Petra Pokorná Žádníková: Děti od počítače neodháníme a dokonce pařím Minecraft s nimi. Nejen proto, že je to skvělá zábava

Technologie a děti… to je téma!

Nebudu psát o tom, jak jsou počítače úžasná věc, díky které se děti můžou naučit vyhledávat a třídit informace, ani básnit, jak je Minecraft skvělý pro rozvoj prostorové představivosti (mimo jiné…). Nechci nikoho ani přesvědčovat, že dnešní děti nejsou žádní zombíci v izolaci, jak je často vyobrazují média. Vždyť oni – třeba v tom Minecraftu – spolupracují, řeší problémy a tvoří. Ano, tvoří! I když ve virtuálnu. Svět je dneska takový. A MY jsme ho takový STVOŘILI! Ale vůbec tím neříkám, že by děti neměly zažívat i jiné tvoření. To už je ale záležitost každé rodiny, jak si to nastaví. A třeba i toho, jak moc offline umí být rodiče…

Naši kluci mají možnost trávit čas u počítače podle svého uvážení. Někomu by se to možná někdy zdálo příliš. Pro nás je ale důležité vědět, že se od něj dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času. Učí se vědomě ovládat počítač a nebýt jím ovládáni. Sami umí odložit tablet a jdou někam běhat, hrát si a dělat lumpárny… Někdy zase upřímně řeknou: „tyjo, mami, já s tebou chtěl dělat ty sušenky, ale nějak jsem ztratil pojem o čase“. „Povolená hodinka“ denně je toho o time managementu moc nenaučí.

Nutno říct, že k našemu současnému postoji vedla dlouhá cesta. Taky jsme si nebyli vždycky jistí. Báli jsme se. Myslím ale, že cesta z toho strachu existuje. Je jí komunikace. Otevřená a neodsuzující. Zákaz a manipulace možná něco „vyřeší“ teď, ale dlouhodobě mezi námi a dětmi spíš staví zeď. S důvěrou to pěkně zamává. A pak je potřeba si odpovědět: chci kvůli strachu, který patří mně, a je tedy na mně, abych s ním pracovala, ztratit své spojení s dítětem? Já tedy ne…

Pro nás je ale důležité vědět, že se od počítače dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času.

A tak se nějak stalo, že jsem se začala orientovat v minecraftové hantýrce. Vím, že spadnout do voidu je konečná (minimálně do chvíle, než se zase někde spawnu), že bedrock nejde vytěžit, a že když je krumpáč enčantlej na bohatství, pak se násobí množství vytěženého materiálu. Vím, jak se kraftí páčka, a taky vím, co je to noob, creeper, diameč nebo torčka. Dokážu postavit slušné obydlí s vybavením (i když trochu po noobsku) a zásadně hraju v režimu kreativ (což je dle synů taky noobský, ale na mámu vlastně dost hustý).

Mohlo by se zdát, že jsou to neužitečné blbosti (při hlubším prozkoumání hry zjistíte, že opak je pravdou). Ale díky tomu, že tomuhle jazyku trochu rozumím, se mi otevírá brána do světa mých dětí. Do světa, kam mne srdečně zvou, a mně by přišla obrovská škoda jejich pozvání nepřijmout. Snad není naivní věřit, že pokud pozvání přijmu (a nebudu jejich hru nijak hanlivě hodnotit), tak později, až budou větší, mi svoje dveře taky nechají otevřené.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně. Náš vztah stojí na stoprocentní upřímnosti a otevřenosti (a to se vším příjemným i nepříjemným… jo, někdy je to auvajs). Pokud mám obavy, které se jich týkají, mluvím s nimi o tom a snažím se porozumět. Často pak zjistím, že jsem se bála zbytečně.

Vůbec neříkám, že tohle je jediná cesta a že ten, kdo jde jinudy, jde špatně. Naopak si myslím, že když má někdo problém se se svými strachy vypořádat, možná je lepší nějaké „omezení“ dohodnout, než aby šel proti sobě a dělal něco, co mu nesedí.

Tohle je cesta, která vyhovuje nám. Nás „baví“ čelit strachům a připouštět si je. Často to není úplně pohodlné, někdy jsme třeba unavení a to je pak těžké zachovat se jako mistr zenu. Ale je to neskutečná škola, o tom není pochyb.

Petra Pokorná Žádníková vystudovala Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci. Je propagátorkou sebeřízeného vzdělávání a zakladatelkou Liberecké Sudbury školy, na jejímž chodu se aktivně podílí. Má tři syny ve věku 2, 6 a 8 let.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
1 rok před

Tak to tedy smekám,paní Petro.Mám tři vnuky. nejstaršímu je deset. Za tu dobu jsme taky v oblasti technologií prošli určitým vývojem.Od naprostého odmítání k určité filtraci,dávkování atd.Skončili jsme tam, co Vy.Taky jsem se nechala poučit, co to ten Minecraft vlastně je,že je to tak baví a zjistila jsem, že v základě je to vlastně stavebnice,i když virtuální.No,doba se mění,s tím už nic nenaděláme.Pořád . si myslím,že stavět opravdu je lepší,pro malé děti i prospěšnější,ale tohle holt má i ty další možnosti.Zajímavé je ,že ten nejstarší už to v podstatě hraje jen příležitostně,protože má spoustu jiných zájmů.Takže to neřešíme a věříme,že… Číst vice »

Simona
Simona
1 rok před

Neznám jediného člověka, který měl v dětství neomezený přístup k PC a kterého by to nepoznamenalo. Nechci Vám brát iluze Petro. Já jsem hodně svobodomyslný člověk. Co se týká elektroniky, mám se ale hodně na pozoru. Právě proto, že vím, jak to může dopadnout. Nemyslím si, že by bylo PC zcela vypustit ze života, to by v dnešní době asi nebylo moc dobré. Ale všeho s mírou. Nakonec i Steve Jobs svým dětem žádný tablet nedával. On moc dobře věděl jaké zlo to pro děti může být. Nakonec i většina psychologů se shodne na tom, že PC, tablety a televize… Číst vice »

Eva
Eva
1 rok před

Paní Žádniková je Zdenka nebo se mýlím?

Jana
Jana
1 rok před

Smutné, když se brána do světa dětí otevírá proto, že matka rozumí minecraftové hantýrce. Ale je to její věc. A ještě maličkost, lepší než virtuálně je stavět skutečně.

Alena
Alena
1 rok před

Já musím říct že u nás to je v podstatě totéž (syn 6 let, dcera 3 roky). I když Minecraft syn nehraje, hraje Truck simulátor kde má určitý úkol např. přijmout zakázku, tu odvést, dostat za to peníze a tak si koupit kamion který se mu líbí nebo naspořit si ještě na lepší nebo hraje Farming simulátor kde zase se stará o chod statku, oře pole, sází,hnojí, sklízí a za sklizené buď nakrmí zvířata nebo pokud má navíc prodá na další věci atd. Tyhle hry jsou do jsté míry naučné. Není tam žádné vraždění, střílení, ale logika, tvoření, plánování a… Číst vice »

Bara
Bara
1 rok před

Ano,mize to byt jak pisete. Bohuzel ale kazde dite je jine. U nektereho je snadnejsi spadnout do zavislosti. A proto dat detem libovolny pristup k necemu takovemu hranici s nezdopovednosti (ne u vas,u vas je videt ze vase deti nemusi sedet jen u pocitace). Bohuzel nektere deti date li jim neomezeny pristup k pocitaci tak u nej budou sedet cely den. Je jedno co jim nabidnete za jine aktivity,je jedno ze je venku pekne. To je proste fakt. Kouknete do jizni koree,kolik je tam podle pruzkumu zavislaku. A bohuzel se to pak donasi az do dospelosti. Dite je socialne posramocene,protoze… Číst vice »

Bédakolohnátek
Bédakolohnátek
1 rok před

Většina zakazovačů jsou elektroničtí analfabeti pro které je jednoduché PC zakázat. Zajímat se o obsah nebo mu nedej bože opravdu rozumět je moc složité.

Markéta
Markéta
1 rok před

Naše děti (dcera 11 a syn 13 let) také nemají omezení. Občas se zapomenou u PC nebo tabletu déle.. Ale baví je spousta věcí. Taky chodíme často celá rodina do lesa, máme dva koně (na těch se střídavě vezeme) a dva psy. Syn se věnuje akvaristice, dcera více koním. Syn ryje babičce zahrádku, jezdí s manželem na dřevo. Účast na chodu domácnosti (záměrně nepíšu, že pomáhají) jim nečiní potíže. Jsou to „domškoláci“ a na svou zodpovědnost se převážně připravují sami, samozřejmě že ne 100%, ale zvládají to skvěle.

Táňa
Táňa
1 rok před

Petro, nenechte se znechutit, myslím, že to berete rozumně. U nás je to velmi podobné, jsem v tomto (ale i v jiných věcech – pro hnidopichy) máma-parťák, děti začínaly se spec. dětským tabletem již od 3-4 let a všechny tyto věci jako tablet, notebook, či PC jsou pro ně nyní, kdy jsou ve školách, prostě jen a jen jednou z mnoha hraček/přístrojů v domácnosti a nic víc (a to chci zdůraznit). O tom to je. Tyto věci jsme nikdy netabuizovali, od začátku je mají spojené s činností s dospělými, jsou všední součástí domácnosti. PC berou jen jako užitečný nástroj pro… Číst vice »

Tereza
Tereza
1 rok před

Pani Petro, konecne! Moc dekuju, porad vsichni vyhrozuji, jak se z deti pod vlivem technologii stanou zombie, ale ze sveho okoli vim, ze to tak neni. Jsem moc rada za takovy clanek :-) Mate otevrenou mysl, naslouchate svym detem a je to krasne! Mam 9 mesicnoho syna a predstava o nasi vychove, je te vasi velmi podobna. Chci mu ukazat moznosti i rizika, co svet nabizi a nechat ho, at si vybere sam. Jeste jednou dekuju.

Jana
Jana
1 rok před

Mame to podobne. Tri dcery, 14, 10 a 4. Kdyz se zakazovalo, omezovalo na urcity cas, holky byly nevrle, kdy uz bude ta jejich hodinka, sem tam nejaka tajnacka, ktera rozpoutala dalsi zakaz. Ted nam to funguje tak, ze prvotne hotova skola a pak PC. (u nas teda uz nefici Minecraft, ale Manga na vsechny zpusoby). A s detmi je uplne jina rec. Kdyz sedi u svych notebooku, stejne odbihaji za nami, jestli nechceme s necim pomoci, z vlastni vule je vypnou a delaji neco jineho, jdou ven, do knihovny, kazda v jinem sportovnim klubu. Mozna je to jen stesti,… Číst vice »

Standa
Standa
1 rok před

Díky za skvělý článek a osobitý přístup k věci. Parádní inspirace pro dobu až mi kluk vyroste do věku, kdy začne hrát hry a třeba přijde zrovna na Minecraft. Po pravdě, ten si s ním zahraju taky rád, nějaký bezduchý střílečky a doomovky už míň. A kdyby chtěl někdo zpestřit tvoření v digitálu o to offlinové, může mrknout na PIXIE CREW ;) https://www.pixiecrew.cz/minecraft-moda

Hana
Hana
1 rok před

Taky děti neodháním. Vydrží sedět u PC celý den, případně jdou k televizi. Sedím u toho s nimi. Je to nenáročná zábava pro všechny.

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x