Poradna: Může jít do školy dítě v pěti letech?

Otázka:

Může jít do první třídy dítě, kterému bude šest let až 15. listopadu?

Odpověď:

Ano, ve výjimečných případech může. Standardně se chodí do školy v šesti letech, ale udělovaly se výjimky dětem, které oslaví šesté narozeniny do Silvestra a od školního roku 2010/2011 dokonce všem, kdo oslaví šesté narozeniny do konce první třídy. Předčasně „zaškolené“ děti musí být přiměřeně tělesně i duševně vyspělé. Rodiče žáků, kterým bude šest mezi zářím a prosincem, musí přinést k zápisu doporučení pedagogicko-psychologické poradny. V případě ještě mladších dětí je povinný i posudek odborného lékaře.

Obecně nejde o vynutitelný nárok, ale o výjimku posuzovanou ředitelem školy.

Každoročně nastoupí do českých škol asi sedm stovek dětí mladších šesti let, což je ani ne procento z celkového počtu prvňáků.

Řečí školského zákona (§ 36, odstavec 3):

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky podle věty druhé je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Odpovídala: Lucie Fialová

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

1

 
1 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Kateřina
Kateřina

Pokud to nejsou vyloženě „letní“ červenec-srpen či „podzimní“ září-říjen děti, tak je mi jich líto. I třeba 6 měsíců hraje v tomto věku zásadní roli. Když to vezmu do extrému, tak pětileté dítě nastoupí do stejné třídy jako skoro osmileté, např. 2. září má osm let. Opravdu je žádoucí, aby byly v jedné třídě děti takto věkově odlišné? Je to apel spíš na ctižádostivé rodiče. Spolužačky začnou řešit menstruaci, rostoucí prsa a co dívka skoro o tři roky mladší? Kluci si odmutují +/- zároveň a chlapec začne mutovat až o dalších pár let později, sám mezi už mnohem vyspělejšími spolužáky?… Číst vice »