Dítě do jeslí proboha ne! Nebo vlastně…

Je rozumné dávat děti do jeslí? To je otázka, která vzbuzuje debaty. Někdy jiná možnost prostě není. A pak jsou taky případy, kdy to doma není lepší než v jeslích. 

„Ač nerada, Kubu jsem do jeslí dávala. Oba s manželem jsme dodělávali školu, on navíc ještě pracoval, a rodiče byli stovky kilometrů daleko. Jinak to prostě nešlo,“ říká Jitka Švecová, maminka syna, který nedávno odpromoval, takže mluvíme o devadesátých letech. „Nechodil tam každý den a brala jsem si ho domů co nejdřív. „’Tety‘ to tam vedly jak podle pravítka – když byl čas na procházku, letěly pastelky stranou, plán byl nade vše. Problém byl taky s jídlem. Moc se mi nelíbilo, co měli na jídelníčku, a tak jsem synovi dávala jídlo s sebou. Vždycky večer jsem mu uvařila něco aspoň trochu podobného, co měli mít druhý den, ale zdravějšího. To se samozřejmě setkávalo s nepochopením, takže když něco nesnědl, ‚tety‘ to vždy škodolibě zdůrazňovaly. Zkrátka, byl s nimi tak trochu boj a oba jsme si oddechli, když Kubovi byly tři a přešel na waldorfskou školku. Té pak pořád říkal ´moje školka´.“

Když doma vládne obrazovka
Rodiny nejsou dokonalé. Někdy to pro dítě nemusí být žádná velká výhra, trávit celý den doma. „Jednou jsme vyhráli jazykový kurz v Londýně a byli jsme ubytováni u rodiny,“ vzpomíná Jitka Švecová. „Ona umělkyně, on režisér, a měli zajímavě zařízený dům. Když nás po něm prováděli, zavedli nás i do dětského pokoje. Tam před obří obrazovkou seděla jejich roční dvojčata ve speciálních sedačkách a zírala na nějaké teletubbies nebo něco takového. Bylo zřejmé, že rodiče od nich zrovna neodběhli, že prostě bylo normální nechávat je tam. Ten pár byl fajn a byli šťastní, že děti mají, ale jeli si ve svém zažitém režimu bezdětných kreativců, na který byli zvyklí… Hodně času trávili doma, ale ne s dětmi.“

Když maminka touží jít do práce
V dobrých tradičních rodinách kdysi dávno byla matka náručí bezpečí a bezvýhradného přijetí, byla přítomná tělem i duchem a to bylo pro její batole blahodárné. Ale nebyla na to sama, byli tam starší sourozenci, neprovdané tety, prarodiče, péče se dělila mezi více členů rodiny. Každopádně bylo v takové domácnosti živěji než v bytě dnešní mladé rodiny, kde se většinou dlouhé hodiny a celé dny nachází pouze matka a dítě, případně děti dvě. Rodičovská dovolená v této konstelaci není idylka. Mnoho žen navíc před porodem mělo práci, která jim chybí, a touží po společnosti, která mluví o něco artikulovaněji než roční dítě. Dá se jim to mít za zlé?

Když je malá jednogenerační rodina na péči o dítě více méně sama, jesle nejsou špatné řešení, pokud k nim dítě nemá odpor. I odborníci, kteří umísťování dětí do jeslí kritizují, většinou říkají, že se to týká především špatných zařízení, kde se o děti pořádně nestarají. Jsou i takové jesle, kam děti chodí rády.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

1

 
1 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Anna B.
Anna B.

„Když je malá jednogenerační rodina na péči o dítě více méně sama, jesle nejsou špatné řešení, pokud k nim dítě nemá odpor. I odborníci, kteří umísťování dětí do jeslí kritizují, většinou říkají, že se to týká především špatných zařízení, kde se o děti pořádně nestarají. Jsou i takové jesle, kam děti chodí rády.“ Proboha… roční dítě, které nemá k jeslím odpor? Chodí tam rádo? Takové dítě bych chtěla vidět, napadají mě jen děti příšerně zanedbané, které spíš ale končí v ústavech… Které normální roční dítě by bylo raději v jeslích, než u mámy? Omlouváte neomluvitelné, to, že je malá jednogenerační… Číst vice »