Američtí teenageři mají víc volného času než jejich sestry. Domácí práce se stále řídí pohlavím

Odpověď je ovšem jednoduchá: zatímco matky ve Spojených státech se svými dcerami vaří, uklízejí a nakupují, otcové se syny relaxují. Chlapce navíc rodiče odměňují i za činnosti, které u dívek tak nějak automaticky předpokládají, tvrdí článek s názvem Why Teen Boys Have More Leisure Time Than Teen Girls, který pro časopis The Atlantic napsal redaktor Joe Pinsker.

V průměru mají američtí muži víc volného času než americké ženy – zhruba jde za jeden den asi o půlhodinový rozdíl. A podle výzkumného střediska Pew Research Center tato nerovnost vzniká opravdu brzy. Mezi dospívajícími ve věku 15-17 let mají podle analýz chlapci volného času denně víc až o hodinu.

Jak je to možné? Chlapci a dívky v tomto věku nakládají se svým časem už velmi podobně jako dospělí: zatímco kluci tráví asi o hodinu denně více času u počítače, dospělí muži se dívají na televizi o půl hodiny déle než ženy. Naproti tomu dívky tráví dvojnásobek času uklízením a vařením, což se pak také přenáší do dospělosti. Zdá se tedy, že dospívání je v podstatě nácvikem dospělého života v genderové nerovnosti.

Matka vezme dceru na nákup, otec se synem fandí u televize
A podstatnou roli v udržování tohoto trendu hrají podle Joea Pinskera rodiče. Podle výzkumů totiž potomky nevedou k domácím pracím stejně, ale řídí se podle jejich pohlaví. Matky tráví po nákupech, uklízením a vařením podstatně víc času s dcerami než se syny. Otcové zase častěji zasvěcují syny do vylepšování domova a volnočasových aktivit, jako je sledování sportovních přenosů v televizi. „Stejně, jako mívají práci rozdělenou rodiče, mají ji rozdělenou i děti,“ říká socioložka Jill Yavorsky z University of North Carolina.

A děti pochopitelně leccos odpozorují. Podle jedné ze sociologických studií vydaných v loňském roce tráví mladí muži, kteří své matky v dětství viděli pracovat, více času péčí o své vlastní děti. Dcery pracujících matek samy v dospělosti častěji pracují a vydělávají víc peněz než mladé ženy, jejichž matky zůstaly i v jejich dospívání doma. „Tyto matky totiž dětem předávají více rovnostářský přístup k genderovým rolím, a také u nich častěji lze pozorovat schopnost zvládnout zároveň pracovní i domácí povinnosti,“ tvrdí autoři studie.

Rodiče chlapce častěji odměňují za osobní hygienu a pomoc v domácnosti
Ve Spojených státech je běžnou praxí, že si děti mohou ke kapesnému přivydělat prací kolem domu a v domácnosti. Ani v tomto ohledu se ale o nějaké rovnosti pohlaví nedá mluvit. Oblíbená mobilní aplikace BusyKid, v níž rodiče dětem nastavují a následně odškrtávají splněné povinnosti a shromažďují „výplatu“, loni provedla velký průzkum u 10.000 rodin. Dívky si týdně za domácí práce vydělávaly průměrně necelých sedm dolarů, zatímco chlapci čtrnáct. Rozdíl v příjmech, stejně jako už zmíněné rozdíly v trávení volného času, se tak podle Joe Pinskera vytvářejí daleko dřív, než mladí vůbec vstupují na trh práce.

Podle dat z průzkumu BusyKid bylo navíc zřejmé, že rodiče byli častěji ochotní platit chlapcům za činnosti osobního rázu, jako je čištění zubů nebo sprchování, zatímco u dívek byly podobné odměny naprostou výjimkou. I těmito činnostmi tráví děvčata víc času než kluci: podle statistik dívkám denně sprchování, oblékání, česání a podobná „údržba“ zabírá téměř hodinu, stejně staří kluci to zvládnou zhruba za 27 minut.

Mnozí rodiče si tyto nerovnosti uvědomují a snaží se potomkům obou pohlaví nabízet stejné příležitosti. Dcerám například kupují knihy o astronautech, dinosaurech a podobných tématech, která společnost obvykle považuje za „typicky chlapecká“. Těmito snahami dětem rozhodně rozšiřují obzory, ale jak připomíná Joe Pinsker, nakonec stejně nejvíc záleží na tom, co děti vidí doma. „Pokud chceme, aby pro děti bylo přirozené, že se domácí práce dělí rovným dílem, je třeba, aby to tak měli doma rodiče zařízené,“ tvrdí socioložka Jill Yavorsky. Zdá se totiž, že když děti vyrostou, do značné míry o domácích pracích přemýšlejí stejně jako jejich rodiče.

A jak to máte vy? Snažíte se k úklidu, vaření a dalším činnostem stejně „přitáhnout“ syny i dcery?

23

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
5 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
VáclavKateřina *AlenaMarkéta M.Lenka Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Umfa
Host
Umfa

Americkym feministkam to ovsem nebrani v tom, aby ostatnim prednasely o rovnopravnosti :-) Ze tohle muzou jine narody mit davno vyresene je pri tom ani nenapadne :-)

Markéta M
Host
Markéta M

No, pokud američtí rodiče platí pubošům za provedení osobní hygieny …..tak chuděry jejich budoucí ženy.😁 A to, že mámy vaří s dcerami se mi jeví jako naprosto přirozené. U nás doma je hlavním živitelem muž a je v práci déle než já, chtít po něm umývat záchod, mýt nádobí, žehlit a pod. je nesmysl. Dělá technické práce kolem domu. Takže naše děti vidí naprosto zastaralé rozdělení rolí ….máma v kuchyni, táta v dílně, máma žehlí, táta seká dřevo……ovšem vidí také jak máma čučí na tv, táta spí, máma si čte, táta venčí psa…..a také máma je na pivku, táta v… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Práceschopní asi budou, ale pokud máte syna, tak si nese do života stereotyp, že on tu na domácí práce není (pokud ho tedy k tomu sama nevedete).

Markéta M.
Host
Markéta M.

Nebojte, on zametá, vysává, věší prádlo, umí udělat palačinky, vaječinu. Ovšem více pomáhá manželovi kolem domu, což je prostě fakt.

Alena
Host
Alena

Jen ať maká kolem domu :-) Když vidím v práci kolegyně cca 27 – 30 let, jak s otevřenou pusou poslouchají, že můj muž mi přivrtal tuhle poličku, tady připevnil závěsné květináče do stropu a smontoval skříň, zatímco jejich velice fitness přítel „na tohle není“ a shánějí hodinového manžela… tak mám pocit, že se o vašeho syna jednou holky poperou. Podotýkám, že je mi 37 a mužovi 42, takže nejsme žádné staré mravokárné herky :-)

Markéta M
Host
Markéta M

Aleno, můj muž dnes na samosběru natrhal 3,5 kg jahod(víc nedal) a to taky každý neudělá😍…..volal mi do práce “ Jahody jsou v kuchyni, koupil jsem balík toaleťáku a valím na odpolední.“
Kluk je na 11let velmi samostatný a šikovný, palačinky včetně tvarohu a rozpuštěné čokolády umí líp než já.😁

Vladimír
Host
Vladimír

Není to je v Americe. To je v celém „euroamerickém světě“. Rodiče (ale i škola) přistupují ke klukům i holkám odlišně. Výsledek je, že kluky neučí některé činnosti – a ti to pak neumějí. Uměle tak vytvářejí stav, který produkuje napětí mezi muži a ženami. A to není žádná novinka, to je tak už desítky let.

Alena
Host
Alena

U nás to funguje odporně tradičně – já jsem kancelářská krysa a muž fyzicky pracuje na směny, takže na mně je, aby bylo doma navaříno a tak nějak poklizeno, aby měl do té práce čisté ponožky a montérky. Snažím se, aby měl k dispozici kvalitní, pravidelnou stravu a zázemí a je to podle mě tak v pořádku. Na druhou stranu očekávám, že bude funkční auto s pravidelně měněným olejem/brzdami/cojávímčímještě a když potřebuju někde něco přivrtat, opravit, dotáhnout na balkon pytel hlíny ke kytkám, tak mě ani nenapadne tahat se s tím. Upřímně říkám, že kdyby se mě nějaká feministka pokusila… Číst vice »

Kateřina *
Host
Kateřina *

U nás to funguje naprosto netradičně a taky pohoda :)

Václav
Host
Václav

Já se teda musím přiznat, že u nás doma to fungovalo úplně jinak, než jak to popisují ostatní diskutující. Můj táta vždycky říkal: „jak se chceš jednou postarat o rodinu, když se nezvládneš postarat ani sám o sebe?“. Od svého táty jsem se naučil, že chlap se o sebe má umět postarat i bez ženy, protože jinak si z manželky akorát dělá druhou maminku, a na tom nic chlapského není. Nedával mi seznamy úkolů a neplatil mi za to, že jsem si vyčistil zuby. Ani mi nevykládal nějaké kecy o emancipaci žen. Prostě jednoho dne prohlásil, že se na svou… Číst vice »

Kateřina *
Host
Kateřina *

Kdysi jsem na tohle téma měla diskuzi s kamarádkou, jejíž manžel snad připálí i vodu na čaj. Ale zase ho chce vařit často :) Nicméně její základní potřeba je „cítit se nenahraditelná“. Toto vědomí jí dodává pocit výjimečnosti a důležitosti. Neshodly jsme se :) Já naopak vítám, když jsem absolutně nepotřebná a zbytečná a rodina se mnou chce být a trávit čas i bez mých „nenahraditelných“ dovedností.

Václav
Host
Václav

Takovouto potřebu je velmi náročné uspokojit, a to i když je člověk v plné síle. Takže jestli to takto sama zvládá, pak všechna čest. Jakmile ale začne sil ubývat, kvůli stáří, nemoci, zraněním…, bude to čím dál náročnější. Nedovedu si představit ani to, jak se Vaše kamarádka cítí v situacích, kdy se třeba dočasně nemá o koho starat – děti na táboře, manžel na pracovní cestě atd., doma prázdno a ticho – a jak se bude cítit, až děti vylétnou z hnízda, a jak se hlavně bude cítit její manžel, až na něj zacílí svou plnou pozornost. Něco podobného zažil… Číst vice »

Kateřina *
Host
Kateřina *

Myslím, že to tak má v sobě nastavené spousta žen/dívek. Být tou nejlepší, která dělá nejlepší buchty, která je nejlepší matka, manželka, milenka, pradlenka, atp. Jenže dostat se na vrchol a zůstat nejlepší vyžaduje nemalé úsilí a nepřipouští se žádné pochybení. To neustálé srovnávání se a touha po uznání je ubíjející, viz soc. sítě zaplavené prostě perfektním světem. Paradoxem je, že těm, které touží po takovém uznání nejvíce, se mnoho nedostává a nemůžou tak najít vnitřní klid. Je to kletba, kterou předává (většinou) matka na dceru. Dívka musí být krásná, pracovitá, skromná a především poslušná, jinak štěstí nenajde. Málokdo už… Číst vice »

Markéta M.
Host
Markéta M.

Kateřino, já jsem tak ráda, že necítím potřebu být dokonalá. Vážně, takové to srovnávání a vychloubání, to jde mimo mě. Tedy chlubím se samostatností dětí a schopností manžela nakupovat cokoli a dle svého uvážení, to přiznávám.:) My to máme rozdělené na spíše ženské a spíše mužské práce, ale když onemocním, tak se domácnost nerozpadne. A když onemocní můj muž, tak udělám co je třeba kolem domu. Děláme to každý jinak, ale to vůbec nevadí. Navzájem se potřebuje a tolerujeme, občas se pohádáme, pak se omluvíme, že jsme nechtěli křičet…..a co je to důležité, jsme na sebe slušní. Nikdy jsme si… Číst vice »

Kateřina *
Host
Kateřina *

Ať Vám tahle pohoda nikdy nezevšední :)

Václav
Host
Václav

Myslím, že této kletbě se dnes snaží některé mladé dívky uniknout právě opačným extrémem. Synovec mi kdysi vykládal, poněkud frustrovaně, že musel odmítnout jako pro život nepoužitelné několik dívek za sebou hned na prvním rande, když se mu pochlubily tím, že se neučily vařit, protože nechtějí nikdy skončit za sporákem. U těch dívek se, myslím, objevuje klasická reakce „moji rodiče jsou šáhlí, já to budu dělat úplně jinak“. :-)

Nevím, jak si tyhle dívky představují svou budoucnost, ale jsem rád, že synovec zaplatil a odešel.

Lenka
Host
Lenka

A synovec vařit umí? :-)

Václav
Host
Václav

Samozřejmě. Nikdo z naší rodiny nemá na druhé vyšší nároky, než sám na sebe. Nicméně mám pocit, že jste nepochopila pointu. Ta netkví v tom, že by synovec chtěl domácí puťku, ale v tom, že si vybírá holku, která s ním bude nejen v dobrém, ale i ve zlém, pokud to nedejbože přijde. To se u holek se zmíněným přístupem k životu nedá očekávat.

Lenka
Host
Lenka

Já to pochopila dobře. Jen jsem se chtěla ujistit, že nabízí totéž co požaduje.

Václav
Host
Václav

Co on požaduje, je schopnost postavit se k práci čelem. Proč se tedy ptáte konkrétně na to, zda umí vařit, když to tak dobře chápete? :D

P.S.: Omlouvám se Vám, paní Kateřino a paní Markéto, za tuto vsuvku. Chtěl jsem jen odpovědět paní Lence, aby zase neměla pocit, že mě odtud musí vyhazovat, protože jsem prý všude. :-)

Lenka
Host
Lenka

Sorry, že jsem zeptala.. příště už to neudělám, já opomenula, že přispívat můžete jen vy a vaše fanynky … jen vy určujete, kdo a jak má psát, jak se ptát, jak chápat… :)

Markéta M.
Host
Markéta M.

Lenko, jakožto Václavova fanynka, bych si dovolila Vás vzít za slovo. Jsem zvědavá jestli vydržíte nereagovat. :))))

Václav
Host
Václav

Paní Lenko, buď se mnou diskutujte, nebo mě dál vyhazujte, ale měla byste si vybrat, obojí asi dlouhodobě nepůjde. ;-)

Paní Markéto, děkuji. :-)