Tváří se všelijak, ale je docela v klidu. Elišku nejvíc mrzelo, že se kvůli přijímačkám musela vrátit z tábora.

Čeština dobrý, matika hrůza. Reportáž z přijímaček na osmileté gymnázium s rekordním počtem uchazečů

Téměř dvacet tisíc českých páťáků a jejich rodičů mělo včera a dneska velký den. Psaly se přijímací zkoušky na osmiletá gymnázia. Jejich obliba především ve velkých městech stoupá, například na Malostranské gymnázium v Praze dorazilo téměř 650 zájemců, o dvě stovky víc než loni. „Pokud to takhle půjde dál, budu si muset pro uchazeče příští rok pronajmout protější kostel,“ říká ředitel gymnázia Tomáš Ledvinka.

Je úterní ráno, 8.00 a v Josefské ulici na Malé straně to vypadá na menší demonstraci. Oba chodníky jsou zaplněné, další lidé postávají na silnici nebo u zaparkovaných aut. Atmosféra je ale spíš nervózní, než bojovná. Čeká se, až gymnázium otevře své brány a vpustí tři stovky páťáků k přijímacím testům z češtiny a matematiky. Zítra jich dorazí dalších 350.

„Kam jdete zítra? My na Keplera,“ ozývá se z jednoho hloučku. „Tak to držíme palce,“ přichází soucitná reakce zjevně informovaného rodiče, „Kepler“ neboli Gymnázium Jana Keplera je považováno za jedno z nejprestižnějších v Praze. Letos ale bude se 197 uchazeči na jednu třídu přece jen snadnější metou než Malostranské gymnázium, které zvládne přijmout jen každého desátého žáka.

Lehce po osmé vychází před školu vysoký muž v obleku s červenou kravatou a vítá příchozí. Ředitel školy Tomáš Ledvinka. „Tak Elo, tfuj, tfuj, poser tě pes, a hlavně v klidu, o nic nejde,“ vypouští jeden z tatínků svou dceru Elišku. Dál už jde sama. Vypadá klidně, už v tramvaji potkala spolužačku ze třídy a znáte to, sdílená starost je poloviční starost. Nejvíc ze všeho ji v tuhle chvíli stejně trápí to, že se kvůli testům musela vrátit z česko-německého tábora.

Honzo, pusu
Mnozí jiní rodiče nevypadají, že „o nic nejde“. Se svými ratolestmi by nejradši šli až do lavice, koneckonců do loňského roku to škola umožňovala. Letos změnila pravidla a maminky i tatínkové nesmí za druhé dveře. Stojí u nich učitelka a nekompromisně trhá rodiny. Většinu z nich to zaskočí. „Honzo, pusu,“ volá maminka na syna, který proklouzl bez rozloučení. „Všechno máš v batohu, jo?“ připomíná jiná starostlivá máma.

Uchazeči o víceletá gymnázia si mohli podat přihlášku na dvě školy a k testům mohou přijít dvakrát. Z obou pokusů se potom bude započítávat lepší výsledek. Všichni píší stejné testy z matematiky a českého jazyka, z každého mohou získat maximálně 50 bodů a na každý z nich mají 60 minut. Další kritéria si nastavují sama gymnázia. Některá dávají body za samé jedničky na vysvědčení nebo účast na školních olympiádách. Malostranské gymnázium dává 10 bodů těm, kdo mají na vysvědčení jedničky a dvojky.

„Při takovém počtu uchazečů už by se nám rodiče dovnitř nevešli, a vlastně myslíme, že je to pro děti takhle lepší. Některé maminky se se svými dětmi loučily, jak kdyby šly do války, a byly schopné je vystresovat ještě dvě minuty před začátkem,“ vypráví ředitel Tomáš Ledvinka.

Nervozitě rodičů se nelze příliš divit  – z víceletých gymnázií se, aspoň v Praze a dalších velkých městech, stala móda, počty uchazečů rok od roku stoupají a rodiče vynakládají čím dál víc peněz na přípravné kurzy. V Praze zkouší přijímačky každý třetí žák, loni se na gymnázia dostala asi třetina přihlášených.

Místo sebe bratra
Místo rodičů čekají na páťáky ve vstupní hale jejich potenciální starší spolužáci. Ptají se na jména a nasměrovávají je do příslušných učeben. Až začnou uchazeči psát, starší studenti půjdou domů, ve škole teď pro ně není místo, zájemci o studium obsadili dvacet učeben. Ve škole navíc probíhají zároveň maturity. „Pane řediteli, někdo tady ztratil pas,“ upozorňuje jedna z navigátorek. V seznamech se hledá jméno toho, kdo pas vytrousil, a jen co se najde, už se zase pátrá po majiteli ztracené „lítačky“. Zdá se, že přijímačky prověří nejen znalosti českého jazyka a matematiky.

Vyjdi do třetího patra, a zahni doleva.

Jediní rodiče, kteří do budovy smějí, jsou ti, jejichž děti potřebují k napsání testů asistenta. Patří mezi ně i dívka se sádrou. Před pár dny si zlomila ruku na trampolíně, bohužel pravou. „Kdyby byla třeba nemocná, mohla by přijít na náhradní termín, jenže ten je za 14 dní a to tu sádru stále bude mít. Tak jsme jí umožnili napsat přijímací testy s asistentem,“ vysvětluje Tomáš Ledvinka. Uchazečům, kteří to potřebují, „půjčují“ asistenty svých žáků, kteří mají volno. „Občas někdo navrhuje, že si přivede svého, ale to by nebylo spravedlivé.“

Podobný frmol jako na chodbě je i ve sborovně, kde se před chvílí rozpečetila zásilka testů z CERMATu a jednotliví zadavatelé si své hromádky odnášejí do tříd. Tam pak seznamují uchazeče s pravidly: v lavici každý sám, láhev s pitím musí zůstat v tašce, během testu nesmí nikdo odejít ze třídy.

Než se testy rozdají, ověřuje se ještě totožnost každého dítěte. „To se dřív nedělalo, ale stalo se, že někdo místo sebe poslal bratra, který byl asi chytřejší,“ směje se ředitel. „Každý mi přinese ukázat také svou propisku,“ vyzývá jedna z učitelek. „Gumovací pera nejsou dovolena,“ vysvětluje. Propiska musí být buď modrá nebo černá a musí psát silně a nepřerušovaně. To kvůli skenování. Všech téměř sedm stovek testů budou muset zaměstnanci školy ještě odpoledne naskenovat a odeslat do CERMATu.

Čeština dobrá, matika hrůza
Když je učiněno všem formalitám za dost, děti dostanou testy a začínají psát. První je matematika, 14 úloh na 70 minut. Po ní mají aspiranti gymnázií hodinovou pauzu. Test z českého jazyka dopíší zhruba v poledne, tou dobou už je Josefská znovu zaplněná rodiči. „Tak co?“ jako by měli všichni napsané na čele.

Tak co?

„Čeština dobrá, matika hrůza,“ zhodnotí Eliška. „U mě naopak matika dobrý, čeština blbý,“ svěřuje se spolužačka Judita. „Při matice jsem dostala záchvat kašle a místo abych počítala, snažila jsem se ho zadržet. Na začátku totiž říkali, že kdo bude vyrušovat, ten bude muset odejít,“ vypráví Eliška. „Já jsem tvůj kašel nevnímala,“ ujišťuje Elišku Judita. Díky stejnému počátečnímu písmenu příjmení se spolužačky z břevnovské základky sešly dokonce v jedné učebně. „Já jsem se zase bál, že mě vyhodí kvůli prdění,“ přidává se srandista Cyril.

Na něj přišli před školu čekat oba rodiče, každý z jiného konce Josefské ulice. I Cyril je spíš češtinář, v matematice prý některé úlohy přeskočil. Rodiče koulí očima… „Věděli jsme, že s matematikou je to horší, takže na přípravné kurzy chodil už od podzimu, na češtinu až od ledna,“ vypráví jeho maminka Alice. „Cyrilova základka je fajn, ale on je takový malý dospělý a přišlo nám, že by bylo fajn, kdyby se už ocitl mezi motivovanějšími dětmi,“ vysvětluje, proč se teď trochu třesou, jestli ta matika bude stačit.

Zítra čeká Cyrila a Elišku ještě Gymnázium Nad štolou. Mise je jasná: méně kašlat a prdět, a zlepšit matiku.

48

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
11 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
Andrea Matviakovájit.ulkaJanaAntonK B Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Dita
Host
Dita

Článek jsem si přečetla vlastně náhodou a raději dvakrát. To proto, abych objektivně napsala příspěvek, protože jsem ovlivněná množstvím negativních článků z posledních dnů, které stále varují před studiem žáků na víceletých gymnáziích. Snad to autorka tohoto článku ani neměla v úmyslu, ale neustále na mě vyskakují věty typu: „jak se žáci stresují“, „jak na tom záleží hlavně rodičům“ atd. V našem městě se letos účastnilo zkoušek 216 uchazečů, přijmou 30 dětí. Byla jsem přítomna u několika testů i v minulých letech. Ano, pro většinu žáků jde o nový poznatek. Dosud výuku zvládali bez zaváhání a najednou je to něco… Číst vice »

J-K
Host
J-K

Učím na VŠ, konkrétně 1.LF UK, a u nás není opravdu rozdíl v úspešnosti přijetí a hlavně úspěšnosti studia mezi absolventy 8- a 4-letých gymnázií. Ale jistě se může stále jednat o pozorování v rámci malých čísel, resp. zkušenosti z pouze jednoho a poměrně specifického oboru. Hlavně bych ordinoval nadhled pro rodiče.

K B
Host
K B

To se nedivím, vy vyhazujeme všechny bez rozdílu 😂

Radka
Host
Radka

„Nejschopnější“? Nejschopnější čeho? Posuzujeme lidskou „schopnost“ podle testu z ČJ a M? A to vážně?

Pavlína
Host
Pavlína

Milá paní.Můj syn se dostal bez problémů na viceleté gymnázium. Pokud dítě je nadané ve studiu tak nemá problém zvládnout přijímací zíření a nemusí být rodiči stresován protože si to oni přejí. Syn odmaturoval z matematiky na výbornou a ze zbylých předmětů taktež. Na VŠ nemusel tedy skládat žádné přijímací řízení. Byl přijat hned.Myslím si ,že je to jen ajen na našich dětech a ne na aktivních rodičích ,protože si přejí ,aby jejich dítko študovalo prestižní školu. Bohužel většina dětí na to nemá a pak jsou jen zatěžovány a stresovány. Jak se říká dětijsou naše obrazy a to ve všech… Číst vice »

Jana
Host
Jana

Také já sleduji, jak se každoročně před přijímacími zkouškami brojí proti 8letým gymnáziím a přespříliš ambiciózním rodičům, kteří na ně své děti hlásí. V Praze je možná situace jiná než jinde. Vzhledem k zahraniční cestě se mi syna nepovedlo přihlásit ani k přípravným kurzům, jak rychle byly v našem městě naplněné. Krajský úřad nepovolil ani navýšení kapacity gymnázia, ačkoliv se příjímacích zkoušek účastní nejsilnější ročníky a navýšení kapacity je možné. Proč chtějí všichni, aby nadprůměrné děti zůstavaly na běžných ZŠ, když ty jim při naplněných třídách a inkluzi nejsou schopné nabídnout nic navíc? V našem městě není ani škola se… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Podle mého názoru nic neobvyklého. Měl jsem v úmyslu to napsat už jinde, ale sem se to hodí o poznání lépe, a tentokrát o něco ostřeji: naprosto nechápu, z jakého důvodu se všude hovoří v paušální rovině hlavně o stresu, o jakémsi kradení dětství a podobně, zatímco o přínosech pro děti se taktně mlčí. Číst téměř permanentně někde mezi řádky, že ti či oni rodiče stojí v podstatě za houby, protože své děti stresují jakýmisi požadavky, případně že jsou schopni a ochotni svým dětem ve škole vykládanou látku dovysvětlit, mně osobně přijde jako celkem solidní urážka, ať to kdo chce… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

A v textu mi, jak koukám, vypadlo, že po dlouhé době čtu ve směru příjímacích řízení na osmiletá gymnázia něco pozitivního. Tak jsem za to chtěl poděkovat, byť se zpožděním :-)

K B
Host
K B

No, kousek dětství mi osmiletý gympl opravdu vzal

Jana
Host
Jana

Vidím to jako druhý extrém proti určitému stresu, který alespoň někteří z nás prožili v systému školství 80. a 90. let. Na některých školách, obzvláště středních, přežívá dodnes. Atmosféra strachu, tlaku, autoritativnosi za každou cenu. Moderní školství se snaží sejmout stres z dětí, zavést partnerský přístup… A mně se to líbí. Na druhou stranu vyvstává snaha děti neúměrně chránit. Zakazuje se soutěžit, aby neprohrálo, nedávají se domácí úkoly, aby nebylo přetíženo, nezvyšuje se na něj hlas, aby se nepolekalo, učí se tak, aby si toho jakoby ani nevšimlo, nezatěžuje se učením informací, když si je může najít na internetu, je… Číst vice »

anonym
Host
anonym

Zajímavý článek. Ano, zkoušky jsou stres, už z principu. Některé děti, které byly doposud na školách, kde si jen hrály a kde to bylo v podstatě jak ve školce, jsou na tom prostě hůře. A na druhou stranu: dítě, které se dostane jen kvůli tisícům a hodinám vynaloženým na přípravných kurzech, se bude na gymnáziu jen trápit. Média jsou plná až démonizujících portrétů víceletých gymnázií, odsuzuje se dělení společnosti a elitářství… Žáci jsou jinak schopní a zdatní, nejsme všichni na stejné úrovni. Ta skutečná elita do běžné školy stejně nikdy nezavítala a absolvují vzdělání v soukromých (a drahých) institutech. A… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Jsem také učitelka, také na střední škole. Jenže jsem současně matka dvou inteligentních žáků 2.stupnė ZŠ. S názorem, že počet osmiletých gymnázií by se měl silně zredukovat, naprosto souhlasím. Učitelům na druhém stupni dáváme nesplnitelný úkol kvalitně vzdělat bandu dětí bez pomoci tahounů třídy, kteří během 2,3 let prchli na různé výběrové školy. Ti inteligentní, kteří zůstali, to odnášejí nejvíce – píšu že zkušenosti. Na osmileté gymnázium patří extrémně nadané děti a ne klasický jedničkàř, kterému na základce stačí rychlejší tempo nebo úkoly navíc. Takto budou rodiče dětí ze základních škol nadávat pořád víc a víc a nelze se jim… Číst vice »

jana
Host
jana

Učím na ZŠ matematiku už mnoho let a jsem jednoznačně pro osmiletá gymnázia. Jsou-li v jedné třídě v Praze i 4 cizinci s problémem porozumět, 2 autisti, 2 děti s poruchou chování, tj. celkem třetina dětí s IVP, tak přes veškerou snahu už nemám ne sílu, ale časově dostatečný prostor pro nadané žáky takové třídy. A jsou tam. Proto jim držím palce, aby měli takové prostředí, kde na ně toho času bude víc, aby se jejich nadání mohlo skutečně rozvíjet. A mimochodem tisíce na přípravu rodina rozhodně vydat nemusí, kvalitní kurzy probíhají i na základkách, 42 hodin celkem, cena 800Kč.

Mára
Host
Mára

Dobrý den, nedá mi nereagovat. Jsem matkou „přebraného zbytku“ ve dvojím vydání (syn musí makat, aby zvládal, dcera dvě trojky na druhém stupni, pro svůj temperament je neustále kritizována=důvod pro psychologické vyšetření). Chápu, že učit děti, kterým to jde samo je pohodička. Je škoda, že to neberete jako výzvu, protože asi nevidíte, že někteří rodiče se s dětmi doma učí, i když to na výsledcích není až tak znát. My máme zkušenost, že učitelé jedou tempem potřebným pro probrání daného učiva, rozhodně ho nezpomalují kvůli „zbytku“. Dokonce ani nezrychlují kvůli „tahounům“. Vím, že to nemáte jednoduché, ale má ten „zbytek“… Číst vice »

Pavlína
Host
Pavlína

Paní já právo na existenci nemám mám skvělého syna na kterého jsem právem hrdá . Je velice nadaný hlavně matematika a fyzika je jeho nejmylejší předmět.Vždy byl samý jedničkář,ale ne šprt. Nikdy neměl potřebu se doma učit jako jiné děti. Vždy mi říkal že se ve škole nudí. Ted studuje Vš vybral si sám školu i obor. Do ničeho jsem ho nenutila. Jsem přesvědčená o tom ,že dítě si rozhodne samo co bude v budoucnu dělat . Je to jeho volba a život. Ambiciozní rodič se může snažit sebevíc ,ale to je tak asi vše. Dítě si rozhodne samo. Aspon… Číst vice »

Olga
Host
Olga

nejmilejší se píše s i !!! Tak pokud je syn Váš obraz, tak potěš koště:-).

jit.ulka
Host
jit.ulka

Váš český jazyk je opravdu podivný a ta gramatika.

Jana
Host
Jana

Myslím, že jste se zapojila do diskuse spíše rodičů, kteří mají problémy jiného druhu – s dětmi ve škole málo zaměstnanými, které potřebují práci navíc. Nicméně hodnota všech dětí je stejná, ať jsou průměrné, nadprůměrné nebo podprůměrné. Všechny by potřebovaly individuální přístup, což není v našich podmínkách možné. Takže pokud máte skvělé učitele, važte si jich, pokud je to horší, musíte to se svými dětmi dotáhnout doma, aby uměly to, co je pro život důležité, a povzbudit je v něčem, co se jim daří. Ono to uplatnění v budoucím životě naštěstí není jen o inteligenci.

Marek
Host
Marek

To jestli se děti hlásí na víceleté gymnázium je také vizitkou jejich ZŠ. Jsem z Brna a jsou tu ZŠ, ze kterých děti na víceletá gymnázia chodí minimálně. Proč asi?
V té naší to je naopak. Pokud se učitelka v páté třídě omlouvá žákům, že jim (snad poprvé) dává domácí úkol, protože si to přejí rodiče konkrétního žáka (my) a jmenuje ho, tak v takové škole člověk dítě nechce dál nechávat….

Jana
Host
Jana

Naše ZŠ nejen že nedává úkoly, ale i zakazuje dětem se doma učit! Na gymnázia odsud děti odchází zřídka, jelikož škola si udržuje image inovativní školy a jsou zde děti rodičů, kteří jsou pro to nadšení. Vzhledem k většímu počtu dětí, které mi touto pro mě spádovou školou prošly, mohu vidět i důsledky inovací v praxi – pozitivní i negativní, ale zpětnou vazbu tu nikdo slyšet nechce. Pokud se rodiče rozhodnou dát dítě na jinou školu, musí si ho sami připravit a začít včas, protože systém je nastaven tak, že je odsud pro děti vzhledem k neprobíranému učivu obtížné přejít… Číst vice »

Miztli
Host
Miztli

Nemáte žádné právo někomu nařizovat, kam má neprchat a zařizovat to tím, že ony „ji=né“ školy omezíte=zrušíte. Co kdyby někdo Vám třeba zavedl tz. výjezdní doložky, podléhající schválení, abyste sama nemohla rozhoovat, kam pojedete. Jsou to hloupé drzosti, co pravíte, Asi nejste moc vychovaná.

Anton
Host
Anton

Jací tahouni, pořád? Když odejdou nejchytřejší děti, stanou se nejchytřejšími ty „pod nimi“ a navíc se jim můžete líp věnovat, protože za předpokladu, že třídu opustí všechny nejnadanější děti (ovšem odejdou opravdu všechny odevšad??), budete mít homogennější kolektiv, tj. nenáročnější výuku.

Problém vidím spíš v tom, že děti „pod“ těmi nejnadanějšími nejsou zvyklé cokoli táhnout, jsou zvyklé prohrávat, při orientaci škol na neúspěch ani není divu, že pak nezaujmou opuštěné pozice, ale dělají to, na co jste je naučili vy jako učitelé – snaží se nebýt vidět a nějak přežít.

Přeberte si to, jak chcete.

Jana
Host
Jana

Rychlejší tempo a úkoly navíc – to je přesně to, po čem jsem 2 roky (4.a 5. třída) volala. Leč nebyla vyslyšena. Paní učitelka při 30 dětech ve třídě neřeší ty, co stačí tempu, řeší jen ty, co tempu nestačí. Tudíž pro ty jedničkáře (ač u nás se neznámkuje) nic navíc nemá. Občas je využije k pomoci druhým (i to můj syn velmi oceňoval), ale většinu času byl syn ve škole pouze přítomen – a zlobil. Tj buď vyrušoval, nebo byl duchem nepřítomen, což vadilo také. Co by pomohlo? Individuální přístup pro všechny. Ale to by muselo být ve třídě… Číst vice »

Jana
Host
Jana

Díky.

abc
Host
abc

lepsolidi a jejich potomci z 8miletych xd

Jiří Bartek
Host
Jiří Bartek

Jen upozorňuji, děti na druhém stupni základních škol mají také ruce, nohy, oči, uši, hlavu…učí se, dělají projekty, připravují prezentace a vnímají, že nejsou všichni stejní….s těmi nikoliv stejnými budou po zbytek života pracovat. Souhlasím s 8letými gymnázii, asi tak jedno na obvod, okres a měly by se tam dostat právě a jen ty děti, co nepotřebují žádnou přípravu na přijímací zkoušky. Pak by nebylo nutné lomit rukama nad stressem a psát zbytečné články, jak rodiče utrácejí peníze za přípravu na přijímací zkoušky a ne všichni mohou, takže nám tu roste jakási diskriminace těch sociálně znevýhodněných, jejichž rodiče si nemohou… Číst vice »

Markéta
Host
Markéta

Souhlas. Dcera si to šla bez jakýchkoliv příprav zkusit vyjde / nevyjde. Vyšlo a je tam spokojená, narozdíl od dětí, které se na přijímačky rok učily a teď nezvládají látku základní školy :-( Je mi jich líto…

Krati
Host
Krati

Nemyslím si, že by v současnosti hrozila jakákoliv diskriminace dětí z důvodu neschopnosti rodičů uhradit těch pár tisíc na přípravné kurzy pro osmiletá gymnázia. Ty částky nejsou nijak zdrcující, navíc i dtto platí i pro čtyřletá gymnázia – i zde většina uchazečů využívá různých typů „rychlonalejváren“ (i placených).
S ohledem na skutečnost, že na konci studia fakticky není významnější rozdíl ve znalostech a schopnostech absolventů obou typů gymnázií, jeví se mi dnešní existence obou typů spíš jen jako širší možnosti nabídky, než poskytnutí odlišné výukové koncepce.

Jana
Host
Jana

Než přípravné kurzy mi přišlo efektivnější vytisknout si a zkusit pár testů z minulých let ze stránek Cermatu s klíčem řešení, ušetří se peníze i čas. Nežli přípravné kurzy doporučuji spíš přijímačky nanečisto, aby si to dítě zkusilo v prostředí školy a nebylo zaskočené. Úroveň přípravných kurzů je různá.

Klara
Host
Klara

O to přijetí na víceleté gymnázium stojí více rodiče než děti . Hlavně matky touží pronášt větu Mám ho/ji/ v primě…

housenka
Host
housenka

Tak jak kdo, dcera věděla od třetí třídy, že chce na 8G, teď tam jde a má jasno, co chce studovat dál, některé děti to tak mají. Kamarádka od 10 let tvrdila, že bude lékařka a opravdu si zatím šla a stala se jí, v rodině to neměli, prostě se ona jako desetiletá rozhodla.

Jana
Host
Jana

Někdo tomu dítěti musí sdělit, že je tu tato možnost a že by to mohlo zkusit, pokud je intelektuálně zdatné. Rodič nebo učitel, popř. spolužáci.

Klara
Host
Klara

Hodně štěstí .

Anna
Host
Anna

Na test z matematiky je 70 minut, ne 60, jak je uvedeno v článku…

housenka
Host
housenka

A bylo tam 14 příkladů, ne 16.

Jana
Host
Jana

Máme syna na 8letém gymnáziu a je velmi rád, že tam chodí. Nikdy jsme to nepovažovali za nutné či lepší, ale když po přestupu z malotřídky do „velké“ ZŠ ho učitelka začla šikanovat a ředitelka se jí zastávala, nezbývalo mu než se o gymnázium pokusit. Na gymnáziu se z „uťápnutého“ kluka stal všímavý kluk, stojící si za svým názorem. Za nás 8letá gymnázia určitě ano.

Eva
Host
Eva

Názory na osmiletá gymnasia se z každého úhlu pohledu mohou lišit. Můj syn udělal stejnou zkušenost. Ke zkouškám na osmileté gymnasium byla startem také šikana. Chtěl změnit prostředí. Šel na zkoušky, byl mezi prvníma. Gymnasium absolvoval s vyznamenáním. Na vysokou byl přijat, na jednu mohl i bez zkoušek. Sám si hodnotil, jak je spokojený s kantory. Uměl si říct, tenhle nás naučil, tenhle už jen látku odvykládal a někdy neuměl vysvětlit. Jedna perlička k tomu. Možná, že motorem byl také slib od nás. Když to zvládneš, dostaneš počítač. Teď po studiích na něm pracuje v zaměstnání jako programátor a je… Číst vice »

Martin
Host
Martin

Pěkný článek. Vstupuji do debaty i proto, že se nastačím divit, kolik maminek má doma vlastně malého génia. Jsme tedy asi výjimkou. Sice zastánci názoru, že kvalitní vzdělání je základ a oba rodiče také vysokoškoláci, sám mám dvě vysoké školy a navíc studia v zahraničí. Především ale máme dvě obyčejné děti. Děti, které mají rády sport, ve škole se občas nudí, někdy lajdačí, zlobí, ale naštěstí se dobře učí. Také náš syn v páté třídě přišel s nápadem, že zkusí zkoušky na osmileté gymnázium. Ne proto, že by ho základní škola ničila a nechápala, ale proto, že tam chtěl také… Číst vice »

Jana
Host
Jana

Díky Martine.

Andrea Matviaková
Host
Andrea Matviaková

👍👍👍👏👏👏

Jitka
Host
Jitka

Článek moc pěkně popisuje průběh přijímaček. Toto téma je mi hodně blízké, pracuji na prestižním gymnáziu v okresním městě a s rodiči uchazečů jednám po celou dobu přijímacího řízení. Takže se mi často svěřují proč právě oni chtějí dát dítě na osmileté gymnázium. Někteří opravdu o studium cíleně usilujií a přihlásí dítě do přípravných kurzů, jiným vadí, že na základních školách se více věnují pomalejším žákům, někteří si to přijdou jen vyzkoušet. Nejvíce mi ale vadí ti, kteří se netají tím, že vůbec o studium na víceletém gymnáziu nestojí, ale je to velká příležitost, aby si žáci vyzkoušeli státní zkoušky… Číst vice »

housenka
Host
housenka

Tak moje děti občanky mají, nikdo je ale u přijímaček vidět nechtěl. Na druhou stranu, kolik znáte géniů, kteří půjdou za někoho dělat přijímačky s jistotou, že je udělají, jak je potřeba? Takových dětí asi moc nebude, záměny bych nebála.

Pavel
Host
Pavel

Paní Jitko, jako větší zlo bych osobně viděl u příjímacích řízení děti, které byly do této situace dostrkány rodiči, aniž by o to samy jakkoliv stály nebo k tomu měly disposice, než děti, které si to přijdou jen vyzkoušet s tím, že v deváté třídě už budou vědět… To, že se k přijímacímu řízení hlásí i žáci s trojkami na vysvědčení ze čtvrté a páté třídy, je opět věc soudnosti jejich a jejich rodičů; jednak jsou (nebo mohou být) u přijímacího řízení, řekněme, znevýhodněny tím, že přijdou o pár bodů za vysvědčení (což zpravidla vědí předem a může to hrát… Číst vice »