Poradna: Jak je to s povinným školním plaváním?

Otázka:

Základní škola, kterou mé dítě navštěvuje, předložila rodičům žáků tříd prvního stupně přihlášky na ozdravný pobyt spojený s plaveckým kurzem. Předběžná cena pětidenního pobytu s plaváním, který se bude konat v místě vzdáleném cca 200 km, je odhadována na 4000 Kč. Termín pobytu je od pátku do úterý, tudíž zahrnuje víkend, přičemž školní výuka jinak o víkendu nikdy neprobíhá. Text přihlášky obsahuje sdělení, že výuka plavání je povinná a neúčast na pobytu je možná pouze v případě předložení potvrzení od lékaře, že dítě plavecký výcvik absolvovat nemůže.

Je škola oprávněna spojit povinný plavecký výcvik s pobytem a vyžadovat, aby náklady hradili rodiče žáků, aniž by nabízela i jinou formu výcviku (např. s dojížděním na bazén v době vyučování)? Ve městě jsou desítky bazénů vhodných k výuce plavání a další desítky jsou v okolí do 20-30 km.  Může povinná výuka plavání probíhat v jiné než pracovní dny, mimo rámce stanoveného rozvrhem hodin?

Odpověď:

Výuka plavání v rámci 1. stupně ZŠ je od letošního školního roku povinná v délce nejméně 40 hodin. Školy měly povinnost zapracovat povinné plavání do svých školních vzdělávacích programů do 1. září – opatření ministryně, kterým toto školám nařídila, najdete zde.

O tom, ve kterých ročnících budou děti na plavání chodit, rozhoduje ředitel. Stejně tak rozhoduje o tom, jakým způsobem se bude výuka plavání odehrávat. Může tedy navrhnout intenzivní kurz plavání v rámci ozdravného pobytu – někteří ředitelé to tak dělají, neboť si stěžují, že je obtížně zapracovat povinné plavání do školního vzdělávacího programu tak, aby děti nepřišly o důležitou část ostatní výuky.

Rozhodnutí, jestli se dítě takového pobytu zúčastní, je ovšem na rozhodnutí rodičů. Platí to i pro školy v přírodě nebo lyžařské výcviky, jak jsme psali v tomto článku. „Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, jejichž dětí se povinná výuka plavání týká, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ stojí v odpovědi od ministerstva školství, na nějž jsme se s otázkou obrátili. Pokud by dítě na plavecký výcvik nejelo, mělo by se účastnit běžné výuky s jinou třídou.

„Pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku. Není možné k tomu ale rodiče nutit,“ říká ministerstvo.

Povinný plavecký výcvik také nesmí podle zákona zasahovat do víkendu. Například v Základní a mateřské škole Bílá v Praze 6 přitom dříve jezdili na šestidenní pobytové kurzy s 20 hodinami plavání, nyní budou muset hledat jiné řešení.

Samotná výuka plavání by rodinu neměla příliš finančně zatížit. Ředitelé škol totiž mohou žádat ministerstvo školství o příspěvek na dopravu dětí od škol k plaveckým bazénům, což bývá nejdražší položkou z celé výuky plavání. „Školy proto nebudou považovat celou platbu od zákonných zástupců, případně dotace může pokrýt celou platbu za tuto dopravu,“ píše se na webu ministerstva.

Odpovídala: Lucie Fialová

4

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JitkaJana ProboštováLucie FialováAndrea Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Andrea
Host
Andrea

Škola, kterou navštěvuje můj syn, kurzy plavání nikdy pro žáky neměla a nyní, kdy nastala povinnost výuky plavání, začala s výukou u druháčků. Syn je ve třetí a škola neplánuje zajistit kurzy i u vyšších tříd. Chápu finanční náročnost pro školu i potíže sehnat volný bazén. Nicméně mi přijde líto, aby o to byly děti ochuzeni. Prý ta povinnost není tak jednoznačná. Jak je tedy možné se kurzů domáhat?

Lucie Fialová
Host
Lucie Fialová

Požádali jsme o vyjádření ministerstvo školství, tady je odpověď:
Povinná výuka plavání byla zavedena v tomto školním roce s tím, že žáci 1. stupně ZŠ budou do této výuky zařazováni postupně, a to v délce 40 hodin za jeden školní rok. Jak bude tato výuka organizována, je na rozhodnutí ředitele školy. Z uvedeného je zřejmé, že do této výuky nebudou zapojeni všichni žáci 1. stupně ZŠ v jednotlivých školních rocích a na některé se prostě nedostane, protože kdyby začali najednou v jednom školním roce jezdit na výuku plavání všichni žáci 1. stupně ZŠ, bazény by tento počet žáků nebyly schopny přijmout.

Jitka
Host
Jitka

Dobrý den,
vážně se jedná o 40 hodin za jeden školní rok? Měla jsem za to, že žák má absovovat 40 hodin výuky plavání za dobu docházky na 1. stupeň ZŠ. Můžete mit to prosím objasnit? Děkuji.

Jana Proboštová
Host
Jana Proboštová

Dobrý den, píšete „pokud s touto formou výuky plavání budou souhlasit všichni rodiče, pak je vše v pořádku.“ Jak je to v případě, že většina rodičů ani pedagogové s touto formou výuky nesouhlasí? Na koho bychom se mohli obrátit, pokud pan ředitel zastává názor, že žádné nařízení neporušuje? Až do loňského roku probíhaly v naší škole plavecké kurzy pro první stupeň dle školního vzdělávacího programu v rámci běžné výuky tělesné výchovy a nebyl s tím po léta problém. Od tohoto školního roku se pan ředitel rozhodl spojit OVK (školu v přírodě) s plaveckým kurzem. Jako rodiče dětí z Prahy s… Číst vice »