Jak ulehčit dítěti přechod na druhý stupeň

Nástup do šesté třídy, to je nový začátek. Někteří spolužáci odcházejí na gymnázium, mění se učitelé, přibývají předměty. Přinášíme deset tipů, jak si s tímto náročným obdobím poradit.

 1. Zahrajte si na kouče

Podobně jako v první třídě je teď i na vás, jak se bude vašemu dítěti dařit na druhém stupni. Změn bude hodně naráz a školákovi pomůže, když nezůstane na všechno sám. Čas a energii, kterou do úspěšného začátku investujete, bude potomek zúročovat ještě na střední škole.

 1. Pořiďte zápisník

Když učitel pronese na konci hodiny během zvonění a do všeobecného hluku: „Příští týden budeme na geometrii potřebovat rýsovací potřeby,“ třetina třídy dostane příští týden do žákovské za pět, případně poznámku za nepřipravenost. Učitelky už nebudou psát důležité informace rodičům do e-mailu a dohlížet na to, aby si žáci vše psali do žákovské. Pořiďte dceři nebo synovi zápisník a nabádejte ho, ať si termíny i témata testů nebo potřebné pomůcky ihned zapíše.

 1. Ptejte se, co se dítě ve škole dozvědělo nového

Z odpovědi poznáte i naladění dítěte a včas odhalíte, jestli je ve škole nějaký problém. Škola je zaměstnání na 6 hodin denně, a když přibude odpolední vyučování, doba se prodlužuje na podstatnou část dne, o které se hodí vědět, jak ji vaše dítě strávilo.

 1. Buďte v kontaktu s učiteli

Když jste se rozhodli podpořit své dítě v učení, pomozte mu i v budování vztahů s novými dospělými, kteří je pravděpodobně budou provázet příští čtyři roky. Mějte na ně kontakt. Mluvte s dětmi o tom, jaké jsou mezi učiteli rozdíly, rozebírejte, jaký má kdo styl výuky a požadavky. Negativní komentáře si nechte pro sebe, učitele respektujte a před dětmi nepomlouvejte.

 1. Řešte problémy hned

Není příjemné v osmé třídě hořekovat nad čtyřkou, která komplikuje přijímačky na vysněnou průmyslovku. Choďte na třídní schůzky, zajímejte se. Jste-li vy, vaše dítě či někdo z rodiny ve složité životní situaci, která by mohla mít vliv na učení a pozornost ve škole, promluvte si o tom s třídní učitelkou.

 1. Docházka je od slova chodit

Pokud vaše ratolest ve škole dlouhodobě nebo často chybí, neberte to na lehkou váhu. Učivo si musí doplnit a učitel na to nemá časovou kapacitu. Pomohou spolehliví kamarádi, kteří přinesou nemocnému své zápisky a informují jej o zkoušení. V případě, že dítě propásne test, dohlédněte na to, ať si s učitelem domluví náhradní termín.

 1. Buďte ostražití

S přechodem na druhý stupeň a blížící se pubertou vnímejte změny v chování. Drogy, šikana a kriminalita mohou ohrozit každé dítě, i to vaše. Je dobré mít přehled o nových spolužácích, poslechnout si vyprávění o vztazích ve třídě a nemávnout rukou nad poznámkami typu: „Zavřel spolužáka na WC…“

 1. Podporujte školu

Je potřeba vymalovat třídy? Něco škole darovat? Pomoci můžete i tak, že nabídnete exkurzi na svém pracovišti nebo nakoupíte na školním jarmarku. Třeba budete užiteční ve Sdružení rodičů a přátel školy, zorganizujete třídní výlet či doplníte školní knihovnu. Inspirujte ostatní!

 1. Odměňte se

Važte si úspěchů svého dítěte a společně je oslavte, vždyť je za nimi i vaše úsilí. Vyberte místo pro výlet, film v kině, dort v cukrárně. Naplňte společné chvíle pohodou a porozuměním.

1

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Eva Suchomelová Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Eva Suchomelová
Host
Eva Suchomelová

Děkuji za zajímavý a podnětný článek. Sice všechna uvedená pravidla dodržujeme s dcerou už od 1. stupně, takže nic nového jsem v článku pro nás nenašla, ale je fajn si uvědomit, že jdeme správným směrem a že bychom neměly polevit. Ale věřím, že mnoha jiným rodičům tipy pomohou podpořit jejich děti ve školním úsilí. Jen bych upozornila, že vypadl bod č. 4.