Tomáš Feřtek: Černé a červené puntíky jako výchova k poslušnosti

Aktuální debata o jedné pražské škole, která dává dětem mínus body za zapomenuté pomůcky a plus body za sběr, vypadá legračně, ale je v ní schované podstatné téma. Otázka totiž nestojí, jestli mínus bod je možné udělit za zapomenutý kelímek, nebo by to mělo být jen za sešit a učebnici, a jestli je rozumné mít možnost takové hříchy odčinit sběrem papíru a víček. Otázka je, čemu vlastně pomáhají ony plus a mínus body, černé a červené puntíky. A v téhle mánii nejede zdaleka jen tahle škola.

Dokonce i rodičům to obvykle přijde v pořádku, že dítě dostane černý puntík za zapomenutý sešit a červený za to, že se hezky hlásí. Prý se tak naučí, že v životě se každý musí snažit, dodržovat pravidla a vždycky je něco za něco. Já tvrdím, že tenhle systém ničí všude, kde ho používají, to nejdůležitější, co se má dítě ve škole naučit. Soustředěně pracovat, protože ho něco zajímá, dává mu to smysl a vidí, že se v tom zlepšuje. Říká se tomu vnitřní motivace.

Puntíky podle mě nevychovávají k dodržování pravidel a cílevědomé práci, ale jen k poslušnosti za trest a odměnu. Což se hodilo ve společnosti, kde každý měl nadřízené, případně podřízené a mohl tedy dostávat či rozdávat puntíky v podobě prémií a pokut. Jenže čím dál víc z nás pracuje samostatně. Nepřijde nikdo, kdo by mi dal červený puntík za to, že jsem ráno včas vstal a začal psát tenhle blog. Musel jsem k tomu najít nějaký vnitřní důvod. Jak ty puntíkaté školy vychovávají děti k tomu, aby uměly řídit svůj čas a dodržovat pravidla, i když paní učitelka právě nedozírá?

O tom, jak to dělají školy, které už na puntíky rezignovaly, napíšu někdy příště.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

1

 
1 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Lea

Absolutně souhlasím.Bohužel se to netýká pouze vyučování.Můj vnuk dochází do družiny,kde dostávají „kladné puntíky“ za výtvarné tvoření.Pakliže nemá „dostatečný počet“ puntíků,za trest musí po ostatních dětětech uklízet.Myslíte, že to v něm vzbudí nějaké výtvarné nadšení?Naštěstí se to netýká jeho vyučování a třídní učitelky .Ta je naopak naprosto skvělá a myslím,že nejen já,ale všechny“její děti“,na ni nikdy nezapoimenou.