Velitelé včelích úlů a jejich takzvané prázdniny: Zeptali jsme se dvou ředitelů, co dělají v červenci a srpnu

V červenci a srpnu děti nechodí do školy, ale to neznamená, že tam nechodí ani ředitelé, i když to možná zvenčí tak vypadá. Pro jasnější představu, jak tyto měsíce tráví hlava školy, jsme se na to zeptali paní ředitelky Jany Churáčkové, která vede základní školu Eden v pražských Vršovicích, a pana ředitele Jaroslava Jiráska, který šéfuje základce v Lázních Bělohrad.

Jana Churáčková na rozhledně Děčínský Sněžník.

Jana Churáčková: Většinou se mi o prázdninách střídá týden dovolené a týden práce. Ideální je, když se mi podaří mít deset dní souvislého volna. Začínám vždy odpočinkem, během kterého se odstřihnu nejen od práce, ale i od myšlenek na ni. Už mnoho let jezdíme v prvním červencovém týdnu na dovolenou s přáteli. Kouzlo prázdnin je pro mě spojené hlavně s touto akcí, je nás asi třicet, hrajeme amatérské divadlo. Dřív jsme jezdili i s dětmi, teď už jsou velké. Tradičně tomu říkáme „chatičky“, i když teď už se ubytováváme spíše v penziónech.

Další týden jsem ve škole a ten věnuji úklidu. Nemyslím tím utírání prachu, ale mentální úklid. Ukládám dokumentaci, kterou jsem si nestihla utřídit, abych měla vše po ruce, až to zase vypukne, a při tom začínám i s bilancováním. Co s se dařilo, co dělat jinak, co nedělat vůbec. Na to již, jak je zřejmé, volně navazuje plánování, myšlenkový přesun do dalšího roku. Poslední týden v srpnu máme program „týmová sborovna“, tomu věnuji hodně duševní energie. Práce s lidmi je ta nejdůležitější část ředitelování. Tam budeme mluvit o důležitých věcech, zamýšlet se nad tím JAK, nejen CO, a vše je tedy potřeba dobře připravit.

Ale před tím ještě pojedu do Irska. Ráda cestuju, každý rok někam jinam, a letos padla volba na tuhle zemi. Už se moc těším.

Jaroslav Jirásko: Prázdniny letos zahajuji hrou na varhany na svatebním obřadě, hned den po ukončení školy. Hudbu miluju, kromě kostelních varhan hraju na housle, violu, kytaru a klavír. Ostatně, ač jsem vzděláním chemik, učím ve škole hudební výchovu.

Čistého času prázdnin mám asi čtyři týdny, na přeskáčku. Ve škole jsem první týden v červenci a poslední dva týdny v srpnu. Kromě toho se jedu vzdělávat na Letní školu moderních učitelů, do Bílých Karpat. Hlavní téma je využití IT ve vyučování.

Jaroslav Jirásko s dcerou Terezkou, poslední školní den.

Předposlední srpnový týden společně se zástupkyní plánujeme nový školní rok, kontroluji rozvrhy a úvazky, připravuji nové smlouvy, dělám si finanční plán a také rozdělujeme prvňáčky. V posledním srpnovém týdnu pak máme dvakrát společnou poradu se všemi pedagogy ve škole a k tomu dvoudenní výjezdní vzdělávání. A připravujeme vnitřní prostory školy – hodně dbáme na květiny, obrazy na chodbách, výzdobu. To nám všem dává zabrat.

Na dovolenou jedu letos do Polska. S nejmladší dcerou Terezkou – další dvě děti jsou již dospělé – chceme do Wieliczky, do solných jeskyní, a taky prozkoumat okolí. A já sám pak, protože miluju hudbu a film, pojedu na Slavonice Fest.

Jana Churáčková vystudovala katedru pedagogiky FF UK a výchovné poradenství na PedF UK.  Jaroslav Jirásko vystudoval VŠCHT. Má dvacet pět let praxe ve školství, z toho osmnáct jako ředitel. Oba jsou členy Asociace ředitelů základních škol.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..