foto:
Fotodokumentace dětí je materiálem, který spadá do oblasti ochrany osobních údajů a je s nimi tedy nutné nakládat velmi citlivě. Doporučuje se školám dohodnout s rodiči v jakém rozsahu je možné pracovat s fotodokumentací - využití pro nástěnky ve škole, web školy, prezentace na jiných webech, tiskoviny atd. Ideální je mít souhlas rodičů jednotlivě, aby bylo případně možné se tímto souhlasem prokazovat. Taktéž je nutné v případě předávání dokumentace, ale i například výtvorů dětí, třetím stranám, mít souhlas od zákonných zástupců.
V případě, že není možné mít souhlas od všech rodičů písemně, doporučuje se informaci transparentně sdělit rodičům - třídní schůzky, web školy, nástěnka, kde mají rodiče možnost, v případě nesouhlasu, učinit patřičné kroky. V případě, že se na třídních schůzkách rodiče shodnou na možnosti fotodokumentaci využívat, je nutné o tom mít patřičný zápis.
V případě "přímého" přenosu, o kterém se zmiňujete, je každopádně nutné mít vyjádření všech rodičů, že s tímto postupem souhlasí. Rozhodně však doporučujeme, aby takovýto přenos nebyl přístupný veřejně.
Důležité je si na straně rodičů uvědomit, že na druhou stranu se učitelé snaží zachytit zajímavé okamžiky jejich dětí např. na školním výletu, při netradičních akcích apod., které budou mít pro děti vzpomínkový charakter. Je tedy nutné vážit kdy a při jaké příležitosti se fotodokumentace, případně videodokumentace, pořizuje a k čemu má sloužit.

Jak je to s ochranou informací o dětech při zveřejňování fotografií dětí (ze školních akcí) na stránkách školy?

Fotodokumentace dětí je materiálem, který spadá do oblasti ochrany osobních údajů a je s nimi tedy nutné nakládat velmi citlivě. Doporučuje se školám dohodnout s rodiči v jakém rozsahu je možné pracovat s fotodokumentací – využití pro nástěnky ve škole, web školy, prezentace na jiných webech, tiskoviny atd. Ideální je mít souhlas rodičů jednotlivě, aby bylo případně možné se tímto souhlasem prokazovat. Taktéž je nutné v případě předávání dokumentace, ale i například výtvorů dětí, třetím stranám, mít souhlas od zákonných zástupců.
V případě, že není možné mít souhlas od všech rodičů písemně, doporučuje se informaci transparentně sdělit rodičům – třídní schůzky, web školy, nástěnka, kde mají rodiče možnost, v případě nesouhlasu, učinit patřičné kroky. V případě, že se na třídních schůzkách rodiče shodnou na možnosti fotodokumentaci využívat, je nutné o tom mít patřičný zápis.
V případě „přímého“ přenosu, o kterém se zmiňujete, je každopádně nutné mít vyjádření všech rodičů, že s tímto postupem souhlasí. Rozhodně však doporučujeme, aby takovýto přenos nebyl přístupný veřejně.
Důležité je si na straně rodičů uvědomit, že na druhou stranu se učitelé snaží zachytit zajímavé okamžiky jejich dětí např. na školním výletu, při netradičních akcích apod., které budou mít pro děti vzpomínkový charakter. Je tedy nutné vážit kdy a při jaké příležitosti se fotodokumentace, případně videodokumentace, pořizuje a k čemu má sloužit.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..