Učila jsem v britské školce, chodí tam už dvouleté děti

Slávka Magulová hned po studiích češtiny a pedagogiky odjela do Velké Británie a učila tam dva roky v mateřské školce. Překvapilo ji, že do školky tam chodí děti od dvou let. Stará se o ně vysoký počet učitelů. U nejmenších dětí připadá téměř jeden učitel na dítě.

Po škole jste se vypravila do Velké Británie. Chtěla jste se naučit anglicky?
To taky, ale jako absolventka pedagogické fakulty jsem se chtěla seznámit s tamějším vzdělávacím systémem. Po půl roce jsem si našla místo v mateřské školce Montessori a tam jsem pak dva roky pracovala.

Čím vás britská školka překvapila nebo zaujala?
Překvapením pro mě bylo, že do školky chodily děti už od dvou let, opravdu maličké děti. Některé ještě skoro ani nemluvily. Odložila jsem představy o tom, jak je budu vzdělávat, a pojala to maminkovsky. Aby se nebály, když maminka odejde. Aby neplakaly. Aby si připadaly bezpečně. Okoukávala jsem, jak na to, od starších kolegyň.

O děti se stará velký počet učitelů. U dvouletých je to skoro jeden na jednoho.

V Británii je zákonem přesně dané, kolik učitelů musí být přítomno v závislosti na počtu a věku dítěte. U dvouletých je to skoro jeden na jednoho. Ředitelka musela každý den plánovat, kolik učitelů potřebuje podle nahlášených dětí a stávalo se, že mi volala, když jsem měla volný den.

Jak se přesně větší počet učitelů využívá?
U malých dětí je důležitý hlavně pro případy, kdy se necítí komfortně. Takové dítě potřebuje jednoho dospělého jen pro sebe. Děti natěšené, které přišly do školky spokojené a měly chuť něco dělat, jsme zapojovaly do různých aktivit a her ve skupinkách. I některé malé děti už dělaly věci samostatně a samy si řekly, co chtějí dělat. Děti od čtyř let se již připravují na školu. To měly na starosti zkušenější kolegyně. Někdy se ale i u starších dětí věnovaly jen jednomu dítěti, a to aby ho lépe poznaly. U každého dítěte se totiž sleduje vývoj a píše zpráva, která s ním jde pak do školy.

Jaký byl váš úvazek a plat?
První rok necelých 900 liber na plný úvazek čtyřicet hodin týdně. Druhý rok dokonce 1200 liber hrubého, což je na britské poměry slušné. Jedna libra je asi třicet korun, takže to bylo v přepočtu nějakých 36000 korun hrubého výdělku. Měla jsem také čtyři měsíce placené dovolené ročně, v době prázdnin školky.

Mohla jste učit ve školce, i když nemáte potřebnou kvalifikaci?
Řekla bych, že britská škola klade na učitele vysoké nároky. Ale co se týče pedagogického vzdělání, není tak přísná jako česká. Vystudovala jsem pedagogiku na Ostravské univerzitě a to jim jako kvalifikace stačilo, i když nemám zaměření na předškolní výchovu.  Nechala jsem si tam své vzdělání uznat a mohla bych dokonce učit i na prvním stupni.

Když jsem se vrátila do Ostravy, chtěla jsem na svou zkušenost navázat a opět pracovat ve školce. Při hledání práce jsem ale dost narážela na to, že na to nemám předškolní specializaci. Soukromé školky byly o něco pružnější než ty veřejné a jedna mě nakonec přijala s tím, že si vzdělání během dvou-tří let doplním.

Slávka Magulová vystudovala Výchovu ke zdraví pro 2.stupeň a Pedagogiku pro střední školy na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

1

 
1 Počet vláken diskuze
0 Počet reakcí v diskuzi
0 Počet odběratelů diskuze
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Největší vlákno komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Lea
Lea

Tak to je“ skoro“ jako u nás, že? „Našlapat dvouleté děti do běžné třídy mš a učitelko snaž se.A ne,že řekneš, že to nejde.