ZŠ Mendelova, Praha 4 – Společně hledáme správný směr

Po delší době přinášíme profil jedné ze základních škol, které mají značku Rodiče vítáni. Je to ZŠ Mendelova v Praze 4. Spolupráci rodiny a školy se podle slov paní ředitelky Martiny Thumsové věnují již od vzniku školy v roce 1977, intenzivněji pak od roku 2009. Tvrdí, že školu mění s pomocí rodičů. Jak konkrétně?

Spolupracovat s rodiči se rozhodli proto, že to má přínos pro všechny zúčastněné strany, žáky, rodiče i učitele. Rodiče zvou do školy na akce, které pro ně třídy pořádají – Den rodičů a Rodiče učí, ukázky výuky, tvořivé dílny, masopust spojený s vepřovými hody nebo slavnost Slabikáře.

„Rodiče navštěvují výuku učitelů nejen ve své roli, ale i v roli žáka nebo naopak učí téma, které znají a které chtějí předat žákům,“ popisuje možnosti, jak mohou rodiče vstoupit do života školy ředitelka. Rodiče jsou zváni na konzultace v modelu Žák-Rodič-Učitel, zástupci tříd se pravidelně (5x ročně) zúčastňují schůzek Klubu přátel školy a přinášejí pohledy rodičů na chod školy.

Ukázka z hodiny, kterou vedou rodiče. zdroj: web školy
Ukázka z hodiny, kterou vedou rodiče. zdroj: web školy

Co podle paní ředitelky Thumsové v komunikaci rodiny a školy nejvíc pomáhá? „Nejvíce pomáhá pozitivní přístup pedagogů. Překážkou jsou mnohdy nekritické nároky rodičů. Měli bychom je však umět pochopit a ukázat jim, jakým způsobem děti vedeme, proč to tak děláme a hledat společnou cestu,“ odpovídá.

Rada ostatním školám v přístupu k rodičům: „Pozvěte rodiče do školy a nechte je zažít pozitivní atmosféru školy, radost z úspěchů jejich dětí a hrdost nad tím, že své děti dali právě do Vaší školy.“

Rada rodičům v přístupu ke škole:“ Pomozte škole organizovat její akce, přijďte, sdílejte s námi naše radosti. Nechte své děti, aby si problémy řešily samy a byly za ně odpovědné.“

Profil školy v databázi včetně kritérií, která škola splňuje, najdete ZDE.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..