Kniha, díky níž se vaše děti skamarádí se strachem

Nebát se přiznat, že se něčeho bojíme, může být úlevné. Knih pro děti, které pojednávají o strachu, vyšlo u nás za posledních pár let hned několik. A je to dobře.  Nejnovějším přírůstkem je bohatě ilustrovaná kniha Neboj, neboj Milady Rezkové a Lukáše Urbánka. 

Zábavná příručka pro děti i rodiče představuje čtenářům fenomén strachu nikoli jako nepřítele, ale jako jednu ze čtyř nejstarších lidských emocí, se kterou je v životě třeba počítat. A která může být i užitečná.

Kniha se dívá na strach z nejrůznějších pohledů – od lidské fyziologie přes výzkumy, mýty, návody až po legrační příběhy o strachu. Jejím cílem je otevřít téma strachu v rodinách a mezi dětmi.

„Záměr není strach v životě eliminovat, ale přijmout ho jako jednu ze čtyř nejstarších lidských emocí. Takže jde o něco, co člověka provází od jeho života do jeho smrti,“ přibližuje autorka Milada Rezková. A zdůrazňuje, že to má pořád být především legrační a zábavná kniha. Ne náhodou ji nakladatelství Yinachi vydalo právě na Mikuláše. Protože i o tom je v ní řeč. „Děti se nemají strašit a nemá se jim lhát,“ míní autorka.

Kromě komiksu vybízí ke zvládání strachu také básničky, obrázky a interaktivní úkoly. Přináší také zásadní informaci o tom, že máma s tátou se také bojí. Nebo že je to právě strach, který leckdy stojí za tím, když rodiče „prudí“.

Vzniku knížky předcházel také výzkum, kde třeba lidé odpovídali na otázku, čeho se báli jako děti. Nejčastějším strašákem pro ně byla tma, pavouci a bubáci.

Strašpytlové i nebojsové v knížce najdou odpovědi na nejrůznější otázky:

Napadlo tě někdy, že strachu není třeba se bát?
Víš, co se děje s mozkem, když dostaneš strach?
Proč se říká „Pokakal se strachy“?
Existují lidé, kteří se nikdy nebojí?
Dá se strach zneužít?
A víš, že slon má strach z mravence a žralok z delfína?
Kdo se bojí, ten do lesa klidně může. Ale půjde se líp tomu, kdo si obavy dokáže přiznat, pojmenovat je a pochopit.

Vychytávka na závěr: Nápis na hřbetě knihy „Neboj, neboj“ je přetištěný fosforem, takže večer z knihovničky bude na děti svítit do tmy. Však výzkum ukázal, že právě ona je královnou dětského strachu.

Strachu zdar!

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..