mého zkrátka není povedený.

Hudec
Host
Hudec

Ono totiž záleží na tom, jak kdo ten článek čte. A to zas záleží na tom, jaký sám je. Já vycházím ze své mnohaleté praxe. A troufám si tvrdit, že vy toho o této věci moc nevíte. Informace nahrazujete emocemi.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Ale s emocemi jste začal v článku šermovat vy… A vaše praxe? Za stolem v poradně? Ve vojenském prostředí bych vás přirovnal k týlovému zabezpečení, zatím co učitelé jsou v prvním sledu…, ale jistě se považujete za hrdinu, a každému vykládáte, jaký jste geroj. :-)

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Ovšem.Důkazem je už to,že odmítají své děti do školy posílat.Druhý důvod je,že sami nejsou schopni svým dětem se školními povinnostmi pomoci.A třetí důvod je ten,že po vzdělání netouží.To sebou nese povinnost a to není nic pro drtivou většinu z nich.Mám dojem,že ti,kteří se chtěli vzdělat,tedy civilizovat,to udělali a stěmi ostaními nikdo nehne.Není to tak dávno,co proběhla zpráva o úspěšném zařazení jejich etnika do společnosti.Tři rodiny začaly posílat své děti do školy.Jenom pod tou podmínkou dostanou tzv.sociální dávky celé v penězích.Jinak jen poukázky.

Hudec
Host
Hudec

Váš problém je v takzvaném výběrovém vnímání. Vybíráte si z bohaté skutečnosti jen to, co se vám hodí. Možná za to ani nemůžete, to už u vás může probíhat automaticky. Jistěže jsou rodiny, kde mají problém posílat děti do školy, jistěže jsou rodiče, kteří nejsou schopni pomoci dětem s domácím přípravou, jistěže někteří po vzdělání netouží. Ale za prvé je to menšina a zadruhé jde napříč etniky. Řešil jsem dost případů dětí i z většinové společnosti, které měly přesně ty problémy, které popisujete. Holt, lidé jsou různí. Nezávisle na tom, zda černí nebo bílí. Není problém to pochopit, když nechybí… Číst vice »

E.P.
Host
E.P.

Tak to jsou fakt kecy, až hanba. Kde ten pán žije? Asi v bludech. Já bych v tom případě zrušila třeba víceletá gymnázia, když je tak špatné rozlišovat.

Hudec
Host
Hudec

Za kecy se dá při dostatku zlé vůle označit cokoliv. Ale ta důkazní nouze, která pak nastává! :-D :-D :-D

Petra
Host
Petra

jsou na seznamu

Berenika
Host
Berenika

Jsou děti, kterým inkluze pomůže a děti, pro které je trestem. Dcera mojí známé na prvním stupni ZŠ začala trpět těžkými depresemi (intelekt na hranici lehké mentální retardace), dokonce mluvila i o sebevraždě. Trápil jí školní neúspěch i nepřijímání od spolužáků – byla prostě jiná. Matka ji převedla na praktickou (dříve zvláštní) školu. Holčina rozkvetla – doslova. Je úspěšná, škola ji baví, má kamarády, není tam za divnou. Připravuje se na učební obor pomocná cukrářka. Pak za matkou holčičky přišel kdosi s návrhem na zpětné přeřazení na normální ZŠ, naštěstí je maminka rozumná, hnala je s tím do pekla. Momentálně… Číst vice »

lea
Host
lea

Taky znám takového clapce.Na konci 4. třídy neumí číst,když má dobrý den,napočítá mechanicky do 10.Vážně by mě mě zajímalo,co mu ty čtyři roky daly.Naštěstí je velmi mírný,malér snad nehrozí.Takové „šťastné dítě“Ale velký smysl mi to nedává.

Hudec
Host
Hudec

Co znamená, že neumí číst? Nezná ani písmenka? Zná písmenka, ale neslabikuje? Slabikuje, ale nedá dohromady slovo? Čte mechanicky dobře, ale bez porozumění? V každém případě musím na základě mnohaleté praxe s těmito dětmi upozornit, že mentálně retardované děti zpravidla nemají problém se čtením. Mají ho ale dyslektici s průměrným nebo i lepším nadáním.

lea
Host
lea

Musím Vás upozornit ,že moje dcera je dyslektik dysgrafik,můj zeť také a můj vnuk jakbysmet.Také dysortografik.Řekla bych,že to už docela poznám.Ten klučina pozná písmenka,většinou,ale tím to tak skoro končí.Se slabikami je problém.

H. Zatloukal
Host
H. Zatloukal

To je ale snůška blábolů („A objevují se i znepokojivé tendence, v podstatě hlasy pro segregaci, které děti předem dělí na lepší a horší..), dojmologií („Samozřejmě to není pravda… prokázaný fakt, že nejlépe dítě pochopí učivo, když má za úkol vysvětlit ho kamarádovi…“), fabulací („dnes se jim říká praktické základní…“), polopravd („kdyby mu ji nedala, nemohla by podle předpisů ten návrh podat…“), fachidiotství („Slušné naopak praktické myšlení, lidově se mu říká zdravý nebo selský rozum… Pepík by zůstal na základce a za pomoci individuálního vzdělávacího plánu by postupně doháněl v učivu spolužáky“), ba dokonce lží („V žádném případě tedy nešlo… Číst vice »

Petr
Host
Petr

Pane Zatloukal, váš příspěvek je velmi trefný! Pan expert patrně vídával žáky pouze na fotografiích a četl o nich v příručkách různých kvalit… V poslední době mě znepokojuje jiná věc. Dochází ke snahám umožnit vystudovat lidem s LMD i vysokou školu. Prý už to běží na přf v Brně. Takový student/ka m individuální studijní plán a je zkoušen /testován jinak než ostatní… To je ovšem začátek. Na jedné nejmenované univerzitě se dělá průzkum, zda by lidem nevadilo, kdyby bylo takovým studentům umožněno studovat i na lékařských fakultách. Jsem zvědav, jak takový průzkum dopadne, a zda v rámci rovných příležitostí a… Číst vice »

vittta
Host
vittta

Myslím, že jste se měl rozplakat, a ne to tady rozporovat.
Nic méně jistě stojí za pozornost, že pan Hudec píše o těch nejchudších a sociálně nejslabších, bez potřebného zázemí.
Zde je vidět, komu je článek- dle mého mínění, určen.
Protože ať byl minulý režim jakýkoliv- sociálně slabí a „nejchudší“ v něm v tom slova smyslu nebyli.
Tehdy si Cikán s krumpáčem vydělal zrovna tolik, co doktor.
Takže je to účelový pláč na špatném hrobě, resp. je to naroubování současné extremistické europolitiky na časy minulé.

vittta
Host
vittta

Omlouvám se, text je určen panu Zatlokalovi.

vittta
Host
vittta

Panu Zatloukalovi, samozřejmě…tady vidíte, co se mnou udělalo socialistické neinkluzivní školství.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

No to vydělal. Vždyť to v tom sloupku píšu. :-D Ale bohužel, zatímco děti lékaře šly studovat, děti toho kopáče, byť normálního intelektu, šly často do zvláštní školy. A když pak kopáče nahradila mechanizace, octli se ti kopáči na dlažbě. Reprodukce chudoby. A to už se nesmí opakovat, aby osud člověka tak závisel na tom, do jaké rodiny se narodil. I v tom je pokrokovost inkluze, že může zmírňovat následky sociálních rozdílů mezi lidmi.

vittta
Host
vittta

Oceňuji, že reagujete, a proto se zeptám z jiného soudku. Proč jste zmínil romského chlapce? Já se totiž o tuto problematiku zajímám, a vím- VÍM, že problém inkluze byl od prvních počátků tlačen skrze rasismus. Rasisté zkrátka tlačili na inkluzi, aby plošně vytlačili romy ze statistik Zvláštních škol, neboť dle rasové teorie těchto lidí jsou si všechny rasy nejenom rovny, ale i neexistují. Bylo tedy minimálně divné, pokud 30% romů chodilo do Zvláštních škol. Důvod se našel, tedy sociálně nepodmětné prostředí, a tak nyní napjatě čekáme, jak inkluze pohne vzdělaností romů. Jenže nehýbe, a tak se pracuje na dalších rasistických… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Rasisté tlačili na inkluzi? Jaké rasisty máte na mysli? Víte, asi jste tedy něco četl, ale přiznám se, že se ve vašem příspěvku moc nevyznám. Je to nějak páté přes deváté. A obávám se, že i vám by dělalo obtíže říci ten svůj příspěvek stručně a srozumitelně, dvěma, třema větama. Jen tak na okraj, o tzv. zvyšování IQ se dost mluví, často o tom mluví lidi, kteří nikdy intelekt nevyšetřovali – věděli by, jak složitá je to záležitost a jak opatrně je třeba se o tom vyjadřovat. Mnohé se ještě neví. Co se ví, že nejde ani tak o zvyšování… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Rasismus zavedli havloidi, aby jednak odpoutali pozornost od svých zlodějin, a především aby podřídili společnost svým zájmům dle starého a vyzkoušeného – rozděl a panuj. Nepřišlo vám nikdy divné, že předchozí režim neměl žádné speciální rasistické zákony? Bylo to proto, že jsme si byli rovni… Ale to se novému režimu nehodilo, takže vznikli nejen ony rasistické zákony, které nás rozdělily, ale především aktivní přístup vládnoucí garnitury, která nastavila privilegia asociální menšiny na úroveň, o které se pracující většině jen může zdát, ale především represivních složek vůči slušným občanům, kteří protestují proti nepřizpůsobivým v pokojných demonstracích; policejní provokatéři v davu se… Číst vice »

Petra
Host
Petra

A to prosím nemohli ve speciálních školách, kde byl počet dětí max.12 na třídu, spec.pedagog a asistent už v době, kdy se o nicj ještě ani nevědělo?

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pane Hudče.
Přístup ke vzdělání mají všichni. Mnozí rodiče se základním vzděláním chápou důležitost vzdělání a vychovají dítě, které zvládne učební obor, ba i maturitu. Mnozí rodiče na to zvysoka kašlou…sociální rozdíly byly, jsou a budou.
Osud člověka vždy vychází z toho do jaké rodiny, světadílu a politického zřízení se narodil. A rodiče mají zásadní vliv, s tím prostě nic nenaděláte a je naivní si myslet, že si všichni,co do vzdělání, budou rovni.

Hudec
Host
Hudec

No to já ani netvrdím. Ten sloupek je o něčem jiném. :-)

lea
Host
lea

No já nevím,ale já si z doby před revolucí spíše vybavuji,že se pro přijetí na školu právě preferoval dělnický původ.

Hudec
Host
Hudec

Na střední. :-D

Petra
Host
Petra

A já si pořád myslela, že mne tam vzali, že jsem měla vyznamenání, věnovala svůj volný čas oboru, na který jsem chtěla a škola se mnou vymetla kdekterou olympiádu a ještě doporučila. Když jsme se tam pak byli ptát, tak říkali, že bez přijímaček asi ne, ale pak si to rozmysleli….asi přišli na to, že byla mamka prodavačka…celý můj život je lež

Zbyněk Šustala Nový Jičín
Host
Zbyněk Šustala Nový Jičín

Já to shrnu: pan Hudec profituje na tom, že rodiče si zoufají, že jejich dítě by mělo chodit do školy pro „blbečky“, ta hanba… A náhle se zde zjeví mesiáš Hudec, který zvěstuje, že jejich dítě může chodit do běžné školy, dostane asistenta a může být advokátem. A dítě hned zkraje zakusí neúspěch a výsměch, to ovšem pana Hudce nezajímá, důležitý je cecík rozpočtu školství, že kterého se cucají finance na školící kurzy, semináře a školení, které pan Hudec blahosklonně poskytne bezradným učitelům, aby tu přínosnou( pro něj) inkluzi zvládli.

Hudec
Host
Hudec

A jak na tom profituju, prosím? Jinak inkluze rozhodně neznamená snahu dostat dítě nad jeho možnosti. Jde o snahu, aby dítě svoje možnosti mohlo naplnit. Aby například dyslektik s dobrým nadáním neselhal na běžné škole kvůli problémům ve čtení. Aby dítě ze sociálně slabšího prostředí neselhalo proto, že má slabší slovní zásobu, nebo že mu chybí znalosti, které mají mjeho vrstevníci při nástupu do školy.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

A to víte, že diagnoza LMD už neexistuje? Ale i kdyby ještě existovala (měl jste aspoň napsat celým názvem, že to znamená lehká mozková dysfunkce -nejsou všichni experti :-D ), tak podmínkou této diagnózy byly neporušené intelektové schopnosti. Tedy v některých případech i nadprůměrné. Sám jsem řadu takových dětí i diagnostikoval. A proč by při nadprůměrném nadání nemohly vystudovat i vysokou školu ? Jinak dnes se pro podobný soubor příznaků používá spíše název ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder, tedy česky porucha pozornosti s hyperaktivitou. Pravda, je to trochu módní diagnóza, někdy mám pocit, že je to spíše diagnóza z rozpaků.… Číst vice »

Marta
Host
Marta

No, pane Hudec. Vaše definice LMD a ADHD s tím, že jedno jsou …..? Nyní jste mě přesvědčil,o tom, co jsem tušila již na začátku – špatný teoretik s nulovou praxí. 38 let v ped. poradně + 24 let studia = 62 let. Prakticky jste nikdy nezkusil žádné děti něco naučit. Ještě máte šanci, ukázat těm méně schopným učitelům jak se to dělá. Já jsem 36 let před dětmi stála. Ze základní školy jsem přešla na tehdejší zvláštní. Během let jsem zažila s dětmi a jejich rodiči mnoho příběhů. Nikdy jsem nerozlišovala děti podle původu. Toto rozlišování mě dohnalo až… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Je to váš názor a já vám ho neberu, jen tolik je třeba říci, že u dětí s lehkou mentální retardací je skutečně inkluze problematická. Nicméně děti nejsou jako housky na krámě, každé je jiné, a tudíž je třeba rozhodovat i o té inkluzi v každém případě zvlášť. To je poznánmka číslo jedna. Poznámka číslo dvě: dítě z mého sloupku NENÍ mentálně retardované. A konečně do třetice: děti na ZŠ jsem neučil (pracoval jsem s nimi při individuálním doučování a při nápravných cvičeních). Učil jsem na část úvazku na gymnáziu a na další střední škole.

Petra
Host
Petra

Ano, protože se ukazuje, že inkluze k devastaci národa není dost rychlá

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Jste-li vystudovaný právník, jistě jste dělali zkoušku z dějin práva. A jako speciální pedagog a právník jistě znáte strukturu předlistopadových školských orgánů. Trošku si Vás vyzkouším. Kdo zřizoval tehdejší pedagogicko-psychologické poradny,jaká byla struktura poradenského systému, kdo poradny řídil (teď nemyslím jejich ředitele)? Jaké byly ty školské stranické orgány a kdo se na ně mohl obracet? A ještě jeden, jak jste došel k závěru, že jsem se „na takových praktikách“ podílel? Jako právník si jistě uvědomujete, co je to nepravdivé nařčení.

Karla
Host
Karla

Vážený pane doktore Hudče, můžete mi, prosím, odpovědět na otázku, jak jste mohl být soudním znalcem, aniž jste na to měl patřičné vzdělání?

Dítě
Host
Dítě

Romové někdy můžou za špatné školní výsledky potomků sami, málo dbají o přípravu do školy: „Navzdory tomu, že formálně proklamoval zvýšenou péči o takzvané dělnické děti, ve vzdělávání je segregoval jak na běžícím pásu. Ty nejchudší, sociálně nejslabší, bez potřebného domácího zázemí,“ „Do té nastupoval po ročním odkladu, a protože nechodil do mateřinky a přípravné třídy tehdy nebyly, moc mu ten odklad nepomohl.“ Nebyly přípravné třídy, ale do školky mohl chodit, kdyby matka chtěla. Dnes je od 5 let školka povinná, kdežto koncem 80. let bylo naopak povinností státu dát 5-letému děcku školku: Právě aby bylo lépe připravené do školy.… Číst vice »

Alena
Host
Alena

Pravi pan, ke kteremu ucitelka posilala deti pro papir, jak rikala „aby nemusela davat petky“, zdrave, normalni deti, vzdy to bylo…. jdete k panu Hudcovi…..Syn dostal v 1. tride trojku, nechteli jsme papir,potvrzeni, radsi jsme ho preradili do jine skoly, syn pak Mel vyznamenani, stredni skolu a dnes ma vysokou skolu. Dite, ktere opravdu ma problemy potrebuje jinou peci, Zapad nam nase „zvlastni“ skoly zavidel, ucitel byl „specialni pedagog“, umel s temi detmi pracovat, naucily se cist, psat, byla i specialni uciliste, ty deti se vyucily. Myslim Ze to bylo lepsi nez inkluze pro vsechny. To je pro deti napr.… Číst vice »

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

Tohle všechno děti v systému inkluze zvládnou zrovna tak. A stejně jako dnes lékař šije pacientovi léčbu na míru, individualizuje se i učební program. Ale už jsem napsal výše, že inkluze neruší praktické školy.Ty existují dál. Jen už se do nich (aspoň většinou) nezařazují děti, které tam nepatří.

vittta
Host
vittta

Ne, to manipulujete.
Je to přesně opačně, tedy do běžných škol se zařazují děti, které tam nepatří.
Sám jste říkal, že normální děti ty postižené lépe poznají, a pak je to děsně k užitku, ukazujete postižené děti jako nějaké opice v ZOO.
Praktické školy se navíc staly pro mnohé děti dopravně nedostupné.

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Lžete!Nezvládnou.Jen podporujete zvýhodňování jednoho dítěte na úkor 30ti zdravých dětí.Jinými slovy,raději všechny stejně hloupé,než inteligenční rozdíl jednotlivců.O tom je celá inkluze.Jste demagog,ne psycholog.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

„…on je jenom debil…“ (hláška ze seriálu Most – snad to nesmaže místní cenzura svobody názorů, ale když to použiji na bílého muže, nic neporušuji, to se přeci smí…)

Hudec
Host
Hudec

Totéž jako u pana Majevského. Diskuse by měla být výměna informací, zamyšlení, chytrá polemika. Ne nadávky. Zbytečně jste psaním svého příspěvku ztrácel čas. Mohl jste v té době udělat něco užitečnějšího.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Ale to je zásadní nepochopení… Jak jsem avizoval, jde o hlášku ze seriálu, a protože byla mířena proti názorům jedné postavy, a snažila se zkratkovitě podchytit, shrnout a vyjádřit podstatu myšlení protagonisty, použil jsem stejnou uměleckou nadsázku, která se také snaží o zjednodušenou zkratku, která by podchytila vaše názory…

Hudec
Host
Hudec

Opakujete se pane Majevský a urážíte. Čisté emoce. Nic víc.

Petra
Host
Petra

Ale stále jste neřekl, co vadilo jejich rozvoji ve spec. školách….A právě dětis LMP jsou dnes inkludovány nejvíce…

Zdeno
Host
Zdeno

Ti co nestačí a už si ročník zopákli,nebo nastoupili až po 2 letech
bývají starší, větší, silnější, flustrovanější a ledacos jim projde.

přál bych příznivcům inkluze pobyt jejich dítěte s takovým spolužákem.

Pokud cílem školství není výchova natrdlého euroovčana,
tak to někdo pořádně nedomyslel.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Obraťte poslední větu do plusu, a vyjde vám pravý záměr celého tohoto humbuku.

Jana
Host
Jana

Bohužel pan psycholog opomíjí jeden podstatný fakt. Že naši společnost nebudou rozvíjet a „táhnout“ děti s podpůrným opatřením. Samozřejmě každé dítě má právo na vzdělání, každé dítě má právo zažívat ve škole úspěch (sama mám ve třídě integrované dítě s downovým syndromem a věřím, že je to svým způsobem pro zbytek třídy přínos) … Ale zkusme si říct, kolik sil a času věnujeme dětem s SPU atd. a kolik dětem „běžným“ nebo nadaným? Proč se stejně urputně společnost nezajímá o tyto děti, které jednou budou naši společnost rozvíjet a budovat?

vittta
Host
vittta

Nejsou z nich peníze.
Na dojemnou starost o normální děti vám nikdo dotaci nedá.

Miroslav Hudec
Host
Miroslav Hudec

A to je právě rozšířený omyl. Nikdo nemůže dopředu říci, které děti jednou budou“rozvíjet“ a „táhnout“ společnost kupředu. Školská úspěšnost se rozhodně automaticky nerovná užitečnost pro společnost. Kdo hladce proplouvá školským systémem, zpravidla nemívá potřebu ho měnit a rozvíjet. To spíše ti, kdo v něm zažili nějakou nespravedlnost a chtějí s tím něco udělat.

vittta
Host
vittta

No jo, no, ale zkuste naučit koně počítat do 1000.
Každý má své hranice.
Vy byste se nechal operovat inkluzivním chirurgem?
Já vím, je to hlavně o šikovnosti, ale…nechal?

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Bingo… :-D

Hudec
Host
Hudec

Klidně, kdyby to byl špičkový chirurg. Vlastně by ani nemusel být špičkový, stačilo by, kdyby byl dobrý. Ony se ty dvě věci nemusí vylučovat. Máme z historie řadu případů, že člověk na základce nic moc, třeba ani na střední škole nic moc, a pak ve své profesi strčil do kapsy leckoho, kdo na ZŠ nebo SŠ exceloval.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pane Hudče
Já jsem to pochopila tak, že by ten chirurg vystudoval medicínu jen díky sníženým výstupům a asistentovi. :)) tedy, že by se jednalo o inkluzi na VŠ, navazují zřejmě na inkluzi na SŠ.

vittta
Host
vittta

Kdyby byly….znáte to.
Ale kdybyste věděl, že vás mohou operovat dva chirurgové, jeden inkluzivní žák, vystudovaný pomocí pozitivní diskriminace, a druhý klasický absolvent, koho byste si vybral?

Janek Wagner
Host
Janek Wagner

Argumentum ad hominem: pan Hudec především neumí počítat, pokud promoval v roce 1976, tak těžko mohl získat „více než dvě desítky let praxe před Listopadem 1989“.

vittta
Host
vittta

Zbytečně to zpochybňujete, pan Hudec se narodil v r.1951, a u takových lidí se praxe počítá právě od tohoto roku.

Hudec
Host
Hudec

Já vás musím hodně štvát, co? :-D Chyba, pane, chyba. Naštvanost brání myšlení. :-D

Hudec
Host
Hudec

13 let před Listopadem, 30 let po něm. Tím cennější kvůli možnosti porovnávat.

Luboš
Host
Luboš

Ono nejde o to,že ti pomalejší žáčci nestíhají,ale jejich asistentky,pokud je mají ruší ostatní.Názor známé učitelky,já vykládám učivo a do toho mi mluví asistentka s pomalým žáčkem,ostatní se po nich ohlížejí a mne neposlouchají

Hudec
Host
Hudec

A byl jste někdy v takové třídě s asistentem? Asi ne. Já ano. Za prvé si asistentka s dítětem sedne tak, aby ostatní nerušila. Za druhé, děti si na přítomnost asistentky brzy zvyknou, a pak už jí ani moc nevnímají. Dělají svou práci a ona zase svou. A kromě toho to není nic nového. I bez asistentky učitel leckdy zadá většině dětí práci a sám se věnuje třeba pomalejšímu dítěti. A to jsme ještě nemluvili o malých venkovských školách, kde jsou v jedné třídě dva i tři ročníky. Každý má trochu jiné učivo a děti to zvládají. Dokonce se postupně… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Jak dlouho jste prosím v takové třídě byl?Jednu hodinu jako většina kontrol , nebo trošku déle, třeba týden, měsíc, kdy už není možno nic předstírat…?Ruší to vždy, i když mluvíte sebetišeji a šeptáte, ruší to. I přecházení od jednoho dítěte k druhému, protože jako sdílený asistent jich můžete míti až 5 ruší. To pouze za předpokladu, že dítě splní pokyny do puntíku a je klidné….ovšem třeba takový Touret.syndrom je zcela o nečem jiném a řvoucí a válející se dítě po zemi, že nic dělat nebude také není vyjímkou. A za vše nese odpovědnost asistent, protože on ho má na starosti… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

To je zase blábol hodný tohoto obskurního webu a jeho pošahané redakce…

lesov
Host
lesov

Tomu říkám názor!
Ale to vám asi smažou, to odporuje úplně všemu a Bruselu zvlášť.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Jsem z Mostu, a dobře vím, co udělala (nejen) ze školství (a nejen) inkluze – během třiceti let devalvovala úroveň vzdělávání na všech stupních způsobem, který musí děsit všechny, nejen odborníky. Už teď se plně střetáváme s realitou: polovzdělaný průměr je na VŠ, na střední školy se dostává podprůměr, a na učební obory (i s maturitou!) naprostý odpad, který není schopen, ale především ani ochoten pracovat. To je výsledek působení Chátry 77.

Hudec
Host
Hudec

A to víte jak? Mimochodem se vám divím, že vůbec žijete v této zemi, když máte takový názor na středoškoláky a vysokoškoláky. Ani raději nechci vědět váš názor na lidi s výučním listem.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Od problémů (a ze zemí, kde život není snadný) utíkají jen zbabělci… To není o názoru na vzdělání všeobecně, ale na lidi, kteří svým přístupem škodí ostatním. Sám jsem vyučen v oboru instalatér-topenář, a mohu vás ubezpečit, že si vážím lidí, kteří to dotáhli vysoko svou pílí a snahou; pracuji pro lékaře, zdr. sestry, uklízečky, dělníky i nezaměstnané, jestli vám šlo o tohle. Setkávám se často s projektanty, inženýry, řidiči i kopáči – ti všichni dělají svou práci někdy dobře, někdy hůře, někdy jim to nejde vůbec; stejně jako mě – jsme jen lidé. Ale hlavní je přístup a především… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Zkuste sám napsat nějaký sloupek a uvidíme. O kriticích se někdy říká, že jsou to lidé, kteří lépe vědí, jak by co udělali, kdyby to uměli. :-D

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Třeba na téma Jak jsem postavil sám Pyramidu za 10 dní? (když mi to přihraje nějaký ten obolus ze státní kasy – to jste měl na mysli) :-D

Zdenek
Host
Zdenek

Myslí se tím soukromé školy .???

Markéta M.
Host
Markéta M.

Tady se tak hezky rozjela dabata a já musím jít spát, protože pracuji rukama a budík mi zvoní v 4.50……a to mám středoškolské vzdělání s maturitou“ :))), asi jsem někde udělala chybu, že mi vzdělání nezajistilo práci, kde bych si neničila záda a ruce a do které bych nemusela vstávat tak nelidsky brzo. :)

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Kdybyste se řádně poflakovala, měla správnou barvu kůže, a od 14 let pravidelně rodila, mohla jste být dnes na dávkách, každý měsíc 30 – 90 tisíc, a nevstávala byste dříve, než-li po 11h dopolední…

Hudec
Host
Hudec

Zkuste to, pane Vaňku, když myslíte, že je to takové terno. :-D

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Evidentně netušíte, o čem píšete… :-D Ale to není nic překvapivého; zvláště teoretici jako vy mají velmi abstraktní představy o životě těch ostatních, kterým určují, jak mají žít… :-(

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pane Hudče……celý život nepracovat, mít podporu na bydlení, na děti, zajištěné zdravotní pojištění(a stejou péči jako pracující) a na stáří mít sociální podporu velmi blízkou minimálnímu důchodu…to je podle vás co?
O tom kolik z nich si doslova vyřve částečný ID ani nemluvím.
Můj muž má bechtěreva 4.stupně, srůsty páteře, nikdo ho nepojistí ani na blbý úraz a následky(máme hypotéku a děsím se představy, že si byť jen zlomí nohu)…..přičemž pro stát je dost zdravý a nemá nárok na nic.
O spoustě věcí nemáte ani tušení.

Petra
Host
Petra

Chápu Vás, RA seropozitivní, na ID mohu zapomenout, na normální zaměstnání taky, tak vzdělávám, ty, co o to vůbec nestojí..

Anna
Host
Anna

Máme 15 let v pěstounské péči dítě (tedy už to dítě není, je jí 21 let), když mi při nástupu do školy řekli, že doporučují speciální školu, byla jsem z toho moc smutná, vnitřně jsem se s tím doporučením nemohla smířit. Tehdy mi psycholožka řekla, zda chci pomoci dceři, nebo zda chci mít pocit, že budeme jako většina…tedy v „normální škole“. Doma jsem to manželovi rozhořčeně převyprávěla, on mě nechal chvíli mluvit a potom jenom řekl: „Má pravdu, viď?“ A mně došlo, že ano. Holku jsme měli od první třídy ve speciální škole a jsem tomu moc ráda! Naučila se… Číst vice »

vittta
Host
vittta

To není žádná ostuda, já nechápu, co na tom inkluzisté vidí.
Třeba holka dobře běhá, nebo je šikovná na ruce, na hudbu…v praktické škole ten pedagog tohle daleko lépe zjistí.
Má to- na rozdíl od učitele v běžné škole- v nápni práce.
Speciální pedagogiku nemůže dělat každý, je to spíše určité poslání.

Hudec
Host
Hudec

Ostuda to není. Jen musí zařazení odpovídat možnostem dítěte. Ten můj sloupek je příkladem něčeho jiného. Jedním příkladem za mnohé.

vittta
Host
vittta

Inkluze bohužel ve výsledku činí pravý opak.
Zařazení možnostem dítěte absolutně neodpovídá.

lea
Host
lea

Nemáte za co se omlouvat.Navíc si myslím,že ve speciální,nebo praktické škole se o mnoho více dbá i na pracovní výchovu,která těm dětem mnohdy dá víc,než třeba Vámi zmińované rovnice ,nebo třeba druhý jazyk atd.A to už vůbec nezmiňuji fakt,že se těm dětem věnují speciální pedagogové,kteří tuto problematiku studovali.

Káča
Host
Káča

Myslím, že pan psycholog má hlavně praxi v rozdávání hraběcích rad. Každý psycholog PPP by měl mít povinnou praxi v delce 6-ti měsíců jednou za pět let v základní škole. Aby viděl na vlastní oči ty osobnosti, kterým píše podporna opatření. Jednu takovou osobnost má syn ve třídě a už toho zmetka mám plné zuby a to v té třídě nejsem.

Markéta
Host
Markéta

Káčo, takovouto třídu máme na škole také…je to trest pro všechny učitele…jedno adhd s agresí, pár individuálních plánů ( ale s těmi fakt problém není), 5 nevychovaných kluků ( s těmi fakt problém je) a do toho asistentka, která dělá v hodině: pssssst,děti, tiše..😂… těch destruktivních elementů je prostě příliš!! Užívejte jara..

Petra
Host
Petra

Jestli mohu, co myslíte tím pst, děti tiše….není z toho k pochopení co ji vytýkáte, že Vám vstupuje do výkladu,nebo nepomáhá, nebo by měla říkat něco jiného, nebo pomáhá málo?

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Asi je toto jediné, na co se ona asistentka zmůže…

Petr Majevský
Host
Petr Majevský

Pan psycholog to nedělá z přesvědčení,ale pro snadné živobytí.Lehčí přístup k financím na světě není.Jenom mne fascinuje ta přizpůsobivost některých lidí,co jsou za peníze schopni prodat desetiletou dceru do bordelu.(Nadsázka).

Hudec
Host
Hudec

A čemu říkáte snadné živobytí? To hledejte v jiných profesích. Určitě ne v profesi psychologa. Je dobré, než něco řeknete, si najít potřebné informace.

Káča
Host
Káča

Pane psychologu veřte, že vy máte snadnější živobytí na rozdíl od těch, kterým zasilate podpurå opatření, tj. pedagogům. Končila jsem základní školu v roce 1983, měla jsem 2 romské spolužačky, kdykoli je potkám vždy se bavíme. V té době totiž většina dětí chodila do školy připravena. Kdežto dnes k Vám pro papír chodí většinou vyčūrånkovē co chtějí mít bezstarostný život a děti ve škole bez práce a to je rozdíl. Máme v rodině učitele (mladého ), který utekl z 2. stupně ZŠ. Já jsem za to velmi šťastnå, je na stredni škole a tam se inkluze většínou již neřešī. Nechceš… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Já myslím, že hraběcí rady rozdáváte vy. Bez praxe, bez kvalifikace říkáte, co by měl ten či onen. Jen proto, že váš syn má za spolužáka „zmetka“. Možná má, možná ne. Kdo ví, co třeba ten „zmetek“ říká o vašem synovi. Děti říkají leccos.

Káča
Host
Káča

Ano, teď jste to odhalil, jsem úplně nemožná blbka, byť s vysokoškolským vzděláním. S touto osobností, já jí říkám zmetek se potýkáme již od školky. Občas něco ve školce rozmlátil, občas někoho pokousal. Když učitelky nabádaly matku, aby to začala řešit, nedbala. Někteří rodiče dokonce vyhrožovali policií. Já jsem stále mlčela. Po nástupu do základní školy se matka náhle probudila, sehnala patřičný papír, škola asistenta. Matka si lebedí, jak je to úžasné. Náš syn občas pronese „Dneska nebyl X ve škole to byla paráda“ či „Dneska nám to X zase zkazil“ Když se ozvu, paní učitelka, kterou má náš syn… Číst vice »

Petra
Host
Petra

domácí vzdělávání,než nám ho také zatrhnou

martin vaněk
Host
martin vaněk

Sežeňte si dobrého právníka: až váš syn bude bránit, a něco tomu zmetkovi udělá, poznáte na vlastní kůži sílu tohoto režimu… :-(

Andrea
Host
Andrea

S inkluzí do určité míry souhlasím, díky ní mohl můj syn mít asistentku pedagoga skoro na plný počet hodin až do páté třídy. Nyní je na osmiletém gymnázium a zvládá bez asistenta. V nové třídě na rovinu spolužákům řekl co mu je a jeho postavení ve třídě do té doby ne úplně špatné ještě vzrostlo. Pomohlo mu to. Na základní škole byl nepochopný spolužáky, především těmi prospěchově slabšími. Moje dvě děti ještě stále chodí na první stupeň základní školy, kde je plno žáků že sociálně slabší skupiny, ale záleží třída od třídy. Prostřední syn jednou přišel domů s tím, že… Číst vice »

Petra
Host
Petra

amen

Vladimír Kocour
Host
Vladimír Kocour

Pan Miroslav Hudec „tomu teda dal“! Já si pamatuji, že jsem chodil na základní školu. Ano, probíhá tam interakce. Ale obecně není pravda, že z ní všichni profitují. Věta „V každé malé sociální skupině, a tou je i školní třída, probíhá složitá vzájemná interakce, ze které profitují všichni její členové, pokud je ta skupina dobře řízena.“ vlastně definuje „dobré řízení“ – v pojetí pana Hudce – nic víc. V příkladu, který pan Hudec uvádí, by patrně nedošlo k přeřazení Pepíka Čonky do zvláštní školy, kdyby tam (před Poradní sbor) manžel šel s paní Čonkovou. Ale na tom už teď, po… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Nezměníme, ale můžeme si vzít ponaučení, abychom neopakovali staré chyby.

jarmila
Host
jarmila

Pracuji ve škole, která integruje 20 let. Potvrzuji, že pestrý kolektiv je obohacením všech, je naprosto přirozený, děti jsou tvořivé, připravené pro život i studium. Klademe důraz na vztahy, samostatné myšlení, cíleně se věnujeme dětem integrovaným a to i mimořádně nadaným. Největším problémem vždy byly děti nevychované, ne integrované. Ty ubírají spoustu sil a kazí atmosféru v kolektivu.

Magda
Host
Magda

Nevím v jaké funkci pracujete v té škole. Mám několik kamarádek učitelek- a ani jedna není inkluzí právě nadšená. Naštěstí už jsou všechny letitější a těší se na důchod jako na spásu.

vittta
Host
vittta

Prosimvás… Moje paní je učitelka, a nešla tu práci dělat proto, aby se starala o nevzdělatelné. O to také jde. Zatímco speciální pedagog šel tu práci naopak dělat právě proto. To je zásadní rozdíl, a musí se projevit jak v přístupu, tak v psychice učitele. I učitel je člověk, má jen jedny nervy, zlomený učitel nikoho nic nenaučí. Já nevím, co tady někteří řeší, je to dobré, není to dobré. Tak ať to jdou dělat, ale on to dělá vesměs někdo jiný, to se to radí, jak na to, jak to obohatí…ale byl bych děsně zvědavý, kdyby jejich potomek navštěvoval… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tipnul bych to na uklízečku, nebo manažerku dotačních zdrojů…, buď jak buď, v tom prvém případě jde o pochopitelný, byť zbytečný strach o místo, neboť uklízečky jsou a budou potřebné vždy, v druhém případě jde o naprosto zbytečnou a postradatelnou personu… :-)

vittta
Host
vittta

Integruje 20 let…
A potřebovali jste na něco inkluzi?
Vy děláte, jako kdyby před zavedením inkluze probíhala jakási bezuzdá selekce, děti se přísně dělily na bílé a černé, chytré a hloupé, a s poruchou a bez poruchy.
Speciální škola, dnes tedy praktická, dříve zvláštní, byla pro jedince, kteří se nevešli do ..řekněme „od-do“.
Pro ně to byl dar, ne trest.
A rodiče museli se zařazením do Praktické školy souhlasit, to nebylo tak, že někdo tam někoho poslal proti vůli všech.
Vždycky máte děti různé, a to „od-do“ je nesmírně široké.
Co jste tedy vlastně tou inkluzí získali vy, a co děti?

jarmila
Host
jarmila

Inkluze není věc momentální vlády. Léta se integrují děti s SPU, ty diagnostikují PPP a těch je drtivá většina, pak děti s tělesnou vadou, děti s AS, to je porucha spadající do PAS, zde bývá po vyštření SPC doporučen asistent pedagoga, ojediněle děti s lehčí smyslovou vadou. Jde o děti s intelektem v pásmu běžné normy, či nadprůměrným. Je to věc naprosto běžná. Je mi jasné, že většina neznalých lidí typu pana Zemana zná jen děti rómského původu a děti s mentálním hendikepem. To je ale věc jejich omezeného vnímání. (Kdo chce, ať si uvedené zkratky nalezne, kdo ne jeho… Číst vice »

vittta
Host
vittta

Pana prezidenta Zemana, když už.
A na něco jsem se ptal, tedy co jste inkluzí získali vy, a co děti?
Mě zajímají výsledky, ne nějaké aktivistické teorie.
Řazení méně nadaných dětí, či dokonce nějak mentálně postižených do Zvláštních škol mělo za výsledek fakticky plnou gramotnost, a v mnoha případech i zařazení do běžné společnosti, ke kterému by v inkluzivní třídě nedošlo.
Co jste dokázali vy?

jarmila
Host
jarmila

Pana Zemana si nevážím, špiní svou funkci i náš stát v zahraničí, rozděluje a šíří nesnášenlivost. Ve škole, kde se učitelé, rodiče a děti nesnaží v globálu táhnout za jeden provaz bych nemohla pracovat. Není to snadné zaměstnání, výdej energie je velký, ale pocit smysluplnosti je obrovský. Naši absolventi ve velké většině studují na středních a vyskokých školách, máme i umělce a podnikatele a to i z řad integrovaných. Ale to není podstatné. Podstatné je, že v drtivé většině jsou lidmi, kteří dovedou spolupracovat, pomáhat, nevím o nikom, kdo by se choval jako extremista. Mentálně postižení v drtivé většině v… Číst vice »

vittta
Host
vittta

Tak pan prezident má několik hendikapů, třeba věk a nemoc.
Humanisté a zastánci lidských práv mu tyto hendikepy neustále omílají o ústa, a ti nejhumánější mu rovnou přejí smrt.
A ano, článek je o romech, ale v tom je právě ten problém.
Protože se tváří, že je o inkluzi.
Celkově se mi zdá, že autor především lže, jen není úplně zjevné, jestli sám sobě, nebo ostatním.
Pouze můj názor, víc za tím nehledejte.

jarmila
Host
jarmila

Nehovořím o věku a nemoci, moudrého prezidenta na vozíčku bych si vážila. Zeman jednoznačně škodí, to není věc názoru, ale fakt. Vůbec jste se nezamyslel nad podstatou mého příspěvku. Práce ve škole je náročná, bez spolupráce a zdravého rozumu jak jsem psala, ji nelze dělat. A ke zdravému rozumu také patří to, že do třídy neumístím polovinu integrovaných dětí a jinde nebude žádné. Patří zde i to, že si přiznám své vyhoření z práce, které způsobují děti nevychované a rodiče, kteří jim neumějí dát hranice a začnu s tím něco dělat. A patří zde i to, že si nenechám rodiče… Číst vice »

Pepina
Host
Pepina

Máme v rodině takový případ. Neteř je hraniční případ – matka abs. zvl. školy, chtěla dceru také dát do zvl. školy, všichni jsme jí to vymlouvali, teď jsem na rozpacích. Neteř je v 7. třídě a má 4. Má sice ind. plán, ale to učivo je pro ni prostě velmi abstraktní a velké množství, např. má 2 cizí jazyky, chemii je mimo její pochopení. Ve škole si to jen odsedí, učitelé od ní nic neočekávají. Asistenta nemá, ve třídě sice je, ale je plně vytížen pomocí zdrav.postiženému chlapci. Po této zkušenosti si říkám, jestli by jí nebylo lépe v menším… Číst vice »

lea
Host
lea

Přesně tak.V mnoha zemích inkluze opravdu víceméně funguje.Ale tam to opravdu dělají jinak.Mají na to speciální pedagogy,a také hlavně další prostory,aby se děti mohly na různé předměty dělit.To co se děje u nás,je zoufalství.Několik dětí s velmi různými poruchami se prostě přidá do plně obsazené třídy(28 dětí),kterou vede učitel,který na to nemá patřičné vzdělání,přidá se jeden asistent,který tomu už vůbec nerozumí a pár podpůrných opatření.A nazveme to inkluzí a budeme to bránit do roztrhání těla,protože doba a EU si to žádá.A víte,jak to skončí? Buď to budeme velmi rychle upravovat do nějaké rozumnější podoby,ale to opravdu nehrozí,protože na to nejsou… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Velmi trefně napsané..

Marie lucokova
Host
Marie lucokova

Mam 3 deti. Tzv husakovy. Prostredni melo problem, dne se tomu rika adhd, tenkrat – nestacila tempu ve tride 35ti deti. Byly vsak vyrovnavaci tridy, kere mely 10 -15 zaku, spoustu pomucek, aby deti videli, slysely, co je tvrde a mekke, cteci okenka atd. Behem prvniho stupne se vse srovnalo a pak bylo dite rovnopravnym zakem s ostatnimi. Bylo to fak moc dobre vymyslene.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Tak vy nedáte pokoj….? :-D Soudruzi, pardon – skauti – z redakce se vám snaží pomoci otevřít vaše zaslepené oči, abyste prohlédla a přestala zpátečnicky vzývat minulé a strašné časy, kdy se děti lámali v kole, poutali do klád a upalovali ve Zvláštních školách, a vy budete furt trvat na svých pomýlených názorech? Aby na vás nepřišla komise z OSPODu (a když to nepomůže, vypomůže norský Barnevernet, tam už jsou o poznání dále…) :-D

Pepina
Host
Pepina

A pro rodiče, co to pořád nechápou, bude terapie pevným objetím.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Klepety…? :-D

Hudec
Host
Hudec

Jste četla Prekopovou. Aspoň něco, i když já bych asi používal jiné terapeutické metody.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Možná by se dala metoda dr. Prekopové úspěšně začlenit do současného školství…; popřemýšlejte o tom, třeba z toho něco kápne… :-D

Thea
Host
Thea

Mně jen mrzí že tohle řekne psycholog, jako takový by měl chápat že to co se dnes děje je často k neprospěchu a segregace jakou popisuje se už „pár“ let neděje…inkludovane dítě v běžné škole prakticky nepozná co je úspěch,jeho spolužáci ho odsunou na okraj a to i když se s nimi sebelépe pracuje a psychicky narušený žák,který už má jasný názor na to že léky od svého psychiatra brát nebude se stává ohrožením pro všechny zúčastněné a po intervenci policie po závažném incidentu končí na významný čas v ústavu…o tom že známku měl jen za to že zrovna nikoho… Číst vice »

Hudec
Host
Hudec

Máte talent na strašení, měla byste psát hororové detektivky. Že dítě „nepozná úspěch“ je hodně častá fráze a hodně často nepravdivá. Až budete s dětmi s problémy pracovat tak dlouho jako já, až s nimi budete rozebírat mimo jiné to, jak se cítí ve škole, co tam mají rády, co nerady, jaké problémy tam řeší, co a jak prožívají, až o tom budete hovořit s jejich rodiči jako já, pak mluvte. Tohle, co říkáte, vypadá, že jste jen někde četla nebo slyšela.

vittta
Host
vittta

Vy jste si vytvořil úplný axiom, co víte vy, je správné, a co vědí jiní, je špatné.
Přitom mezi odpůrci inkluze je mnoho lidí, co mají praxi s dětmi ještě delší.
Čím si to vysvětlujete?

Petra
Host
Petra

A vy asi sci-fi…..

Lenka
Host
Lenka

Pane Hudče, mám tři děti – studentky gymnázia a žáka ZŚ, vystudovala jsem gymnázium a zdravotní školu v SRN atd., atd., jsem speciální pedagog. Máte svérázný pohled na svět – neznáte děti, zkušenosti máte trochu jiné než já. Pracuji v dětském domově se školou – tak mi ještě povídejte o tom, jak se děti ve škole cítí a jaké problémy řeší. Pokud má dnes rodina nějaké problémy není jí pomoženo – chybí systém.

Chvojda
Host
Chvojda

Paní Čonková sklopila oči a mlčky koukala na své ruce, plné mozolů po létech dřiny s vidlemi a lopatou v místním kravíně. – Ha ha

Pepina
Host
Pepina

Za socialismu měl dělník uctu společnosti, sociální klima tak bylo nastaveno, lidi se nestyděli, že jsou dělníci, dojičky.

vittta
Host
vittta

Ty rozdíly jsou vidět hlavně po 50.
Tehdy vážený pracovník, dnes geront a stádní tupec, volící Zemana.

Magda
Host
Magda

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse. Jak se zdá, voliči druhé strany to se slušností (ani inteligencí) právě nevyhráli.

Magda
Host
Magda

I když teď koukám, že to asi měla být ironie, v tom případě se omlouvám.

vittta
Host
vittta

To se nemusíte omlouvat, Magdo, moje ironie jsou leckdy málo viditelné.
O to déle potrvá, než mě zabanují.

vittta
Host
vittta

Mozoly paní Čonkové měli vyvolat smutek z promarněné šance na doktorský titul, mozoly pana Nováka by vyvolaly posměch, že je to lopata a solvina.
Co je zajímavé, tak u těch samých lidí.

Hudec
Host
Hudec

Tož pošklebovat se umíte. A co víc? Víc už nic.

vittta
Host
vittta

Tak…možná máte selektivní vnímání.
Ono je tady plno pošklebků, ale též plno konkrétních argumentů.
Jenže…vás argumenty nezajímají, a tak se věnujete těm pošklebkům.
Děsně by mě zajímalo, kam chodí vaše potomstvo, jestli to inkluzivní školy, nebo do francouzkého lycea, jako děti jedné bývalé ministryně.

majka
Host
majka

Pracovala jsem v kravíně po maturitě kvůli tomu, že zootechnici byli s vysokou, no a co? a A po pár letech kvůli tomu, abychom bydleli v domku a ne v bytě. Synovi jsem četla od roku a půl knížku Čaroděj ze země Oz, nejdřív jsem vynechávala slova co nechápal, pak jsme to četli několikrát celé… a smutně jsem na své mozoly nekoukala bo nebyl čas a nebyla jsem blbá :D

vittta
Host
vittta

To je hrozný!
Inkluze nefunguje, ale je to jen a jen kvůli rejpalům, kteří to kazí.
Ti jsou- jako dnes všichni s jiným názorem- řízeni rovnou z Kremlu samotným Putinem.
Jinak bychom už dávno měli romské jaderné inženýry, lékaře a architekty, protože pomocí inkluze by se IQ některých slabších žáků z jejich 75 zvýšilo na 140.
Resp. ten potenciál tam je, ale to sociálně nepodmětné prostředí, to je ta příčina.
Stejně je celá tahle šaráda kvůli nim, jakkoliv postižené české dítě nikoho nezajímá.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Vitto, a to ještě nevíte, že IQ dětí se dá zvýšit tím, že jim dáváte jedničky : )))))

vittta
Host
vittta

Inkluzisté to tak opravdu vnímají, ale zapomínají na tu zásadní věc, že Základní škola je příprava na život, ne jeho vyvrcholení.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Pozor, už 1. třída rozhodne o celém životě, osud člověka totiž leží v rukou učitele a pokud dítě nedostane dobré….. ne, dobré nestačí….výborné hodnocení, tak má zničený život.
Za každého nešťastého, neschopného, agresivního, zadluženého, nepracujícího a pod. nese vinu učitel(ka), která dala v 1.třídě jinou známku
než 1.

LWO
Host
LWO

Sorry jako, ale CO MINISTR, TO „REFORMA“. Vzpomeňte na Valachovou a vyhazování učitelů, kteří si neudělali rychlokurs na peďáku. A teď najednou NEMÁ KDO UČIT! Mám pocit, jako by do zvláštní školy patřili všichni popřevratoví ministři školství… :-(

thangpa
Host
thangpa

No,mám synka s lehkým ment.postižením….Zda do běžné školy,kde by měl asistenta,nebo do speciální školy…Mám tak trochu obavy,že ve speciální škole bude na něj kolektiv působit negativně,že tak špatně na tom není….Je to těžké rozhodování….V rámci inkluze by měly být pro takové děti kolektivy,kde je tak 15 žáků…Pak by klidně tyto děti mohly chodit do běžné školy…..Obrátím větu,kterou kdysi řekl Konfucius:Chcete-li zničit národ,zničte rodinu(vztahy v rodině)…..

lea
Host
lea

Ano,máte pravdu,pak by to bylo možné.Nevím,kde žijete,jaké máte možnosti vybrat školu.Byla jste se někde podívat? Vřele doporučuji.Už podle toho trochu poznáte,jaké má škola podmínky,jak tam k takovým dětem přistupují. Jestli Vám třeba po dohodě umožní podívat se i do hodiny,řeknou,která učitelka by Vaše dítě v první třídě učila. Na tom taky záleží.A podívat bych se šla i do té školy speciální.Pak se můžete lépe rozhodnout.Ale na kolektiv 15 záků myslím, můžete zapomenout.Také prosím,myslete při tom rozhodování i na synka,ne na to ,“jak to vypadá“ a co by tomu řekli lidé.Snadné to rozhodování opravdu není.

Ivo
Host
Ivo

Chlapci podobní tomu výše popsanému tehdy obvykle úspěšně absolvovali vzdělávací dráhu ve speciálním školství, vyučili se a dodnes poctivě pracují (osobně jich znám několik). Jejich dětství bylo šťastné. Současní zkušení učitelé mohou s 99,9% jistotou predikovat, jak dopadne většina dnešních inkludovaných jedinců (ta část, které by se v minulosti věnovalo „segregované“ speciální vzdělávání): protrpí běžnou ZŠ, obvykle stihnou i dvakrát propadnout a nasbírat snížené známky z chování za neomluvené hodiny, agresivitu apod., a po několika měsících na učilišti (když se na něj dostanou) skončí na úřadu práce resp. „na sociálce“ a posléze v kriminálu nebo jako oběti trestných činů. V… Číst vice »

Magda
Host
Magda

Přesně …

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

A proto ji také vládnoucí chátra zavedla; rozděl a panuj. A čím více dezorientovaných, hloupých a rozdělených, tím lépe.

Katka
Host
Katka

tak pepik conka nemusi byt retardovany, jen se mu proste nevenovali rodice. chtit ale po ucitelich, aby suplovali fukcni rodinu, je proste nemozne. to by potom skutecne byl pomer jeden zak jeden ucite a kdo by tohle zaplatit, netusim. tohle by meli socialne vylouceni rodice pochopit.

Staff
Host
Staff

Dětský a školní psycholog..Tak až odučí aspoň 14 dní na prvním stupni,ve třídě plné kulatých obličejů a zešikmených oček ( nikoli jihovýchodoasijského původu,ti jsou vesměs fenomenální),tak nechť sepíše druhý pokus..

Juss
Host
Juss

Pán psycholog je chudák, který je naprosto odtržený od reality.

Rudoa
Host
Rudoa

Inkluze pár fakt: moje dcera papír na hlavu nemá. její kamarádka je dis* dcera z diktátu za 2 chyby 3, spolužačka za 5 chyb 1 ano. Ale drsný je jak to jde dál. Ta spolužačka se fakt neučí není hloupá je normální holka, ale ví, že se učit nemusí, že jí to papír vyžehlí. Výsledek lepší výzo než moje dcera. Stále nám říkají, že známky jsou jen doporučení. Ale dceři zamítli přihlášku na gymn. Litoměřická v praze 7 protože: se po testu vyhodnocuje 10% váhou poslední vzsvědčení. Aha takže když ta inkludující holčina bude mít stejný výsledek testu jako moje… Číst vice »

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Ale to by pan Psycholog, tato redakce a plno dalších zbytečných nýmandů neměli tak snadné zisky… :-(

Káča
Host
Káča

A teď jak tomu dítěti bez papíru vysvětlit co je spravedlnost. Také máme tuto zkušenost.

Ioda
Host
Ioda

Vážený pane, ten váš Čonka by dohnal leda tak velký lejno. Ale krásně se to čte, ne že ne. O problematice však víte velký kulový.

Dana
Host
Dana

Dcera chodila od 5 do 8 třídy do školy, kde ve třídě bylo několik takových žáků. O prázdninách jsme se přestěhoval a ona přešla na jinou školu a já jsem se nestačila divit, kolik učiva v bývalé škole vůbec nestihli probrat. Takže celkem slušný mazec. Spousta učiva, co se musela doručit sama a když tomu nerozuměla, tak placené doučování. Takže : Ať žije inkluze.

Stanislav Vig
Host
Stanislav Vig

Pan Hudec pracoval 38 let v pedagogické pořádně a kolik let učil v „první linii“ na ZŠ, aby mohl přednášet moudra. Tady už chybí jen názor někoho z Eduin.

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Paní Polanská jistě ráda zaskočí… :-)

JanaK
Host
JanaK

Od roku 1982 ( kdy jsem zacala ve skolstvi pracovat) zadne komise nebyly. Deti byly radne vysetrene v poradnych na zaklade standardizovanych testu.
Clanek je tendencni.
Pracovala jsem tehdy v hodne romske skole a vsechny deti prosly vysetrenim. Navic, pokud je pan psycholog, musi ! vedet cosi o socialni retardaci. Od te nejextremnejsi ( vlci deti) az po tu z nepodnetneho prostredi. To je zcela nepopiratelny, vedecky prokazany fakt. Nektere deti to dozenou, nektere ne. To se deje i u deti romskych nebo z jineho nepodnetneho prostredi.

Míša
Host
Míša

My jsme měli ve třídě na gymplu kluka, který byl po obrně, měl mentální retardaci bůhví kterého stupně, neuměl moc mluvit, sešity se mu kopírovaly. Máma mu všecko vyběhala… Už nevím, jestli nás nějak zdržoval, při přemisťování po chodbách určitě.. Jen si pamatuju, že díky němu jsme vždy poznali, že bude písemka z chemie, protože mu profesor vždycky donesl Kindervejce na hraní, aby ostatní při psaní nerušil …

Martin Vaněk
Host
Martin Vaněk

Nevíte, kam to ten učenlivý klučina dotáhl? Tipoval bych to na na nějakého aktivistu… :-D

sidbrac
Host
sidbrac

Vaňku, trollíš nebo jsi psychopat (příp. obojí). Fakt ti dělá dobře osočovat ostatní a předvádět se?

martin vaněk
Host
martin vaněk

V demokratůře je zapovězeno už i klást otázky? To jsme nevěděl, a hluboce se omlouvám, už se to nestane, vaše blahorodí… ;-)

JanaK
Host
JanaK

Na gymplu jste nemohli mít spolužáka s mentálním postižením. pravděpodobně to byl kluk s DMO, kdy některé vnější projevy takového člověka mohou vést k domněnce, že jde o člověka retardovaného. Tito lidé opravdu často špatně mluví (spasmy v oblasti mluvidel, poruchy center řeči). Ale už dítě pod iq 80 (což ještě stále dnes není LMP) by gymnázium nedalo ani s Kindrvejcem ani bez něj. Ani s deseti papíry z poradny.

JanaK
Host
JanaK

A jeste jeden dotaz. V zemich jako Francie, Spanrlsko, Velka Britanie je vubec problem dostat romske deti do skoly. Maji tam desitky procent negramotnych Romu.
Nase republika dosahla toho, ze chodi do skoly vsichni!!!
Tuto skutecnost deklaroval i rozsudek DH.
Takze mi vysvetlete, proc se kde kdo vozi po nasi republice, buzeruje nas a ve vyse uvedenych zemich klidek tabacek. Takze je lepsi je nechat je flakat, nez je dat aspon! do zvlastni?!?!?

Eva
Host
Eva

Taky mi vadí to, že nám pořád někdo něco podstrkuje a vypadá to, že nakonec budeme považováni za ty, kteří ničemu nerozumí a může si s náma dělat každý co chce. Zažila jsem opačnou dobu, kdy naše školství bylo vzorem pro ostatní. Chodila jsem na střední školu, která patřila mezi prestižní a probírka sítem na začátku byla dost ostrá při přijímačkách. Ale i vyučující byli páni profesoři a nikdo se neodvážil protestovat. V současné době tato škola nabírá i takové, které by v dřívějších dobách sítem neprošli. Škola má ale dobrou historii a snaží se udržet svůj standart v činnostech,… Číst vice »

lea
Host
lea

Ano máte velkou pravdu .Tato otázka mě strašila od samých počátků naší hurá inkluze.Málokterá země se mohla pochlubit alespoň tím,že naši Romové nejsou negramotní a chodí do školy.Naše specální školství bylo vzorem pro mnoho jiných zemí,kde negramonotnost romů,ani jiných etnik nikdo moc neřešil.Takže to,co fungovalo, se zavrhlo a spustila se nová akce,na kterou ale nebyly školy vůbec připravené.Nakonec,nebylo to poprvé(jesle,učňáky , maturity)a obávám se,že ani naposledy.Vřele souhlasím s oběma vašimi příspěvky.

Markéta M.
Host
Markéta M.

JanoK, máte pravdu. A podle romských tradic se holky vdávají v 16, 17 letech a zůstávají doma s dětmi, do práce nechodí(ani nesmí, muž by to nepřipustil)…tak proč nějaká škola, že.

Káča
Host
Káča

Kdepak asi udělali soudruzi z Francie, Španělska a Velké Británie chybu, že mají negramotné děti?

Mila
Host
Mila

A víte jak se asi cítí dítě, které už v první třídě evidentně nestačí učivu a žádnou mocí vám ho nezařadí do speciální školy,protože je tzv. hraniční? Mám takové dítě v první třídě, děti se mu snaží pomáhat(některé), má super pedagogy a přesto nestačí. Chodí domů a je mu to líto, že Miky už píše čtvrtou pisanku. Ze Lada už čte dal ve slabikáři. Velmi bychom stali o speciální školu,ale inkluze naruby nefunguje. A podle tabulek hraniční dítě tam prostě nevezmou. Co na tom, že jak říkáte vy s “normálními” dětmi ostatní zdržuje.

Eva
Host
Eva

Tohle mám taky na mysli, ne motivace, ale spíš pocit, že na to mít nikdy nebudu. Kde potom zažije ten pocit sounáležitosti .

vittta
Host
vittta

Poslyšte, pane Hudče, vy tady průběžně ukazujete vaší děsnou praxi a vzdělanost, ale příznivci inkluze z řad odborné veřejnosti jsou v nezanedbatelné menšině. Nepřipadá vám to divné? Navíc si přece nemusíme nic nalhávat. Inkluze není institut nějakého reálného vyhodnocení možností dítěte, to je politická záležitost, týkající se romů. Vy tady- ale obecně inkluzicté všude, podsouváte podprahově myšlenku, že Praktické školy jsou pro nějaký odpad, nějaké lůzry, dementy, kriply a nevím pro koho ještě. Ve skutečnosti jsou ale určeny dětem, které na běžnou školu nestačí. Pokud někdo s IQ 65 vyjde Základní školu s milosti učitelů ze čtyřkami, nebude na tom… Číst vice »