MŠ V Lukách, Rakovník: Vy neznáte rodičovskou stravovací komisi?

Přinášíme další praktický tip ze škol, kde vyhledáváme drobné inovace, které zlepšují komunikaci mezi učiteli a rodiči. Tentokrát jsme se inspirovali u jedné z nově registrovaných mateřských škol. Jmenuje se V Lukách, je to sídlištní mateřská škola v Rakovníku, zřizovaná městem. Jako v mnoha jiných školách, i tady řešili věčné debaty okolo školní jídelny.  A našli trochu překvapivé řešení: rodičovskou stravovací komisi.

4_trida_medvedi.preview

V každé škole se jídlo a jídelna řeší pořád dokola, málokteré téma umí u rodičů vzbudit takové emoce. Komu chutnalo a nechutnalo, zda se vaří dostatečně zdravě, jestli bramborová kaše byla z polotovaru, nebo ne. V téhle mateřské škole to nebylo jiné, ale tady vymysleli zlepšovák. Zavedli rodičovskou stravovací komisi. Do té rodiče na začátku roku nominují své zástupce, ti rovnou proberou s vedením školní jídelny co, proč a jak se vaří. Takže hned na začátku je alespoň část rodičů důkladně informovaná o koncepci stravování (zelenina ano/ne, polotovary ano/ne), možnostech i omezeních, s nimiž se musí školní jídelna vyrovnat. Pak má každý z rodičů v komisi jeden měsíc na starosti kontrolu jídelny. Může přijít kdykoli, dostane ochutnat, může nahlédnout do papírů. Pokud se vyskytnou stížnosti, obracejí se rodiče přímo na své zástupce ve stravovací komisi. Funguje to zhruba čtyři roky, škola nemusí řešit dohady okolo stravování a naopak, když město chtělo škole nařídit firmu, která měla vařit pro všechny školy ve městě, byli to právě rodiče ve stravovací komisi, kteří se proti tomu postavili. Ideální způsob, jak změnit rodiče z protivníků ve spojence.

Pro bližší informace se můžete obrátit na ředitelku MŠ V Lukách Janu Kovářovou, msvlukach@msvlukach.cz

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..