ZŠ Navis Dobřejovice: Na výlet s tatínky a každý žák má svého tutora

Na stránkách projektu Rodiče vítáni se budete během letošního podzimu potkávat s nápady, drobnými i náročnějšími tipy, které jsme posbírali během návštěv ve školách se značkou Rodiče vítáni. Jde nám o to, na každé škole najít něco, co se vám v rámci snahy o lepší spolupráci s rodiči daří, a umožnit i dalším školám, aby se o něco podobného pokusily, pokud mají pocit, že by jim to usnadnilo komunikaci s rodiči a dětmi. Dnešní tipy pochází ze ZŠ Navis v Dobřejovicích u Prahy. Jde o malou křesťansky orientovanou školu, která považuje individuální práci s dětmi a spolupráci s rodinou za základ toho, co škola nabízí.

Škola Navis sídlí v malém zámečku uprostřed Dobřejovic, což je malá obec na vnějším okraji Prahy. Škola má jedenáct učitelů, padesát dětí, existuje od roku 2011 a chce se postupně rozrůst na plně organizovanou základní školu. Zřizovatelem je spolek Navis, dá se tedy říci, že je to škola zřízená rodiči. I to je důvod, proč se spolupráci s rodinou nadprůměrně věnuje.

P1250773

Na výlet s tatínky

Krizi otcovství tu berou učitelé velmi vážně.  Myslí tím stav, kdy je pro muže stále obtížnější prožívat naplno svou roli v rodině, kdy jsou „odsáti“ prací mimo ni a jejich příležitost trávit čas s dětmi je stále omezenější. V téhle škole proto vymysleli, že jednou měsíčně v sobotu vyrážejí s tatínky a dětmi na výlet, zatímco maminky mají ten den volno a prostor pro sebe. Občas se jede na hory, jindy jdou tatínkové s dětmi jen na vycházku. Smyslem je jednak ulevit matkám, jednak postupně vytvořit při škole komunitu otců, kteří mohou vzájemně sdílet své otcovské zkušenosti, a kromě jiného mají šanci vidět své děti jinak než doma, v kontaktu s ostatními dětmi i dospělými.

Každý žák má svého tutora

Druhý inspirativní nápad ze školy Navis je postaven na myšlence, že každé dítě potřebuje ve škole „svého“ člověka, k němuž má vztah a může se mu svěřit s tím, co ho trápí. Proto má každý žák jednoho učitele, který ale není jeho třídním, jako tutora. Za ním může kdykoli zajít a probrat s ním, cokoli potřebuje. Tutor má za úkol s každým dítětem alespoň jednou týdně krátce promluvit. Udělat to mohou oba podle svého; mohou si jít zahrát fotbal a u toho povídat, sejít se ve třídě nebo jít na procházku. Jeden učitel má takhle na starosti zhruba pět dětí, učitelé – muži kluky, učitelky zase holky. Vzhledem k tomu, že Navis je zatím malá škola, dá se to zvládnout. Podle pana ředitele Jana Vepřka je maximum dětí, které může mít tutor na starosti, zhruba deset. Smyslem je, aby každé dítě cítilo, že má ve škole zastání a vnímalo ji jako bezpečné prostředí. Tutor má za úkol informovat ostatní učitele, pokud zjistí, že „jeho“ dítě má nějaký aktuální problém, přání či potřebu. A také má odhalit silné a slabé stránky každého dítěte. Podobně má fungovat i vůči rodině, protože rodiče často nemají přesnou představu o tom, v čem je jejich dítě dobré.

P1250777

Program tutoringu běží ve škole od roku 2011 a škola si na něm cení nejvíce toho, že pomáhá vytvářet přátelskou atmosféru, ve které se mnohem jednodušeji a přirozeněji získávají dobré návyky, tedy ctnosti, ke kterým se škola snaží děti vést. Na pedagogický sbor to samozřejmě klade větší nároky, protože tutoring vyžaduje sebeovládání, úsměv, ochotu ponořit se do dětského světa a mít pochopení pro každého jedince. Ruku v ruce s tím také jdou důslednost a výchova k zodpovědnosti, protože učitelé ví, že nelze zaměňovat přátelský přístup k dětem s nižšími nároky.

Pokud vás zajímá víc o této škole, můžete se obrátit přímo na pana ředitele a domluvit se např. na prohlídce školy. Mgr. Jan Vepřek, 775 029 593, veprek@skoly-navis.cz

Profil ZŠ Navis na mapě Rodiče vítáni najdete ZDE, webové stránky školy ZDE.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..