Foto: Netflix

Seriál Sexuální výchova: Poznejte, jaká je puberta v 21. století, budete klidnější

Střední škola, vztahy, hledání sama sebe, sex. Je normální mít v tom zmatek. Naštěstí je tu Otis. Je mu šestnáct, nikdy s nikým nespal a má strach z masturbace, ale hodně toho ví. Seriál společnosti Netflix ukazuje, co vše se během puberty může dít dnešním dospívajícím. Doporučuje ho lektor rodičovských témat Jan Kršňák: „Jde o skutečnou výuku sexuální výchovy, jež je vhodná nejen pro mladé a nezkušené, ale také pro jejich rodiče.“ 

Nesebevědomý Otis zná všechny rady na sexuální neduhy. Jeho máma je totiž sexuální terapeutka, a tak Otis vyrůstá v domě plném penisů a vagín. Na radu spolužačky se tedy rozhodne otevřít poradnu pro spolužáky hledající řešení svých milostných problémů. A ono to vynáší! (Ve druhé sérii mu máma byznys zkomplikuje, neboť se stane školní sexuální poradkyní, takže všichni chodí k ní, jelikož je to zadarmo.)

Budete klidnější, když poznáte, jak složitá může puberta ve 21. století být. Když si vezmete tři viagry, bolí to. Když po celé škole létá fotka vašeho klína, dá se to vyřešit. Když se v autobuse na vaše džíny vystříká blonďák, dá se to vyřešit mnohem hůř. Když nevíš, jestli jsi na kluky nebo na holky, bude tě to stát pár proplakaných nocí.

Na první sérii se za tři týdny od uvedení podívalo přes 40 milionů diváků. To je i jeden z důvodů, proč byl seriál prodloužen.

Možná zjistíte, že se dnešní dospívání zase tolik neliší od vašeho. A možná se liší dost. Záleží, co jste si tenkrát řešili. Vzpomeňte si, lépe se vám pak bude s vaším dospívajícím mluvit o sexu. Nemusíte zacházet do podrobností. Klidně se jen zeptejte, jestli znají jeden seriál z Netflixu. Před vámi nad ním ohrnou nos, ale to neznamená, že následně jej nezkoukne celá třída.

Dalším důsledkem bude, že u vás doma nebude tabu mluvit o sexu. To se může hodit. Třeba kdyby se puberta nepříjemně zapletla někde v síti. Jen minimum dospívajících sdílí potenciální problém (kyberšikanu, sexting) se svými rodiči. Nepomůžete svým dětem s výběrem sexuální orientace, ale můžete jim pomoci přežít opravdu nepříjemné situace. Ale potřebujete se o nich dozvědět. Důvěrný vztah mezi rodiči a dětmi je nejefektivnější prevencí rizikového chování.

Rozhovor s Janem Kršňákem o „predátorech“ a dalších nástrahách internetu si můžete přečíst ZDE

Řekněte jim, ať fakt nikomu neposílají své nahé fotky. A dodejte, že se vám mohou klidně svěřit, až je pošlou a ony se začnou vymykat jejich kontrole. Fotky, stejně jako sexualitu, je během puberty těžké mít pod kontrolou.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments