MŠ a ZŠ Jiřice: Daruj škole knihu

Tenhle jednoduchý a funkční nápad na vybudování školní knihovničky z darů rodičů najdete na více školách. My jsme ho potkali na málotřídce v Jiřicích, kousek od Humpolce.  A dodáváme i malé vylepšení, s nímž jsme se setkali třeba na jedné soukromé škole v Říčanech.

Ten školní projekt se jmenuje Daruj škole knihu a je velmi jednoduchý. Škola, ta v Jiřících je málotřídka v malé obci, při nejrůznějších příležitostech žádá rodiče, aby škole darovali knížky, z nich jejich děti už „vyrostly“, které mají shodou okolností v knihovničce vícekrát, nebo naopak si o nich myslí, že je děti ve škole užijí více, než jedno dítě doma. Nebo, které třeba prarodičům zůstaly z jejich dětství. Na tyhle darované knížky pořídila paní ředitelka na chodbě skříň – knihovnu, odkud si je žáci mohou půjčovat o přestávce. Hned vedle je křesílko, kde se dá „zašít“ a číst, nebo si je i vzít domů. Jen si tu výpůjčku musí zapsat do sešitu u paní učitelky „knihovnice“.

Od běžné školní knihovny se to liší tím, že tyhle darované knížky nemusí procházet evidencí a účetnictvím, jsou dostupné na jedno sáhnutí a jsou posbírané napříč dějinami. Takže se tu potkáte se vším možným – chlapeckými romány z první republiky, naučnými encyklopediemi z minulého století,  dobrodružnými knížkami ze šedesátých a sedmdesátých let (určitě také pamatujete „kódovky“) i současnými dětskými „hitovkami“. Díky tomu takové nahlédnutí do knihovničky na chodbě, která se neustále mění, vždycky přináší nějaké překvapení. Jako motivace ke čtení a zájmu o knížky, je to prý výborné.

Někde tuhle metodu vylepšují tím, že každou knížku označí nálepkou, pro jaký věk se hodí. Některým dětem tahle orientace vyhovuje. A záměrně si vybírají knížky pro starší, jiní zase mají radši ty „dětštější“. Jestli chcete děti přitáhnout ke čtení, tohle je prý jednoduchá podpůrná metoda, která skoro nic nestojí, a ještě dáte rodičům pocit, že pomáhají škole.

DSC01525

Pro bližší informace se můžete obrátit na ředitelku MŠ a ZŠ Jiřice Ilonu Prokopovou, ilona.prokopova@seznam.cz

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..