Tomáš Feřtek: Proč jsou učitelé tak hákliví na kritiku? Možná jim to připomíná špatné známky

Učitelé dnes nemají respekt, ozývá se tu a tam ve veřejné debatě. Nejčastěji od učitelů. Já jsem to ale ještě na vlastní oči neviděl. Stížností na konkrétní školy a učitele jsem od rodičů zažil stovky, ale nedostatečný respekt ne. Víc něž pětadvacet let bydlíme v malé obci na rozhraní středních a jižních Čech a moje žena tu s přestávkami učí na základní škole. Za tu dobu bych nenašel opravdu jedinou situaci, která by se dala vyložit jako projev neúcty či dokonce pohrdání vůči učitelům. Když přijdete na třídní schůzky a vidíte stát rodiče ve frontě na „paní učitelku“, máte někdy spíš pocit až přílišné rodičovské poníženosti. To se samozřejmě nevylučuje s drby na náměstí, kdy se o učitelkách a škole říká leccos. Škole rodiče vytýkají, že to či ono dělá špatně, leckdy jsou ty připomínky hloupé či neinformované, ale nenazval bych to malým respektem a neúctou.

Pokud bych se snažil z nejrůznějších návštěv škol a setkání s rodiči a učiteli po celé republice vydestilovat situace, které by naznačovaly malý respekt k učitelské profesi, napadá mě jediná, která se občas vyskytne. Otec podnikatel, případně matka právnička či lékařka, se projevují na třídních schůzkách často tak, že naznačují, že oni by to celé zorganizovali lépe, tohle je zdržuje a chování školy považují za nedostatečně profesionální. A dávají to učitelkám najevo. Jenže když pak s těmi lidmi mluvíte, ani tam obvykle nenajdete pohrdání. Hned v úvodu řeknou, že chápou, že je to těžká profese, oni by to dělat nechtěli, učitelů si váží, ale bylo by třeba…

Je to zajímavé, protože nízký respekt k učitelské profesi zmíní prakticky každá učitelka či učitel, pokud s nimi mluvíte déle než půl hodiny. Z čeho ten pocit vzniká? Srovnám-li různá povolání, vnímám, že učitelé jsou snad ti nejvíc hákliví. Pochvaly jako by neslyšeli, ale každou kritickou poznámku v médiích vnímají osobně.

Napadá mě jeden výklad. Možná to souvisí s tím, že učitelé, kteří jsou často zaměření ve svém profesním životě na (žákovskou) chybu, vnímají výtku či kritiku jako „špatnou známku“ a cítí se společností nespravedlivě trestáni. Jde o nedorozumění. Ta profese si jednoznačně respekt, úctu a podporu zaslouží. A do značné míry ji i má. Možná v mnohem větší míře, než si učitelé připouštějí. Že se to ale nevylučuje s kritikou, na to si paní učitelky a páni učitelé budou muset zvyknout. Umět ji akceptovat, a to i tehdy, je-li to kritika laická nebo nepoučená, je něco, co jim na vážnosti neubere, naopak.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

56

 
9 Počet vláken diskuze
47 Počet reakcí v diskuzi
1 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Lea

V malé obci ano.Já Vám to věřím, tam se to většinou nestává.Lidé se tam znají.A taky si umějí vážit toho,že tam vůbec školu mají.Ve větších městech se to ale děje,nedělají to jen podnikatelé atd.,ale i lidé z opačné strany spektra. A neděje se to jen na třídních schůzkách,ale někdy bohužel i před dětmi.

Kateřina *
Kateřina *

Jaký mají respekt rodiče vůči učiteli – učitelům, poznáte na jejich dětech. Málokdo Vám řekne pravdu do očí. Je důležité, jak o učitelích a škole celkově smýšlí a mluví rodiče doma, před dětmi. Slýchám to právě na těch „pavlačích“, kde si některé maminky stěžují, jak je škola-učitel(ka) hrozná, náročná, nespravedlivá, zlá, že si zasedla na jejich miláčka atp. a jejich děti hltají každé slovo. Když si mi syn „stěžuje“ na učitelku, že já kdybych je učila, bylo by to mnohem lepší, NIKDY učitelku neshazuji. Vždy podotknu, že nám to jde tak dobře, protože jsme u toho maximálně tři, ale věnovat… Číst vice »

Zdena
Zdena

Proč jsou učitelé tak hákliví na kritiku ? Protože do školství mluví úplně každý ! Kolik laiků radí lékařům , jak co mají dělat ? Nikdo si netroufne . Ještě jsem nezažila , aby nějaký neodborník nebo pacient mluvil do léčby lékaři nebo zubaři . Nebo laik mluvil inženýrovi do toho , jak co má projektovat . A vlastně v žádné profesi – kromě učitele . Tam má každý pocit , že školství rozumí a je kompetentní do toho mluvit . Není ! I Jan Werich v pohádce ( Byl jednou jeden král ) pochopil , že “ odbornou práci… Číst vice »

Radek Sárközi
Radek Sárközi

Nízký respekt k učitelům se projevuje hlavně v médiích. Jsou to různá prohlášení typu, že máme školství, školy, učitele, učí se… jako za Marie Terezie, v minulém, 19., 18. století apod. Tohle zaznívá částo od různých „expertů“, kterým média dávají prostor, zatímco učitelům prostor dají málokdy…

Petr
Petr

Spíš bych řekl, že učitele si dovolí kritizovat kde kdo, protože tomu rozumí – chodil přece do školy, že. Kupodivu u lékaře, instalatéra, nebo elektrikáře je tomu jinak. Přitom snad každý byl někdy nemocný, splachuje na záchodě a svítí elektřinou.

Radek Sárközi
Radek Sárközi

Možná se pletu, ale třeba učitelům vadí, když se k jejich práci vyjadřuje kdejaký eletromechanik bez VŠ…

Robert Čapek
Robert Čapek

Dobře napsáno. Vidíme to stále – běda, když se kritika dotkne učitele. Cožpak není zvyklý, cožpak se s kritikou a výčtem svých rezerv nesetkává každý den, když sbírá reflexe od svých žáků? Není zvyklý, nesetkává se, protože se žáků neptá. Nikoho se neptá. On prostě ví. Bohužel, jeho okolí a jeho třídy vědí něco úplně jiného… kolik učitelů se ptá žáků na svou výuku? Jeden z dvaceti? Kolik učitelů se ptá rodičů třeba na to, jak se jim líbí třídní schůzky? Jeden z padesáti?

pavel
pavel

Nejsem učitel, jsem provozní VŠ zemědělský ing s celoživotní praxí a bohužel musím konstatovat, že za celé svoje studium, základní školou počínaje, přes střední a VŠ konče( na konci sedmdesátých let, pro pořádek)- jsem zažil pouze TŘI učitele, kteří by se za toto označení nemuseli stydět. Bez skromnosti říkám, pokud bych na to neměl sám, ostatní by mě moc nenaučili. Ten první učil matematiku na druhém stupni, byl to nervák, fackoval, ale matematiku naučil, ten druhý učil biologii na střední škole, byl extrémně náročný, což jsem ocenil později na VŠ a ten třetí učil zahradnictví a pro svůj předmět byl… Číst vice »

Zdenka Sip Stankova
Zdenka Sip Stankova

Zadna profese si sama o sobe nezaslouzi respekt, ten si prece musi zaslouzit kazdy jednotlivec na zaklade svych moralnich, odbornych, ci jinych kvalit, a rozhodne si ho ani tak nevyslouzi u vsech – posouzeni, zda si hodlam nekoho vazit, je zcela na mne a na kazdem z nas. Respekt a ucta prece neni neco, co lze vyzadovat, to bychom se dostali na uroven totalitnich ideologii ;) Vite, uz 7 let pracuji zadarmo pro Svobodu uceni, spousta lidi me uprimne nenavidi a nevahaji mi to davat najevo nejen v komentarich na socialnich sitich, ale i osobne. A take mi casto chodi… Číst vice »