FOTO: <p><strong>Dotaz</strong>: Dobrý den! Mohu se zeptat, jak je "kontrolováno", že škola s certifikátem si certifikát opravdu zaslouží, pracuje dle něj, jsou v ní opravdu rodiče vítaní...přemýšlím, že znám-li takovou školu (a znám ji!), nejde mi až tak o její "prásknutí", ale o to, aby tak dobrá a smysluplná značka jako Rodiče vítáni nebyla devalvována takovými školami. Hlavně vůči těm školám, které opravdu rodiče vítají a tomu, aby nebyla pro neinformované zavádějící, nepravdivá....berme toto třeba jako podnět k debatě, nebráním se :o) Díky!</p> <p><strong>Odpověď</strong>: <em>Dobrý den, tento dotaz jsme dostali již i mimo poradnu několikrát a je naopak velmi dobře, že jej řešíte. Rozhodně jsme nechtěli vytvořit jen marketingovou nálepku, která s realitou nemusí mít nic společného. Zároveň ale není možné, aby oprávněnost značky "kontroloval" někdo jiný než klienti školy, a to jsou rodiče. Hlavní smysl značky je ten, že má diskusi mezi rodiči a školou vyprovokovat, podnítit, nastartovat. Škola značku obdrží na základě toho, že zhodnotí, nakolik splňuje kritéria značky. Pohled školy se ale samozřejmě nemusí ztotožňovat s názorem rodičů, a právě tehdy vzniká ideální příležitost, aby rodiče, kteří si na dveřích školy všimnou nálepky a přečtou si kritéria, žádali vedení školy o dialog nad tím, jak si škola plnění kritérií představuje. Možná zjistíte, že nejste sama, kdo by si s vedením školy na toto téma rád popovídal, jen se třeba ostatní rodiče ostýchají debatu začít. Požádejte vedení školy o to, aby vám na krátké schůzce s dalšími zájemci vysvětlili, jak se na kritéria dívají a vyslechli vaše názory. Pokud vnímáte v nějakém kritériu rezervy, zkuste škole navrhnout svoje náměty. Je samozřejmě možné, že narazíte na nepochopení, ale dopředu se vyplatí ctít presumpci neviny :-).</em></p> <p><em>Tam, kde se diskuse nedaří, nebo máte již negativní zkušenost, jsme připraveni poskytnout pomoc v podobě odborného facilitování či mediace. Budeme rádi, když se na nás obrátíte a když nám v každém případě dáte vědět, jak situace u vás proběhla a jaké byly zkušenosti.</em></p> <p><em>Lucie Slejšková, Rodiče vítáni</em></p>

Poradna: Jak je „kontrolováno“, že si škola certifikát opravdu zaslouží? Co dělat v případě, když mám o tom pochybnost?

Dotaz: Dobrý den! Mohu se zeptat, jak je „kontrolováno“, že škola s certifikátem si certifikát opravdu zaslouží, pracuje dle něj, jsou v ní opravdu rodiče vítaní…přemýšlím, že znám-li takovou školu (a znám ji!), nejde mi až tak o její „prásknutí“, ale o to, aby tak dobrá a smysluplná značka jako Rodiče vítáni nebyla devalvována takovými školami. Hlavně vůči těm školám, které opravdu rodiče vítají a tomu, aby nebyla pro neinformované zavádějící, nepravdivá….berme toto třeba jako podnět k debatě, nebráním se :o) Díky!

Odpověď: Dobrý den, tento dotaz jsme dostali již i mimo poradnu několikrát a je naopak velmi dobře, že jej řešíte. Rozhodně jsme nechtěli vytvořit jen marketingovou nálepku, která s realitou nemusí mít nic společného. Zároveň ale není možné, aby oprávněnost značky „kontroloval“ někdo jiný než klienti školy, a to jsou rodiče. Hlavní smysl značky je ten, že má diskusi mezi rodiči a školou vyprovokovat, podnítit, nastartovat. Škola značku obdrží na základě toho, že zhodnotí, nakolik splňuje kritéria značky. Pohled školy se ale samozřejmě nemusí ztotožňovat s názorem rodičů, a právě tehdy vzniká ideální příležitost, aby rodiče, kteří si na dveřích školy všimnou nálepky a přečtou si kritéria, žádali vedení školy o dialog nad tím, jak si škola plnění kritérií představuje. Možná zjistíte, že nejste sama, kdo by si s vedením školy na toto téma rád popovídal, jen se třeba ostatní rodiče ostýchají debatu začít. Požádejte vedení školy o to, aby vám na krátké schůzce s dalšími zájemci vysvětlili, jak se na kritéria dívají a vyslechli vaše názory. Pokud vnímáte v nějakém kritériu rezervy, zkuste škole navrhnout svoje náměty. Je samozřejmě možné, že narazíte na nepochopení, ale dopředu se vyplatí ctít presumpci neviny :-).

Tam, kde se diskuse nedaří, nebo máte již negativní zkušenost, jsme připraveni poskytnout pomoc v podobě odborného facilitování či mediace. Budeme rádi, když se na nás obrátíte a když nám v každém případě dáte vědět, jak situace u vás proběhla a jaké byly zkušenosti.

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Díky, ale s dumáním dál....
Díky, ale s dumáním dál....
8 let před

Děkuji za informaci, vlastně i za přiznání, že nejsem v takové reakci jediná. Myslím, a jsem přesvědčená, že dialog rodičů a pedagogů, v tom dobrém slova smyslu, je třeba na mnohých školách. A je ho třeba právě ve prospěch dětí samotných především. Kéž by značka Rodiče vítáni byla vylepována jen na místech, kde jsou rodiče opravdu vítáni. Diskuse se školou či zřizovatelem školy se nebojíme, ale omlouvám se, že Vaše odpověď mi přijde i malinko alibistická. Myslím si třeba, že značka by měla být i „značkou“ pro rodiče, kteří si teprve školu budou vybírat, kteří ji vezmou jako bernou minci,… Číst vice »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x