Na jakou školu vzpomínají dnešní padesátníci? Tělesné tresty včetně bití byly běžnější, než by se zdálo

Škola se opravdu změnila, napadne vás při čtení těchto vzpomínek lidí kolem padesátky na jejich školní léta. Vyzvali jsme je na FB, ať s námi sdílejí učitelské výstřednosti, které zažili, a příspěvků se sešlo celkem dost. Některé momentky jsou úsměvné, z jiných trochu mrazí. Jedna věc ale přímo bije do očí. Ve školách bylo dost tělesných trestů. Padaly i facky.

Ideologie přede vším
Češi zhruba od čtyřiceti výše zažili ještě školu „socialistickou“. Učitel byl odpovědný hlavně za ideologickou výchovu. „V šesté třídě jsme měli suplování, učitel nám řekl, ať si děláme, co chceme,“ píše Miroslav. „Začal jsem hrát na piáno táborákovou klasiku, od Okoře přes Buráky až po Little Big Horn. Pak jsem přešel na Krylova Anděla, to ale učitel dost pobledl a čekal na konec písničky. Jenže zahrál Veličenstvo Kat. To už nás ale  vyklepaný učitel nahnal do lavic a přikázal hrát piškvorky.“

Děti se učily, co je to cenzura a také že co platilo včera, neplatí již dnes: „V 50.letech jsme jednou dostali pokyn přinést zítra tuš a redis pero,“ vypráví Miluše. „A pak jsme škrtali všecky pochvalné zmínky o přátelství se socialistickou Jugoslávii a prezidentu Titovi. Pak jsme zas museli koupit lepidlo a slepovali jsme dohromady dvě úvodní stránky s portréty Stalina a Gottwalda.“

Jídlo, pití, hodování
Zatímco žákům bylo zakázáno cokoli během hodiny konzumovat, učitelé si to dopřávali. „Matikářka nám v devítce jedla svačiny,“ píše Radka. „Když někoho přistihla, jak jí při hodině, svačinu mu vzala a na místě ji zbaštila.“ „Naše dějepisářka pila každou hodinu kafe,“ vzpomíná jiná pamětnice, Lucie. „Až při hodině, kdy jsme koukali na film o 2.světové válce, nám došlo, že káva není káva, ale maskované červené…“ Někteří učitelé v hodinách i kouřili, jiní si aspoň pro cigarety nechali posílat.

Disciplinární
Nejvíce vzpomínek se týkalo různých druhů trestů. Velmi oblíbenými byl hod svazkem klíčů, houbou či křídou po zlobivém žáku. Ke kontaktnějším patřilo třeba píchání tužkou. Rutinní bylo tahání za flígr z lavice. Na jedné škole se vyskytovalo i klečení. Oblíbené byly i kolektivní tresty. Jeden opisuje, všichni mají za pět.

I facky lítaly
Ať se nám to líbí, nebo ne, ze zaslaných příspěvků jasně vyplývá, že na českých školách bylo ještě donedávna celkem rozšířené bití, facky zmiňuje dost pamětníků, a to i na prvním stupni.

Vzpomínky ale nejsou jen černé nebo bizarní. Lidé vzpomínali i na fajn učitele, a někdy to byli pro ně i ti samí, kteří jim nějakou vrazili. Zvlášť když to považovali za férový trest za pubertální rošťárnu, který vše vyřešil na místě, a to zejména v protikladu k nepříjemnému dusnu a popotahování, které vytvářeli jiní učitelé. Doba se ovšem změnila,  v roli rodičů již tito pamětníci tělesné tresty nepraktikují, jak nám řekli, a nepřáli by si je ani ve škole.

A co se vybavuje z vaší školy vám, v dobrém i ve zlém?

183

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
46 Comment threads
137 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
67 Comment authors
Kateřina *TamaraMirek OrálekHavran53Káča Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Dana
Host
Dana

mělo by se to vrátit a hned

Petr
Host
Petr

Souhlasím ať to bylo jak to bylo…Jsem rád, že nechodím do školy nyní. Nic bych totiž neuměl….

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

Urážka

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

Urážka

Jirka
Host
Jirka

Kolohnátku, podle tvých žlučovitých výlevů usuzuji, že budeš jedním z mnoha dnešních drzých spratků navštěvujících ZŠ, kteří si myslí, že mají jen samá práva, žádné povinnosti a pojmy jako autorita, respekt nebo slušnost je pro ně sprosté slovo.
Našemu národu nejvíc prospěje, až vychcípají neřádi tvého typu, jelikož ti pro něj nejsou žádným přínosem, ale naopak přítěží.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Já mám ještě čas, ale tobě klepe zubatá na dveře.

Petr366
Host
Petr366

Ze mne jeden učitelský neandrtálec udělal dvěma fackami z leváka praváky. Těch sadistů a alkoholiků, ba i jednoho pedofila jsme za školní docházky poznali neurekom. Mlácení ukazovátkem přes prsty v první třidě. Tahání za vlasy do výšky. Fackování. To se dalo přelousknout Ovšem na průmce jsem poznal jednoho pomyleného soudruha. Co si spravoval kádrový profil eliminací studentů s nevhodným původem. Tak to bylo fakt pr.se.

Václav
Host
Václav

Přeučování na praváky byla především ideologická hloupost tehdejšího režimu, ne chyba konkrétních učitelů nebo škol. Učitelé alkoholici a pedofilové existují dodnes. Jen ty fyzické tresty vymizely, snad. Ale zato ideologií, které do vašich dětí můžou učitelé cpát horem dolem, nebo se díky nim po dětech vozit, protože je to posvěcené režimem, dnes existuje daleko více. A narozdíl od kádrování, které bylo z principu odporné každému rozumnému člověku, se třeba u takového veganství ještě najdou rodiče, kteří v tom učitele podporují. Moc se toho od minulých dob nezlepšilo.

Vladimír
Host
Vladimír

Přesně tak, souhlas

Lenka
Host
Lenka

Dobrý den. Takovou školu taky pamatuju. A ráda na ni vzpomínám. Učitelé vyřešili problém hned a po několika napomenutích byl pohlavek , nebo hozené cokoli účinější,než poznámka. Nestalo se , že by někoho trestali neprávem a my jsme doma ani nemukli,protože další pohlavek by přiletěl od rodičů.Měli jsme respekt a úctu jak k učitelům(nebo jejich většině) tak i k rodičům. To dnešní děti moc nemají. Taky rodiče nikdy nešli proti učitelům. A bylo to dobře. Shodou okolností několik kantorek učilo i mé syny.Když jeden přinesl třetí poznámku,že při hodině vyrušuje,řekla jsem učitelce,ať mu dá pohlavek ,že já s tím ve… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Lenko, pěkně napsané. Jestliže dítě něco dopoledne provede, odpoledne už o tom neví a těžko ho za to trestat. Okamžitý trest je o tom, že si to musí uvědomit za co je trestán.

jarmila
Host
jarmila

souhlasím

Jakub
Host
Jakub

Souhlasím.

André Vebr
Host
André Vebr

Také souhlasím. Ano, dostávali jsme pohlavky nebo facky, ale jenom proto, že jsme si to zasloužili. A kupodivu to náš vztah učitel-žák nijak negativně neovlivnilo, spíš naopak. Dokonce si pamatuji, jak rodičové říkali učiteli: „..a když bude zlobit, normálně mu jí flákněte, máte naše svolení“. A to si nemyslím, že by nás rodiče nějak fizycky trýznili. Běda tomu, když si šel někdo stěžovat rodičům, že dostal od učitele – tak dostal ještě jednou doma :))) Jak říká přísloví: řezat, řezat a řezat

vantola
Host
vantola

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

Urážka

Roman
Host
Roman

nic jiného na dnešní smrady neplatí. my jsme sem tam jednu dostali a myslím ze nam to jen prospělo. bohužel pan bedakolohnátek asi bit nebyl.

Mike
Host
Mike

Dodržujte, prosím, pravidla diskuse uvedená nad komentáři….

Mike
Host
Mike

FYZICKY, prosím….

pavel
Host
pavel

Měli jsme třídního na matematiku a hudební výchovu. Naučil hodně, ale byl to neurotik a fackoval s oblibou. Za dveřmi a rány takové, že se kluk vrátil s nosem od krve. No, on si to často zasloužil, ale tohle už bylo na hraně. Nedávno na srazu jsme na něj vzpomínali a dozvěděl jsem se, že v devítce, to jsem byl již rok na střední, se mu postavil jeden spolužák, už tehdy v těch letech lamželezo, a dal mu do huby také. Vrátili se oba do třídy rozcuchaní, ale nic z toho nebylo. To by dnešní mladí čubrněli. Občas by některé… Číst vice »

mirek
Host
mirek

plně souhlasím s Pavlem dnešní děti by to potřebovali jako prase drbání!!!!!! Ale když by to učitel udělal okamžitě rodič vlétne do školy a takový učitel by hned musel odejít!!!!!!!

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

Urážka

Pavel
Host
Pavel

V padesátých letech a hráli si na piáno Kryla?

Marta
Host
Marta

Otázka zněla, jak vzpomínají dnešní padesátníci.

Švec zdeněk
Host
Švec zdeněk

Asi ano příprava na reakce roku 1968. To je reakce 50 ti letého idiota

Pavel
Host
Pavel

V padesátých letech a hráli na piáno Kryla?

Eva
Host
Eva

Ne to jsou žáci, kteří se narodili v roce 1968 a pozděj . Tohleto vypadá na žáky v roce 1975, 78, 80.

Marie
Host
Marie

Ja jsem ve škole žádné mlácení od učitelů nezažila I my děti jsme se k učitelům i mezi sebou chovali slušně Žádná šikana spolužáků nedej bože hnusné chování k učitelům jako dnes ! Dnes si Spratkove dovolí k učitelům tolik ,že by právě oni potřebovali pár facek Určitě by jim to neuškodilo ! Já bych tedy nechtěla učit ani za sto tisíc měsíčně ! Natož za tu almužnu co při svém vzdělání od státu dostávají !!! Nedivim se ze jich je nedostatek . To aby brali denně antidepresiva ,aby to v té škole přežili !

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Všichni jste byli slušní a to skvělé bolševické dětství ve vás zanechalo touhu mlátit děti.

Lenin
Host
Lenin

Nechtěli by učit protože ví, že pokud nějaký děcko není vyloženě sadisticky psychopat, tak by se bránilo, to oni nesnesou, když se lidi brání.

Václav
Host
Václav

Takže sadistický psychopat by se nebránil? Asi se Vám z rozčilení pletou slovíčka, Lenine. Ale to je vzhledem k Vašemu stavu pochopitelné. Ležet desítky let nabalzamovaný v nějakým mauzoleu, to na rozumu nepřidá…

Klára,Česká Kamenice
Host
Klára,Česká Kamenice

Ne ne, jen že dneska jsou děti nějak méně odolní, děláme z nich chcípáky…

Petr
Host
Petr

Svatá pravda, ve školách si dovolují čím dál víc a rodiče je ještě chrání.

Pavel
Host
Pavel

Nepamatuji se, že by po nějakém pohlavku (facka je něco jiného a ty učitelé dávali jen skutečně výjimečně) někdo zchroml, zblbnul nebo si snad stěžoval. Rodiče věděli, že sáhne-li učitel k tělesnému trestu (což oni činili doma běžně), má pro to důvod. Kdyby si žáček doma postěžoval, dostal by podruhé. A byl klid, žáci věděli, že ve škole musí být pořádek.Pamatuji těch „trestů spousty, ale byly to spíše jen náznaky. Dneska může říct žák učiteli, že je např. vůl, doma mu to potvrdí a inspekce bude zkoumat, jaký k tomu měl žáček důvod.Svět je zvrácený a bude hůř, pokud někdo… Číst vice »

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Protože řekli , že učitel je autorita a autority se musí poslouchat, hlavně nemýt vlastní názor. Co že to mohl být pedofil sadista nebo jen tupej hulvát co rád šikanuje děti.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Ne, jsem produkt socialistického školství.

Petr
Host
Petr

A nemlátili Tě asi moc co?

Vantola
Host
Vantola

Jasně,takovým školám,které jsi navštěvoval jsme říkali „dřevěná univerzita“ :-)

henny
Host
henny

„nemýt“ názor a učit se češtinu, máte mezery ve vzdělání i v logice věci. Vaše názory jsou zcestné, ale jste patrně mlád a nezkušený, ono Vás to věkem přejde….

Václav
Host
Václav

No mě teda ve škole rozhodně neučili MÝT vlastní názor, to je svatá pravda. A tolik bych přitom chtěl vědět, jak na to. Víte, co dá práce dostat takový názor z trička? To je horší, než se polít červeným vínem….

jarynek
Host
jarynek

Normálně na bláboly diskuzí nereaguji, ale tento názor musím okomentovat. Učitel byl autorita, jelikož nás tím učili, že celý živit budeme respektovat autority. Moji učitelé a později profesoři nebyli komunističtí pedofilové, ale odborníci, kteří nás vybavovali pro život. Tvoji fakani nebudou uznávat autority a tak nenajdou bez protekcionistického tatíčka uplatnění. Naše učitele, kteří nás drobně i třeba fyzicky trestali dnes rádi zveme na srazy a našim trestaným prohřeškům se rádi zasmějeme. Jsi ignorant kvůli kterým jde rozmazlená mládež do kopru a ještě k tomu „nevzdělanyiyí“. Tvoji fakani dopadnou bez asistenta stejně a bude tě to stát hodně peněz.

Petr
Host
Petr

Jasně, taky si občas umývám svůj vlastní názor…

Káča
Host
Káča

Škoda, že jste nechodil do socialistické školy, pak by jste věděl, že nemít ve smyslu něco vlastnit je měkké i. To nás pravě v té socialistické škole naučili a nemuseli nás mlátit.

Jindřich Bezvoda
Host
Jindřich Bezvoda

Souhlasím

roxy
Host
roxy

Plně s Vámi souhlasím,dneska si rodiče kompenzují svoje mládí na učitelích svého dětství.V 50-tých letech p.ředitel chytil kluka u ucha za vlásky a ten si to pamatoval celou školní docházku,povědět doma něco,tak přiletěl „lepanec“od rodiče.A dnes by to bylo na podání trestného oznámení pro učitele a podle toho to ve školách vypadá.

Václav
Host
Václav

Naštěstí existují různé facebookové ankety, kde si každý ukřivděný může kompenzovat svoje komplexy z toho, že před padesáti lety dostal zasloužený pohlavek.

Tom
Host
Tom

Tohle může napsat opravdu jen ten, který tu dobu nezažil. Pisatelce je viditelně sotva osmnáct. A pokud jsem někdy dostal pohlavek, moc dobře jsem věděl za co. A dát občas pár facek těm dnešním fakanům by taky neuškodilo. Jenže je to těžký. I kdyby spratek vyhodil školu do povětří, nic se nestane. Jeho tatínek je totiž vážený politik a sponzor školy. Tak se to udělá tak, že na školu spadl meteorit.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Já tu dobu zažil a byl to hnus.

henny
Host
henny

jejda, tak vy jste kmet, to se omlouvám, tak to jste musel mít velkou smůlu nebo být velký grázlík…..

Kamil
Host
Kamil

Ja tez a s laskou na ni vzpominam, neco jsme se naucili a byla i legrace.

Věrka
Host
Věrka

A která pak generace vychovala tyhle rodiče, kteří si dnes chrání své děti?

Tom
Host
Tom

Přesně.

Zuzka
Host
Zuzka

U nás se na prvním stupni (vesnická malotřídka) dbalo na sběr léčivých rostlin. Kdo jich přinesl málo, musel za trest o hlavní přestávce místo procházení se po chodbě a jezení svačiny přebírat sušící se léčivky a vybírat z nich nečistoty nebo nahnilé plody. Pan ředitel kromě pohlavků nechodil daleko i pro žďuchanec pod žebra!

Tereza
Host
Tereza

Souhlas.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Ale dítě by jste si nechal dobrovolně mlátit a ještě za to poděkoval?

Renata
Host
Renata

S dnešním pohledem na výuku je to alarm. A vrátím-li se zpět, tak tresty byly opravdové a minimálně řečeno nedůstojné a bolestivé.

JanaJana
Host
JanaJana

Renato, nesouhlasím s vámi! Jsem ročník 1957 a fyzické tresty byly spíše náznakové, nijak nebolely a my je přijímali mnohem raději než nějaké kázání nebo poznámku. Zlobíš? Dostaneš záhlavec a věc je vyřízená, finito. Bylo to spravedlivé a my děti jsme to neřešily, nebyl důvod. Jinak na nižším stupni jsme občas chodívali stát „na hanbu“ k počítadlu – odhaduji tak na 10 minut, čili zase žádná újma. Na vyšším stupni ZDŠ jsme také za trest někdy dostávali úkol navíc, nebo „100x napsat“. To jsme logicky rádi neměli a radši bychom ten záhlavec. Jenomže jsme všichni dobře věděli, že si nějakým… Číst vice »

L ea
Host
L ea

Pravidla a meze samozřejmě existovat musí a nastavuje si je každá škola.Ale docílit toho,aby je děti respektovaly je docela problém,především proto,že velmi často děti žádná pravidla a meze doma nastavené nemají.

Vantola
Host
Vantola

Napsal jsem dva komenty,ale k němu už žádný nenapíšu.S takovým tvorem nemá cenu diskutovat.Pane André udělejte to samé,protože mu s tím děláte radost,že s ním vůbec někdo diskutuje.Přeji hezký den.

Hans
Host
Hans

Byla to doba zvláštní, měla své pro i proti, záleželo na lidech, tak jako dnes. Obecně se dá říci, že učitelé, kteří udělovali fyzické tresty byli jaksi rovní lidé, trestem bylo vše vyřešeno a dál se v tom nepitvalo a nedeptalo poznámkami a řešením dále. Zato Psychopati učitelé a učitelky, co nedávaly tělesné tresty byly schopni celou hodinu řešit doslova to kdo, kdo napsal na mokrou tabuli o přestávce prstem slovo „Ahoj“, (logicky bylo viditelné po uschnutí tabule v hodině) celou hodinu to ta Psychopatka vyšetřovala jako nějakou krádež atd. Další Psychopat učitel zase s oblibou ponižoval a psychicky deptal… Číst vice »

Jirka
Host
Jirka

Maturoval jsem na gymnáziu v roce 1986. Před písemkou z ČJ mi ráno máma řekla: „Jirko, snad ti nemusím říkat, co tam máš psát. Když bude nějaké téma třeba přátelství se SSSR tak si vyber něco jinýho, neutrálního. Teď není čas na nějaké hrdinství. Koukej hlavně, ať odmaturuješ.“ Před písemkou říkala naše tehdy soudružka učitelka vlastně totéž – ať si dobře rozmyslíme o čem budeme psát. Že víme, jak to myslí. No vybral jsem si moje oblíbená kniha, napsal jsem,že Saturnin a dostal jsem dvojku. Odmaturoval jsem, vystudoval jsem VŠ, přišla revoluce, svoboda, oženil jsem se a mám děti. Můj… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

To jsem asi měla štěstí, v mé době jsem napsala jak si „užívám“ užívání drog a učitelka byla nadšená, dokonce si vyžádala souhlas, aby to mohla prezentovat dalším ročníkům, jako vzorovou práci. Máte pravdu, asi na pravdu nejsou všichni zvyklí, protože to vzbudilo velký ohlas i mezi kantory :)

Lea
Host
Lea

A to bylo asi v kterém roce?

Kateřina
Host
Kateřina

po revoluci ;)

L ea
Host
L ea

Tak to jo.

Havran53
Host
Havran53

Svatá pravda,kdo držel “ hubu“ a krok měl rekreaci ROH ( třeba i v Bulharsku ) a mohl si i stěžovat – byly „Lampárny“ a byl u petrolej.Svoboda je poznaná nutnost a tak byla většina lidí svobodná,začínalo to již ve škole.Párkrát jsem dostal pravítkem po konečcích prstů, nebo klečel v rohu třídy ( a bylo nás i víc ),dnes na to vzpomínám s úsměvem, bylo za lumpárny,které prostě nemohli učitelé jen tak pominout.

Ivan Malík
Host
Ivan Malík

Dnešní padesátníci ? Kdy se autor článku narodil ?!? Je mi 68, do první třídy jsem šel v roce 1956. Mimo ušpiněných hesel na nástěnce jako SSSR náš přítel, VŘSR s fotkou Lenina nebo později radost ze sputniku jsem nikdy, opakuji nikdy nějakou vnucovanou politickou ideologii nezažil. A to jsem skrze stěhování chodil do dvou ZŠ. A ta fotka s těma maskama, to je koláž, která má naznačovat jak jsme byly przněný ? Kromě toho není foto z české školy. Pamatuji si, že můj starší bratr dostal bouchanec do zad od učitele, protože stahoval o přestávce zeměpisné mapy a jedna… Číst vice »

Lea
Host
Lea

Možná právě zkušenosti těch co chodili doškoly až v době normalizace po roce 68 a později ,jsou jiné. Mohu to potvrdit.

JanaJana
Host
JanaJana

Leo, v září 1968 jsem šla do 6. třídy. Začínali jsme později, protože kolem školy bylo plno tanků…..ale NIKDY nezapomenu na tohle: na ruštinu, češtinu a dějepis jsme měli naši třídní, naprosto úžasnou ženskou. A věřte mi to nebo ne, po celý školní rok nám právě na hodiny ruštiny vycházely tzv. třídní hodiny. Kde nacházela tolik témat k řešení, je záhada. A když témata došla, tak jsme třeba zase „museli dohánět češtinu“. V lednu 69 jsme hodně právě v hodinách ruštiny debatovali o Palachovi, sama nám přinesla materiály. Prostě bezvadná, férová ženská, ve všem. A o žádných trestech v jejích… Číst vice »

L ea
Host
L ea

Já Vám to věřím.A jistě bylo v tom roce víc takových lidí a nejen učitelů.Pamatuji si na tu vlnu solidarity a sounáležitosti,i když mi v té době bylo asi tolik,co Vám. Ale ta doba netrvala dlouho a ta pravá normalizace začala brzy potom.

henny
Host
henny

přesně, taky si myslím…..velmi dobře napsáno….

Zdeňka
Host
Zdeňka

Myslím si to stejné, po přečtení té slátaniny.

Khatru
Host
Khatru

Ivan Malík fotka není montáž, ale pochází z filmu The Wall od Alana Parkera podle stejnojmenného alba skupiny Pink Floyd, což je to taková lehce autobiografická metafora na poválečné dětství a život Rogera Waterse (baskytaristy Pink Floyd) Je to jeden z nejkultovnějších hudebních snímků podobně jako např. Vlasy nebo Jesus Christ Superstar. Určitě stojí za shlédnutí a myslím, že k danému tématu je vybrána z recese velice vhodně.

Václav
Host
Václav

Vhodná recese možná, ale poznámka ve smyslu, že jde o ilustrační foto, které se neváže na obsah článku by byla jistě na místě. A vzhledem k tomu, že jde o snímek z filmu, určitě se tento obrázek neválí na internetu pod nějakou free licencí, takže by bylo vhodné rovněž alespoň uvést vlastníka práv.

Tak, jak se to dělá všude v civilizovaném světě, kde platí pravidla. Ale už když to píšu si uvědomuji, že tady mezi různými antisystémově zaměřenými alternativci s apelem na dodržování pravidel nepochodím…

L ea
Host
L ea

Souhlas

Ivan malík
Host
Ivan malík

Khatru díky za info. To jsem nevěděl. Ale pokud má fotka i nepřímo nasměrovat mladšímu ročníku názor na tehdejší školu, je i z recese nevhodná. Je to věc názoru, samozřejmě. Kromě toho bych dodal, že všechny vylíčené nešvary uváděné v článku , bytí, pití kávičky, ideologie, drzé chování a pod. je nyní dost obráceně. Dosaď do lavice učitele a za“kantora“ současného žáka. Tak to vypadá dnes mezi učitelem a žákem a mezi žáky samotnými.

Carp
Host
Carp

Když byl ve třídě na základní škole někdo opravdu přehnaně drzý, paní učitelka jej vzala za dveře, propleskla a byl dlouho dlouho klid. Za druhý stupeň se to ve třídě s 30 žáky stalo všeho všudy 3x. Hlava z toho nikomu z potrefených neupadla, a žádný z nich si doma nepostěžoval, protože by dostali ještě přidáno. Bylo to 15 let nazpět, a nikoliv od neoblíbených vyučujících. Nutno podotknout, že žáci takto potrestaní byli vskutku „výkvět inteligence a morálky“ – a ani v současnosti z nich nic slušného není. Jednoduše: nebyli dobře vychovaní. U vychovaných dětí netřeba tělesných trestů. Nevychovaní potrestají… Číst vice »

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

velmi těžká Urážka a to dokonce na cti

František
Host
František

Vzpomněl jsem si na Igora Hnízda, jeho výchovné metody měly co do sebe. Myslím, že liberalismus zvláště na základní školy nepatří. Škole by měla i nadále ve spolupráci s rodiči patřit výchovná funkce, všemi hodinami by měla prolínat etická výchova. Včetně respektu k učitelům.

Slušný Člověk
Host
Slušný Člověk

Jen bych chtěl upozornit na obsah porušující pravidla(já vím,že říká svůj názor,ale ať si ho jde říkat někam,kde není tento typ vyjadřovaní zakázaný.

roman
Host
roman

naprostý souhlas

Rudolf Harciník
Host
Rudolf Harciník

I já dnes již 67letý jsem často klečel ve třídě za trest.A to i jako již v té době tělesně těžce poškozený.Ta co mne trestala se jmenovala Pšenčíková a bylo to v roce 1962 v Novej Dubnici na Slovensku.

L ea
Host
L ea

No,já jsem měla asi štěstí.Základka proběhla bez větších zádrhelů,nepočítám -li našeho poněkud potrhlého chemika,který se párkrát neúspěšně pokusil vyhodit učebnu do povětří.Ale byl to vlastně spíš malíř,přesto měl naši plnou pozornost.A i na gymplu jsme měli pár nezapomenutelných osobností.V tom roce byly tři třídy .Matematická ,humanitní , také my,dívčí třída,do které se dal ten „zbytek“.Díky naší nešťasné paní profesorce matiky a fyziky,která oba předměty nesnášela snad ještě více,než my,jsme úpěšně zničily dost vybavení ve fyzikálním kabinetu a ve vyhazování pojistek jsme neměly na škole konkurenci.Také náš profesor na chemii těžko skrýval svou nechuť učit právě nás,což mne dost provokovalo.Nedalo zas… Číst vice »

já ro
Host
já ro

No to je věc po takovém článku se divím že tenhle národ vůbec dožil a česká kotlina nezeje prázdnotou…..

Josef
Host
Josef

Půl hodiny jsem se smál!!!! Výborná, stručná a pravdivá poznámka, díky já ro.!!! Hned se mi lépe dýchá!!! KDO pomlouvá své mladí, kdo se snaží dehonestovat svůj život podle politické objednávky současného režimu, by si ani neměl život zasloužit. Nebo si plivnout do tváře… Ještě jednou děkuji!!

Petr
Host
Petr

No i na průmce jsem dostal od profesora statiky facku, s dovětkem „a můžete si stěžovat“. Jenomže to bych to doma schytali znova, takhle to bylo vyřešené. Tak jaký problém. Je mi pomalu 60 a s tím co dneska leze ze středních škol se opravdu nedá pracovat. Hlaně že vědí že chtějí služební mobil, auto, noteboook, ale strojní výkres nepřečtou, nebo nedej Bože nenamalují.

Josef
Host
Josef

To ta dnešní generace bude za 50 let vzpomínat na co??? No nějaký snazivy, prorezimni novinář na něco určitě přijde… Je mi těch mladých vlastně líto… A díky bohu za totalitu, věřte nebo nevěřte, mladí jsme měli nádherný!!!

Václav
Host
Václav

Krásná ukázka vyváženého zpravodajství, jen co je pravda. Rada pro začátečníky – dělá se to takto: 1) Říkejte a ptejte se jen na to, co bylo špatně, ať nedáte zbytečně moc prostoru lidem s pozitivními vzpomínkami. Tím spolehlivě vyvoláte dojem, že bylo špatně úplně všechno. 2) Nehleďte na fakta. To, že třeba dnešní padesátníci rozhodně nemohli chodit do školy v 50.letech přece není důležité, důležitá je zpráva, kterou chcete předat – že tenkrát bylo všechno špatně. 3) Posuzujte všechno jen dnešním pohledem. To, že fyzické tresty byly dříve možná ne správnou ale rozhodně běžnou součástí výchovy a že v tomto… Číst vice »

Alena
Host
Alena

Na školu si nemohu naříkat, učitelé byli osobnosti, samozřejmě ne všichni, ale většina, měli respekt a když jsme dostali facku, ani jsme doma nedutali a nežalovali, protože to bylo oprávněné, dnes to chybí a jde to od 10 k 5. A který učitel chtěl, tak i za socialismu nás učil, co bylo mimo osnovy.

Eva
Host
Eva

V něčem teď musím dát za pravdu panu Václavovi. Všichni vzpomínáte na to špatné. taky jsem si užila někdy své, ale možná zaslouženě. Ale vzpomínám na naší vlídnou paní učitelku v Hoškovou v první třídě. Používala pravítko jen na ukazování vysoko pověšených obrázků na tabuli. Nepamatuji, že by padl nějaký pohlavek. Autoritu měla přirozenou, protože mluvila svým specifickým hlasem, zřetelně vyslovovala a mám takový dojem, že nás oslovovala křestními jmény a nikdy nepoužila hanlivé slovo. Na konci roku jsme uměli všichni číst a psát. Další bezvadná učitelka, ke které jsem se dostala v druhé třídě byla mladá, chodily jsme k… Číst vice »

alwna
Host
alwna

pamatuji si učitelku, která se slovy zařaď se nám tak zmáčkla nerv v podpaží, že tomu do dneška říkám fašistický hmat

Chuan Perverez
Host
Chuan Perverez

Nikdy nikdo nedostal neoprávněně. Pro nás byl učitel ještě autoritou a ne fackovacím panákem jako nyní.

Mirek
Host
Mirek

Ahoj školáci ze šedesátých let,vzpomínam na třídní p. Pouchovou do třídy jen s rákoskou a zvládla
nás bez problému.Dnes lituji učitele,jak píše pani Dana mělo by se to vrátit a včera bylo pozdě.

David Holz
Host
David Holz

Je pravda,z mého pohledu,že když došlo na tresty,tak jsme si zato mohli sami. Doma jsme nežalovali,neboť bychom schytali druhou o zeď. Že to byli tresty z politických důvodů,to je blábol. Byli jsme prostě parchanti. Dnes se tomu říká Dis.. . Škoda,že tento systém nepřetrval dodnes. Jistě by bylo méně hlupoňů a méně „speciálních“ škol.

andamam
Host
andamam

Do první třídy jsem šel v roce 1898. Chválili jsme císaře. Do druhé třídy jsem šel v roce 1919. Chválili jme Masaryka a odsuzovali císaře. Do třetí třídy jsem šel v roce 1940. Chválili jsme Hitlera a odsuzovali Masaryka. Do čtvrté třídy jsem šel v roce 1948. Chválili jsme Gotwalda a odsuzovali císaře, Masaryka i Hitlera. Do páté třídy jsem šel v roce 1969. Chválili jsme nevím koho a odsuzovali všechny předtím.Do páté třídy jsem šel v roce 1989 a chválili jsme císaře, Masaryk a zbytek jsme odsuzovali. Do šesté třídy jsem se nedostal, neboť jsem v tom měl už… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

Hodně se zde diskutují tresty. Proč je nezbytné dítě trestat? Přijde mi, že dřív měly děti vštípené hodnoty a ještě byly trestány za různé prohřešky. Dnes je to tak, že většina dětí nerespektuje nikoho a nic, je bez hodnot a tresty jsou pro ně sci-fi. Zase ode zdi ke zdi. Když vidím už i 11ti leté výrostky, jak se vyzývavě smějí člověku do očí stylem „tak se předveď“, mám co dělat, abych se udržela. Zajímalo by mě, jaké má dnes kantor možnosti, aby docílil respektu u žáka. Protože i učitelé jsou jen lidé a ne každý je vůdčí osobnost, která… Číst vice »

Eva
Host
Eva

V dnešní době, což je dobře, se začíná více pracovat na tom, kde se děje nějaké násilí, především na dětech. měla tomu pomoci tak zvaná Bílá kniha práv a svobod dítěte. Jenže mám dojem, že právě tyto děti mají největší problém, protože samy se bojí o svých problémech mluvit. Pomoc určitě potřebují, ale musí to být odborník, dospělý, který dokáže citlivě pomoci s vyřešením problému. Ale myslím si, že ta slova právo a svoboda dítěte si převzala spíše většina dětí, které tyto problémy nemají a dokáží je využít ve svůj prospěch a použít je někdy i proti vlastním rodičům. Situace… Číst vice »

Mirek
Host
Mirek

Kromě práv a svobod by měli být poučeny svých POVINOSTECH. Ale to je záležitost nejen školy, ale především rodičů. Děti jsou jejich odrazem. Pokud rodiče nenastaví mantinely pro chování svých dětí, nemohou očekávat že se to jejich ratolesti naučí bez toho aby někde tvrdě nenarazili.

Kateřina
Host
Kateřina

Děti jsou všeobecně vyčůrané až na půdu. Nechápu jedince, kteří si myslí, že jsou to neviňátka, která neumí do pěti počítat. A toto je důsledek, sebrali jsme jim hodnoty, mantinely a místo toho jsme jim dali „svobodu“, kterou osobně nazývám ignorací. Postav se třeba na hlavu, nebudu zasahovat, rozvíjíš se. Naše děti kdysi s úžasem sledovaly v tv, jak lvice zakusuje – srovnává mláďata do latě, protože jejich dovádění už přesáhlo únosnou mez. Vždy jim vysvětluji, že umět se chovat je někdy otázka života a smrti a příroda není hloupá, proto i zvířata vědí, co se sluší a patří.

Věrka
Host
Věrka

Kateřino, s tím srovnáváním lidí se zvířaty bych byla opatrná, víte, že lvi, kdyz se chtějí pářit se samicí, která má lvíčata, tak ty mláďata nejdříve všechny usmrtí?

Kateřina
Host
Kateřina

A co teprve kudlanka, že? Jinak mi přijde, že i v lidském životě není tak neobvyklé, že nový „tatínek“ má s dětmi partnerky problém, takže i tam se najde příměr ;)

Václav
Host
Václav

V době, kdy si rodiče nechávají dělat právní rozbory i na to, zda má učitel právo zadávat domácí úkoly, nemá kantor vůbec žádné možnosti. Děti měly dříve vštípené hodnoty proto, že jim byly nastaveny mantinely. Navzdory dnešním příručkám a angažovaným aktivistům z řad mladých učitelů, dítě se neučí správnému chování nekonečnými debatami s rodiči, ale právě překračováním oněch mantinelů (tzn zkoušením, co jim ještě projde a co už ne) a následným trestem, který nemusí být nutně fyzický. Dnes je ale módní vykládat, že mantinely jsou proti svobodě dítěte a jeho schopnosti se prosadit a další podobné nesmysly, takže se jim… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

Ano, viděla jsem rozhovor s pánem, který se ptal svého syna, zda chce dělat domácí úkoly. Syn se v první třídě rozhodl, že je dělat nechce a tak šel pán k soudu a vymohl si, že jeho syn DÚ dělat nemusí, pokud nechce. Přijde mi to velice ošemetné, přenášet spoluzodpovědnost za takováto rozhodnutí na dítě. A velmi nefér vůči paní učitelce. Někdo to oslavuje, jako skvělý příklad postavení se autoritě. Mě to spíš připomíná Pyrrhovo vítězství.

Věrka
Host
Věrka

Jestli myslíte tátu parťáka, tak to bylo úplně jinak a někteří to vůbec nepochopili

Kateřina
Host
Kateřina

Máte pravdu, vůbec jsem nepochopila, proč v dnešní době plné nabídek různých škol s úkoly i bez, se pán rozhodl, že dítě dá do klasické školy a bude pro něj chtít výjimky, které by na jiné škole mohl mít úplně bez problémů. On se nedokáže přizpůsobit – vozit dítě do vzdálenější školy, najít tu správnou, která mu bude vyhovovat, dělat se synem úkoly, ale od státní instituce s určitým systémem to vyžaduje. Tohle jsem opravdu nepochopila.

Věrka
Host
Věrka

Tak ne všude je plno škol, že kterych se dá vybrat, máte zkreslené představy, taky o tom, že šel k soudu je nesmysl.

Kateřina
Host
Kateřina

jj, omlouvám se, za mylnou informaci o soudu. Přesto opět namítám, jeden rodič, nebo i dva, když je rodina kompletní, se nedokáže přizpůsobit přáním a potřebám svého dítěte – mohli se přestěhovat, vždycky to jde, neexistuje nic, proč by člověk musel být jen na jednom místě. Ale ne, přizpůsobit se musí učitelka, která má ve třídě 25 dětí a každé má rodiče s odlišnou představou, jak to bude fungovat. Tohle mi opravdu hlava nebere.

Václav
Host
Václav

Tak to oba vidíme stejně. ;-)

Věrka
Host
Věrka

Těmi všemi odebranymi pravomocemi myslíte co?

Václav
Host
Václav

Nevím, jestli Vám skutečně musím popisovat, co jste jistě zažila sama, nebo jestli je to od Vás jen provokace, ale budiž. I když jsem nebyl zrovna pilný student, dával jsem jako ostatní v hodinách pozor, protože jsem věděl, že čím víc toho pochytím ve škole, tím míň se budu muset učit doma, což mi vyhovovalo. A stejně tak učitelé věděli, že čím víc toho stihnou probrat v hodině, tím méně budou muset zadávat a následně opravovat úkolů. Takže jsme byli v souladu a i ti z nás, kdo nedávali pozor, aspoň drželi ústa zavřená aniž by učitel musel být moderní,… Číst vice »

Věrka
Host
Věrka

Bohužel teď mluvíte za všechny, což je špatně. Měřítkem ostatních jste jen vy sám.O poruše soustředění víte tak max. nějaky vycuc z internetu. I drive byli děti, co mely nějaký ten problem, s ucenim, autoritami, soustředěním. To, že nikoho takového neznáte, neznamená, že to nebylo. Tento váš příběh je spíš jeden příklad v rozporu s jinými. Jinak učitele mají pořád pravomoce a domácí úkol zrovna nepatří k nejlepším příkladům, jak si ve škole sjednat pořádky.

Václav
Host
Václav

Zajímavé, že když čtete moje příspěvky, víte jistě, že generalizuju (tzn že mluvím za všechny), ale když komentujete výsledky ankety, ve které si kdejaký ukřivděnec vylévá svou žluč z toho, že před padesáti lety dostal jednu výchovnou za ucho, tak to berete jako statisticky významný vzorek přesně popisující tehdejší situaci. ;-)

Ale co můžu chtít od člověka, který o mě vykládá, že jsem zastydl v dobách Marie Terezie, jenom proto, že mám jiné názory.

Věrka
Host
Věrka

Tak jestli tohle byla reakce na můj komentář, tak žádné zmínky o Marii Terezii jsem o vás teda nikdy nepsala 😁, já spíš reaguji na komentáře, o samotném článku si myslím to, že holt někdo má dobré vzpomínky na školu, někdo špatné.

Václav
Host
Václav

Vy jste asi opravdu neříkala to o Marii Terezii. Vy jste říkala jiné nesmysly, a sice to, že podle vás mám jen strach ze změn a to, že nevím nic o psychologii. Takže se omlouvám, paní Věrko. Spletl jsem si Vás s paní Leou. Vy dvě jste se v těch kecech tak krásně doplňovaly, že jste mi prostě v detailech splynuly. Moje chyba.

Káča
Host
Káča

Lépe bych to nenapsala.

Śvec
Host
Śvec

Nemá možnost.Proto nejsou k mání.

Věrka
Host
Věrka

Zas nemůžete pořád srovnávat, hazite tak všechny do stejného pytle, jakoby vaše generace byla svatá, je to o lidech, o rodinách, kde se děti učí chování od svých rodičů.Pedagog je na to školený, jak si získat respekt a autoritu, musí si umět nastavit hranice, pokud je ve škole nějaký kantor, který se nechává svými žáky šikanovat nebo šikanuje naopak je, tak tam nemá co dělat.

Václav
Host
Václav

Přirozené autoritě se nejde naučit na nějakém školení, tu buď máte, nebo ne. Proto se jí říká přirozená. Představa, že učit budou jenom lidé, kteří mají přirozené autority na rozdávání, je pěkná, ale naivní. A taky dost nebezpečná – když by si děti ve škole navykly, že je obklopují jen lidé s přirozenou autoritou a že mohou přijímat úkoly jen od takových lidí, jenom to zhorší jejich budoucí jednání s lidmi, kteří přirozenou autoritu nemají, a je jedno, jestli takoví lidé budou jejich šéfové, zákazníci nebo jenom lidé na ulici. Děti si musí zvykat jednak i s lidmi, kteří nemají… Číst vice »

Věrka
Host
Věrka

Ale přirozenou autoritu si člověk musí získat, s tou se jen tak nenarodí. Získává ji svými schopnostmi, zkušenostmi, názory. Pokud ji člověk nemá a využívá jen autoritu formální, kde si jen tak něco bude vynucovat, opravdu tohle fungovat nebude. Každý má možnost na sobě pracovat, pedagogové se taky v tomto směru vzdělávají. Chodí na různé semináře, stejně tak jako lidé, kteří stojí ve vedení různých firem.Ve škole je tato autorita obzvlášťe potřeba.

Václav
Host
Václav

Přirozená autorita, resp. schopnost získat si přirozenou autoritu, abychom mluvili přesně, je talent a ten si nikde nekoupíte. Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, jak se říká.

A škola není žádné výjimečné místo, kde by přirozená autorita byla zapotřebí více, než kde jinde. To máte z nějaké propagandy, že?

Věrka
Host
Věrka

Z jaké propagandy?😂😂 Přirozená autorita je prostě základem dobrého učitele a každy na to nemá.

Václav
Host
Václav

Stejně, jako je základem mnoha jiných profesí, kde také často na přítomnosti přirozené autority závisí i lidské životy. Na rozdíl od školy, alespoň zatím. Nechápu, proč by měl mít přirozenou autoritu OBZVLÁŠTĚ učitel. Jako kdyby na přirozené autoritě u šéfa nezáleželo, nebo u školního psychologa, nebo u policejního vyjednavače, nebo u chirurga, vedoucího svůj tým při operaci, nebo u rodiče… Myslím, že hrubě podceňujete, v jaké míře je přirozená autorita potřeba mimo školské prostředí. A ano, mám za to, že je to kvůli nějaké propagandě, protože se tady i v minulé diskuzi točíme pořád dokola kolem hromady Vašich dle mého… Číst vice »

Věrka
Host
Věrka

Ale já tady nic takového nenapsala, že není potřeba v jiných vedoucích pozicích než ve škole.To vám musí být snad jasné, když jsem psala, že i jinde se musí na to vzdělávat. To, že napíši, že je obzvláště důležité u pedagogů, ale už tady nezmiňuji x dalších profesí, neznamená, že tam to také není obzvlast důležité.

Radka
Host
Radka

Můj pán učitel matematiky vysvětloval geometrii, trojúhelníky a rozdíly mezi nimi, čímž se dostal k úhlům, úhel ostrý…úhel pravý…a toto je úhel tupý, ano děti, tupý, stejně jako vy. Jinak to byl vcelku fajn chlapík ☺️

Eva Pospíšilová
Host
Eva Pospíšilová

Dostala jsem pár facek od učitelů několikrát,a to za vyrušování.Nikdy jsem si doma nestěžovala,protože,maminka by mi ještě přidala.A ty učitele,kteří byli takto přísní,jsme měli nejraději.Byly totiž spravedliví !

Eva Polenska
Host
Eva Polenska

Nevim, odkud autorka čerpala – učitele rozhodně při hodinách ani nejedli ani nepili ani nekouřili, většina vyučovala navzdory ideologii naprosto skvěle a získané znalosti byly rozhodně daleko hlubší nežli není. A tenhle text je naprosto poplatný heslu „vše bylo špatné a srandovní“, jestli mi někdo připadá naprosto trapný, pak je to paní tzv.autorka.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Jo paní chodila do jedné školy tak ví přesně jak to bylo všude.

Jiří
Host
Jiří

Myslím,že by současným studentíkům, nějaká ta přes pusu vůbec neškodila.Za mých školních let ,myšleno zhruba od šesti do dvanácti let ,jsme pár facek od učitele schytali, byly to vždy facky úměrné a tehdy většina rodičů toto schvalovala,neboť si uvědomovali,že učitel je od toho, aby nás hlavně něčemu naučil a taktéž zastoupil rodiče ve výchově.Naučili nás taktéž k úctě ke starším a to tak ,že jsme je pouštěli sednout,hlavně v Autobuse ,Tramvaji a i jinak jsme si vážili starších lidí, pro jejich moudrost a zkušenosti.Kdybych byl nějak drzý, vůči starším osobám a ten dotyčný mi jednu střelil,tak i kdyby se to… Číst vice »

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Věk není zásluha.

Věrka
Host
Věrka

Jinak nebylo by na škodu dát sem nějaký článek o tom, jak získat respekt a nastavit si hranice, z některých komentářů mi přijde, že mají lidé hodně zkreslené představy.

Václav
Host
Václav

Především by bylo záhodno sem dát článek o tom, jak skutečně vypadala škola před jednou a více generacema. Zdejší autoři šíří hodně zkreslené představy a spousta čtenářů se toho chytá jako berné mince.

Káča
Host
Káča

Jako téměř padesátnice jsem zažila socialistickou školu. Nepamatuji si, že nás někdo vyloženě fyzicky trestal, snad občas potáhl za vlasy a chemikářka házela klíče. Trestalo se spíše domácím úkolem navíc. Nikomu se nic nestalo, z celé třídy vyrostli slušní lidé. Na rozdíl od dnešní doby všichni po skončení základní školy pokračovali v dalším studiu, což se dnes neděje. Jeden pedagog zvládl 30 dětí a nepotřeboval k tomu žádného asistenta, dokonce si ani nepamatuji, že by někdo propadl. Pokud se ve škole stal průšvih, byli jsem rádi, když se to vyřešilo ve škole a nedozvěděli se to rodiče, protože to by… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

Nás bylo ve třídě 36. Dodnes nechápu, jak to tenkrát soudružka učitelka na prvním stupni zvládla. Také uplatňovala tresty typu tahání za vlasy nad ušima, pravítkem na zadek nebo přes prsty, házení klíčů. Ale vždycky to přišlo okamžitě v momentu prohřešku a nikdy nikdo z nás neřešil, že by to bylo neoprávněně. Naopak. Navzdory počtu jsme byli úžasný kolektiv. Vlastně se scházíme dodnes alespoň jednou za dva roky, i když jsme se rozprchli do různých koutů světa a na paní učitelku vzpomínáme s milým úsměvem. Bylo to fajn, děkuji :)

L ea
Host
L ea

Mají spoustu možností? To si nemyslím.A pozvat si učitele na devět ráno? Jednak učitelka nejspíš učí,takže by neměla ani čas, a jednak by nikdo nepřišel.Pravdu máte ale v tom,že zakopaný pes je v řediteli.Mnoho rodičů problémových dětí má buď i problémové rodiče a těm je to většinou jedno,nebo naopak velmi vlivné rodiče,se kterými si to ředitel nechce rozházet.Ale i dnes existují i rozumní rodiče, i rozumní učitelé a ředitelé a ti se spolu dohodnou,ku prospěchu dětí.Ale je jich pořád málo.

Káča
Host
Káča

Špatně jste si to přečetla. Učitel si pozve rodiče v 9 hodin ráno. Převážně rodiče přijdou a budou řešit chování svého dítka a na ty ostatní si došlápne sociálka. Ti slušni přijdou jen jednou, protože jim to bude dělat problém v práci a dítko bude rázem vychovane.

L ea
Host
L ea

Jenom jsem to špatně napsala.Mělo tam samozřejmě být rodiče.Jinak se na mé odpovědi nic nemění.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Bla bla bla kecy v kleci, vy se s každým z té vaší třídy pořád stýkáte, že víte o tom jak slušní lidé z nich vyrostli.

Mirek Orálek
Host
Mirek Orálek

Tělesné tresty byly už na prvním stupni,hlavně klečení v koutě.Také jsme měli nějakou dobu učitelku,která nás místo učení předmětu učila vyvolávat duchy a vyprávěla nám své erotické zážitky.Na druhém stupni se od klečení přešlo k fackám,rákosce,taháním za vlasy v zátylku,házení křídou bylo to nejmenší.Od první třídy jsme fasovali plynovou masku,oblíbená byla ta s chobotem.Jinak nenáviděná ruština,zfalšovaný dějepis,kde i z Jana Žižky udělali komunistu,neskutečně hloupá a nudná občanská nauka.Ale zase oblíbená výtvarka a sloh.Když to však porovnám s dnešním školstvím,na konci základky jsme měli stejné vědomosti jako dnešní maturanti

Eva
Host
Eva

Po vašem příspěvku člověk nabyde dojmu, že nebýt toho bití, tak jsme ty vědomosti v hlavě neměli. Jen by mně zajímalo a nemyslím to nijak zle, protože se i u nás sem tam někdy taková praktika objevila, v jakém poměru byli trestaní a netrestaní. Tak mi něco napovídá, že vy jste možná poznal trochu víc těchto praktik. Kéž bych se mýlila. Nepamatuju si, že by některá holka u nás něčím takovým trpěla. Mezi kluky to už byly známé osobnosti. Jaksi si tohle přitahovali, nevím proč. Já jsem dostala jednou latí přes zadek v dílnách, když jsem řezala dřevo a moc… Číst vice »

Tamara
Host
Tamara

Tedy, když to čtu -to musel být horor na těch školách :-) Je mi 53, nic takového si nepamatuju. Pamatuju si respekt a úctu k druhému a taky jsme uměli držet basu, ten kdo žaloval byl ostuda třídy. Jeden pomohl druhému. Kde je to dnes?

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Zaplať bůh dávno v prd..i.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Super upřímný názor smažete, ale necháte tu bandu gerontních sadistů plnou sentimentu po bolševismu s touho po mlácení dětí, polovina je případ pro bohnice. Je mi z vás vážně na zvracení šedivý bolševický palice.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Tak buď jste mlíčňák a nebo šedivý gerontní koprolálik v léčení.. v každém případě pojem sebereflexe vám zůstal dosud utajen. Ale pobavit umíte, to se Vám musí nechat :D

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Co je sakra koprolálik?

Kateřina *
Host
Kateřina *

Podívejte se na svoje upřímné názory (tam, kde Vám je ještě nesmazali) a pochopíte hned ;)

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Haha babka s internetem se snaží být vtipná. Takže tu kravinu mi neobjasníte.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Přece byste se nenechal poučovat od nějaké babky o kravinách?!? To je i pod Vaši úroveň.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Hele, že máte na klávesnici takovou tu okrasnou dečku?

Kateřina *
Host
Kateřina *

Geronti umí držet tajemství! .. Na klávesnici ne, to by se mi zle psalo, ale monitor, co pamatuje pomalu císař pána, to je místo.. i vázička s kytičkou by se vešla :)

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Tu dečku tam máte jen v případě nepřítomnosti aby se neprášilo do písmenek. A kytičku jedině umělou.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Aha, to mě nenapadlo! Jdu háčkovat, bude to nádhera. Jaký motiv máte na klávesnici vy, že bych načerpala inspiraci.

bedakolohnátek
Host
bedakolohnátek

Ale nemlžte vy tu dečku dávno máte. Já tam mám jen nápis giygabyte.

Kateřina *
Host
Kateřina *

Netruchlete, třeba i Vám Ježíšek nadělí nějakou pěknou, naškrobenou a když budete hodný, i kytička se určitě najde.