Autor fotky Alan Light, Michael Jackson a malý Jimmy Safechuck

Celebrita a sexuální zneužívání dětí. Dokumentární film, o kterém se mluví. Výpovědi svědků jsou věrohodné, říká psycholog

Bylo jim sedm a deset let, pocházeli ze slušných středostavovských rodin, měli talent, roztomilou tvář, milující rodiče. Do jejich životů se v tomto věku dostal starší kamarád. Byl to slavný zpěvák Michael Jackson a podle výpovědí těchto dvou nyní již dospělých mužů se postupně k nim začal chovat jako milenec. Dokument Leaving Neverland odhaluje mechanismy sexuálního zneužívání dětí, které jsou univerzálně platné, říká český psycholog Daniel Štrobl. S nevhodným sexuálním chováním má zkušenost dvacet procent českých dětí.

Když se Jimmy Safechuck a Wade Robson seznámili s Michaelem Jacksonem, nemohli oni ani jejich rodiny věřit svému štěstí. Slavný zpěvák je vyznamenával svou přízní.  Dobře s nimi vycházel, kupoval jim dárky, spřátelil se s jejich sourozenci a příbuznými, stal se doslova součástí jejich rodin. Chlapci a zpěvák si skvěle rozuměli, trávili spolu čím dál víc času. Pak je jejich milovaný starší kamarád podle jejich výpovědí začal hladit, líbat, svlékat. Proč nic neřekli? Měli ho rádi…

Tito chlapci  – dnes už dospělí muži s vlastními rodinami –  se v jednu chvíli rozhodli, že o tom, co se jim stalo, promluví. Nejdřív se svými rodinami, pak veřejně. Jejich příběh natočila televize HBO a pod názvem Leaving Neverland ho odvysílala napřed v USA a vzápětí po celém světě.

Dokument vyvolal poprask. Část diváků odsuzuje údajně pedofilního zpěváka, další tvrdí, že Wadeovi a Jimmymu jde jen o slávu a peníze. Svou porci odsouzení si v klasických médiích i na sociálních sítích „užily“ také matky obou chlapců. Jak vůbec může někdo nechat malého kluka spát v posteli cizího dospělého muže? Jak mohly nevidět, čemu své syny vystavují?

Sexuální zneužívání dětí není tak nabíledni, jak by se zpětně zdálo, situace může být značně nepřehledná, vysvětluje psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Oběť mívá s pachatelem spojenou celou škálu prožitků, může k němu vzhlížet, vážit si ho. Dost často se stává, že samotný sexuální akt oběti není příliš nepříjemný, a tak má pocit, že se na něm vlastně podílela. Velmi často pak s sebou svoje tajemství vláčí dlouhá léta, někdy i celý život. Jak podotýká Daniel Štrobl, dospělým lidem nezřídka jejich tragédie plně dojde až ve chvíli, kdy mají svoje vlastní děti.

Čtyřhodinový dvoudílný dokumentární film Leaving Neverland je postaven pouze na výpovědi svědků (to, že spali se zpěvákem v jedné ložnici, je ale známo). „Působí to na mě autenticky,“ říká psycholog Štrobl, který o dokumentu mluví s Martinem Veselovským v rozhovoru pro DVTV. Doporučujeme.

Podle pražského Dětského krizového centra má nějakou zkušenost s nevhodným sexuálním chováním dospělého až každé páté české dítě..

Rozhovor s psychologem Danielem Štroblem: klikněte na obrázek.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Buback
Buback
1 rok před

No nejzajímavější na tom dokumentu je ta jeho délka.Pokud zvážíte jaký balík peněz stojí natočit hodinový snímek,no a tady to střihli hned na čtyři hodiny! Tohle už nebude informativní dokument ale spíše vymývání mozků.Jako by ti nahoře měli velké obavy že by M.Jackson nechal někde nějakou rozepsanou knihu a nebo rozhovor ve kterém by rozebíral jak to chodí v hudebním byznysu.A tak se jej snaží dopředu co nejvíce zdiskreditovat.No takový Jimmy Savile prokazatelně zneužíval spoustu dětí (i když jen v anglii) římskokatoličtí kněží v USA také ale dokument je jen o Jacksnovi,proč? Jacksona a jeho hudbu vůbec nemusím ale tohle… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok před

Mám podobnou situaci. Matka byla pedofil, tyrála mě jako máleho, k tomu mě zneužívala babička a strýc a že je něco špatně mi začalo docházet, když se kamarádce narodilo dítě. Matka už nežije, ale protože jsme se ke konci jejího života hodně hádali, protože měla rakovinu a začalo jí z toho hrabat, tak se se mnou nebaví rodina a svadí to na drogy. Sourozencům to zatím nedošlo, takže je otec staví proti mě a otec je buď retardovaný, nebo kokot. Ale někteří lidi prý mají poškozený perfornální kortex a svět vidí zcela podle sebe. Celý život všem kolem lhali, a… Číst vice »

David Lenzig
David Lenzig
1 rok před

Jednostranný dokument, jednostranný článek…. Pro mě je důležité vyšetřování FBI s negativním výsledkem a osvobozující rozsudek soudu, nikoliv tohle. Zbytečná hysterie.

Markéta M.
Markéta M.
1 rok před

Je otázkou, jestli jednostranný dokument, který dokáže vzbudit dojem, že vše, co je v něm řečeno, je prokázaná pravda je vůbec možno nazývat dokumentem.
Hysterické škrtání Jacksona z playlistů je přesný obrázek současného světa, kde se odsuzují lidé bez vyšetřování, důkazů a bez možnosti obhajoby.

„Máňa řekla, že jsi ji praštil.“
„Ale já….“
„Zbytečně se namáháš. Když Máňa řekla, že jsi ji praštil, tak jsi ji praštil.“
„Nepraštil.“
„Nic, co řekneš nebo uděláš, nezmění fakt, že jsi ji praštil.“

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x