Petra Pokorná Žádníková: Děti od počítače neodháníme a dokonce pařím Minecraft s nimi. Nejen proto, že je to skvělá zábava

Technologie a děti… to je téma!

Nebudu psát o tom, jak jsou počítače úžasná věc, díky které se děti můžou naučit vyhledávat a třídit informace, ani básnit, jak je Minecraft skvělý pro rozvoj prostorové představivosti (mimo jiné…). Nechci nikoho ani přesvědčovat, že dnešní děti nejsou žádní zombíci v izolaci, jak je často vyobrazují média. Vždyť oni – třeba v tom Minecraftu – spolupracují, řeší problémy a tvoří. Ano, tvoří! I když ve virtuálnu. Svět je dneska takový. A MY jsme ho takový STVOŘILI! Ale vůbec tím neříkám, že by děti neměly zažívat i jiné tvoření. To už je ale záležitost každé rodiny, jak si to nastaví. A třeba i toho, jak moc offline umí být rodiče…

Naši kluci mají možnost trávit čas u počítače podle svého uvážení. Někomu by se to možná někdy zdálo příliš. Pro nás je ale důležité vědět, že se od něj dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času. Učí se vědomě ovládat počítač a nebýt jím ovládáni. Sami umí odložit tablet a jdou někam běhat, hrát si a dělat lumpárny… Někdy zase upřímně řeknou: „tyjo, mami, já s tebou chtěl dělat ty sušenky, ale nějak jsem ztratil pojem o čase“. „Povolená hodinka“ denně je toho o time managementu moc nenaučí.

Nutno říct, že k našemu současnému postoji vedla dlouhá cesta. Taky jsme si nebyli vždycky jistí. Báli jsme se. Myslím ale, že cesta z toho strachu existuje. Je jí komunikace. Otevřená a neodsuzující. Zákaz a manipulace možná něco „vyřeší“ teď, ale dlouhodobě mezi námi a dětmi spíš staví zeď. S důvěrou to pěkně zamává. A pak je potřeba si odpovědět: chci kvůli strachu, který patří mně, a je tedy na mně, abych s ním pracovala, ztratit své spojení s dítětem? Já tedy ne…

Pro nás je ale důležité vědět, že se od počítače dokáží odpoutat sami. Učí se být manažery vlastního času.

A tak se nějak stalo, že jsem se začala orientovat v minecraftové hantýrce. Vím, že spadnout do voidu je konečná (minimálně do chvíle, než se zase někde spawnu), že bedrock nejde vytěžit, a že když je krumpáč enčantlej na bohatství, pak se násobí množství vytěženého materiálu. Vím, jak se kraftí páčka, a taky vím, co je to noob, creeper, diameč nebo torčka. Dokážu postavit slušné obydlí s vybavením (i když trochu po noobsku) a zásadně hraju v režimu kreativ (což je dle synů taky noobský, ale na mámu vlastně dost hustý).

Mohlo by se zdát, že jsou to neužitečné blbosti (při hlubším prozkoumání hry zjistíte, že opak je pravdou). Ale díky tomu, že tomuhle jazyku trochu rozumím, se mi otevírá brána do světa mých dětí. Do světa, kam mne srdečně zvou, a mně by přišla obrovská škoda jejich pozvání nepřijmout. Snad není naivní věřit, že pokud pozvání přijmu (a nebudu jejich hru nijak hanlivě hodnotit), tak později, až budou větší, mi svoje dveře taky nechají otevřené.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně.

Už mám zkušenost, že když já naslouchám jim, oni pak mají vůli naslouchat mně. Náš vztah stojí na stoprocentní upřímnosti a otevřenosti (a to se vším příjemným i nepříjemným… jo, někdy je to auvajs). Pokud mám obavy, které se jich týkají, mluvím s nimi o tom a snažím se porozumět. Často pak zjistím, že jsem se bála zbytečně.

Vůbec neříkám, že tohle je jediná cesta a že ten, kdo jde jinudy, jde špatně. Naopak si myslím, že když má někdo problém se se svými strachy vypořádat, možná je lepší nějaké „omezení“ dohodnout, než aby šel proti sobě a dělal něco, co mu nesedí.

Tohle je cesta, která vyhovuje nám. Nás „baví“ čelit strachům a připouštět si je. Často to není úplně pohodlné, někdy jsme třeba unavení a to je pak těžké zachovat se jako mistr zenu. Ale je to neskutečná škola, o tom není pochyb.

Petra Pokorná Žádníková vystudovala Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci. Je propagátorkou sebeřízeného vzdělávání a zakladatelkou Liberecké Sudbury školy, na jejímž chodu se aktivně podílí. Má tři syny ve věku 2, 6 a 8 let.

32

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
13 Comment threads
19 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
HanaStandaJanaTerezaMarkéta M. Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Host
Lea

Tak to tedy smekám,paní Petro.Mám tři vnuky. nejstaršímu je deset. Za tu dobu jsme taky v oblasti technologií prošli určitým vývojem.Od naprostého odmítání k určité filtraci,dávkování atd.Skončili jsme tam, co Vy.Taky jsem se nechala poučit, co to ten Minecraft vlastně je,že je to tak baví a zjistila jsem, že v základě je to vlastně stavebnice,i když virtuální.No,doba se mění,s tím už nic nenaděláme.Pořád . si myslím,že stavět opravdu je lepší,pro malé děti i prospěšnější,ale tohle holt má i ty další možnosti.Zajímavé je ,že ten nejstarší už to v podstatě hraje jen příležitostně,protože má spoustu jiných zájmů.Takže to neřešíme a věříme,že… Číst vice »

Simona
Host
Simona

Neznám jediného člověka, který měl v dětství neomezený přístup k PC a kterého by to nepoznamenalo. Nechci Vám brát iluze Petro. Já jsem hodně svobodomyslný člověk. Co se týká elektroniky, mám se ale hodně na pozoru. Právě proto, že vím, jak to může dopadnout. Nemyslím si, že by bylo PC zcela vypustit ze života, to by v dnešní době asi nebylo moc dobré. Ale všeho s mírou. Nakonec i Steve Jobs svým dětem žádný tablet nedával. On moc dobře věděl jaké zlo to pro děti může být. Nakonec i většina psychologů se shodne na tom, že PC, tablety a televize… Číst vice »

Lea
Host
Lea

No ,to se ani nedivím, že žádné neznáte .To je problém teprve dnešní generace. Třeba moje děti žádný takový problém neměly , protože PC prostě neexistovaly.Moc generací to prostě nepoznalo

Petra
Host
Petra

Simono, naši kluci jsou živí až dost a sedět u počítače není zdaleka jejich zájem jediný… mozna prave proto, ze nemají pocit, ze musí využívat na maximum povoleny čas (nebo se k němu dokonce dostat “na černo” a snažit se to utajit, což vim, ze se k takových případech děje), od nej umi odcházet sami. A o rizicích technologii spolu samozrejme otevřené mluvíme…

Káča
Host
Káča

Tak naše dětí se probojovaly přes počítačové hry k maturitě, vysokoskokskemu titulu a perfektní angličtině. Nikdy jsne neurčovali čas počítačů a čas jiné zábavy. Budete se divit, ale neni nic neobvyklého, aby nåš syn řekl , dnes nehraju nebaví mě to. Když hrál pokemony klidně jsem s ním běhala po parku či seděla na kostelních schodech. Žádný problém. Myslím, že mnohem větší problem s tablety a telefony mají dospěli a nikoli děti.

Tereza
Host
Tereza

Pani Simono, je pravda, ze vedci nedavno vydali tvrteni, jak technologii nici deti, ale tak nejak do te studie uz nezahrnuli, zda se jim u toho rodic venoval nebo to jen pouzil, aby dite zabavil a mel cas pro sebe. Taky nebrali v potaz k cemu ty tehnologie deti pouzivaly. V tom je totiz veliky rozdil. Chvili na to se vyjadrili, ze problem asi neni v technologiich jako takovych, ale v tom, jak se rodice venuji detem pri jejich pouzivani a jak s nimi komunikuji. Je hezke hazet vinu na vnejsi vlivy, ten nejvetsi vliv ma ale stale rodic. To… Číst vice »

Simona
Host
Simona

Napsala jste jednu důležitou věc. K PC Váš partner mohl, až když splnil své povinnosti. To ale zdaleka není neomezený přístup. Jako neomezený přístup si představuji to, že má dítě přístup k PC kdykoliv si usmyslí. A věřte, že je mnoho rodičů, kteří raději své děti posadí před PC, hlavně, aby nemuseli s dětmi něco dělat…

Tereza
Host
Tereza

To je ale potom vina rodicu a ne technologie, plneni povinnosti a vyuzivani technologii se nevylucuje. Manzel je sice musel splnit, ale pokud mel volno, mohl na pocitaci travit neomezene mnozstvi casu, nikdo ho nelimitoval. Se svym volnym casem nakladal podle sebe, a i kdyz nekdy volil hru na pocitaci, casto volil i hru venku. Hral pink ponk, cvicil bojova umeni, lital venku. Zadna zombie se z nej nestala ani ho to neposkodilo. U nich doma se hodne kouka i na televizi, vyrustal v tom a presto ho to moc nebavi. Cim vice moznosti si clovek jako dite zkusi, tim… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Paní Žádniková je Zdenka nebo se mýlím?

Petra
Host
Petra

Nerozumim…

Kateřina *
Host
Kateřina *

„Ty nejsi Žádníková? Ty si Žádníková“.. Zdenka Žádníková-Volencová, herečka tuším. Stejné jedno ze dvou příjmení ;)

Petra
Host
Petra

Tak to bohuzel nejsem 🙂

Jana
Host
Jana

Smutné, když se brána do světa dětí otevírá proto, že matka rozumí minecraftové hantýrce. Ale je to její věc. A ještě maličkost, lepší než virtuálně je stavět skutečně.

Petra
Host
Petra

Vidim,ze jste si z toho vzala jen to,co jste chtela. Nikde jsem nepsala,ze dveře do světa svých deti mam otevřené jen diky minecraftu. Ale je tomu tak I diky tomu. A také nikde nezmiňuji,ze spolu nestavime i skutečně… nás život je hodne bohatý. A ano,tento článek se zaměřuje na technologie,takze pisu primárně o nich. Na našem životě není smutneho vubec nic.to jen vy ho vidíte klíčovou dirkou.coz je pochopitelné… jen pak jsou mimo vaše rychle soudy…

Anna
Host
Anna

Je dobře, že jste vysvětlila, že vaše děti staví i skutečné věci. Článek vyzněl bohužel přesně tak, jak jej pochopila paní Jana.

Markéta
Host
Markéta

Mně to tak třeba nevyznělo. Moje děti mají také svobodu. Někdy jsou u PC a tabletu více někdy ho vynechají úplně. Syn (13) hraje také Minecraft + hry s dinosaurama, které tedy hodně maluje – tráví u toho spoustu času. Včera jsme byli u babičky, kde ryl zahradu a dnes seká a sklízí dřevo na dvoře. Zcela dobrovolně, bez slíbené finanční odměny. Celé dětství ho provázely dřevěné kostky, dcera (11) má radši lego, šití (zvládá i na mém šicím stroji ), dokáže už od 10 let sama upéct muffiny ap. Autorka jen tedy psala o oblasti PC, jak to mají.… Číst vice »

Markéta M.
Host
Markéta M.

Paní jmenovkyně Markéto, pochopila jsem to stejně. :) naše děti mají 13 a 10, tak možná je to tím. :)))

petra
Host
petra

článek neměl nijak „vyznít“. je to popis naší zkušenosti s technologiemi. a kdo chtěl, určitě v textu našel narážky, dle kterých je myslím jasné, že minecraft není naše jediná zábava. ale rozumím, že si z toho každý bere to, co potřebuje (soudě i podle komentářů, které se k článku staví pozitivně :-) ).

Markéta M.
Host
Markéta M.

Paní Petro, Vy jste si z dětmi určitě užíváte i skutečné stavění čehokoli z čehokoli. :))
Veškeré ty krabice, kostky, lego, kamínky, špejle, provázky, dřívka….úplně to vidím.
Pokud se nebojíte nechat dětem „volnou ruku“, co se tabletů týká, tak se nebojíte ani v jiných aktivitách a fantazii se meze nekladou.

Dana
Host
Dana

Každá generace má svou „řeč“ a svůj svět…mně příjde naopak smutné když se rodiče nesnaží světu dětí porozumět. I já se nechávám poučit o „životě“ v Minecraftu nebo teď jak rostou už spíš Fortnitu…aspoň pak na výletech máme kromě broučků a kytiček i jiné téma. Já bych počítačové hry a vše okolo až tak nezatracovala…ono ani striktním zákazem nemusíte dosáhnout ničeho dobrého.

Alena
Host
Alena

Já musím říct že u nás to je v podstatě totéž (syn 6 let, dcera 3 roky). I když Minecraft syn nehraje, hraje Truck simulátor kde má určitý úkol např. přijmout zakázku, tu odvést, dostat za to peníze a tak si koupit kamion který se mu líbí nebo naspořit si ještě na lepší nebo hraje Farming simulátor kde zase se stará o chod statku, oře pole, sází,hnojí, sklízí a za sklizené buď nakrmí zvířata nebo pokud má navíc prodá na další věci atd. Tyhle hry jsou do jsté míry naučné. Není tam žádné vraždění, střílení, ale logika, tvoření, plánování a… Číst vice »

Bara
Host
Bara

Ano,mize to byt jak pisete. Bohuzel ale kazde dite je jine. U nektereho je snadnejsi spadnout do zavislosti. A proto dat detem libovolny pristup k necemu takovemu hranici s nezdopovednosti (ne u vas,u vas je videt ze vase deti nemusi sedet jen u pocitace). Bohuzel nektere deti date li jim neomezeny pristup k pocitaci tak u nej budou sedet cely den. Je jedno co jim nabidnete za jine aktivity,je jedno ze je venku pekne. To je proste fakt. Kouknete do jizni koree,kolik je tam podle pruzkumu zavislaku. A bohuzel se to pak donasi az do dospelosti. Dite je socialne posramocene,protoze… Číst vice »

Anna
Host
Anna

Také si myslím, že ten reálný svět pak může děti zaskočit svou syrovostí. Nic se nedá tak lehce a „bezbolestně“ udělat. Při skutečné práci bolí celé tělo a hlavně, dítě se může zranit, ne jen virtuálně, ale skutečně a je dobré, když zjistí, že to tak je a je to normální.

Bédakolohnátek
Host
Bédakolohnátek

Většina zakazovačů jsou elektroničtí analfabeti pro které je jednoduché PC zakázat. Zajímat se o obsah nebo mu nedej bože opravdu rozumět je moc složité.

Markéta
Host
Markéta

Většina jo, ale znám případ kdy otec má IT jako povolání a dětem to zakazuje. Pro mě (38 let) je to naprosto úžasná doba. Dostupnost informací (navíc v AJ se toho dá najít daleko více). Děti neomezuji, svým příkladem je učím, aby jim to bylo k užitku.

Markéta
Host
Markéta

Naše děti (dcera 11 a syn 13 let) také nemají omezení. Občas se zapomenou u PC nebo tabletu déle.. Ale baví je spousta věcí. Taky chodíme často celá rodina do lesa, máme dva koně (na těch se střídavě vezeme) a dva psy. Syn se věnuje akvaristice, dcera více koním. Syn ryje babičce zahrádku, jezdí s manželem na dřevo. Účast na chodu domácnosti (záměrně nepíšu, že pomáhají) jim nečiní potíže. Jsou to „domškoláci“ a na svou zodpovědnost se převážně připravují sami, samozřejmě že ne 100%, ale zvládají to skvěle.

Táňa
Host
Táňa

Petro, nenechte se znechutit, myslím, že to berete rozumně. U nás je to velmi podobné, jsem v tomto (ale i v jiných věcech – pro hnidopichy) máma-parťák, děti začínaly se spec. dětským tabletem již od 3-4 let a všechny tyto věci jako tablet, notebook, či PC jsou pro ně nyní, kdy jsou ve školách, prostě jen a jen jednou z mnoha hraček/přístrojů v domácnosti a nic víc (a to chci zdůraznit). O tom to je. Tyto věci jsme nikdy netabuizovali, od začátku je mají spojené s činností s dospělými, jsou všední součástí domácnosti. PC berou jen jako užitečný nástroj pro… Číst vice »

Tereza
Host
Tereza

Pani Petro, konecne! Moc dekuju, porad vsichni vyhrozuji, jak se z deti pod vlivem technologii stanou zombie, ale ze sveho okoli vim, ze to tak neni. Jsem moc rada za takovy clanek :-) Mate otevrenou mysl, naslouchate svym detem a je to krasne! Mam 9 mesicnoho syna a predstava o nasi vychove, je te vasi velmi podobna. Chci mu ukazat moznosti i rizika, co svet nabizi a nechat ho, at si vybere sam. Jeste jednou dekuju.

Jana
Host
Jana

Mame to podobne. Tri dcery, 14, 10 a 4. Kdyz se zakazovalo, omezovalo na urcity cas, holky byly nevrle, kdy uz bude ta jejich hodinka, sem tam nejaka tajnacka, ktera rozpoutala dalsi zakaz. Ted nam to funguje tak, ze prvotne hotova skola a pak PC. (u nas teda uz nefici Minecraft, ale Manga na vsechny zpusoby). A s detmi je uplne jina rec. Kdyz sedi u svych notebooku, stejne odbihaji za nami, jestli nechceme s necim pomoci, z vlastni vule je vypnou a delaji neco jineho, jdou ven, do knihovny, kazda v jinem sportovnim klubu. Mozna je to jen stesti,… Číst vice »

Standa
Host
Standa

Díky za skvělý článek a osobitý přístup k věci. Parádní inspirace pro dobu až mi kluk vyroste do věku, kdy začne hrát hry a třeba přijde zrovna na Minecraft. Po pravdě, ten si s ním zahraju taky rád, nějaký bezduchý střílečky a doomovky už míň. A kdyby chtěl někdo zpestřit tvoření v digitálu o to offlinové, může mrknout na PIXIE CREW ;) https://www.pixiecrew.cz/minecraft-moda

Hana
Host
Hana

Taky děti neodháním. Vydrží sedět u PC celý den, případně jdou k televizi. Sedím u toho s nimi. Je to nenáročná zábava pro všechny.