FOTO: Gratias Tibi 2019, vyhlašování oceněných...

Děti a mladí lidé mění svět kolem sebe k lepšímu. No kdo by jim za to nepoděkoval, že. I vy můžete

Zalesňují Jeseníky postižené kůrovcovou kalamitou, dělají osvětu o duševních nemocech, navštěvují pravidelně děti s autismem. Řeč je o dětech a mladých lidech do 30 let, kteří se nějakým způsobem aktivně snaží zlepšit svět kolem sebe. Znáte někoho takového? Nominujte ho do letošního ročníku ceny Gratis Tibi. V latině to znamená Děkuji Ti. 

Už od roku 2014 se nezisková společnost Člověk v tísni snaží ocenit mladé lidi, kterým není lhostejný svět, v němž žijí, a společně s partnery ceny jim poděkovat. Organizátoři vypisují tři kategorie – pro základní školy, střední školy a pro mladé do 30 let. V každé kategorii ocení tři projekty, které vybere porota složená ze zástupců veřejného života a partnerských neziskovek; vítěze Ceny České televize pak vybírá veřejnost pomocí on-line hlasování. Letos ještě Člověk v tísni vyhlásil speciální cenu pro environmentální projekt roku napříč kategoriemi. 

„Od roku 2014 bylo nominováno už více než 800 projektů. To představuje více než 700 jedinců nebo kolektivů, kteří dobrovolně ve svém volném čase pracují na tom, aby se v naší společnosti lépe žilo,“ říká Tereza Štegmannová z Člověka v tísni. „To je neuvěřitelná síla. Pokaždé, když se probíráme nominacemi, jsme naprosto dojatí z toho, kolik laskavosti v dnešních dětech a dospívajících vidíme.“

Organizátorka: „Jsme dojatí z toho, kolik laskavosti v dnešních dětech a dospívajících vidíme.“

Limonády i školení z právní gramotnosti

Sekundán jednoho pražského gymnázia například uspořádal galavečer spojený s koncertem školní kapely, kde daroval svoje dlouhé vlasy dětem, které kvůli onkologickému onemocnění potřebují paruku.

Parta středoškolaček se zase rozhodla, že se budou pravidelně věnovat dětem z Klokánku. Každý týden za dětmi jezdí, hrají si s nimi, berou je na procházky a na výlety. Děvčata navíc svou aktivitu konzultují s tetami z Klokánku, s psychology a dětskými lékaři, takže získávají velký vhled do situace dětí z komplikovaného sociálního prostředí v ČR.

Studenti Právnické fakulty UK zdarma navštěvují školy a různé organizace a snaží se zvyšovat právní gramotnost běžných lidí, kteří právo nestudovali a ani to třeba nemají v úmyslu. Studenti běžným lidem zvyšují povědomí o tom, jak celý právní systém ČR funguje a jak se v něm vyznat, a přitom si zlepšují svoje prezentační dovednosti. 

Soutěžila ale i šestiletá Elenka, která v tu dobu ještě ani nechodila do školy. Chtěla přispět chráněné dílně a psímu útulku, vyrobila tedy ovocné limonády a voňavá mýdla, která prodala na trhu. Nenechala si ani korunu, psům s maminkou nakoupila deky a hotové peníze odeslala postiženým.

„Příběhy účastníků jasně ukazují, že každý může něco udělat. Stačí mít dobré srdce, rozhlédnout se kolem sebe a pustit se do toho, co právě já můžu udělat. Nemusí to být hned projekt, který změní svět. Ale i zdánlivá maličkost může pro někoho hodně znamenat,“ vysvětluje Tereza Štegmannová. 

Nominace, medailonky, finále

Jak to celé funguje? Nominovat může kdokoliv – buď svůj projekt, nebo nějaký ze svého okolí, a to na webu soutěže prostřednictvím formuláře až do konce února. Vybrané finalisty pak během března čeká natočení medailonku, který poslouží porotcům jako podklad pro jejich výběr. Během května se pak může zapojit veřejnost, která hlasuje v ceně České televize. Na přelomu května a června se uskuteční finálový večer, kde tradiční moderátorka akce Ester Janečková vyhlásí vítěze a předá ceny.

„Všichni nominovaní mají možnost zapojit se do absolventskeho projektu LEADr. Klub, který funguje v rámci projektu Jeden svět na školách. Všichni nominovaní v kategorii Základní škola získají možnost jít na exkurzi do České televize. No a nakonec to nejlepší – všichni vítězové získají studijní cestu do zahraničí,“ říká Tereza Štegmannová.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x