Útěcha pro rodiče, jejichž dítě se nedostalo na střední školu. Znáte rozdíl mezi ověřovacím a rozřazovacím testem?

V tomto týdnu mnoho rodičů smutní, protože se jejich dítě se nedostalo na školu, kam se hlásilo. Nedostalo potřebný počet bodů v testech, nebo dokonce skončilo někde vespod žebříčku a oni na to nevěřícně zírají: jak je to možné, že naše skvělé, chytré dítě nepřijali?

Tenhle sloupek možná může takového rodiče utěšit, byť konstatuje jen fakta. Ano, i velmi talentovaným a chytrým dětem se může stát, že u (těchto) přijímaček neuspějí. Ba co víc, u některých je to i dost pravděpodobné. U kterých?

U dětí s jednostranným talentem. Je dost častý případ, že dítě je velmi nadané jazykově, ale nemá rádo matematiku, nebo naopak.

U dětí hloubavých a dětí, které přemýšlejí jinak.  Těm se může řešení zdát moc jednoduché nebo hledají chytáky, kde nejsou. Takové děti mohou být i pomalejší, a to je při testech znevýhodňuje.

U dětí, které nezvolily správnou strategii vyplňování. Testy jsou hodně o tom, jaký postup zvolíte. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří si to nanečisto dobře nacvičili. Platí to o to víc u přijímacích testů na víceletá gymnázia ve velkých městech, kde je převis poptávky obrovský a o přijetí či nepřijetí rozhoduje každý bod.

Přijímačky zajisté dokáží vygenerovat skupinu vzdělavatelných dětí. Jistě v ní bude i nějaká část originálů, nadaných a talentovaných dětí. Ale zcela jistě některé právě z těchto dětí propadnou.

Možná je užitečné si uvědomit, že děti u přijímaček skládají rozřazovací, a nikoli ověřovací testy. Neboli otázky jsou koncipovány tak, aby děti seřadily do nějakého žebříčku, nikoli, aby ověřily, co dítě opravdu umí a jaké je.

Možná je užitečné si uvědomit, že děti u přijímaček skládají rozřazovací, a nikoli ověřovací testy. Neboli otázky jsou koncipovány tak, aby děti seřadily do nějakého žebříčku, nikoli, aby ověřily, co dítě opravdu umí a jaké je.

Tohle vše, milí rodiče nepřijatých dětí, vezměte v úvahu. Stejně jako to, že úspěchy ve škole a úspěchy v životě spolu souvisejí velmi volně.

Ve chvíli, kdy se dítě nedostalo na vysněnou školu a nabízí se jen málo lákavá alternativa, svět vypadá černě. Rodičovská starost o budoucnost dítěte je pochopitelná. Pro zlepšení nálady si ale připomeňte, že nikdy není pozdě, zvlášť pokud je někomu deset nebo čtrnáct let. Škola nemá takovou vládu nad budoucností dítěte, jak by se zdálo.

Když ho podpoříte vy, moudrým vedením, a tím, že ho přijmete takové, jaké je, vaše dítě se v životě neztratí. A  jedna neúspěšná zkouška na tomhle nic zásadního nemění.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
1 rok před

Možná to vypadá neuvěřitelně ,ale je to pravda.Má to jenom jednu ,ale podstatnou podmínku.Vaše dítě by mělo mít nějakou vlastní ideu, představu,co by chtělo jednou dělat.Pakliže ji má ,cestu si najde. A jestli ne-měli byste mu pomoci ji najít.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x