Tereza Puldová Stárková: Jak na ranní vstávání a vypravování dětí do školy, aby den nezačínal mrzutě? U nás to děláme takto

O tom, jak uspávat děti, už existuje moře článků. Ale o tom, jak je ráno vzbudit, se toho moc nepíše. A to přesto, že právě buzení a vypravování dětí do školy je skutečnou noční můrou mnoha rodičů.

Když jsou děti malinké, často energicky a nadšeně budí celou rodinu klidně už před pátou ranní. Jakmile ale dorostou do školkové a školní docházky, stávají se z nich ranní spáči, které těžko vytahujeme z postelí. Jak tedy ráno zvládnout, aby den nezačínal jako ledová sprcha?

Naší rodině, kde máme dvě školní holčičky a čerstvě školkového chlapečka, pomáhá několik následujících tipů. Došla jsem k nim metodou pokusu-omylu, pozorováním dětí a také jsem hledala názory inspirativních odborníků.

Ze všeho mi vychází hlavní zlaté pravidlo: den začíná předchozím večerem. Důležité je, aby děti chodily spát včas a spaly dostatečný počet hodin. U předškolních je to skutečně 11-12h, u školních se to malinko snižuje. I když naše děti večer vypadají, že ještě vydrží, vyplácí se nám, když jdou spát mezi sedmou a osmou večer. Snažíme se to dodržovat i o víkendu, protože se stejně budí podle nastaveného biorytmu, a ráno tím pádem nic nedospí. Když to někdy posuneme, druhý den to poznáme, bývá celý těžší.

Jak to děláme, aby děti usnuly, když se jim ještě nechce? Pomáhají pravidelné večerní a usínací rituály. Návyky, které navodí ospalost. Poslouchání čtené knížky nebo vyprávění si o uplynulém dni těsně před spaním. Někdy zpívám písničku na dobrou noc. Naopak když děti před spaním koukají na pohádku, vždycky je to „rozpumprdlíkuje“, a usínají pak o to hůř.

Je rozhodně dobré, když jsme ráno dobře vyspalí i my rodiče. Někde jsem četla, že známkou zdraví a dobrého životního stylu je budit se ráno s radostí z nového dne. Pokud to platí pro rodiče, přirozeně to nastavuje stejný návyk i pro děti.

Řekněme, že dětem se upravil biorytmus a budí se ráno ochotněji, protože jsou odpočaté. Co dál pomáhá? Vyplatí se mít vše nachystané. Večer tomu věnovat čas a připravit oblečení, pomůcky do školy na druhý den a také si rozmyslet, co připravíme na svačinku.

Ráno je nejlepší, pokud se mně samotné podaří vstát dřív a začít den sama ještě v ranním tichu. Vypít si v klidu čaj a připravit snídani a svačinky. Když do sebe ráno po bytě rozespale naráží zpomalené mátohy, moc klidu ani rychlosti to nepřidá.

Snažím se, aby nás ráno nic nevyrušovalo. Naše děti se nadchnou pro cokoliv, co vidí, zvlášť pro jakoukoliv hru, takže koukám, aby nebyly nikde žádné hračky a dohlížím, aby nikde nevznikalo žádné hraní.

Dobré je mít se na co těšit cestou do školy. Nás společně baví si něco vyprávět nebo zpívat oblíbené písničky. A hlavně sledovat něco zajímavého cestou. Chodíme na příměstský vlak přes lávku a velkou část roku koukáme, kde zrovna brodí volavka a další ptáci na řece. Je to chvilka, a přitom zážitek na celý den.

Míváme domluvené společné cesty se spolužáky, na což se děti zpravidla dost těší. Hrají s nimi karty nebo štěbetají a cesta ubíhá sama.

Přeji vám hezké ráno!

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, poté pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích. Se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem strávila intenzivní čas na rodičovské dovolené. Nyní se podílí na projektu Škola bez poražených.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
1 rok před

Je jistě dobře, když jsou děti i dospělí dostatečně vyspalí,ale čas spánku je velmi individuální,i u dětí.A stejně tak,jako jsou dobré večerní rituály, nejsou k zahození ani ty ranní. Ten nejstarší už jezdí jinak, ale ty dva školkové dvakrát týdně vypravuji a dovezu do školky já, coby babička. Začátky nebyly jednoduché,ale velmi brzy jsem jednoduchým trikem-kdo bude dřív hotový? -docílila naprosté samostatnosti i rychlosti. Dnes jsou spolehlivě mnohem rychlejší než já.

Václav
Václav
1 rok před

Pamatuji si doby, kdy různí novátorští rodičové bořili tyhle „zastaralé“ metody výchovy, jako jít spát po večerníčku, protože prý moc omezují individualitu dítěte.

Dneska se k těmto metodám ta samá sorta rodičů vrací, a dává se tomu punc příkladu dobré praxe.

Úchvatné. Stejně jako to, že magazín o školství se vydal cestou psaní článků o rodičovských radách našich babiček, kterých je už teď plný internet. Co dodat.

Ilona
Ilona
1 rok před

Nevim,zadne novoty,zakladni pravidla a rezim,co deti do urciteho veku pozrebuji..zadny 8.div sveta,pardooon,jsem asi protivna,ale tyto veci delam podvedomne pro sve deti..a asi kazda mama na svem miste a nepisu o tom clanky.

Ilona
Ilona
1 rok před

To jsem se pobavila,ty rady,jedno dite vezu na pul 8 do skoly,druhe je se mnou doma na rodicaku..vstavaji na pul 7 a syn,co je doma,casto i v pul 6..sama vstavam v 5h,snidane,svacina,pro me zpravy,sprcha,maily,atd..nemame problem ani jeden..tak co budou pristi rady..vecerni usinani..s takovovymi srac….tady pisete clanek..
Huraaaa,objevili jsme novy kontinent..

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x