Spíš, či nespíš? Jak se školky staví ke spaní po obědě

Také se pamatujete na to, jak jste museli ve školce spát? Dnes už do spánku ve školkách děti nutit nemohou, ale ne vždy vědí, co s nespavými dětmi.

“Když mohla jít moje dcera ze školky domů po obědě, byla šťastná. Školku měla ráda, ale to, že musela po obědě hodinu a půl ležet na matraci a nic nedělat, pro ni bylo utrpení. Nikdy neusnula,” říká Šárka Koubová. “To byl taky důvod, proč jsme začali uvažovat o změně školky. Vedení svůj režim i přes námitky rodičů upravit odmítalo.”

Před čtyřmi lety, na základě dotazu jedné maminky, potvrdila Česká školní inspekce, že učitelky v mateřských školách nemají právo nutit děti po obědě spát. Jasně v tomto směru hovoří Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání, který zdůrazňuje individuální potřeby dítěte a nucení dětí ke spánku označuje za nepřípustné. Dítě má právo nespat a školka by mu měla nabídnout adekvátní aktivitu.

„V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí (např. dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku). Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné.“ (Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání)

I když se má za to, že pro lepší psychický vývoj dětí je lepší, pokud do čtyř let věku odpoledne spí, některé už třeba od dvou let přes den neusnou a pokud ano, nedostanete je večer do postele před desátou. Ředitelé a ředitelky školek tak stojí před nelehkým úkolem zorganizovat odpolední odpočinek. Možností je několik a rodiče, kteří mají možnost si školku vybrat, by se mimo jiné měli zajímat o to, jak probíhá odpolední odpočívání-spaní.

V některých školkách tráví všechny děti polední klid v tichosti na lehátku, často za poslechu pohádky. O prohlížení knížek, kreslení a jiných tichých odpočinkových aktivitách si mohou nechat jen zdát. Přísný režim a dlouhá doba spaní mohou dětem, které nejsou zvyklé po obědě spát, znelíbit celou školku.

Jinde jsou k ale nespavcům chápavější a umožňují jim věnovat se klidovým aktivitám, pokud neruší děti, které spánek potřebují. Často platí jiná pravidla pro předškoláky a jiná pro mladší děti. Některé školky nabízejí dětem v době odpočinku různé kroužky, takže se spaní nakonec mohou vyhnout, nebo si ho zkrátit.

4

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Eva K.MakyZuzanaJana Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

nejnovější nejstarší
Jana
Host
Jana

Mému synovi bude za pár týdnů 6 let a spaní po obědě ve školce vyžaduje.Je to spavé dítko od narození.Ale žádný hodný andílek to rozhodně není.Ve většině lumpáren je iniciátor.Starší dcera byla opakem.Od roka a půl mi doma přes den nelehla ani na minutu,ale s nástupem do školky se naučila v poledne spát.Ono to není jednoduché,říct jen tak,že by se měly děti,které nechtějí spát nechat někde v koutku si hrát.Za prvé by se i ostatní děti mohly nechat strhnout a pak by nespalo žádné a za druhé i kdyby se nachalo to nespací dítě/děti někde mimo spací zónu,tak tam nemůže… Číst vice »

Zuzana
Host
Zuzana

Z hlediska psychického vývoje si děti potřebují odpočinout. V tomto předškolním věku, kdy dozrávají mozkové kůry je odpočinek velmi užitečný. A ruku na srdce, většina dětí bez odpoledního odpočinku je k večeru naprosto protivná.

Maky
Host
Maky

Vetsina mozna ano, ale jine, (napriklad ty me ;)) nemohou usnout pres den ani na 5 minut. Jakmile se tak stane, mam do 11 hodin o zabavu postarano. A to neni zdrave z hlediska meho „psychickeho vyvoje“ :D

Eva K.
Host
Eva K.

Když se začal razit trend, aby se dětem nabízely jiné varianty trávení času, docela jsem to uvítala. Ono je sice pohodlné, mít všechny na lehátku, ale mně jich bylo líto. Nutit někoho spát, když nechce, je stejné, jako naložit plný talíř tomu, kdo nemá hlad. Nadšeně jsme s kolegyní na třídě vymyslely každá svou aktivitu, která nás bavila a o které jsme věděly, že naší třídě vyhovuje. Už si nepamatuji, co měla ona, já se první rok s dětmi věnovala knížkám. Tady jsou rezervy odjakživa. Ono je pohodlnější doma posadit děti před TV nebo PC. Než se to zavedlo do… Číst vice »