Jak bilancují a plánují kantoři? Nahlédněte do jejich hlavy v norovoční anketě. Tématem roku je nedostatek učitelů

Učitelé, jejich potřebnost i nedostatek – velké téma minulého i letošního roku. Co se jim letos v učení povedlo a co stojí jako výzva pro příští rok? Nad čím si lámou hlavu a jaké mají plány? I v této anketě, tak jako v té silvestrovské, jsme o odpovědi požádali finalisty ocenění pro „nejlepšího“ učitele Global Teacher Prize. Tentokrát – z nějakého rozmaru – pouze muže. S přáním, ať jich je ve školách víc.

Jiří Homola

 Jiří Homola, učitel na 2.stupni základní školy Cyrila Boudy na Kladně ⊕ 
Obvykle na konci kalendářního roku nebilancuji. Coby učitel mám v hlavě především ten školní, ohlížím se tedy až na sklonku června. Plány a předsevzetí se však objevují neustále, k tomu není zapotřebí, aby nějaké období skončilo. S každým žáčkem ve třídě neustále přicházejí další a další výzvy, každá vyučovací hodina mě nutí hodnotit, co se povedlo a co ne, a plánovat hned tu následující. Je to neustálý koloběh, který mě naplňuje radostí z možnosti předávat dětem nejen vědomosti, nýbrž i zkušenosti, posilovat jejich sebevědomí, učit je slušnosti. Ne vždy se to podaří, ale i neúspěchy člověka posilují…

Zamysleli jsme se však někdy nad tím, je-li o co stát?

Pokud bych měl mluvit o konkrétních ambicích, pak chci nadále hledat cestu k dětem s poruchami autistického spektra. Mám totiž pocit, že jim stále víc rozumím. Při pohledu kolem sebe chápu, proč se „utíkají“ do bezpečí svého nitra, proč chrání zranitelnou duši před neúprosnou realitou. Zavírají se do „skořápky“ a my se je (často velmi neomaleně) snažíme vytáhnout na světlo všedního dne. Zamysleli jsme se však někdy nad tím, je-li o co stát?

⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗

Poznatky z praxe od bývalého učitele a ředitele pro rodiče, kteří vybírají školu.

Tématem roku 2018 (i 2019) je nedostatek učitelů a jejich společenská potřebnost a užitečnost…

Tématem roku 2018 je podle mě nedostatek učitelů. Důvodů je několik. Učitele platíme takřka nejhůře ze všech vysokoškoláků. Zároveň právě v těchto letech odchází do důchodu rozsáhlá skupina nejstarších členů sborů a za ní nepřichází náhrada. A za třetí je na vině nepříliš moderní a atraktivní podoba učitelské přípravy na pedagogických fakultách, která nepřitahuje dost zájemců o učitelskou profesi. Mnozí jejich absolventi navíc do škol ani nezamíří a ze školství plánuje odejít třetina začínajících pedagogů. V některých oblastech je situace již přímo kritická, chybí mistři odborné výchovy, učitelé prvního stupně, fyzikáři, chemikáři, informatici…

Připravovaná novela zákona o pedagogických pracovnících musí na tuto situaci nějak reagovat. Uvolní ředitelům ruce, aby nemuseli trvat na striktně pedagogické kvalifikaci vysokoškoláků, kteří se u nich ucházejí o místo? Řešením, přinejmenším přechodným, dokud se nezvýší platy a prestiž učitelské profese, je otevření učitelské profese všem vysokoškolákům. Diplom z pedagogické fakulty stejně zdaleka nezaručuje nejlepší výkony před tabulí. Konečné rozhodnutí, koho přijmout, by měl zákon delegovat na uvážení ředitele školy.

Miroslav Hřebecký

V této souvislosti je třeba zmínit i nedostatek zájemců o místa ředitelů škol. Není čemu se divit: je to těžce podceněná profese se zcela neadekvátní odměnou. Český ředitel školy má jednu z nejširších škál zodpovědností a agendy na světě.  

⊕ Miroslav Hřebecký, programový ředitel informačního centra o vzdělávání EDUin 

⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗⊗

⊕ Jan Voda, učitel na 2.stupni základní školy Magic Hill v Říčanech  ⊕  
V tomto školním roce jsem začal vyučovat na 2. stupni nový předmět nazvaný Individuální projekty. Záběr témat je skutečně široký: jedna skupina žáků pracuje na videoreportáži, další píše školní časopis, jiná kreslí komiks, řeší matematickou olympiádu, vytváří 3D funkční model, realizuje dotazníkové šetření mezi žáky nebo programuje v Minecraftu. Na konci pololetí žáci své výsledky budou prezentovat a obhajovat, a to česky i anglicky a budou hodnoceni podle sady kritérií. Taková vyučovací praxe je určitě náročná nejen pro žáky, ale i pro mě; musel jsem se sám naučit opravdu hodně nových věcí.

Co se výhledů do budoucna týče, 45. rok se jeví v mém životě jako zlomový.

Co se výhledů do budoucna týče, 45. rok se jeví v mém životě jako zlomový. Po 13 letech odcházím z funkce ředitele základní školy Magic Hill. Školu jsem spoluzakládal jako jediný učitel a ředitel v téže osobě s prvními deseti prvňáky, nyní máme první i druhý stupeň, 220 žáků, 30 učitelů, novou školní budovu a řadu úspěšných projektů. Také jsem rezignoval na místo akademického pracovníka na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Po osmi letech na katedrách Centrum školského managementu a Primární pedagogiky odcházím zejména proto, že současné vedení fakulty podle mého upřednostňuje vědecké výstupy před praktickými pedagogickými zkušenostmi s kvalitní výukou. V tuto chvíli ještě nevím, co mi budoucnost přinese. Zůstávám oddaný vizi moderního vzdělávání a chci své zkušenosti nabídnout tam, kde mohou nadále prospívat dobré věci.

Jan Voda
Jan Voda ve své třídě.

⊕ Radek Aubrecht, učitel na gymnáziu Na Zatlance v Praze  
Na letošní rok budu vzpomínat zejména proto, že jsem se na volitelných seminářích mohl věnovat nácviku prezentačních a argumentačních dovedností. Zařadil jsme nový úkol: studenti mi posílali zvukové nahrávky svých projevů, a já jsem tak mohl opravovat nejen strukturu projevu, obsah a zdrojování argumentů, ale i rétorickou stránku. Hodně mě potěšilo i to, jak se studenti „poprali“ se zadáním v politologii: měli si domluvit si schůzku a udělat rozhovor s některým z předních českých politiků. V neposlední řadě jsem moc rád, že sami studenti přicházeli s celou řadou nápadů, co by chtěli dělat: ať to byly charitativní akce, besedy, projekty či témata do našich hodin. V příštím roce bych se chtěl věnovat více mediální výchově, uvědomuji si čím dál víc, jaký má význam. Rád bych také přispěl k tomu, aby mezi sebou učitelé jednotlivých škol více komunikovali a vyměňovali si zkušenosti a nápady.

Rád bych také přispěl k tomu, aby mezi sebou učitelé jednotlivých škol více komunikovali a vyměňovali si zkušenosti a nápady.

Petr Němec

⊕ Petr Němec, učitel na prvním stupni v ZŠ a MŠ logopedická v Olomouci ⊕ 
Co se mi letos ve výuce povedlo? Myslím si, že získat malé děti (páťáky) pro matematiku. Mám pocit, že se na mé hodiny těší, že rády počítají. Čím déle učím, tím více si uvědomuji, jak je důležité, aby byla výuka matematiky zábavná a o běžném životě. Takže do dalšího roku bych si přál, aby děti měly stále rády matematiku a abych já i přes veškeré problémy školství nacházel inspiraci a chuť matematiku učit tímto způsobem. A pak bych měl ještě jedno soukromé přání: Ať je nás mužů ve školách více.

Ať je nás mužů ve školách více.


Od 1.ledna je možné nominovat učitele, o kterých si myslíte, že jsou skvělí, do letošního ročníku Global Teacher Prize. Jděte na české webové stránky soutěže a dozvíte se víc.  

26

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
2 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LeaJitka PolanskáKatkaEva Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Eva
Host
Eva

Ani nevíte, jak jste překvapili Páni učitelé. Každý z Vás, který se rozhodne pro práci s dětmi a umí si k nim najít cestu je pro mně svým způsobem profesionál. Slyšela jsem pár názorů z řad učitelů jen za Základní školy u nás. Podle toho jak to zvládali s dětmi jsem je typovala. Byla jsem velmi ráda, když už v první třídě se objevil 1. září pro děti pan učitel. Byli dva, teď jsou již oba v důchodu. Od té doby zase nastupují paní učitelky. Ale těm chlapům fandím. Protože, když dokážou pochopit dětskou duši a předávat s tím zároveň… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Ještě bych ráda věděla informaci k upoutávce Mami, víš, co je to Sylabus? Nebo kde najdu případně formuláře pro přihlášku kantorů. Podmínky pro podání přihlášky. děkuji moc.

Katka
Host
Katka

Dobrý den, Evo,
přihlásit učitele do soutěže Global Teacher Prize ČR můžete na stránkách http://www.gtpcr.cz přes jednoduchý formulář.
Hezký den. Katka

Eva
Host
Eva

Dobrý den, Katko, děkuji Vám za informaci. Také přeji hezký den a do nového roku hodně zdraví.

Eva
Host
Eva

Děkuji paní Katce, proto jsem dostala tak rychlou odpověď. Dodatečně gratuluji a přeji ještě jednou nejen zdraví, ale i další zajímavou práci ve školské profesi. Není to jednoduché se někdy vyrovnávat se stále novými změnami, prokousávat se k té zajímavější a lepší cestě ke vzdělání pro děti. Přeji hodně hodně úspěchů a dětí, které budou vnímat to , že vaše práce je tu pro ně. Mám takové typy dvou učitelů a chtěla bych je oslovit, pokud budou souhlasit, aby se přihlásili, protože v té své práci jsou tak trochu nesmělí, dělají ji dobře ale tak trošku se bojí o ní… Číst vice »

Eva
Host
Eva

Ještě se vracím ale musím to napsat. Hledala jsem něco víc k osobnosti paní Katky Vrtíškové. Je to mladá a podle fotografie si myslím, žena na svém místě. Když jsem si přečetla, jakým směrem se ubírá vaše práce, zahřálo mně to u srdce. Jste moje krevní skupina a o to víc Vám fandím. Ať se Vám práce daří. Pokud svolíte a budete mít nějaké fotografie z Vaší práce, vyžádejte si mou e-mail adresu od paní Polanské a pošlete mi nějaké. Máte své práce dost a já ještě přidávám, nechávám to na Vás. V každém případě mi uděláte velkou radost. Děkuji.

Lea
Host
Lea

Je dobře,že jste si vybrali pro tento článek muže-učitele.Těch by opravdu bylo ve školstsví zapotřebí.Také je pravda,že nedostatek učitelů je a bude velkým problémem.Je to hezký článek,takový motivační.Jen mě mrzí,že jste si jako příklad vybrali takové trochu netypické školy,třeba soukromou,jazykovou,

Lea
Host
Lea

Omlouvám se,musela jsem psaní přerušit a pak už to nebylo možné dopsat.Chtěla jem říct,že většina rodičů řeší problémy s běžnou školou v dosahu bydliště,tam byste se měli ptát učitelů,co je trápí,co by jim pomohlo atd. To co plánují, by asi tak zajímavé nebylo,protože běžný učitel nemá moc možností,jak by mohl něco změnit.Ale Vy byste trochu mohli,třeba jen tím,že budete pojmenovávat opravdové problémy našeho běžného školství ,a ne předkládat veřejnosti vybrané školy,kde jde všechno, jako na drátkách.