Proč šli včera učitelé do školy v černém oblečení? Pojďme se naučit dát o sobě vědět! říká předsedkyně učitelského spolku

Proč šli včera mnozí učitelé do školy v černém oblečení a někteří i v černých brýlích? Symbolicky vyjádřili smutek ze špatných podmínek pro svou práci i odhodlání se za zlepšení aktivně postavit. „Kolem akce ´Vidíme to černě´ se strhla pěkná mediální mela,“ napsala na Facebook Petra Mazancová, předsedkyně spolku Učitelská platforma, která protest pod tímto hashtagem iniciovala. „UP kontaktuje enormní množství zástupců médií, chtějí mluvit s učiteli. MÁ TO SMYSL, NÁŠ HLAS MŮŽE BÝT SLYŠET – pojďme se naučit dát o sobě vědět!“

Proti čemu učitelé protestují? Citujeme z tiskové zprávy UP:

⇒Proti neudržitelné situaci ve školství. Nejde jen o celkové podfinancování školství, problémem je i zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize.

⇒Výsledkem je nedostatek mladých učitelů, který je časovanou bombou v momentě, kdy do důchodu postupně odchází nejsilnější generace českých učitelů a citelně chybí odborní učitelé.

Protest na FB podpořil i bývalý ministr školství za Zelené Ondřej Liška.
Petra Mazancová

Máme jedny z nejnižších platů v OECD, mladý učitel nemá motivující vyhlídky kariérního růstu a technologické zázemí škol je pro moderní výuku často nedostačující – je jen otázkou času, kdy mladí učitelé rezignují úplně. Jak chcete k učení přitáhnout například ICT odborníka, který si v soukromém sektoru vydělá až pětkrát více?” ptá se Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka.

UP: Vyzýváme proto učitele, rodiče, studenty i podporovatele našich aktivit z řad veřejnosti k zapojení do protestní akce vyjadřující nespokojenost se stavem financování ve školství a málo nadějnými vyhlídkami do budoucnosti. Bez radikálních investic do oblasti školství nelze očekávat zkvalitnění a zefektivnění vzdělávacího systému v ČR.

Učitelé mají i podporu poslance za ODS a místopředsedy školského výboru sněmovny Martina Baxy.

Nápad černého oblečení jako formy učitelského protestu přišel ze Slovenska, kde se v den výročí narození Jana Amose Komenského bouřili učitelé  na stovkách škol. Učitelská platforma kampaň překlopila do českého prostředí pod vlastním sloganem i vizuálem. Paralelně s ní vyjadřuje solidaritu slovenským učitelům a apeluje na politiky a veřejnost další učitelský spolek, Pedagogická komora. Den učitelů v černé, jak protest nazvala PK, je obdobou názvu slovenské iniciativy DEŇ UČITEĽOV V ČIERNOM.

„Jsme jednotní v tom, že chceme školství změnit,“ říká viceprezident PK Janek Wagner v rozhovoru pro DVTV. Wagner v něm zmiňuje, že nedostatečná podpora vzdělávání je globální problém a akutní je stav kromě Slovenska i v sousedním Polsku. Tam se 8.dubna uskuteční stávka učitelů, ve které přislíbilo účast až 80 % základních a středních škol.

Apel pedagogů ještě zesílily zmatky a „tance“ při hlasování sněmovny o přijetí závazku pro vládu zvýšit učitelům platy  na 130 % průměrného platu s platností od roku 2020. Ten byl nejdřív přijat, ale v druhém hlasování vyvolaném vládní koalicí zrušen převahou jednoho hlasu.

21

Pravidla diskuze

(zavedena 13. dubna 2018)

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání
Příspěvky porušující pravidla mažeme.
avatar
6 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
RadekKáčaRadek SárköziBrandtnerováPavel M. Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

nejnovější nejstarší
Václav
Host
Václav

Nejvtipnější informace z článku je ta drobná poznámka, že si bývalý ministr školství, tedy vlastně jeden z viníků současného stavu, u učitelů snaží přihřívat polívčičku. :-)

Jinak to, co sama UP označuje za hlavní problémy, jsou ty samé věci, které tu opakuji pořád dokola už rok – podfinancování a s tím související nedostatek učitelů a vybavení, nahrazování konzistentních dlouhodobých vizí kdejakými ideologiemi atd. O mně si přitom zdejší redakce myslí, že žiju v dobách Marie Terezie. Zajímalo by mě, jestli si to samé myslí i o UP…

Jitka Polanská
Editor

No, něco asi jinak bude, i když třeba s obecnými deklaracemi souhlasíte. S učiteli sdruženými v UP (mají skupinu na FB Učitelé+) se často potkáváme na odborných fórech a máme skoro bych řekla stoprocentní shodu v tom, kde jsou největší problémy českého školství a kudy vede cesta k řešení. Náš magazín také veskrze hodnotí kladně jako příspěvek k žádoucí změně, třeba pomocí šíření informací o nových účinných metodách, které pedagogům pomáhají. Zatímco Vy s obsahem na těchto stránkách v jednom kuse tvrdě a řekla bych za každou cenu polemizujete a nenecháváte na tom, co píšeme, prakticky nit suchou. A to… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Až budete chtít reagovat na můj příspěvek, neváhejte.

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

Jestli ten rozdíl nebude v tom, že sama Učitelská platforma i její členové jsou podporovatelé kdejakých ideologií. Nebyl by pak tedy předmět jejich protestu jaksi alibistický?

Článek zkresluje. Mnohem angažovanější v souvislosti s touto akcí a významnější, co se týče pozornosti médií, byla Pedagogická komora. (Ta byla v textu dokonce mylně označena jako Pedagogická platforma.) Také v celkovém posazování zájmů učitelů je nesrovnatelně aktivnější a úspěšnější.

Radek
Host
Radek

Děkuji za ocenění práce Pedagogické komory. Ano, prosadili jsme již několik novel školského zákona. Aktuálně by měla vyjít novelizovaná inkluzivní vyhláška.

Radek
Host
Radek

Vzhledem k tomu, že tenhle web spravuje Eduin a jednou z hlavních osob v UP je pan Kaderka, který pro Eduin pracuje, tak je to logické, že se tady propagují tyto dvě organizace…

Brandtnerová
Host
Brandtnerová

I tak se dá napsat článek, který pravdivě informuje.

Václav
Host
Václav

Aha, takže názorová jednota ve falešně pluralitním prostředí. To je pro mě novinka, ale nikterak překvapivá, bohužel…

Jitka Polanská
Editor

To jste si zase jednou o necem udelal spravny nazor, Vas Vase zaujatost opravdu vodi za nos, ale tesit Vas muze, ze v tom nejste sam. Ale nad druhe se tady opravdu nemusite vyvysovat, maji casto daleko vic rozumu, nemaji svou agendu, proste diskutuji. Vase oponentura je casto velmi naivni, coz je zjevne pro kazdeho, kdo ma trochu vic informaci. Vy se zjevne vidite jako nekdo, kdo otevira oci druhym lidem, pritom je to vse jak v te pohadce o cisarovych novych satech. Zkuste si vymyslet nejake jine, uzitecnejsi verejne pusobeni. Zdravim! ps My tu zadny Eduin nepropagujeme, my proste… Číst vice »

Václav
Host
Václav

Paní Polanská, většina toho, co jste tu napsala, je reakcí na příspěvek pana Radka. Prosím vás tedy, vkládejte své příspěvky do správných vláken, nedělejte v diskuzi nepořádek. Zbytek vašeho příspěvku je reakcí bůhví na co, ale s tím, co jsem napsal já, to nemá zhola nic společného, takže další prosba – nereagujte na mé příspěvky dříve, než si je přečtete. Už s tím začínáte být opravdu otravná a trapná.

To ostatní jsou opět jen vaše pitomé žabomyší hádky a nesmyslné osobní útoky, které si můžete strčit vy víte kam…

Václav
Host
Václav

Jo a ještě poznámka:

RESPEKTUJTE DŮSTOJNOST OSTATNÍCH DISKUTUJÍCÍCH

vaše ubohé žlučovité výlevy tu opravdu nikoho nezajímají, paní Polanská, takže kvůli nim opravdu nemusíte porušovat svoje vlastní pravidla…

lea
Host
lea

Opravdu by už bylo na čase,aby se rodiče a učitelé spojili a hlavně spolupracovali. Pak je snad někdo konečně uslyší a bude je brát vážně.Jde jim přece o to samé, o děti.

Pavel M.
Host
Pavel M.

Paní Leo, kdyby to nebylo k pláči, rozesmála byste mě.

Janek
Host
Janek

Prosím, opravte chybu: místo Pedagogická platforma má být Pedagogická komora.

Jitka Polanská
Editor

Díky za upozornění, opraveno.

Radek Sárközi
Host
Radek Sárközi

Můj vysvětlují komentář byl celý smazán… Vládne tu cenzura.

Jitka Polanská
Editor

Váš „komentář“ nebyl komentář, a už vůbec ne vysvětlující, byl to dlouhatánský seznam odkazů na (převážně) Vaše (PK) mediální vystupování jinde, bez jakéhokoli komentáře. Systém ho vyhodnotil jako spam a vyřadil. Až napíšete komentář, zůstane tady, pokud nebude zcela proti pravidlům.

Káča
Host
Káča

Milī učitele přestaňte hrozit pēstičkou a začněte konat. Je to k smíchu ty Vaše odbory. Konečně bouchnēte do stolu a začněte stávkovat. Tak si dětí necháme doma.

Radek Sárközi
Host
Radek Sárközi

Vysvětlení: Akci Den učitelů v černé vymyslela slovenská učitelská komora, s níž česká Pedagogická komora spolupracuje. Nejprve jsme této akci vyjádřili oficiálně podporu, což zaznamenal slovenský tisk. Následně jsme akci pod stejným názvem přenesli do ČR. O tom, že Učitelská platforma připravuje svou akci Vidíme to černě, jsme nevěděli – její tisková zpráva vyšla až o den později než naše. Televize i rozhlas logicky oslovily Pedagogickou komoru, která je mnohem početnější než UP. Nyní organizujeme kampaň „Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019)“. Možná se na oplátku slovenská komora připojí a podpoří naši kampaň.… Číst vice »

Káča
Host
Káča

Mohl by jste mi prosím vysvětlit, co tím vyhrožováním chcete docílit? Dvacet let jen čekáte a čekáte a oni vám vždy zaplácnou pusu drobným penízem. Upřímně se divíte, že nemáte autoritu? Vždyť se neumíte postavit ani za své oprávněné požadavky. Nechápu, proč prostě nestávkujete.

Radek Sárközi
Host
Radek Sárközi

Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019) bude nejen v Česku, ale i na Slovensku…

Česká Pedagogická komora podpořila Den učitelů v černé, který vymyslela Slovenská komora učitelů, a přenesla ho do ČR. Nyní naopak slovenská komora podpořila nás v kampani Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé bude i na Slovensku!

#skolyvcerne

https://www.facebook.com/komoraucitelov/photos/a.251308004954929/2123773271041717/?type=3&theater