Extra třída: Žáci osmého ročníku pořádají v Robousích Přírodovědný den

Již tento čtvrtek, 21. května 2015, uspořádají žáci 8. ročníku Základní školy Bodláka a Pampelišky z Robous na Jičínsku Přírodovědný den. V jeho průběhu bude zpřístupněný přírodovědný park. Jedná se o projekt, který realizují žáci v rámci třetího ročníku programu Extra třída (ZDE). 

Přírodovědný parčík
Screenshot_1Jednou z charakteristik ZŠ Bodláka a Pampelišky je, že se zaměřuje na spolupráci se svým okolím. Škola sídlí v místě, které vybízí k vycházkám do přírody, hned za školou je les a rybník. Sami žáci tak při svých výletech zaznamenali, že kolem školy žije velká spousta živočichů, především ještěrek, motýlů či různých ptáků, a začali uvažovat o vybudování přírodovědného parku. „Dalším důvodem realizace projektu bylo, že přímé okolí naší školy bylo v nešťastném stavu a dětem se vůbec nelíbilo. Navíc to není příliš dlouho, co se naše škola do obce přistěhovala, a stále hledáme cestu, jak se sblížit s místními lidmi. Když se všechny tyto důvody spojily s šikovnými a schopnými dětmi, projekt byl na světě,“popisuje vznik stezky Jitka Odvárková, učitelka ZŠ Bodláka a Pampelišky a patronka projektu.

Pozemek za školou nyní navazuje na nedaleký lesík a vytváří tak prostor pro život řadě živočichů. Přírodovědný parčík co nejvíce využívá kombinaci rostlin, které zde již rostou, a rovněž podporuje rozmnožování celé řady hmyzu. Děti zde vybudovaly hmyzí domky, vyrobily ptačí budky, krmítka a pítka pro ptáky. Prostor oživily bylinkami a léčivkami tak, aby sloužil nejen živočichům, ale i obyvatelům při jejich návštěvách a odpočinku.

Přírodovědné dny pro veřejnost
Mladí realizátoři připravili pro obyvatele obce a žáky okolních škol cyklus přírodovědných dnů, při kterých budou pozorovat živočichy a rostliny v jejich přirozeném prostředí. První přírodovědný den, nazvaný Robouský motýl, proběhne jako soutěž družstev žáků z okolních škol ve čtvrtek 21. května. „Žáci budou poznávat motýly, jejich housenky a rostliny, kterými se housenky živí, poběží motýlí orientační běh, budou mikroskopovat a plnit spoustu dalších úkolů souvisejících se životem motýlů,“upřesňuje první veřejnou akci Jitka Odvárková. Druhý typ přírodovědných dnů pak bude zaměřen na širokou veřejnost, kde si budou moci zájemci na jednotlivých stanovištích prověřit své znalosti z botaniky, zoologie nebo geologie a dozvědět se spoustu nových poznatků.

Přírodovědný parčík, který děti vytvořili, plánují udržovat a dále rozvíjet. „V dalším kroku bychom chtěli upravit zbylou část zahrady tak, aby navazovala na parčík a vhodně ho doplňovala,“ komentuje rozvoj parčíku v budoucnu Jitka Odvárková.

O programu Extra třída 
Program Extra třída realizovaný Nadačním fondem Tesco ve spolupráci s obecně prospěšnou společností EDUin podporuje rozvoj dovedností dětí a zároveň pomáhá zlepšit život v jejich komunitě. Cílem programu je motivovat třídní kolektivy 7.- 9. Ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií k tomu, aby realizovaly veřejně prospěšné projekty. V červnu 2014bylo vyhlášeno již třetí kolo tohoto programu. Celkem za dobu fungování programu byly rozděleny více než 2 miliony korun. Ve školním roce 2014/2015 bude realizováno celkem třicet tři projektů. Ty jsou zaměřeny na zvelebení okolí škol, mají v plánu kulturní nebo benefiční akce, podporu místních komunit, organizaci sportovních aktivit nebo podporu životního prostředí ve městě. Více informací o projektech nawww.extratrida.cz v sekci Galerie projektů.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..