FOTO: "double blue eyes" by bettina n / CC BY-NC-SA 2.0

Rodiče se v dotazníku ochotně (a anonymně) svěřují s tím, jaké to bylo učit se s dětmi doma. Připojte se!

Až tým výzkumníků Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy zpracuje a zveřejní výsledky tohoto dotazníku, budeme dost dobře informovaní o tom, jak se různé rodiny vypořádaly s nuceným experimentem školy na dálku. Otázky jsou dobře položené a během pouhých několika dnů, kdy dotazník šíří, dostali psychologové zpět už přes tři tisíce odpovědí. Ve Francii, kde se s tím začalo dříve, mají k dispozici již třicet tisíc odpovědí. Dotazník bude předložen rodinám v několika zemích. Chcete toho být součástí? Odpovězte online a dostanete jako bonus slevu na knihu z nakladatelství Portál. Šetření detailněji prezentuje členka autorského týmu Ida Viktorová:

Uzavření škol představuje vynucený experiment s domácím vzděláváním. Vystavil rodiče, děti i učitele zcela nové situaci. Učitelé se museli prakticky vyrovnávat se zajišťováním výuky a učení dětí zcela jinak, než byli zvyklí. Rodiče byli nuceni do značné míry převzít organizaci učení na svá bedra, intenzivněji komunikovat s učiteli, a přitom zvládat chod domácnosti a další úkoly.

Je důležité zjistit, co si rodiče o vzdělávání v domácím prostředí v průběhu pandemie myslí, jak se s požadavky na výuku vypořádali a jak problémy s ní spojené konkrétně řešili či stále řeší.

Několik šetření s podobným zaměřením již proběhlo, žádné však nebylo tak podrobně zaměřeno na každodenní postupy rodičů a jejich komunikaci se školou. Tento dotazníkový výzkum navíc dovoluje mezinárodní srovnání.

První impulz k průzkumu vyšel od sociologů z Univerzity v Bordeaux Romaina Delèse a Filippa Pirone. Otázky zkoumající socioekonomický status rodin český tým doplnil o podrobnější pohled na to, jak jednotlivé školy uchopily vzdělávání na dálku a komunikaci s rodinami a na strategie uplatňované v rodinách.

Do přípravy dotazníku se dále zapojili němečtí i italští výzkumníci. Plán je oslovit rodiče těchto zemí: Francie, Německo, Itálie, Česká republika, Brazílie, Chile a Kanada.

U nás je dotazník rodičům doručován hlavně přes ředitele škol. Výsledky tedy nebudou odrážet reprezentativní vzorek rodin. Nicméně úvodní otázky dotazníku nám umožní dobře identifikovat rodiny, které odpověděly, podle socioekonomických ukazatelů.

Shromážděné zkušenosti, které budou výstupem, mohou školy i rodiny využít, pokud by se podobná situace v budoucnu opakovala. A některé závěry mohou produktivně vstoupit do komunikace rodiny a školy i v běžném stavu.

Máme již k dispozici některé zajímavé údaje z Francie a dalších zemí. Ve Francii proběhl sběr dat v dubnu. Během jednoho měsíce tam dotazník vyplnilo již třicet tisíc rodičů.

Ukázalo se mimo jiné, že rodiče ze sociálně znevýhodněného prostředí nerezignovali na snahu své děti ve vzdělávání podpořit. Čas, který denně sledování a kontrole učení svých dětí věnují, se téměř neliší od času, který svým dětem věnovali rodiče ze středních vrstev nebo rodiče, kteří jsou sami učitelé. Vždy šlo zhruba o tři hodiny denně. A to i přes významně horší vybavení domácnosti internetem nebo počítači, chytrými telefony či ipady.

Rodiče ze sociálně znevýhodněného prostředí nerezignovali na snahu své děti ve vzdělávání podpořit. Čas, který denně sledování a kontrole učení svých dětí věnují, se téměř neliší od času, který svým dětem věnovali rodiče ze středních vrstev nebo rodiče, kteří jsou sami učitelé. Vždy šlo zhruba o tři hodiny denně.

Velké rozdíly mezi rodinami se však ukazují v typu intelektuálního podněcování dětí, v samotném učení, v postupech výuky, strategiích, jak skloubit požadavky školy a potřeby rodiny, způsobu motivace dětí apod. Tady už je variabilita značná.

Na výzkum pomocí dotazníkového šetření bychom rádi navázali rozhovory s těmi rodiči, kteří budou ochotni se do nich zapojit. A také s učiteli, kteří budou mít zájem poskytnout pohled “z druhé strany“.

Rodiče – čtenáři magazínu Rodiče vítáni – se do šetření mohou zapojit ZDE.

Výzkum podpořilo nakladatelství Portál slevovým kuponem 20 % z nákupní ceny knih z tohoto nakladatelství. Kupon se zobrazí na konci každého vyplněného dotazníku, a je platný až do 21.června.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x