ilustrační foto by Alan Wat (flickr.com) (CC BY 2.0)

Dětem na prvním stupni domácí úkoly neprospívají, říkají vědci

Přečtěte si text Heather Shumaker o domácích úkolech, který vyšel v časopise TIME (2016) a pro Zpravodaj Odborné vzdělávání v zahraničí 4/2016 (NUV) jej přeložila Alena Nová.

ilustrační foto by Alan Wat (flickr.com) (CC BY 2.0)

Studie ukazují, že domácí úkoly jsou sice prospěšné, ale až od určitého věku. Dětem na prvním stupni by se podle vědců z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně neměly zadávat vůbec.

V současné době je společnost ve Spojených státech vtažena do učení pod velkým tlakem, které začíná už domácími úkoly zadávanými v mateřské škole. Domácí úkoly v mnoha domácnostech ovládají volný čas, který dětem zbývá po příchodu ze školy, a proto bývají označovány za novou rodinnou večeři 21. století. Přetažené děti pod tíhou úkolů naříkají a hroutí se. Rozčilení rodiče je přemlouvají a naléhají, aby se práci do školy věnovaly dál. Tyto rodinné boje často končí v slzách, výhrůžkách a rodičích tajně dokončujících úkoly svých dětí.

Rodiče se s večerními bitkami smiřují, protože chtějí pro své děti to nejlepší. Ale na druhou stranu – pravý opak se zdá být pravdou. Komplexní souhrn 180 výzkumných studií provedených psychologem a neurologem Harrisem Cooperem, působícím na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně, ukazuje, že přínosy do-mácích úkolů jsou vysoce podmíněny věkem: středoškolákům jsou ku prospěchu, pokud na nich večer pracují méně než dvě hodiny, žákům druhého stupně základní školy poskytují drobnou studijní vzpruhu, u dětí na 1. stupni je lepší s domácími úkoly počkat.

Pokud si výsledky výzkumu prohlédnete (ne jednu studii, ale celou práci zaměřenou na domácí úkoly) zjistíte, že úkoly mají účinek, který není vždy dobrý. Domácí úkoly zadávané v útlém věku totiž zvyšují negativní postoje dětí ke škole. Děti se proti domácím úkolům bouří, protože potřebují dělat jiné věci. Křičet a běhat, uvolnit se. Dělat domácí práce. Jít brzy spát. Hrát si a následovat při tom vlastní nápady. Během celého dne ve škole se dětem říká, co mají dělat – tedy převážně v tichosti sedět a soustředit se na učení. Škol-ní učení je ovšem pouze jednou stránkou dítěte. Když škola skončí, děti potřebují čas na jiné věci.

Některé školy si už tuto skutečnost uvědomují. Jedna ze základních škol 1. stupně v New Yorku udělala loni změnu, když její ředitelka Jane Hsu domácí úkoly zrušila a místo toho požádala rodiče, aby dětem četli. Jednotlivé školy a učitelé od Marylandu po Michigan udělali to samé – buď domácí úkoly na prvním stupni eliminovali, nebo je ponechali jako dobrovolné. Školy ovšem současně hlásí, že pokud učitelé domácí úkoly nezadávají, někteří rodiče se jich sami dožadují.

Zodpovědnost lze trénovat i jinak

Zastánci domácích úkolů říkají, že děti učí tzv. měkkým dovednostem, jako je zodpovědnost a dobré studijní návyky. To je ovšem další problém spojený s domácími úkoly na 1. stupni základní školy. Malé děti zřídka zvládají dovednosti time managementu nebo silné emoce, které domácí úkoly doprovázejí, takže zodpovědnost dopadá na rodiče. Dospělí přebírají nežádoucí roli úkolové hlídky, která dětem úkoly stále připomíná, a děti se stávají experty v prokrastinaci a ve zvyku stěžovat si, dokud jsou nuceny k práci.

Když se domácí úkoly dostanou na úroveň, kdy pro žáky představují studijní přínos, mohou se stát také jejich povinností. To znamená, že od studenta střední školy by se mělo očekávat, že své domácí úkoly udělá, aniž by mu je někdo připomínal. Na druhém stupni základní školy je dobré domácí úkoly jeden nebo dva roky trénovat, ale není třeba je nacvičovat celá léta. Děti mladší 11 let se mohou učit odpovědnosti jinými způsoby. Šestileté dítě by si mělo například vzpomenout, že má nakrmit kočku a přinést domů její misku na jídlo.

Pokud chceme, aby si děti zlepšily paměť, soustředění, kreativní myšlení, výkony při testech a dokonce školní chování, odpovědí není více domácích úkolů, ale více spánku. Národní nadace spánku ve Spojených státech informuje, že děti trpí nedostatkem spánku, částečně kvůli domácím úkolům.

Rodiče se často cítí být domácími úkoly svázáni, protože nevědí, že mají možnost volby. Rodiče se přitom mohou s učiteli domluvit ohledně množství úkolů nebo samotného faktu, zda domácí úkoly vůbec dělat – zvláště na prvním stupni. Řada učitelů bude velmi ráda za změnu. Zrušení domácích úkolů nebo změna kultury domácích úkolů navíc vrací kontrolu nad vzděláváním zpátky na lokální úroveň.

Shumaker, Heather. Why Parents Should Not Make Kids Do Homework. TIME, 2016, March 8.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

2

 
2 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
trackback

[…] Dětem na prvním stupni domácí úkoly neprospívají, říkají vědci […]

trackback

[…] Škola se nám jako nevyvětratelný smrad zabydlela v celém privátním prostoru rodiny. Snídali jsme opravy z písemky, večeřeli malou násobilku. Syn byl napnutý jak šráky, žena otrávená, já nasraný.  Zpruzená rodina = základ státu. Tak je to správné, tak to má být.  Podobnost slov „kázeň“ a „káznice“ je čistě náhodná a všechny osoby a děje v tomto článku bohužel velmi reálné. Neviditelná ruka školy nás dál vedla jako zhypnotizované roboty, kteří mučili vlastního robotka ohranou mantrou: „Už máš úkoly?“  Vůbec se synátorovi nedivím, že z toho pravidelně chytal zvýšenou teplotu. Místo toho, aby odpoledne běhal po venku, skákal, lezl na stromy a honil… Číst vice »