Co mám dělat, když nesouhlasím s kritérii značky

Také jste se rozčílili ve chvíli, kdy jste si prohlédli na webu či u vchodu do školy kritéria, které vedení vaší školy zaškrtalo na ceduli Rodiče vítáni? Máte pocit, že si vymýšlí, protože třeba partnerskou komunikaci s rodičem, která patří k základním kritériím, si představujete jinak, než jak ji u vás ve škole zažíváte a sehnat nějakého učitele ve škole po čtvrté odpoledne je skoro zázrak? Takových případů je dost a vzbuzují u rodičů otázku, zda není značka Rodiče vítáni jen zdvořilá nálepka na stále stejné škole a co vůbec má rodič dělat, když nesouhlasí s tím, co o sobě škola tvrdí.

To je samozřejmě častá konfliktní situace. Pravidla certifikace sice nově ukládají škole povinnost projednat certifikaci značkou s rodiči a získat jejich souhlas s výčtem a formou plnění kritérií (od 7.2 . 2015 závazně). Někteří ředitelé škol tak činí již tradičně a snaží se předejít případným nedorozuměním (více ve starším článku zde). To je zcela určitě správná cesta, ale ani přesto všechno se nedá předejít situacím, kdy některý konkrétní rodič má jiný názor. Pro takové případy nabízíme pět kroků nespokojeného rodiče„.

 • Krok 1. – Uvědomit si, co vlastně značka RV nabízí a co může splnit. Hlavním kladem značky je, že konkrétně pojmenovává, podle čeho poznáme, že je škola vstřícná k rodičům. Tedy že vyjmenovává věci, které pocházejí ze školní praxe a podle nichž se dá míra vstřícnosti školy rozlišit. To tady dříve nebylo a to je její hlavní přínos. Umožňuje tak učitelům a rodičům mnohem konkrétnější debatu o vzájemné spolupráci. Že by zástupci značky mohli kontrolovat míru plnění všech kritérií u všech přihlášených škol, není reálné.
 • Krok 2. – Pokud s některým zaškrtnutým kritériem nesouhlasím, je rozumné se nejdříve obrátit na místní rodičovskou organizaci (Klub rodičů, SRPDŠ) a přednést na schůzce předsednictva svoje výhrady. Může se totiž ukázat, že nespokojen jsem jen já s jednáním některého konkrétního učitele. Pak je třeba řešit tu konkrétní situaci a není třeba opravovat kritéria. Také se může ukázat, že jsem v posuzování věci přísnější, než je u ostatních rodičů běžné.
 • Krok 3. – Pokud v debatě s dalšími rodiči zjistím, že nespokojenost je mnohem širší, má smysl snažit se zjednat nápravu. O to tvůrcům značky jde především – vtáhnout rodiče do života školy a rozproudit debatu mezi nimi a učiteli, co by od školy vlastně chtěli. Ideální je přinést tenhle bod na jednání Školní rady, protože tam zasedají zástupci učitelů, rodičů i zřizovatele. Pokud není Školní rada funkční, je třeba se obrátit na ředitele.
 • Krok 4. – Jednání s vedením školy by mělo mít konstruktivní a formální podobu. Tedy ne, že zástupci rodičů jdou vynadat ředitelce či řediteli, „co na té ceduli u vchodu píše za nesmysly“, ale mělo by jít o setkání zástupců dvou rovnoprávných partnerů – tedy například tři lidé na každé straně – kde přednesete své pochybnosti a budete hledat řešení. Tam můžete stejně tak zjistit, že některé z kritérií škola opravdu neplní a ani to není v jejích možnostech, pak je rozumné ho „odhlásit“, ale častější asi bude dohoda, co udělat, aby se toto kritérium za splněné dalo považovat.
 • Krok 5. – Pouze v případě, že škola takové jednání odmítne, nebo se při něm chová krajně nevstřícně, má smysl se obrátit na manažera značky Rodiče vítáni, aby buď zjednala nápravu, nebo při neúspěšném jednání rozhodl o odejmutí certifikátu. Pro takové rozhodnutí ale nebývají důvodem pochybnosti o míře plnění některého z kritérií, ale právě neochota s rodiči o problémech konstruktivně komunikovat, protože to je v jasném rozporu se základním slibem školy, který při certifikaci Rodiče vítáni vedení školy dává.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

2

 
1 Počet vláken diskuze
1 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Marie Rojkova

Podle mého názoru základní skola Frýdek-Místek československé armády 570 nesplňuje po zmene vedení celou řadu kritérií (mimo jiné nemá funkční web a komunikace s rodiči je diskutabilní) a značka rodiče vítáni by ji měla být odebrána nebo přehodnocena .