Tereza Puldová: Ježíškovi svinčík nevadí, narodil se v chlívku, aneb Co si myslí moje děti

Naše rodina miluje vánoční atmosféru, jen tradice předvánočního úklidu u nás vázne. Letos jsem si řekla, že už jsou mé dvě dcery větší a že je načase je víc zapojit. Zkusila jsem zažehnout jejich motivaci představou, že uklízet budeme proto, aby k nám Ježíšek rád přišel a líbilo se mu u nás. To nefungovalo: Ježíškovi ale vůbec nevadí nepořádek. Narodil se přece v chlívku! řekla mi má šestiletá dcerka. Jediný, co Ježíšek nesnese, je ukřižování, dodala po chvilce zamyšlení.

S Ježíškem mají mé děti vztah, který bych popsala jako „Důvěřuj, ale prověřuj“.

Až přijde Ježíšek, musíme být na balkóně s prskavkou všichni! Mám takové podezření… Nesmíš být někde jinde nebo náhodou zas u stromečku. Jinak nevěřím, že dárky nosí Ježíšek… Jako, já na Ježíška věřím, ale potřebuju mít jistotu! povídá mi ta mladší. Následuje rázná reakce o malinko starší sestry Aničky: Báro, neblbni! Ježíšek je mrtvej. On se přijde jen podívat. Dárky tam za něj musí dát lidi. On je nehmotnej.

Nejsme křesťanská rodina, ale rádi si vyprávíme příběhy o postavách historie a mé děti se mě ptají na různá mystéria. Už od čtyř let mi kladou různé hluboké a často ne úplně lehké otázky…

S objednávkou dárků od Ježíška se každá z mých dcer vypořádala po svém. Za oknem je zastrčený papírek, kde je jedno jediné přání napsané duhovou pastelkou: Zimní brusle pro krasobrusleřku. K tomu mi Anička řekla: Mám jen jedno přání. Ostatní dárky si chci totiž nechat jako překvapení. To je na tom to nejkrásnější. Zato mladší Bára náhodě neponechala zhola nic. Svými požadavky na Ježíška popsala celé dvě a-čtyřky, které ještě oblepila upřesňujícími poznámkami na žlutých samolepicích papírcích. Tipuju si, že příští rok připraví pro Ježíška dopis formou myšlenkové mapy.

Mé děti zkrátka každé vánoce skrznaskrz milují. A já s nimi.

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích a nyní je se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem na mateřské dovolené.

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..