Tereza Puldová Stárková: Jak na ranní vstávání a vypravování dětí do školy, aby den nezačínal mrzutě? U nás to děláme takto

O tom, jak uspávat děti, už existuje moře článků. Ale o tom, jak je ráno vzbudit, se toho moc nepíše. A to přesto, že právě buzení a vypravování dětí do školy je skutečnou noční můrou mnoha rodičů.

Když jsou děti malinké, často energicky a nadšeně budí celou rodinu klidně už před pátou ranní. Jakmile ale dorostou do školkové a školní docházky, stávají se z nich ranní spáči, které těžko vytahujeme z postelí. Jak tedy ráno zvládnout, aby den nezačínal jako ledová sprcha?

Naší rodině, kde máme dvě školní holčičky a čerstvě školkového chlapečka, pomáhá několik následujících tipů. Došla jsem k nim metodou pokusu-omylu, pozorováním dětí a také jsem hledala názory inspirativních odborníků.

Ze všeho mi vychází hlavní zlaté pravidlo: den začíná předchozím večerem. Důležité je, aby děti chodily spát včas a spaly dostatečný počet hodin. U předškolních je to skutečně 11-12h, u školních se to malinko snižuje. I když naše děti večer vypadají, že ještě vydrží, vyplácí se nám, když jdou spát mezi sedmou a osmou večer. Snažíme se to dodržovat i o víkendu, protože se stejně budí podle nastaveného biorytmu, a ráno tím pádem nic nedospí. Když to někdy posuneme, druhý den to poznáme, bývá celý těžší.

Jak to děláme, aby děti usnuly, když se jim ještě nechce? Pomáhají pravidelné večerní a usínací rituály. Návyky, které navodí ospalost. Poslouchání čtené knížky nebo vyprávění si o uplynulém dni těsně před spaním. Někdy zpívám písničku na dobrou noc. Naopak když děti před spaním koukají na pohádku, vždycky je to „rozpumprdlíkuje“, a usínají pak o to hůř.

Je rozhodně dobré, když jsme ráno dobře vyspalí i my rodiče. Někde jsem četla, že známkou zdraví a dobrého životního stylu je budit se ráno s radostí z nového dne. Pokud to platí pro rodiče, přirozeně to nastavuje stejný návyk i pro děti.

Řekněme, že dětem se upravil biorytmus a budí se ráno ochotněji, protože jsou odpočaté. Co dál pomáhá? Vyplatí se mít vše nachystané. Večer tomu věnovat čas a připravit oblečení, pomůcky do školy na druhý den a také si rozmyslet, co připravíme na svačinku.

Ráno je nejlepší, pokud se mně samotné podaří vstát dřív a začít den sama ještě v ranním tichu. Vypít si v klidu čaj a připravit snídani a svačinky. Když do sebe ráno po bytě rozespale naráží zpomalené mátohy, moc klidu ani rychlosti to nepřidá.

Snažím se, aby nás ráno nic nevyrušovalo. Naše děti se nadchnou pro cokoliv, co vidí, zvlášť pro jakoukoliv hru, takže koukám, aby nebyly nikde žádné hračky a dohlížím, aby nikde nevznikalo žádné hraní.

Dobré je mít se na co těšit cestou do školy. Nás společně baví si něco vyprávět nebo zpívat oblíbené písničky. A hlavně sledovat něco zajímavého cestou. Chodíme na příměstský vlak přes lávku a velkou část roku koukáme, kde zrovna brodí volavka a další ptáci na řece. Je to chvilka, a přitom zážitek na celý den.

Míváme domluvené společné cesty se spolužáky, na což se děti zpravidla dost těší. Hrají s nimi karty nebo štěbetají a cesta ubíhá sama.

Přeji vám hezké ráno!

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, poté pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích. Se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem strávila intenzivní čas na rodičovské dovolené. Nyní se podílí na projektu Škola bez poražených.

8

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Kateřina *IlonaVáclavLea Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Host
Lea

Je jistě dobře, když jsou děti i dospělí dostatečně vyspalí,ale čas spánku je velmi individuální,i u dětí.A stejně tak,jako jsou dobré večerní rituály, nejsou k zahození ani ty ranní. Ten nejstarší už jezdí jinak, ale ty dva školkové dvakrát týdně vypravuji a dovezu do školky já, coby babička. Začátky nebyly jednoduché,ale velmi brzy jsem jednoduchým trikem-kdo bude dřív hotový? -docílila naprosté samostatnosti i rychlosti. Dnes jsou spolehlivě mnohem rychlejší než já.

Václav
Host
Václav

Pamatuji si doby, kdy různí novátorští rodičové bořili tyhle „zastaralé“ metody výchovy, jako jít spát po večerníčku, protože prý moc omezují individualitu dítěte.

Dneska se k těmto metodám ta samá sorta rodičů vrací, a dává se tomu punc příkladu dobré praxe.

Úchvatné. Stejně jako to, že magazín o školství se vydal cestou psaní článků o rodičovských radách našich babiček, kterých je už teď plný internet. Co dodat.

Ilona
Host
Ilona

Nevim,zadne novoty,zakladni pravidla a rezim,co deti do urciteho veku pozrebuji..zadny 8.div sveta,pardooon,jsem asi protivna,ale tyto veci delam podvedomne pro sve deti..a asi kazda mama na svem miste a nepisu o tom clanky.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Každá fakt ne :) Ono totiž, když je mamina s děckem doma, tak je docela pohodlné, že si ráno „přispí“. Myslím především to dítě. To znamená většinou večerka kolem desáté-jedenácté večerní. Takže se mu tím spíš pootočí nastavení vnitřních hodin. Potom třeba pět let (celý svůj život) dítě vstává kolem deváté dopoledne a najednou je problém, že jej budí v šest ráno a dítě je mrzuté, odmítá spolupracovat. Pak se musí „vymýšlet“ co dělat, aby rána byla zalitá sluncem :)

Ilona
Host
Ilona

S detmi a jejich ruznymi fazemi v urcitem veku jsem si take uzila sve,nebojte..a kazdou chvili to bylo uplne jinak..dcera usne odmala,i kdyz by vybuchla atomovka😉syn citi a slysi vse..a na noci do pul 2 do rana s kolikami si vzpominam do dnes,i kdyz mu jsou 3..

Kateřina *
Host
Kateřina *

Ano, i já jsem byla mamina, co by si ráda přispala aspoň trošku. Každý boží den nám začínal ve 4h ráno (přes rok). Někdy i dřív, později ne. Teď, když spím do šesti, tak jsem si opravdu „přispala“ :) Ale děti jsem nepřeučovala. Naopak, moc dobře jsem věděla, že se to za „pár“ let hodí. Teď pro nás ranní vstávání není problém.

Ilona
Host
Ilona

Kdyz uz jsem byla zoufala,najednou se to samo otocilo a k lepsimu😀a kdyz si muzu konecne prispat po 7 letech na rodicaku se 2 detmi,budim se v 5 rano..klasika..
A deticky spinkaji a chrochtaji ze spani,potvory😊
Hlavne zdravi a pohodu..

Ilona
Host
Ilona

To jsem se pobavila,ty rady,jedno dite vezu na pul 8 do skoly,druhe je se mnou doma na rodicaku..vstavaji na pul 7 a syn,co je doma,casto i v pul 6..sama vstavam v 5h,snidane,svacina,pro me zpravy,sprcha,maily,atd..nemame problem ani jeden..tak co budou pristi rady..vecerni usinani..s takovovymi srac….tady pisete clanek..
Huraaaa,objevili jsme novy kontinent..