Naše školní jedlá zahrada, moje radost. Pěstujeme, co děti přinesou, jahody jsou až do října, říká paní učitelka na „pozemky“

„Na našem školním dvoře dlouho nic nebylo, ale teď tam je přírodní jedlá zahrada, která je moje velká radost,“ říká učitelka základní školy v Pelhřimově Blanka Medová. Co přesně tam mají? Tady je její vyprávění.


Naše zahrada leží na školním dvoře, dalo by se říct. Po rekonstrukci školy tam bylo rumiště, to jsme vyčistili a udělali jsme trávník. Tak to zůstalo několik let, pak se dělala fasáda, takže se zase uklízela suť a opět dělal trávník.  Prostor jsme ještě vylepšili zámkovou dlažbou a větrolamem z tůjek, ale to bylo vše. Tehdy ještě neprošlo moje přání udělat pár záhonů, které bychom využívali v „pozemcích“ na pěstování plodin.

Před pěti lety ale pan ředitel přišel s tím, že bychom mohli mít přírodní zahradu, že na to nechá udělat projekt a že můžeme čerpat finanční příspěvek z kraje. Zahradu ta poměrně malá dotace  samozřejmě nezaplatí, ale i tak to bylo motivující.

Takzvaná přírodní zahrada musí splňovat několik podmínek: nesmí se na ní používat žádná chemie ani rašelina a musí mít takzvané suché nebo mokré stanoviště. Naše zahrada to tak má a navíc je to zahrada jedlá: vše, co pěstujeme, sklízíme a sami používáme.

Máme tu záhon léčivých rostlin, bylinkovou spirálu, ovocné stromy – jabloň, třešeň, švestku a hrušeň. Máme keře s rybízem, malinami a jahodami, které plodí až do října, taky ostružiny, jeřabiny a moruše. Listí a plevel svážíme na kompost, který nám dodává prvotřídní zeminu. Na záhonech sejeme a sázíme, co děti přinesou: kmín, hrášek, dýně, brambory, rajčata, ředkvičky, okurky, mrkev…

Na druhém stupni teď učím pracovní výchovu jen já, takže si vše organizuji, jak chci. Třídu sem berou i tři paní učitelky z prvního stupně. Zahrada slouží nejen k pěstování, taky se tu učíme. Máme  dřevěnou pergolu, kde malujeme, když prší, ale i když neprší. Učím tady i zeměpis, jiní učitelé přírodovědu a vlastivědu.

Zahradu děti využívají i ve družině. Slavily se tady například čarodějnice. Máme tu i pingpongové stoly. Bylo by fajn, kdyby sem děti mohly i o velké přestávce. Zatím se to nepodařilo zorganizovat, kvůli dozoru, ale já jsem rozhodně pro.

Tahle zahrada je taková moje radost. A děti ji taky mají rády. Přihlásili jsme ji i do soutěže přírodních zahrad a děti k tomu vyrobily velké leporelo. Vyhráli jsme několikadenní pobyt v ekologickém středisku i s programem.

Ještě vás možná zajímá, kdo se o zahradu stará teď o prázdninách. Jednou přijely děti, zbytek obstaráváme my paní učitelky. Přece jen žáci mají prázdniny.

Blanka Medová učí zeměpis, výtvarnou a pracovní výchovu na základní škole v Pelhřimově.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x