Když se muž doma nezapojuje, může to mít jeden skrytý důvod. Brání mu strážkyně brány…

Péče o děti a domácnost leží pořád daleko víc na ženách, a to i když vydělávají oba rodiče. Nabízí se vysvětlení, že mužům to prostě tak vyhovuje a pasivním, nenápadným odporem hájí své výhody. Co když jim v tom ale brání samotné ženy? Tedy ty z nich, které mají syndrom strážkyně brány.

Nejedna žena má tísnivý pocit, že odpovědnost za chod domácnosti leží z větší části na ní a že její partner je přinejlepším v roli více méně ochotného asistenta. A že to je nespravedlivé. V části případů ale iniciativu svého muže blokuje sama žena, byť třeba nevědomky. Fenomén „strážkyně brány“ není v našich končinách ještě popsaný a probádaný, jinde ale o něm píší vědecké studie.

O co jde? O vědomé či nevědomé odstrkování pomocné ruky členů rodiny, zejména ale partnera, který by mohl ženě pomoci při péči o děti, zejména malé, kdyby mu v tom ovšem různým způsobem nebránila.

Je to otázka důvěry
„Řekl bych, že je to hlavně otázka důvěry,“ říká terapeut a lektor Jan Vávra, který v Česku propaguje koncept ´výchovy bez poražených´. „Takový ten povzdech Já si to raději udělám sama znamená, že tomu druhému dost nevěříme,“ říká dále a dodává, že to ale není povzdech pouze ženský. A navíc se tahle otázka, otázka důvěry, netýká jen vztahů mezi dospělými. „Velmi často se takto chováme k dětem. Je rychlejší jim zavázat tkaničky, než je nechat, ať se to pomalu učí samy,“ analyzuje problém. „Když dítě nebo partnera k ničemu nepustíme, nenecháme je růst a naše vize jejich neschopnosti se pak opravdu vyplní. V atmosféře nedůvěry učení nevoní nikomu, a tak není divu, že se člověk programově stáhne zpátky.“

„Vybavuje se mi případ páru, který mě navštívil nedávno v poradně,“ říká k tématu dětský psycholog a rodinný poradce Miroslav Hudec. „Nežijí spolu, mají roční holčičku a tatínek by ji chtěl vidět častěji, aby si na něj nemusela zvykat pořád znovu a znovu. Když jsem se maminky ptal, zda si dokáže představit, že by ho třeba nechala jezdit samotného odpoledne venku s kočárkem, odpověď byla ne, já mu nevěřím! Otec je přitom vysokoškolák a pro takovou míru nedůvěry si myslím nebyl důvod,“ říká psycholog. Přesto se veškerý kontakt dcery s otcem odehrává jen v přítomností nedůvěřivé matky.

Vědecky podložené
Jedna z nejcitovanějších amerických studií zkoumajících toto chování matek je z roku 2015 a má název „Kdo jsou strážkyně brány? Předpoklady pro mateřské strážcovství brány“. Pět amerických vědců (z toho čtyři ženy) se v ní pokusilo zjistit, jaké znaky ženu disponují, aby se stala strážkyní brány, a prokázat spojení mezi tímto chováním a menším zapojením otců do péče o dítě.

Výzkum se zaměřil na 182 párů různého pohlaví, v nichž oba rodiče zajišťovali rodinný příjem. V době těhotenství matky musely vyplnit podrobný dotazník, který se týkal jejich psychického nastavení, postojů, očekávání ve vztahu k rodičovství. Tři měsíce po porodu autoři oba partnery požádali, aby reportovali chování matek, které se dá nazvat „uzavíráním brány“: kritizování otce, předělávání nějakého úkonu po něm, přebírání rozhodování výhradně na sebe… A rodiče dostali i opačný úkol: zaznamenat vstřícné chování matky vůči otci při jeho zapojení do péče. Zda byl povzbuzován, zda maminka projevovala zájem o jeho názor, zda vytvářela příležitostí, aby otec a dítě byli jen spolu…

Kromě konkrétního chování se studie zaměřila na zkoumání postojů a názorů matek na svou roli v péči o děti. Vědci se zajímali, nakolik si matky myslí, že je jejich zodpovědností určit standardy péče o děti a domácnost a nakolik jsou pro ně tyto standardy zdrojem sebepotvrzení jako žen a matek.

Perfekcionismus je mor
Výzkum došel k závěru, že strážkyněmi brány se stávají častěji perfekcionistické matky a zároveň matky, které považují daný partnerský vztah za méně stabilní. Prokázal vztah mezi zvýšenou úzkostlivostí a psychickou nepohodou matky a jejím sklonem demotivovat otce. Ukázalo se, že otcovo chování hraje menší roli než dispozice matky. Nešikovnost některých tatínků sice určitý vliv na zavírání brány mělo, ale naopak to neplatilo. Neboli ani otcova schopnost se o dítě starat dobře nevedla k tomu, že by žena své strážcovství zmírnila.

Zajímavé bylo, že budoucí matky, které vykazovaly větší důvěru ve vlastní rodičovské schopnosti, se „zavírání brány“ dopouštěly častěji než matky méně si jisté. To autory studie zaujalo. Proč žena, která si ve své roli věří, oslabuje otce? Možnou odpovědí podle nich je, že matky staví jejich větší náskok v rodičovských kompetencích do pozice experta, zatímco otce jejich deficit do pozice „učně“. Této mocenské nerovnováhy pak mohou některé ženy vědomě či nevědomě zneužívat.

Studie také zpochybňuje, že problém „zavírání brány“ je nějak spjat s tradičním rozdělením rolí. Neboli že se ho méně dopouštějí moderní matky, které jsou více otevřené zapojení otců do péče o dítě a domácnost.

Možnosti nápravy tu jsou
Strážcovství brány je velmi rozšířené, cituje článek v americkém magazínu o výchově The Bump Psychologa a rodinného koače Ari Yarese. Jak se s tím vyrovnat? Pokud je to možné, nechte jít na rodičovskou dovolenou i otce, radí matkám Yares. “Máme se ženou čtyři děti, a vyzkoušel jsem si to teprve u toho čtvrtého, a rozdíl byl obrovský, říká.

Tohle ovšem každá rodina nemůže, jsou ještě nějaké jiné možnosti nápravy? Ano, jistě, jsou.

Maminky, pokud si uvědomujete, že se něco takového ve vás děje, je to dobrý první krok. I když, americké servery jsou plné doznání matek: vím, že bych neměla, ale dělám to – takže jen vědět nestačí. Je třeba vyvinout jemné, ale vytrvalé úsilí o změnu. „Otec houpá mimino jinak, než by měl? Než něco nevhodného řeknete, jděte do vedlejší místnosti a soustřeďte se na své pocity. Dejte si sprchu,“ radí Yares, „a mějte důvěru, že si na správný grif partner přijde sám“. Nebo mu to řekněte jindy a jinak. Zvolte vhodný okamžik.

Je velká šance, že se změnou vašeho přístupu do příznivější konstelace přenastaví celý rodinný systém. Držíme palce.

78

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
4 Comment threads
74 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Markéta MBrandtnerováLicisMarkéta M.umfa Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Markéta M.
Host
Markéta M.

Strážce brány znám z Krotitelů duchů.:) Výraz „strážkyně brány“ slyším poprvé.
Pokud jde o miminka, tak chápu jistou obavu a strach. Ovšem nedovolit tátovi na dítě skoro ani šáhnout, to je šílené. A chudáci chlapi, kteří takto žijí….pouze jako pozorovatelé, jejichž názory a pocity jsou pro partnerku- matku strážkyni nepodstatné.

Václav
Host
Václav

Zajímalo by mě, zda se zmíněná studie zajímala i o to, nakolik je, pokud vůbec, „strážení brány“ vzorem přejatým od tchýně.

Škoda, že se to na tomto webu nedozvím.

Jarda Polák
Host
Jarda Polák

Pane Václave, nezlobte se na mě, ale co je tak těžkého na tom vzít z článku větu „Kdo jsou strážkyně brány“, přeložit to do angličtiny a do googlu dát vyhledat „who are gate keepers 2015“. Jako druhý Vám vypadne odkaz na zmíněný článek:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4922533/pdf/nihms782716.pdf

Václav
Host
Václav

Pane Jardo Poláku, co je tak těžkého na tom pochopit, že i přes Vaši námitku pořád platí, že se na tomto webu odpověď na to, co mě zajímá, nedozvím?

P.S.: uvést studie, které jsou v článku rozebírány, považuji za základní standard práce, a to, že si mohu studii dohledat sám, není důvod, abych dělal práci, kterou sama autorka očividně nepovažuje za důležitou… za mě je prostě článek nedokončeným, nedostatečně ozdrojovaným pahýlem

Lenka
Host
Lenka

Ceterum autem censeo Cartaginem esse delendam.

Václav
Host
Václav

Honeste vivere, alterum non laedere, SUUM CUIQUE TRIBUERE. ;-)

Václav
Host
Václav

Nevím, proč v této situaci vytahujete Catův výrok, který je považován za učebnicový příklad demagogie, ale jestli jste ta samá Lenka, která mě tady už několik měsíců přidrzle vyhazuje z debat, tak to chápu tak, že jen chcete být otravná ve více jazycích. Ať tak, či onak, doufám, že mnou zvolený výrok Vám bude dostatečnou odpovědí. ;-)

Lenka
Host
Lenka

Vytahuji to proto, že opět stejně trapně jako už mnohokrát, vyřváváte hanlivé poznámky na redakci.. stejně jako otravoval Cato s likvidací Kartága…. a nechápu, že to musím vysvětlovat…. vlastně chápu… kultivovaný a inteligentní člověk by tu na redakci nenadával…

Václav
Host
Václav

No jestli to, co jste tu teď předvedla, považujete za kultivovaný projev hodný inteligentního člověka, pak zůstávám v klidu, Lenko. Možná byste se měla nejdříve zamyslet nad smyslem Vaší vlastní přítomnosti zde.

Lenka
Host
Lenka

Když myslíte… se svou zdejší minulostí se z toho už nevymluvíte… ani očerňováním ostatních.

Václav
Host
Václav

Moje zdejší minulost nezahrnuje vyhazování lidí z veřejných diskuzí, na rozdíl od té Vaší. Řekněte – jaké to je, degradovat sama sebe na buldoka paní Polanské? :-)

Lenka
Host
Lenka

Vaše minulost tu zahrnuje stupidní stížnosti pod každým článkem, odborník by patrně řekl, že si tu kompenzujete svoje frustrace.

Václav
Host
Václav

Tak to mám, myslím, štěstí, že Vy odborník nejste a že Vaše řeči tudíž nejsou ničím jiným, než poťouchlými pokusy o urážení názorových oponentů. :-)

Lenka
Host
Lenka

Vy ale nejste názorový oponent, vy jste diskusní potížista, který postupně vymýšlí stále absurdnější důvody, proč nadávat na tento web.

Václav
Host
Václav

Možná by Vaše slova nezněla tak směšně, kdyby nepatřila nekultivované „vyhazovačce“.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

„…odborník by patrně řekl, že si tu kompenzujete svoje frustrace.“

Pokud by to byl skutečný odborník, tak určitě neřekl.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Paní Lenko, pokud někdo požaduje doložení zdrojů, což má být u článku samozřejmostí, opravdu se nejedná o „vyřváváte hanlivé poznámky na redakci“. Jinak jsem si všimla, že na pana Václava na tomto webu za jeho postoje a také informační přínos komentářů v diskusích často reagují příznivě různí účastníci. Nesleduji zdejší dění nijak zvlášť pečlivě, ale právě ve vašem případě se mi vybavuje jen afektované pokřikování na pana Václava. V této diskusi to není jiné, žádnou informaci k tématu ani názor nepřinášíte. Pokud se nemýlím, myslím, že jsem vám něco podobného už jednou dokonce psala.

Václav
Host
Václav

Paní Brandtnerová, já začínám mít určitý pocit – je to jen pocit – že paní Lenka ve skutečnosti nemusí být tím, za koho se vydává. Šíří tady tu samou paranoiu a rádoby právní či psychologické posudky, jako paní Polanská, navíc je její aktivita na vzestupu pokaždé, když se paní Polanská „rozhodne mě pro teď ignorovat“. Vím, že occamova břitva velí věřit spíše jednoduššímu vysvětlení – tedy že paní Lenka prostě přejala rétoriku paní Polanské – na druhou stranu u některých konkrétních leč nejmenovaných lidí by mě ani takovéto jednání nepřekvapilo, zvlášť, když už jsem v minulosti zažil, že se tu… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Ach jo… tak nejen troll, ale i konspirační teoretik… nejděte si jiného koníčka než neinteligentně trollit na netu… a znáte to… kdo umí, ten dělá, píše atd….. kdo neumí… kritizuje, nadává… a Brandtnerová… to je osoba co tu podávala žaloby na ochranu osobnosti, ne?… tak to bez komentáře :)

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Pane Václave, mně je tak nějak jedno, odkud se berou hateři typu zdejší diskutující Lenka. (Opakuji, že konstruktivní příspěvek jsem od ní dosud nezaznamenala.) A je mi jasné, že jedinci s určitými projevy se řídí i takovým tím „ruka ruku myje“ nebo „účel světí prostředky“. Nejsem včerejší. Přesto ale stále platí, že pravdě nelze jen tak nějakým hadrem vytřít zraky :-)

Lenka
Host
Lenka

A tu pravdu hlásáte samozřejmě vy…. tento článek vychází z určité výzkumu/průzkumu… dá se o tom polemizovat na mnoho způsobů… ovšem ne každý má žaludek na to tu vykřikovat „demagogie“…. já osobně ho shledávám pravdivým….

Václav
Host
Václav

A z jakého „určitého výzkumu“ ten článek vychází, smím-li se ptát? Já v článku žádnou konkrétní zmínku o nějakém konkrétním výzkumu nevidím, Vy snad ano? A to by přitom stačilo, aby autorka napsala do krátké závorky jména autorů a rok publikace, jako se to normálně dělá v normálních magazínech, ale i na to se zvysoka vykašlala. Naopak argumentace anonymní autoritou – tedy nějakým výzkumem, se kterým nás autoři neseznámí – je na tomto webu velice častý argumentační klam. To je totiž váš problém, Lenko – Vám k tomu, abyste něco „shledala pravdivým“ stačí, aby se vám to líbilo. A lidi,… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

Ne, normální člověk si dokáže zdroje najít sám. Ti neschopní nebo prostě jen líní a otravní ne.

Václav
Host
Václav

Aha, takže teď jsem pro změnu neschopný. Shrňme si, co už jste jen v této diskuzi napsala o mé osobnosti, charakteru a schopnostech, ano?

Neschopný, troll, konspirační teoretik, frustrát, nekultivovaný a neinteligentní, a naznačila jste i to, že nic neumím a proto jen nadávám…

A já jsem podle Vás troll :D :D :D

Vy jste, milá paní Lenko, živoucím důkazem toho, že zdejší pravidla diskuze platí jen pro někoho. Tyhlety drzosti, kterými se tu sama ponižujete a shazujete do nejhlubšího diskuzního fekálu k paní Polanské, by mně nebo paní Brandtnerové nikdy neprošly.

Sbohem a nezalkněte se svou nenávistí. Už na to existují prášky. ;-)

Lenka
Host
Lenka

„Tyhlety drzosti, kterými se tu sama ponižujete a shazujete do nejhlubšího diskuzního fekálu k paní Polanské, by mně nebo paní Brandtnerové nikdy neprošly.“… přečtěte si svoje příspěvky (a Brandtnerové) napříč diskusemi a pak tu něco pište… pokud by vaše příspěvky byly široce vítány, patrně by na ně reagovalo podstatně více lidí… což se však neděje…

Václav
Host
Václav

Nevšiml jsem si, že bych tu o někom vykládal, že je neschopný nekultivovaný frustrát. To tady děláte akorát Vy.

Lenka
Host
Lenka

To víte že jo. Některým lidem se nemá odporovat :-).

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Zvlášť když mají pravdu.

Lenka
Host
Lenka

ano…. někdo bohužel věří bludům… :-)…

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

„…nezlobte se na mě, ale co je tak těžkého na tom vzít z článku větu „Kdo jsou strážkyně brány“, přeložit to do angličtiny a do googlu dát vyhledat…“ Článek, u kterého musí čtenář googlit základní informace, je fušeřina. Navíc internet opravdu není jako informační zdroj spolehlivý a dostačující, na to někteří zapomínají. Proto máme novináře-profesionály, kteří pro nás informace zpracovávají. Doložení zdrojů je v seriózní žurnalistice naprostou samozřejmostí. Co se týče neprofesionálně pojatých textů, několikrát jsem si v minulosti prověřila takové to neurčité a nedoložené prohlášení typu „jinde ale o něm píší vědecké studie“, a nikdy se nejednalo o relevantní… Číst vice »

umfa
Host
umfa

Zajímalo by mě, jak byste chtěl takovou věc (přijetí vzorce chování od tchýně) vědecky dokazovat. Ne, že by to nešlo, ale bylo by to dosti obtížné, zejména s ohledem na vyloučení vlivu dědičnosti.

Osobně si myslím, že toto chování je vrozené, zároveň souvisí s ženským pohlavím a je ve své podstatě podobné separační úzkosti. Dál už je pak jen nadstavba, kdy si žena své pudové chování racionalizuje („nevěřím manželovi“ apod.).

Václav
Host
Václav

No zřejmě by bylo potřeba zahrnout od samého počátku i ony tchýně, a k eliminaci vlivu dědičnosti by celý průzkum mohl být veden na skupině žen, vychovávaných adoptivními rodiči.

Vrozené chování, závislé na pohlaví, je určitě ve hře, minimálně dokud tuto možnost výzkum neeliminuje. Myslím ale, že nemá až tak silný vliv, aby žena cíleně bránila partnerovi/manželovi v zapojení a pomoci. K tomu je potřeba ještě nějaký dodatečný impulz, jako třeba právě ten přejatý vzorec chování, zklamání z otcovského vzoru či z bývalých partnerů atd.

Pavel
Host
Pavel

„Nežijí spolu, mají roční holčičku a tatínek by ji chtěl vidět častěji, aby si na něj nemusela zvykat pořád znovu a znovu. Když jsem se maminky ptal, zda si dokáže představit, že by ho třeba nechala jezdit samotného odpoledne venku s kočárkem, odpověď byla ne, já mu nevěřím! Otec je přitom vysokoškolák a pro takovou míru nedůvěry si myslím nebyl důvod,“ říká psycholog.“ Mně se velmi líbí článkem prezentovaný psychologův argument, že otec je vysokoškolák a k nedůvěře tedy není důvod – co s tím má společného absolutorium vysoké školy, mi jaksi uniká. Ergo, pokud je otec vyučený, případně pouze… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

„Mně se velmi líbí článkem prezentovaný psychologův argument, že otec je vysokoškolák a k nedůvěře tedy není důvod – co s tím má společného absolutorium vysoké školy, mi jaksi uniká…“ Pane Pavle, ano, tohle musí trknout do oka snad každého soudného člověka. Ale vypovídá to spíš něco o panu psychologovi (nebo je to zase jen nějaký kurzista?), fundovaný odborník by se samozřejmě takové pochybné paušalizace nedopustil. Jinak, někdy se říká: šťastné dítě sedává na klíně prosté matky. A před lety vzbudila v českém prostředí rozruch autorka článku a úvahy, že ženy bez vysokoškolského diplomu mají k malým dětem blíž než… Číst vice »

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Článek považuji za demagogický, zkreslující, je založený na tzv. falešné dichotomii. Staví do protikladu věci, které v rozporu vůbec nejsou. Tzn. přirozené nastavení matky a vliv otce na výchovu dítěte. Zodpovědnost matky za bezpečný a zdravý vývoj dítěte a jeho péči v raném věku je čistě instinktivní záležitost, muž tyto schopnosti rozvinuty v dostatečné míře/dány nemá. Navíc pro dítě je z hlediska jeho zdravého vývoje velmi důležitá fixace na jednu osobu (nejčastěji matku) do věku přibližně tří let. Vyhodnotí-li nějaká matka, že otec, který evidentně není v běžném dennodenním kontaktu s dítětem, není tudíž pravděpodobně schopný reagovat na různé situace,… Číst vice »

Lenka
Host
Lenka

„Ten se jí do péče o malého nikdy nepřiměřeně nepletl, také proto, že je to schopný a zdravě vytížený majitel firmy.“…. hm… tak obvykle má otec zájem na výchově dítěte, obzvláště syna… tam je také možné (a velmi pravděpodobné), že trávil prostě čas s někým jiným.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Pokud tím chcete říct, že obviňujete mého známého z nevěry, tak jste velice drzá osoba.

Lenka
Host
Lenka

No, radši se zamyslete nad svými názory obecně…. všechno, co se vám nehodí do krámu je demagogické, nepohodlné názory žalovatelné, váš pohled na svět jediný možný, otec bez zájmu o výchovu syna zdravě vytížený (ha ha)…. atd.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Nějaký vlastní názor by nebyl, kromě obvyklého hejtování, že? Nicméně hejtujte si tady, jak chcete, komunikaci z mé strany končím, na to je můj čas příliš drahý.

Lenka
Host
Lenka

Milá paní, co si takhle nastudovat pojmy?…. hejty vypouštějí většinou ti, co obcházejí články a plivou jedovaté sliny…. něco jako vy a Václav…. já jen píšu, že jste trollové a nesnášenlivé osoby… protože nečtu diskuse, abych louskala výpotky „všeználků“, ale koukla na normální reakce čtenářů…. ono i záporný názor na článek se dá napsat slušně, víme?….. až zas tady na webu budete někomu vyhrožovat žalobou, vzpomeňte si, že váš čas je strašně drahý :-)

Václav
Host
Václav

Ano, paní Brandtnerová, paní Lenka nehejtuje, ona jenom píše, že jsme nesnášenlivé osoby, copak nepoznáte rozdíl? :D :D :D

Tohle mi hned zkraje zlepšilo den. To, jak si paní Lenka nevidí do pusy, resp na klávesnici, když vypouští takováto moudra do světa, mě dost rozsekalo. :D

Lenka
Host
Lenka

Stultis non seccurritur.

Václav
Host
Václav

A tento citát, používaný v oblasti financí a hodpodářství, kam také původně patří, jste sem hodila proč? :D

Co takhle, kdybyste si ty citáty nejdříve nastudovala, než je sem bezhlavě nakopírujete z té wikipedie, odkud je beztak berete? :D

Lenka
Host
Lenka

Mýlíte se, jako obvykle…. ps: naučte se pracovat se zdroji, ted jsem se podívala a česká wikipedie tento citát neobsahuje, ale obsahují ho české wikicitáty, které jsou na české wikipedii nezávislé… pak se divte, že vaše vyjádření postrádají věrohodnost

Václav
Host
Václav

Pointa mého příspěvku nebyla v tom, že hledáte citáty zrovna na wikipedii, takže to, že bezhlavě kopírujete z wikicitátů a ne z wikipedie, je sice pěkné, ale nic to nemění – pořád platí, že se snažíte dělat chytřejší, než jste, kopírováním citátů, kterým nerozumíte.

To, že se snažíte věrohodnost mých tvrzení vyvracet zrovna na takovýchto prkotinách, jenom dokazuje, jak ubohé a bezobsažné jsou ty vaše nekonečné urážky.

Lenka
Host
Lenka

Přestaňte tu už konečně lhát…. jenom odvracíte pozornost od svého trollingu….. od pitomostí typu zužitkování odpadků ve školní kuchyni (naprosto mimo téma a jen proto, aby bylo možno otravovat) až po výmysly, že někde něco kopíruji… a prosím nezačínejte o ubohosti… lol… nebo se opravdu dopustím osobního útoku.í PS: je těžké diskutovat s někým, kdo se opakovaně naváží do všeho, ale popis svého chování bere jako těžkou urážku.

Markéta M.
Host
Markéta M.

Lenko, slovy mé kolegyně z práce „Drž hubu“, pokud nemáš vlastní názor.
Napište něco ke článku, něco zajímavého, nového. Pan Václav ani paní Brandtnerová se nenaváží do všech, ani nepíší pod každým tématem.
Mají jiný názor než Vy, jiný pohled na svět, a Vy to nedokážete rozdýchat. To je Váš problém, ne jejich.
Omluva redakci za ostřejší tón, ale tohle už je moc i na mně.

Lenka
Host
Lenka

Skalní fanynka Václava…. vy jste ta paní, co má tak ráda „kritické myšlení“ … pamatuji se :-) (krom toho já názor na článek řekla…. chce to číst celou diskusi… ale to by zas nešlo zaútočit, že?) Tolik k tomu „mít vlastní názor“. A s držením úst… nápodobně…

Markéta M.
Host
Markéta M.

Promiňte, Lenko, ale Váš názor, přímo pd článkem nevidím, podívám se ještě jednou…ne, jen raegujete na jiné účastníky diskuse.

Lenka
Host
Lenka

Ok… když to vidíte takhle, tak příště napíšu něco jako vy: „o božínku, chudáci muži atd.“…. ono to teda nic zajímavého ani objevného není… ale vlk se nažere a koza zůstane celá… :)….

Markéta M.
Host
Markéta M.

Ano, napište aspoň něco. Nevěste se na paty jiným. Buďte frajerka, zahajte diskusi.
A za tím, že muži, kterým ženy brání vykoupat či přebalit dítě, jsou chudáci, si stojím.

Lenka
Host
Lenka

Prosím Vás, jestli používáte diskusi pro své citové výlevy, je to vaše věc… ono zas těch mužů, co by se každý den vrhalo přebalovat a koupat děti (zdůrazňuji každý den, protože je rozdíl rutinou a „exotickou jednorázovou zkušeností“) zas tolik není. Pokud mám co říct (a není to emočně-submisivní pojednání), řeknu to. Pokud ne.. tak nic nenapíšu… pokud čtu nějakou blbost, třeba o metoo nebo přihlouplé opakované nadávky na reakci, nebo rádoby odborné pojednání o šikaně, klidně k tomu řeknu své. To je zase moje věc…

Václav
Host
Václav

Takže ty Vaše řeči o tom, jací jsme nesnášenliví neschopní nekultivovaní trolové a frustráti – to nejsou přihlouplé opakované nadávky a citové výlevy, to jste prostě měla co konstruktivního a věcného říct k tématu článku resp. k diskuzi pod ním, ano? :D

Lenka
Host
Lenka

pokud váš příspěvek je o tom, jak litujete chudinky muže, je to jen popis vašich emocí, nic věcného… pokud tu někdo opakovaně otravuje s nemožnými vykonstruovanými stížnostmi… je to fakticky troll… co je na tom k nepochopení?

Markéta M
Host
Markéta M

Lenko, článek je o strážkyních brány, které otci dítěte znemožňují jakoukoli péči o dítě. Matka která v tom otci brání není v pořádku a s rutinou to nemá nic společného. Dítě není její osobní vlastnictví.

Emočně-submisivní…?

Lenka
Host
Lenka

emočně submisivní… to jsem narážela na váš příspěvek…

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

I když se domnívám, že je asi většině případných čtenářů ze zmateného a silně expresivního projevu paní Lenky zřejmá určitá nevěrohodnost toho, co ve svých komentářích píše, jen pro jistotu uvádím na pravou míru, že jsem samozřejmě žádnou žalobou nevyhrožovala ani ji nepodávala. (A když už jsme, u těch konspirací a spekulací: Není náhodou paní Lenka příbuzná Jirky B. z diskuse odvedle? Nebo jeho manželka? (Eventuálně by to měli dát dohromady.) Nebo snad studovali na stejné trolí farmě? Kdopak je asi kvalifikoval (a možná i průběžně klasifikoval)? Protože mně připadá, že tohle by jeden sám nevymyslel… :-D) Jedno se musí… Číst vice »

Markéta M.
Host
Markéta M.

Celý svět je sluníčko,
snaž se aspoň maličko.
Celý svět si nerozhněvat,
měl by si se slušně chovat…..
aspoň maličko.
:)))))

Lenka
Host
Lenka

pak bude nejlepší začít u sebe…

Markéta M.
Host
Markéta M.

Vážně? Lenko, začínáte být trapná…..to pro Vás není dobré, koukněte do zrcadla, usmějte se ne sebe a vykašlete se moralizování osob, které neznáte a nic Vám po nich není. Bude Vám líp.
Je to jen Vaše volba na koho reagujete a s kým se pouštíte do diskuse.

Lenka
Host
Lenka

Logicky… pokud někomu řeknete „drž hubu“ a pak tu rádoby roztomile píšete o slušném chování… je to čistý nesmysl… :-)…. Mimochodem, ovšem, že bych mohla napsat, že vaše příspěvky a veršovánky infantilní a podlejzavé… a napsala jsem to ted jen kvůli té poznámce o trapnosti… aby jste pochopila, že trapnost je značně subjektivní pojem…-

Václav
Host
Václav

Pěkná básnička, ostatně jako vždy ;-) neuvažujete o vydání knížky s básničkami, ke kterým Vás inspiroval tento web? :-)

Markéta M
Host
Markéta M

Václave, ty básničky jsou teď a tady. 😊

Lenka
Host
Lenka

… bez reakce… nevěřím, že jste v reálu tak „nechytrá“

Václav
Host
Václav

Máte pravdu, paní Brandtnerová… aby byly moje příspěvky obecně lépe přijímány určitou skupinou osob, měl bych se více inspirovat zdejšími články na téma: „nesoutěžit, nehodnotit, chválit“. Kdo tu vlastně stojí o názory jako třeba ten, že by v článku mohla být aspoň minimálně uvedena studie, o které je v článku řeč, že ano? :-)